جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

مصلحت‌هایی که «شریف‌ست» را به حاشیه پرتاب کرد

توسط Sami 1993 » جمعه 22 آذر 1392 13:25

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

گزارش فارس از مسیر ناهموار پرتاب یک ماهواره
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ماهواره شریف‌ست در حالی در نوبت پرتاب به فضا قرار دارد که برخی از وجود مسائل حاشیه‌ای در تاخیر پرتاب این ماهواره سخن می‌گویند اما مسئولان سازمان فضایی این مسئله را منکر شده و رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز همچنان سکوت می‌کند.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، از زمان اعلام خبر آماده بودن ماهواره دانشگاه صنعتی شریف (شریف‌ست) و قرار گرفتن این ماهواره در نوبت پرتاب از سوی رئیس این دانشگاه، جامعه علمی چندماهی منتظر ماند تا پرتاب جدیدترین ماهواره بومی ایران را ببیند.

در حالیکه خبرها از پرتاب این ماهواره در نیمه اول امسال حکایت داشت، بحبوحه یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سبب شد تا تب پرتاب ماهواره «شریف‌ست» مقداری فروکش کند ولی پس از استقرار دولت یازدهم، مجددا موضوع پرتاب این ماهواره مطرح شد.

اواخر آبان‌ماه، رضا روستاآزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف از تحویل این ماهواره به سازمان فضایی خبر داد و حتی در روز دوم آذرماه امسال خبرنگاران برای حضور در مراسم تحویل این ماهواره به دانشگاه صنعتی شریف دعوت شدند ولی لغو بدون دلیل این مراسم، آب سردی بر پیکره جامعه علمی کشور بود، بخصوص پس از سکوت مسئولان و ابهام در اعلام دلیل لغو تحویل ماهواره شریف‌ست به سازمان فضایی، دانشمندان و علاقمندان به پرتاب این ماهواره کم و بیش حدس زدند که شاید شریف‌ست بازیچه مسائل حاشیه‌ای شده است.

* سکوت روستاآزاد و ادامه ابهامات پیرامون شریف‌ست

دوم آذرماه دقایقی پس از لغو مراسم تحویل ماهواره شریف‌ست به سازمان فضایی با روستاآزاد رئیس دانشگاه صنعتی شریف تماس گرفتیم که وی گفت: پس از مذاکرات صورت گرفته بین دانشگاه شریف و سازمان فضایی ایران قرار شد تحویل ماهواره شریف‌ست در زمان دیگری که هنوز مشخص نشده است، صورت گیرد.

از آن زمان به بعد روستاآزاد سکوت کرد و دلیل لغو مراسم تحویل ماهواره شریف‌ست نیز در ابهام باقی ماند.

برای پیگیری مجدد روند پیشرفت «شریف‌ست» و زمان پرتاب آن، امروز (جمعه 22 آذرماه) دوباره با روستاآزاد تماس گرفتیم و امام موضع رییس دانشگاه شریف، همچنان «سکوت» بود.

روستاآزاد گفت: اجازه دهید فعلا سکوت کنم چون صحبت کردن در این مقطع به «مصلحت» نیست.

* فاضلی: رئیس دانشگاه صنعتی شریف نباید در رابطه با شریف‌ست مصاحبه می‌کرد

با حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی ایران گفت‌وگو کردیم تا جزئیات پرتاب ماهواره شریف‌ست را از وی جویا شویم.

فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: ریاست دانشگاه صنعتی شریف درخواست‌هایی را برای برگزاری مراسم رونمایی از تحویل ماهواره شریف‌ست به سازمان فضایی داشت که ما اعلام کردیم ماهواره باید با کارشناسی همکاران فنی سازمان فضایی آماده تحویل باشد تا بتوان چنین مراسمی را برگزار کرد.

وی افزود: به طور معمول پس از اینکه تست کارشناسان فنی در دانشگاه تمام شود ماهواره به سازمان فضایی منتقل شده و در آنجا نیز آزمایشات سختگیرانه‌ای برای سازگاری بین حامل و محموله انجام می‌شود. اگر نتیجه این آزمایشات نیز مثبت باشد می‌توانیم بگوییم ماهواره آماده است.

قائم مقام سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در روز دوم آذرماه که دانشگاه شریف از خبرنگاران برای برگزاری مراسم رونمایی از تحویل ماهواره شریف‌ست به سازمان فضایی دعوت کرده بود این ماهواره در بخش اول آماده نبود و پس از یک هفته به سازمان فضایی تحویل شد.

وی ادامه داد: صورتجلسه‌ای نیز تنظیم کردیم که در آن صورتجلسه مشخص است که یکسری از آزمایشات باقی مانده و سازمان فضایی ماهواره را آماده تحویل ندانسته است.

فاضلی با بیان اینکه رئیس دانشگاه صنعتی شریف نباید بدون هماهنگی با سازمان فضایی در رابطه با شریف‌ست مصاحبه می‌کرد، گفت: به روستاآزاد اعلام کرده بودیم که در مصاحبه‌های خود از آماده بودن ماهواره شریف‌ست صحبت نکنند زیرا این ماهواره آماده نبود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر این ماهواره به سازمان فضایی تحویل داده شده است و آزمایشات سازگاری ماهواره با ماهواره‌بر را آغاز کرده‌ایم که این آزمایشات در مجموعه هوافضای وزارت دفاع با حضور کارشناسان فنی انجام می‌شود.

قائم مقام سازمان فضایی ایران با بیان اینکه برخورد حاشیه‌ای با طرح پژوهشی در شأن جامعه علمی نیست، افزود: متأسفم که یک مسئله کاملا علمی و پژوهشی در شرایط حساس گفت‌وگوی ژنو به برخوردهای حاشیه‌ای کشیده می‌شود و این مسائل فقط سبب می‌شود تا دانشمندان نخبه این پروژه، انگیزه‌های خود را از دست دهند.

وی گفت: چند ماهواره در نوبت پرتاب قرار دارند و بدون توجه به مسائل حاشیه‌ای هر کدام از ماهواره‌ها که سریعتر آماده پرواز باشند را به فضا پرتاب می‌کنیم.

به گزارش فارس، ماهواره شریف‌ست قرار است به در مدار لئو و در شعاع 250 تا 500 کیلومتری زمین قرار ‌گیرد. این ماهواره مجهز به دوربین تصویربرداری است که قادر به تصویربرداری با کیفیت رنگی مناسب، وضوح بالا و کمتر از 10 متر است و با کد کردن به زمین داده‌های به دست آمده را مخابره می‌کند.

وزن ماهواره دانشجویی شریف‌ست کمتر از 50 کیلوگرم است و طراحی و ساخت آن توسط بیش از 100 نفر از دانشجویان، دانش آموختگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است.

ماهواره تصویربرداری طراحی شده قبلی دارای قدرت تفکیک (رزولوشن) 100 سانتیمتر و کیفیت سیاه و سفید بود اما قدرت تفکیک ماهواره شریف ست 5 متر بوده و عکس رنگی ارائه می‌دهد.

قرار است این ماهواره با ماهواره بر بومی سفیر B1 به فضا پرتاب شود ولی در حال حاضر ابهاماتی در رابطه با آماده بودن این ماهواره برای پرتاب وجود دارد به طوریکه برخی شریف‌ست را قربانی بازی‌های سیاسی می‌دانند و اعلام کرده‌اند شریف‌ست در حالیکه آماده پرتاب است به دلیل برخی مسائل حاشیه‌ای با رنگ و بوی سیاسی هنوز پرتاب نشده است.

باید صبر کرد و دید دولت یازدهم، در نهایت، اولین پرتاب فضایی خود را با کدام ماهواره تجربه خواهد کرد.


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
&mmt, KH.I.A.2500, zzvf, freez578, شیرافکن, esijoon, كيارش, Present

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

252

تشکر کرده: 167 مرتبه
تشکر شده: 212 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 26 مرداد 1392 17:43

آرشيو سپاس: 767 مرتبه در 157 پست

Re: مصلحت‌هایی که «شریف‌ست» را به حاشیه پرتاب کرد

توسط شیرافکن » جمعه 22 آذر 1392 14:12

واقعا این دانشگاه باعث افتخار جامعه علمی و تمام ملت ایرانه.اینکه در اولین تجربه به وضوح 5 متر رسیدن که امروزه برای کارهای غیرنظامی یک وضوح قابل قبول و مورد استفاه است نشان از سطح علمی بالای این مجموعه دارد.برای مقایسه میتوان به وضوح دوربین های دیگر دانشگاهها و بخصوص ماهواره طلوع وزارت دفاع اشاره کرد که با اونهمه امکانات حدود 50 متر است!!!من از طرف خودم به همه کسانیکه در این کار بزرگ حضور داشتن تبریک و خسته نباشید میگم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب شیرافکن تشکر کرده اند:
esijoon, mm1990, Present, &mmt, nasir irani

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

158

تشکر کرده: 199 مرتبه
تشکر شده: 437 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 14 مهر 1390 21:07

آرشيو سپاس: 212 مرتبه در 47 پست

Re: مصلحت‌هایی که «شریف‌ست» را به حاشیه پرتاب کرد

توسط Arash27 » جمعه 22 آذر 1392 17:40

حدس زدن علت این تاخیرهای طولانی و معنادار در برنامه ی فضایی کشور خیلی هم سخت نیست. با وجود مذاکرات هسته ای و تصمیم دولت برای حل اون نمیشه فعلا انتظار زیادی داشت. صهیونیست ها منتظرن ما یه ماهواره پرتاب کنیم تا بلافاصله تو دنیا داد و بیداد راه بندازن که ایران میخواد با این موشکها بمب هسته ای پرتاب کنه.
البته من شخصا اصلا دوست ندارم چنین برنامه های مهمی توی کشورم از ترس صهیونیست ها زمین گیر و معلق بشه که مثلا اونا ناراحت میشن.
کاش میشد...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Arash27 تشکر کرده اند:
Present, &mmt, freez578

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

267

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389 08:02

آرشيو سپاس: 957 مرتبه در 198 پست

Re: مصلحت‌هایی که «شریف‌ست» را به حاشیه پرتاب کرد

توسط SADGYAN » جمعه 22 آذر 1392 18:42

اصل قضیه برمیگرده به اینکه میخوان ریس دانشگاه صنعتی شریف را برکنار کنند اما ابوالمشاغل دولت تدبیر و امید یعنی اقای ترکان ( مشاور رئیس‌جمهور و رئیس دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد، معاونت بین‌الملل ریس جمهور، ریس شورای عالی ایرانیان، ریس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و ریس سازمان فضایی ) عملا جلوی کار را گرفته تا پس از تعیین ریس جدید این دانشگاه در مورد پرتاب اقدام بشه ماهواره شریف ست یک ماه بیشتره که اماده پرتابه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SADGYAN تشکر کرده اند:
Present, KH.I.A.2500


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان