در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Incredible Poster

Incredible Posterنماد کاربر
پست ها

3047

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 30 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

تلفن هاي كامپيوتري يا كامپيوترها

توسط Farhad3614 » جمعه 19 اسفند 1384 14:02

در حالی كه برای پس انداز مدام تلاش می كردم یك آپلیو خریدم، در واقع دو تا خریدم یكی برای خودم و یكی هم برای مادرزنم كه در تركیه بود. هدفم از خرید آپلیو (یك جعبه سیاه كوچك به اندازه نصف جعبه كفش) این بود كه با نصب آن در تلفن و اتصال آن به اینترنت می توانستم به مادرزنم زنگ بزنم! البته یك ذره پیچیده تر از این بود. باید یك سری شماره را وارد می كردیم و برنامه ریزی می كردیم كه هنگام زنگ زدن هر دو در خانه باشیم چون باید از اتصال dial up connection در اینترنت استفاده می كردیم كیفیت اتصال هم مورد سئوال بود گاهی ارتباط قطع می شد یا صدا بازتاب داشت. بعد از ۵ بار استفاده به جای آپلیو از چندین وسیله دیگر استفاده كردم كه هیچ كدام به اندازه قیمتشان كار نكردند. حالا می بینم كه آپلیو فرم اولیه (VOIP (Voice over internet protocol بوده است. تحقیقات جدید توسط مركز تحقیقاتی فورستر پیش بینی می كند كه تا پایان سال ۲۰۰۶ بیش از ۵ میلیون آمریكایی از VOIP استفاده خواهند كرد. از ماه اكتبر POST Plain old telephon system) را به VOIP تبدیل كردند.
چیزی كه VOIP را خیلی جالب می كند قیمت آن است. وقتی از تلفن های معمولی زنگ می زنید یك محدوده بین شما و كسی كه با آن تماس گرفته اید به وجود می آید این محدوده تا زمانی كه صحبت می كنید وجود دارد. یك نفر صحبت می كند در حالی كه دیگری گوش می دهد بنابراین در حالی كه محدوده باز است اطلاعات یك طرفه جریان دارند. مثل این است كه از نیمی از خط استفاده می كنید. به وسیله VOIP تمام اینها تغییر می كند. وقتی یك تلفن VOIP را برمی دارید مثل این است كه ای میل می فرستید صدای شما به بسته های كوچك اطلاعاتی كه روی اینترنت فرستاده می شود تقسیم می شود. شبكه آن بسته ها را روی ارزان ترین خطوط با حداقل شلوغی می فرستد. چون فقط اطلاعات را وقتی فرد صحبت می كند می فرستد آن تأخیر داده رسانی را از بین می برد. یعنی اینكه در همان فضایی كه برای یك تماس تلفنی با استفاده از POTS احتیاج است ۳ یا ۴ تماس تلفنی قرار می گیرد.
VOIP سه شكل هستند:
۱- یك آداپتور (تبدیل كننده) تلفن آنالوگ كه به تلفن شما نصب می شود و سینگال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می كند. ۲- تلفن های IP كه شبیه تلفن های معمولی هستند اما یك اتصال كننده Ethernet مخصوص دارند كه می توانید آن را به كامپیوتر یا تلفن خانه متصل كنید. ۳- از كامپیوتر به كامپیوتر كه شما یك نرم افزار را در كامپیوتر خود دانلود می كنید كه به شما اجازه می دهد با دوستتان كه همین نرم افزار را در كامپیوتر خود دارد صحبت كنید. معمولاً این نوع VOIP رایگان است. اگرچه به میكروفون،(بلندگو) و نرم افزار احتیاج دارید. VOIP دو مزیت دارد یكی قیمت و دیگری تغییرپذیری آن است. شركتهای پشتیبان تلفن اینترنتی به اندازه نصف یا یك چهارم آنچه شركتهای خطوط تلفن قدیمی درخواست می كنند. چون قیمت شامل خطوط ویژه، مكالمه سه طرفه (call-forwarding) و ویژگی های دیگری كه معمولاً با سیستم تلفن قدیمی هزینه بیشتری دارد. می توانید پول هنگفتی به جیب بزنید. علاوه بر این می توانید از شماره تلفن منزلتان را هر جایی كه می روید در صورت دسترسی به اینترنت استفاده كنید. این ویژگی برای افرادی كه زیاد به سفر می روند جالب به نظر می رسد.
اما همه چیز هم در مورد ارتباط تلفنی اینترنتی عالی نیست. اگر برق قطع شد باید از تلفن معمولی استفاده كنید. تلفن های قدیمی در بی برقی در صورت بی سیمی نبودن كار می كنند. اگر مورد كیفیت صدا پیشرفت كرده است اما گهگاهی انعكاس یا قطعی صدا را خواهید داشت. به ویژه اگر اینترنت شلوغ باشد. ویروسهای كامپیوتری هم می توانند وارد تلفن شما شوند اگرچه این مورد نادرست است چیزی كه بیشتر از همه مورد توجه است تلفن های اضطراری است. سیستم VOIP ازشماره تلفن های آدرس شده IP استفاده می كند. اما چون این شماره ها براساس مكان نیستند سیستم ۹۱۱ نمی تواند مشخص كند از چه محلی تماس را دریافت كرده است. در صورتی كه در شماره های POST این امكان وجود دارد. شركتهای VOIP مثل Vonage راههای را برای این مشكل پیدا كرده اند اما هنوز در تمام مناطق در دسترس نیست. و اگر در مسافرت هستید هرگاه تلفن را تغییر می دهید باید یك فرم پر كنید اگر برق نباشد یا دسترسی به اینترنت نداشته باشید نمی توانید از سرویس های ۹۱۱ (در ایران ۱۱۰.م) استفاده كنید. و البته باید به شبكه وصل شوید كه این هم هزینه دارد.تا جایی كه شما بخواهید (ارزان می شود) می توانید با استفاده از VOIP در هزینه صرفه جویی كنید و تغییرپذیری آنها یك ویژگی جالب است. اما بعضی افراد ترجیح می دهند پول بیشتری هزینه كنند تا با بی برقی خیالشان از بابت تلفن راحت باشد.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان