افت شاخص بورس و دلایل آن در روزهای اخیر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بورس به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Solver, شوراي نظارت

Captain
Captain
محل اقامت: شیراز
سپاس‌های ارسالی: 22364 بار
سپاس‌های دریافتی: 5559 بار

Re: افت شاخص بورس و دلایل آن در روزهای اخیر

پست توسط Present » یک شنبه 22 دی 1392, 10:53 pm

M.Abooali,    , عزیز فعلا از این روند این سهام نمی تونم چیز خاصی بفهم جز اینکه :
به احتمال زیاد داره مثلث کاهشی می زنه و تا قیمت 6440 بیاد پایین و شاید بیشتر به قول دوست عزیز آقا میلاد هم احتمال سر و شانه هم هست !!
از لحاظ تحلیل شمع ها نیز احتمال میده فردا یکم افزایشی بشه و بعد دوباره ریزش داشته باشه تا کف مورد نظر و شاید بیشتر !!
اکثر اندیکیتورها نیز سیگنال فروش دادند !!
حالا شما قصد خرید دارید و یا فروش ؟

امروز بهترین فرصت خرید بود برای اکثر سهام ها !!
هر چی بگی !! شبندر ، اخابر ، تاپیکو و....
از فردا یا پس فردا نیز دوباره به احتمال زیاد روند افزایشی خواهد داشت !!
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

Captain
Captain

پست توسط Present » دو شنبه 23 دی 1392, 11:59 pm

Present نوشته شده:M.Abooali,    , عزیز فعلا از این روند این سهام نمی تونم چیز خاصی بفهم جز اینکه :
به احتمال زیاد داره مثلث کاهشی می زنه و تا قیمت 6440 بیاد پایین و شاید بیشتر به قول دوست عزیز آقا میلاد هم احتمال سر و شانه هم هست !!
از لحاظ تحلیل شمع ها نیز احتمال میده فردا یکم افزایشی بشه و بعد دوباره ریزش داشته باشه تا کف مورد نظر و شاید بیشتر !!
اکثر اندیکیتورها نیز سیگنال فروش دادند !!
حالا شما قصد خرید دارید و یا فروش ؟

امروز بهترین فرصت خرید بود برای اکثر سهام ها !!
هر چی بگی !! شبندر ، اخابر ، تاپیکو و....
از فردا یا پس فردا نیز دوباره به احتمال زیاد روند افزایشی خواهد داشت !!

همون طور که در پست های قبل هم گفته بودم اگر امروز اتفاق خاصی نیفتد که دیدید که کل بازار امروز سبز بود !!
باید بذاریم چند روز از تاثیر این شرایط چند روز گذشته دور بشیم بعد بهتر می شه نظر داد البته منظور دوستان با تجربه ای مانند آقا میلاد هستند والا من که کاره ای نیستم و شاگردی عزیزانی مانند آقا میلاد و یا لرد جانسون رو می کنم !!

امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 24 دی 1392, 12:39 am

من یک شیفت -%5.2 به اکثر هدف های تحلیل هام و حد ضررهام دادم.

بعید هم میدونم این کاهش 5.2%- به این زودی ها در بورس جبران شود. مثبت امروز خیلی از سهم ها دنباله روند خودشان بود، نه جبران منفی دیروز.

جز چند سهم که منفی دیروزشان را جبران زدند، باقی سهم ها منفی را در خودشان ذخیره کردند به عبارتی ارزش ذاتی اونها کاهش یافت و به همین دلیل من کل تحلیل خودم را به اون مقدار که گفتم شیفت دادم پایین.

اساسا بورس کشور متضرر شد، اونقدر زیاد که وادار شدن بیان تو تلوزیون و اون همه حرف بزنن که این چیزا تو بورس عادی هست.

اتفاقی که افتاد دیروز در یک سال و نیم گذشته سابقه نداشته است، اما خوب به چشم برخی اتفاقی کاملا عادی در بورس است انگار مثلا هفته ای یک روزش اینطوره !

عمق فاجعه زمانی مشخص خواهد شد که نمادهای جدید وارد بازار بشوند. منتظر تکرار چنین روزهایی باشید. بهتر بود جای این جمله:

این چیزا تو بورس عادی هست.

گفته بشد:

این اتفاقا از این به بعد در بورس عادی است.

- - البته من قبلا هم گفتم، یک فرد حرفه ای از روز منفی بورس هم کاسبی می کند. من دیروز -4 مپنا خریدم امروز+4 و صف بود که کاملا روشن بود البته و چشم بسته غیب گفتن بود پیش بینی رشدش شاید.

به هر حال در بورس مثل قدیم و خصوصا بنیادی اگر کسی بخواد کار کند کلاهش پس معرکه است.تو یک سایتی فکر کردند دیروز من از زور این که ضرر دادم دارم اینطور بدگویی می کنم. اما من دیروز سهمی نفروختم و تازه مپنا هم در منفی خریدم و بردی هم کردم. امروز هم که بیشتر سبدم سبز و صف بود:

پارسانح

۸ %

بترانس

۳.۹۹ %

البرز

۳.۹۷ %

واتی

۳.۹۹ %

رمپنا

۴ %

شکربن +4
خساپا +4
شدوصح +8
بپاس +5

غشاذرح منفی بود که در یک سبد حدود 15% و در یکی حدود 8% کل دارایی هست.

زنگان منفی داشتم که کلا حدود 5% یکی از سبدهام هست / این برا فروش بود رو قیمت هدف که متاسفانه فقط نصفش فروش رفت و نصفش ماند روی دستمان فعلا

پاک سبدهام هم لو رفت. اشاره شود، این سهام ها به طور مشترک یا ترکیبی در 4 سبد متفاوت هستند و البته من صرفا مدیریت سبدها را انجام میدم و پولش مال مردم بید تصویر
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain

پست توسط Present » سه شنبه 24 دی 1392, 12:47 am

M.Abooali, خیلی جالبه که همچنین موضوعی در یک سایتی یکی از کاربرهایش به صورت نظر گفته بود که بورس در حال ریزش هست ولی اکثرا بهش پریده بودند و بهش انواع اتهامات رو زده بودند از قبیل اینکه تو بدخواه مملکتی ، تو جیره خوار ضد دولتی و... تا اینکه یک نمونه اش رو دیروز دیدم !
بابا کارش درست بود ای کاشک پیداش می کردیم جذبش می کردیم انجمن از راهنمایهای این شخص استفاده می کردیم!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 24 دی 1392, 12:55 am

Present,

حقیقت امر است. بیراه نگفتند.
0
من خودم هم اونروز که گزارش 100 روزه دولت آمد بیرون به پدر و برادرم گفتم منتظر سقوط بورس باشید، با این عملکرد ضعیف اقتصادی (خواسته) دولت در ماه های گذشته انتظاری جز این نباید داشت.

منظورم از خواسته این است که این نبوده که دولت بخواد عملکردش خوب باشد و نتوانسته باشد بلکه اساسا خود دولت هدف گذاریش حرکت به این سمت است. انحصار اقتصاد و مشاغل پر درآمد در گروه خاص.

از دولت جدید چشمان تنها مانده وزارت خارجه، باقیشون خیلی زودتر از آن چه انتظار میرفت شروع به خرابکاری کردند.

اما وزارت خارجه هر چند کمی مبهم و پیچیده است اما بر مبنا هدف گذاریش میشود گفت به مراتب بهتر و روندی صحیح تر از دولت قبل را دنبال میکند. منتها مسئله فاصله عمل تا حرفش هست که انشاالله فاصله زیادی نباشد و حداقل تو این سالهای پیش رو دلخوشی در این دولت داشته باشیم.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain

پست توسط Present » سه شنبه 24 دی 1392, 1:02 am

دکتر عبدالرضا داوری/ به طور کلی صنایع بازار پذیرفته شده در بورس و فرا بورس به ارزش 517 هزار میلیارد تومان برای سال مالی آتی، 285 هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی کرده اند که با این درآمد حدود 60 هزار میلیارد تومان سود شناسایی شده است، لذا نسبت P/E بازار حدود 8.6 و نسبت P/S بازار حدود 1.82 به دست می آید.

تقسیم بندی صنایع در بازار بورس

• صنعت ماشین آلات وتجهیزات شامل شرکت های سخزر، تکشا، تکمبا ، ثپمپی ، وتوشه، سرما، تمحرکه، وتکنوتار است.
• صنعت پیمانکاری صنعت بالاس ، صنعت واسطه گری های مالی پست بانک ، سایر واسطه های مالی لیزینگ ها هتل و رستوران شرکت سمگا ، ابزار پزشکی کنتورسازی و استخراج سایر معادن کماسه هستند.
• صنایع وسایل ار تباطی شامل مخابرات ایران و شرکت های صوتی وتصویری که اکثرا در بورس معامله نمی شوند و نماد آنها برای مدت طولانی بسته شده است.

مقایسه صنایع مختلف از نظر نسبت P/S
• از نظر نسبت P/S صنایع، پالایشگاه ها 45/. ، پیمانکاری صنعتی 58/. ، کاغذ سازی 55/. ، خودرو قطعات 62/. ، ماشین آلات وتجهیزات 86/. ولاستیک و پلاستیک 87/. کمترین نسبت را به خود اختصاص می دهند.
• شایان ذکر است که پایین بودن نسبت P/S پالایشگاه به دلیل عدم تعلق مبلغ فروش 121 هزار میلیارد تومان به شرکت ها نمی تواند تعیین کننده باشد. این شرکت ها تنها مابه التفاوت بهای نفت وفرآورده های نفتی را از پخش وپالایش در یافت می کنند.
• شرکت های گروه شیمیایی شامل شرکت های پتروشیمی با ارزش بازار 143 هزار میلیارد تومان با P/S 3/4 ، حمل ونقل 04/4 ،گروه رایانه 59/4 ، انبوه سازی 09/5 ، کانی های فلزی 63/15 ، وسایل ارتباطی شامل مخابرات 6/6 ، چندرشته ای صنعتی/هلدینگ ها 65/6 ، سرمایه گذاری ها 02/14 و بیمه ها 26/22 دارای بالاترین نسبت هستند.
• بالا بودن نسبت P/S بیمه ها نیز به این دلیل است که در محاسبه P/S تنها درآمد آنها محاسبه شده وحق بیمه تولیدی این شرکت ها در محاسبه وارد نشده است که در صورت وارد شدن حق بیمه این نسبت بسیار پایین قرار می گرفت.
• شرکت های سرمایه گذاری نیز به دلیل دریافت صرفا سود سرمایه گذاری ها دارای نسبت P/S بالایی هستند.
• صنایع ساخت قطعات بر عکس صنعت خودرو دارای سود بوده و نسبت P/S پایین تری دارد، لذا در این صنعت، گروه قطعه سازی برای سرمایه گذاری مناسبت تر به نظر می رسد.

مقایسه صنایع مختلف از نظر نسبت P/E
• با وجود اینکه متوسط نسبت P/E، 6/8 به دست آمده، اما تعداد صنایع کمی دارای نسبت پایین تری از این نسبت هستند. صنعت پست ومخابرات 32/5 ، صنعت شیمیایی 83/7 ، لاستیک وپلاستیک 22/8 ، فلزات اساسی 45/8 ، رایانه 74/8 ، سیمان 91/7 ، بانک ها 52/8 ، سایر مالی 58/6 ، وسایل ارتباطی 42/7 ، هتل و رستوران 14/6 ، چند رشته ای صنعتی 77/6 و پالایشگاه ها 72/6 دارای کمترین نسبت P/E هستند.
• صنایع خودرو و قطعات و صنعت چاپ و نشر دارای نسبت P/E منفی و صنایع واسطه گری مالی 71/54 ، پیمانکاری صنعتی 85/46 ، حمل ونقل 81/40 ، فنی ومهندسی 25 ، زغالسنگ 15 ، کاشی وسرامیک 15 ، قند وشکر 14/14 ، ماشین آلات و تجهیزات 07/16 ، محصولات فلزی 43/17 ، ابزار پزشکی 15 ودستگاه های برقی 13/15 دارای بالاترین نسبت P/E هستند.

نتیجه گیری و انتخاب صنعت بر اساس نسبت های P/E وP/S
به طور کلی با مقایسه P/EوP/S می توان گفت صنایعی که دارای نسبت پایین تری هستند ، برای سرمایه گذاری مناسبت ترند و ریسک سرمایه گذاری در این صنایع کم است.
صنعت پالایشگاه ها، فلزات اساسی، لاستیک وپلاستیک، پست ومخابرات شامل همراه ، سیمان، بانک ها، دارو و شیمیایی برای سرمایه گذاری مناسب هستند.

اگر صنایع منتخب را برحسب پایین ترین نسبت P/E مرتب کنیم، همراه اول صنعت پست و مخابرات بدون شرکت مخابراب ، فلزات اساسی، سایر مالی لیزینگ ها و صنعت فرآورده های نفتی شامل پالایشگاه ها برای سرمایه گذاری مناسب ترند.

اگر صنایع منتخب را برحسب پایین ترین نسبت P/S مرتب کنیم، صنعت فرآورده های نفتی در رتبه اول و بعد لاستیک و پلاستیک، همراه اول، فلزات اساسی، دارو و بانک ها در رتبه بالایی برای سرمایه گذاری قرار می گیرند.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 24 دی 1392, 1:17 am

Present,

P/e وقتی روی 8 هست یعنی سود سالانه منهای نوسان قیمت خود سهم حدود 12% می باشد. که می شود متوسط در ماه 1% .

P/E سپرده گذاری در بانک چند است؟ متوسط 2% در ماه.

ریسک تعدیل P/E بانک تقریبا 0% و در بورس طبق بازه مجاز تا 100% تعدیل منفی هم ممکن است. پس ریسک بانک کمتر و سودش بیشتر است.

میماند افزایش قیمت هر سهم. که اگر سهمی گان شود، خوب P/E اون کاهش خواهد یافت به همون نسبت پس در محاسبات بالا میشه ازش چشم پوشی کرد.

بنابراین بانک 2% با ریسک کمتر در ماه، بورس 1% با ریسک بالا در ماه. چیزی که برخی ها به اشتباه از تحلیل بنیادی بازار برداشت میکنند با یک دو دوتا ساده روشن است چقدر غلط است.

سهامداری با نگاه مطلق به EPS اشتباه محض است. بانک سود بیشتری میدهد اینطور.

شما حالا جای P/E 8 که متوسط بازار است اصلا بگو P/E یک سهم 4 باشد.تازه آن وقت اندازه بانک سود میدهد و البته ریسک بالاتر.

ضمن این که شما در بانک EPS = DPS است و اگر EPS انباشته شود EPS شما تعدیل مثبت میشود به نوعی. اما در بورس همواره EPS > یا = DPS هست. و اگر هم EPS انباشته شود. عملا شما هیچ چیزی ندارید جز همون نوسان سهم که گفتم در این تحلیل اصلا بی اهمیت میشود در نهایت.

بنابراین من فاکتور EPS را صرفا یک محرک میدانم در حرکت سهم نه مبنا حرکت. به نظر من با نگاه رندانه تری به بورس باید دنبال نسبت های دیگری غیر از این نسبت های سنتی و آکادمیک بود. و مبنا سود و زیان سهامداری و تصمیم گیری ها بر مبنا اونها باشد که هنوز اسامی خیلی شناخته شده ای ندارند.

Captain
Captain

پست توسط Present » سه شنبه 24 دی 1392, 1:57 am

M.Abooali, برای همین گذاشتمش اینجا که دوستانی مانند شما قضاوت کنند!

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
محل اقامت: ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس
سپاس‌های ارسالی: 1224 بار
سپاس‌های دریافتی: 1159 بار
تماس:

پست توسط big-man » سه شنبه 24 دی 1392, 3:25 pm

دوستان
کسی در مورد خرید سهام پدیده شاندیز خبری داره

بنظرتون خریدش عاقلانه س......

و آیا حداقل چقد سرمایه گذاری کنیم که ارزش داشته باشه و این....

ممنونم میشم راهنمایی کنیذد
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Solver » دو شنبه 30 دی 1392, 10:49 am

big-man, بی اطلاع هستم.

--

بازار روند منفی درمنفی خودش را همچنان داره دنبال میکند. اون روز من کلمه فریب سبز را برای بازار به کار بردم و الان که چندین روز سرخ را در بازار شاهد هستیم بهتر اثبات شد که منظور چی هست ازش.

فردا روز حساسی است، اگر بازار برگشت و عادی بود که خوب است. اگر بر نگشت برای خود بورس خیلی بحران نیست، اما وجود معاملات دستوری در بورس دیگر کاملا اثبات خواهد شد و بیانگر فاجعه ای در اقتصاد کشور است.

فاجعه ای که خیلی ها به دولت قبلی نسبتش می دادند، اما نتیجه اکر دولت قبلی در بورس کاملا قابل مشاهده بود، با تمام ضعف هاش، بنیاد اقتصاد به خوبی تقویت شد بر خلاف تبلیغاتی که میشد علیه دولت.

و دولت جدید با کلی تعریف، نمادی شده از بی تدبیری در اقتصاد. احتمالا فردا اگر بورس همین روند غیر واقعی و دستوری را داشته باشد خیلی ها بازار را رها می کنند و جا برای برخی که قدری خود را بزرگ فرض می کنند بازتر می شود. اما به دنبالش منتظر افزایش قیمت مسکن و خودرو باید بود (با وجود دنبال شدن توافق شاهد این گرانی ها خواهیم بود).

Captain
Captain

پست توسط Present » دو شنبه 30 دی 1392, 11:05 am

M.Abooali, فعلا با این گفته شما من می خواستم مقداری سرمایه رو وارد بورس کنم ، دست نگه داشتم !!
فعلا تا بعد از این ماجراها صبر می کنم !!

Captain
Captain

پست توسط Present » دو شنبه 30 دی 1392, 12:45 pm

M.Abooali ,

طبق پیشبینی شما :
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “بورس”