ترس از صحبت با تلفن -کمکم کنید

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

ترس از صحبت با تلفن -کمکم کنید

پست توسط mr.ios » پنج شنبه 28 آذر 1392, 10:15 am

سلام من 22 سالمه و با این سن هنوز از صحبت با تلفن میترسم به خصوص با افراد غریبه و به خصوص کسانی که باهاشون یه جورایی رودرواسی دارم شاید موقع حرف زدن هم خیلی خوب بتونم صحبت کنم ولی از تماس گرفتن و جواب دادن و صحبت کردن با تلفن خیلی میترسم که باعث شده نتونم به خوبی رابطه برقرار کنم چطوری میتونم این بیماری روانی رو درمان کنم؟

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4870 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

Re: ترس از صحبت با تلفن -کمکم کنید

پست توسط mahshid-banoo » چهار شنبه 11 دی 1392, 7:05 pm

. ,
درود دوست گرامی

این مورد فقط در رابطه با تلفن هست؟
یعنی وقتی همون فرد غریبه یا رودرواسی دار را، رو در رو ببینی راحت ارتباط برقرار میکنی و بدون ترس و استرس؟
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 232 بار
سپاس‌های دریافتی: 617 بار

پست توسط netwet » چهار شنبه 11 دی 1392, 11:27 pm

mr.ios نوشته شده:سلام من 22 سالمه و با این سن هنوز از صحبت با تلفن میترسم به خصوص با افراد غریبه و به خصوص کسانی که باهاشون یه جورایی رودرواسی دارم شاید موقع حرف زدن هم خیلی خوب بتونم صحبت کنم ولی از تماس گرفتن و جواب دادن و صحبت کردن با تلفن خیلی میترسم که باعث شده نتونم به خوبی رابطه برقرار کنم چطوری میتونم این بیماری روانی رو درمان کنم؟

منم زمانی که کار دانشجویی گرفته بودم و مجبور بودم روزانه به ده ها تلفن جواب بدم همین مشکل رو داشتم که به مرور برطرف شد. تجربه شخصیم رو دراختیارت میگذارم امیدوارم برات مفید باشه.

1_اصلآ و ابدآ در پاسخ دادن عجله نکن! زمانی که سعی میکنی سریع جواب بدی ممکنه هول بشی و رشته کلام از دستت در بره. شمرده شمرده و با اندکی مکث پاسخ طرف مقابل رو بده. اتفاقآ این مکث در پاسخ دادن نه تنها جلوه منفی نداره بلکه شمارو محترم تر و سنجیده تر نمایش میده و شخص طرف مقابل هم احساس راحتی بیشتری خواهد کرد.

2_ اگه موقع جواب دادن تلفن کسی کنارت نیست چشماتو ببند و صحبت کن. اینکار کمک می کنه که بهتر رو حرفی که میخوای بزنی تمرکز کنی.

3_سعی کن زیاد رسمی صحبت نکنی چون همیشه ممکنه برخی جملات و تکیه کلام هایی که ملکه ذهنت شده ناخودآگاه در مکالمه ات استفاده کنی و این عدم همخوانی لحن صحبت ممکنه باعث کاهش اعتماد به نفست بشه. وقتی تجربه زیادی در رسمی صحبت کردن نداری پس بهتره یه کم صمیمی تر جواب طرف مقابل رو بدی حتی اگه طرف مقابلتون اصرار بر صحبت کردن رسمی داره!

4_برخلاف تصورت از هر 10 نفر شاید 7-8 نفرشون وقتی قراره یه مکالمه تلفنی با شخصی غیر اشنا داشته باشند دچار مشکل میشن و لحن کلامشون گاه خیلی مصنوعی و خنده دار به نظر میرسه! (به تجربه دیدم). پس اعتماد به نفستو قوی کن و سعی کن جزء اون 2-3 نفر یاشی.

موفق باشی

New Member
سپاس‌های ارسالی: 3 بار
سپاس‌های دریافتی: 7 بار

پست توسط mr.ios » سه شنبه 8 بهمن 1392, 12:40 pm

mahshid-banoo نوشته شده: . ,
درود دوست گرامی

یعنی وقتی همون فرد غریبه یا رودرواسی دار را، رو در رو ببینی راحت ارتباط برقرار میکنی و بدون ترس و استرس؟

از پاسخ دیرهنگام عذر خواهی میکنم

بله تنها با تلفن،به قدری استرس و ترس منو میگیره که حتی به کسی که بسیار بهش نیاز دارم و کارم بهش گیره نمیتونم تماس بگیرم و بعد هم که تصمیم میگیرم زنگ بزنم با خودم میگم فلانی الان به خاطر تاخیر و زنگ نزدن الان داره با خودش در مورد من چی فکر میکنه و همین هم باز ترس منو بیشتر میکنه و هر وقت هم که با تلفن میخوام صحبت کنم به قدری تند تند و غیرواضح صحبت میکنم که باید دوباره براش تکرار کنم تا متوجه بشه ولی در صحبت ها و گفتگوهای رو در رو به صورت بسیار بسیار عالی میتونم رابطه برقرار کنم و هیچ مشکلی ندارم.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4870 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

پست توسط mahshid-banoo » سه شنبه 15 بهمن 1392, 12:18 am

درود تصویر

من به شما تمرین ریلکسیشن یا همون تن آرامی یا مراقبه را توصیه میکنم.
برای تماس تلفنی غیر ضروری که فرصت کافی دارید حدود 10 دقیقه قبلش این تمرین رو انجام دهید:

یک آهنگ آرام و بی کلام انتخاب کنید و بزارید.
در یک مکان راحت بشینید.
دست و پا قفل نباشه. پشت صاف باشه.
چشم هایتان را ببندید.
نفس عمیق بکشید.
از بینی نفس بکشید و از دهان خارج کنید.
با هر نفس هر آن چیزی که نمی خواهید خارج کنید. اضطراب، استرس، ترس و ... .
نفس، نفسی آرام و عمیق.
با هر بازدمی که انجام میدهید گرفتگی ها را خارج کنید.
نفس عمیق.
تا 10 بشمارید و با هر شماره عضلات را از بالا تا پایین شل و رها کنید.
عضلات شل و رها...
در ذهن و تو دلتون بگویید در آرامشم، من در ذهنم در آرامشم.
من به جریان زندگی اعتقاد دارم
آرامش، آرامش، آرامش
آرامش را احساس کنید.
خودتون رو در یک منظره تجسم کنید در حالی که آرامش دارید.
حضور ذهنی را احساس کنید.
ببینید که دارید قدم میزنید.
در حالی که قدم میزنید به خودتان میگویید میتونم ذهنم رو طوری هدایت کنم که بهترین اتفاق بیوفته.
منم که تصمیم می گیرم.
من مشتاقم که عوض بشم.
من مشتاق دگرگونی ام.
من مسئول افکار و ذهنم هستم.
من اگر بخواهم میتوانم آرام و شمرده صحبت کنم.
ببینید چه احساسی دارید وقتی این عبارات رو میگویید؟
چقدر آرامش میگیرید؟ آرامش میگیرید؟
امروز تصمیم گرفتی بهترین اتفاق ها برات بیوفته.
قراره از امروز به بعد تجربه های خوبی در زندگی داشته باشید.
حالا با همین احساس خوبی که دارید، با آرامشی که دارید از 1 تا 5 بشمارید و بعد چشمانتان را باز کنید در حالی که سرحال و شاداب و تندرستید و حالتون از قبل خیلی بهتره.
تصویر

سعی کنید روزی سه مرتبه صبح و ظهر و شب انجام دهید. حدودا 5 دقیقه میشه.
حتما همراه با موسیقی آرام باشه. CD موسیقی بی کلام زیاد هست. مثل آلبوم "اوج رهایی" که میتونید تهیه کنید.
از نظر ذهنی بروید طبیعت زیبا و جملات مثبت بگویید.
خیلی منطقی کار نکنید، تو این فضا باید اقتدار داشته باشید.

وقتی چندین بار این تمرین رو قبل از تلفن هاتون انجام دهید، ذهن و بدنتون به مرور شرطی میشه و دیگه این آرامش را در خودتون خواهید داشت و موقع صحبت کردن با تلفن آرام خواهید بود.

موفق باشید تصویر
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3433 بار
سپاس‌های دریافتی: 3949 بار

پست توسط naghme » سه شنبه 20 اسفند 1392, 6:24 pm

mr.ios نوشته شده:
mahshid-banoo نوشته شده:mr.ios,
درود دوست گرامی

از پاسخ دیرهنگام عذر خواهی میکنم

بله تنها با تلفن،به قدری استرس و ترس منو میگیره که حتی به کسی که بسیار بهش نیاز دارم و کارم بهش گیره نمیتونم تماس بگیرم و بعد هم که تصمیم میگیرم زنگ بزنم با خودم میگم فلانی الان به خاطر تاخیر و زنگ نزدن الان داره با خودش در مورد من چی فکر میکنه و همین هم باز ترس منو بیشتر میکنه و هر وقت هم که با تلفن میخوام صحبت کنم به قدری تند تند و غیرواضح صحبت میکنم که باید دوباره براش تکرار کنم تا متوجه بشه ولی در صحبت ها و گفتگوهای رو در رو به صورت بسیار بسیار عالی میتونم رابطه برقرار کنم و هیچ مشکلی ندارم.

mr.ios گرامی

در حوزه روان شناسی، ترس های مختلفی وجود دارد که روان شناسان پس از شناسایی دقیق آن، به درمان و نهایتاً بهبود آن می پردازند.
این ترس ها با عنوان فوبیا نام گذاری می شود، برای مثال ترس (فوبیا)های اختصاصی داریم به مانند پرواز، ارتفاع،حیوانات، تزریق، مشاهده خون).
و ترس(فوبیا)های اجتماعی داریم؛ که در این نوع ترس فرد می ترسد عملی انجام دهد (یا دچار علایم اضطراب گردد)که موجب مسخرگی و شرمندگی وی شود.

این نوع ترس ها در گروه اختلالات اضطرابی در حوزه اختلالات روان شناسی قرار می گیرد. که فردی که مستعد گرایش به این گروه از اختلالات است یا دچار آن است، ناخودآگاه وقتی در شرایطی قرار می گیرد که برایش اهمیت و دغدغه بیشتری دارد بروز علایم عام اختلالات اضطرابی که نشانه های جسمانی (مانند لرزیدن، تعریق، خشکی دهان و ...) و نشانه های روان شناختی (به مانند : اشکال در تمرکز، بی خوابی، احساس وحشت و ...)را شامل می شود بروز بیشتری پیدا خواهد کرد.

راه حل و درمان های مختلفی برای آسیب های گروه اختلالات اضطرابی وجود دارد
از جمله * آرامش درمانی (ریلکسیشن) که دوست عزیز در پست های قبل به خوبی شرح داده اند
* مواجهه سازی
* جرآت آموزی
* دارو درمانی
* و....

پیشنهاد من برای شما دوست گرامی آن است که اگر مسئله ای که بسیار هم کوتاه برای ما شرح دادید در زندگی شما اختلال ایجاد کرده است، یعنی مثلا بسیار ذهنتان را به خودش مشغول کرده است یا موجب کاهش اعتماد به نفستان شده است یا اضطراب قابل توجهی را در زندگیتان به خودش متوجه کرده است،یا هر نوع اختلال دیگری که خودتان در زندگیتان احساس کرده اید که به نظرتان اذیتتان می کند و مخرب است.
به روان شناسی مجرب مراجعه نموده و شرح حال کامل ارائه دهید، مطمئناً پس از مراجعه و پیگیری جلساتتان نتیجه مثبت دریافت خواهید کرد، زیرا در صورتی که دچار اختلال های اضطرابی شده باشید، آینده درمان این گروه از اختلالات بر اساس منابع علمی و نتایج پژوهشی مثبت است. و متقابلاً در حوزه فوبیا ها در صورت عدم درمان ممکن است وخیم تر شود و گسترش پیدا کند.

یادتان باشد که دادن شرح حال کامل به روان شناس رمز بهبودی هرچه سریع تر مشکلتان است.

امیدوارم توضیحاتم، راهنمایتان بوده باشد.
موفق و موید باشید.
تصویر

New Member
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

پست توسط bentom » چهار شنبه 28 آبان 1393, 9:06 pm

اگر مشکل رودرواسی دارید.
کتاب درمان رودرواسی را بخوانید.
نویسنده : عبدالرضا بهین
انتشارات فرهنگ و هنر 66918584-021

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”