در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
87

تشکر کرده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 شهریور 1392 22:35

تهران

آرشيو سپاس: 31 مرتبه در 22 پست

سوال درمورد گرافیک

توسط AMIIITIS » يکشنبه 22 دی 1392 11:22

سلام خدمت دوستان عزیز

من یه سوال دارم،

گرافیک سیستم من Ati 2 GB هستش.
میخوام بدونم چه Gforce یا nvidia با این برابری میکنه؟

واینکه اصولا مبناشون چیه؟مثلا Nvidia 2600 ، این 2600 دقیقا چیه؟

و با اینکه مثلا میگیم حافظه گرافیک من 2 گیگه چه فرقی داره؟

نمیدونم سوالمو درست مطرح کردم یا نه!

کلا اگه سایتی میشناسید که درمورد اینها توضیح داده باشه به من معرفی کنید ممنون میشم
قدر یاران قدیمی را بدان
                                                    فرش های قدیمی را گرانتر میخرند...

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6433

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: سوال درمورد گرافیک

توسط sinaset » يکشنبه 22 دی 1392 14:50

سلام بر شما کاربر محترم .
ظهرتون بخیر خوبی انشالله.

ببینید ما در حال حاضر دو شرکت مهم سازنده کارت گرافیک داریم به نام NVIDIA و AMD .(ای تی ای نام قدیمی ان میباشد) .این دو شرکت هریک معماری و مدل پردازش گرافیکی مخصوص به خودشون رو دارن (انحصار فقط مخصوص به خودشونه).این دو شرکت برای هر نسل کارت گرافیکشون یکی سری نام انتخاب می کنند . مثلا شرکت انویدیا gtx2XX یا GTX4XX یا GTX5XX یا GTX6XX و.. ای ام دی hd3XXX یا hd4XXX یا hd5XXX یا hd6XXXو...( عدد اول تغییر کنه ، یعنی یک نسل ارتقاع پیدا کرده ، )

کارت گرافیک ، در واقع خودشه یک کامپیوتر جداگانه است ... برای خودش برد تغذیه ، رم  ، مادربرد  ،سی پی یو ،خنک کننده ،و... داره هر چقدر این قطعات (مجموعا ) بالاتر باشه ، پردازش بالاتر و بهتری صورت میگیره .
اما مهمترین واحد در کارت گرافیک سی پی یو اونه ، که اصطلاحا بهش میگن GPU یا واحد پردازش مرکزی . این واحد از میلیارد ها ترانزیستور تشکیل شده . این واحد فرکانس کاری داره و واحد های مخصوص برای پردازش گرافیکی داره ... هر چقدر GPU قوی تر باشه ، پردازش گرافیکی بیشتری صورت میگیره . بعد از اون واحد رم مهمه( ، اونم سرعتش بعدش حجم رم ... ) و....

در رابطه با کارت گرافیکتون .. اسمشون رو بطور کامل بفرمایید ...
باتشکر. :razz:
آخرين ويرايش توسط sinaset در يکشنبه 22 دی 1392 15:42, ويرايش شده 1 در کل.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
Ali$amir, Mahdi1944, Present, freez578, KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS, Solver

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
87

تاريخ عضويت

تهران

توسط AMIIITIS » يکشنبه 22 دی 1392 15:06

سلام خیلی خیلی ممنون بابت توضیحتون...تازه فهمیدم تو چه اشتباهی بودم!
فکرمیکنم مدلش HD 6450 باشه.
قدر یاران قدیمی را بدان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب AMIIITIS تشکر کرده اند:
Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6433

تاريخ عضويت

توسط sinaset » يکشنبه 22 دی 1392 16:53

خواهش میکنم ، منم از شما ممنونم که اجازه دادید پرسشتون رو پاسخ بدم.

کارت گرافیک شما متعلق به دو نسل قبله ، شرکت ای ام دیه. پردازش گر مرکزی اون 160 واحده و فرکانس اون 625 مگاهرتزه ، و تعداد 370 میلیون ترانزیستور  رو در دل خود جایی داده.گذرگاه اطلاعاتی کارت گرافیک شما 64 بیته.رم کارت گرافیک شما مدله ddr3 .
پهنایی باند رد و بدل کننده اطلاعاتی شما حدود 10 گیگابایت در ثانیه است. که تقریبا با چنین پهنایی باندی جزو کارت گرافیک هایی ضعیف عصر حاضر محسوب میشود...

باتشکر از شما.

Present, freez578, KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS, Mahdi1944

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
87

تاريخ عضويت

تهران

توسط AMIIITIS » يکشنبه 22 دی 1392 17:08

ممنون از پاسخ کاملتون :D  :razz:
قدر یاران قدیمی را بدان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب AMIIITIS تشکر کرده اند:
sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » دوشنبه 23 دی 1392 11:31

AMIIITIS,  

ضمن تشکر از  sinaset  که در پست اولش واقعا خلاصه و مفید توضیح داد بحث گرافیک را، بد نیست اشاره کنم در مباحث سخت افزار، سرعت، اعداد و ارقام بالاتر یا حتی به روز تر بودن تکنولوژی ساخت، الزامی برای عملکرد بهتر اون قطعه نیست. البته نه به این معنا که عملکرد یک قطعه بحثی جدا از تکنولوژی ساخت و آمار اسمیش باشد.

درک این رابطه قدری تجربی و تنها با آزمون سخت افزارهای مختلف و قیاس نتایج در عمل مقدور است. به طوری که گاهی مشاهده شده برای 2 سال پشت سر هم کل محصولات انویدیا از نظر عملکرد به پای محصول برتر 2 سال قبلش نرسیدند. هر چند از نظر اسمی قدرتمند تر بودند اما عملکردی ضعیف تر داشتند.

به همین دلیل، شما در هنگام خرید یا مثلا ارتقا کارت گرافیک خودت، همیشه در اینترنت به جستجو قیاسی کارت گرافیک خودت در عمل (غیر از جداول قیاسی اسمی) هم بپردازد.

آن چیزی که بین عملکرد واقعی و انتظار عملکرد (اسمی) بسیار اهمیت 2 فاکتور زیر است:

1. مدت زمان پایداری قطعه در سقف توان کاریش

2. ضریب افت کیفیت عملکرد به نسبت ساعت کار و تغییرات دما

در مورد کارت گرافیک مباحث زیر هم مرور کنید تا بیشتر مطلع بشید:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
MASTER, sinaset, freez578, AMIIITIS, Mahdi1944, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6433

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 24 دی 1392 08:20

سلام خدمت اقا میلاد
صبح شما بخیر خوبی باشه انشالله...

اقا میلاد فکر میکنم در این رابطه (با مبحث کمی متفاوت تر )قبلا بحث کرده بودیم. بله درسته . گاهی وقت ها یک نسل کارت گرافیک در بعضی عملکردها با نسل خودش چندان تفاوتی ندارد. اما ممکنه بجاش از قطعات با کیفیت تر ،مصرف انرژی کمتر ، طراحی اصولی تر ، انعطاف بالاتر و طول عمر بالاتر ، و.... جبران کرده باشند. (کارخانه ایران خودرو یا سایپا نیست ، که این محصولش با محصول دیگه ش فرق نداشته باشه یا اگر داشته باشه در حد کم باشه..،) ضمن اینکه فراموش نکنید ، این دو شرکت بازار جهانی دستشونه ،هرکی بخواد کم کاری کنی ،بازار میوفته دسته رقیب.انصافا هم بزار رقابتی خوبی رو به وجود اوردن .. من یادمه قبل از اینکه ای ام دی انقلاب سری 4000 (حداقل جوشش سریعش در این دوره بوده)خودش رو وارد بازار کنه ،کارت گرافیک geforce 9800GT با قیمت 400 خوردهی فروخته میشد .. ولی سری 4000 با (دو تا سه برابر قدرت بیشتر) پس از ورود چند ماهه،زیر 300 هزارتومان فروخته میشد ..بعد از اون قیمت کارت گرافیک ها به سرعت و شدت افت کرد و رقابت بسیار بالایی به وجود امد (که هنوز هم ادامه داره).

بطور کلی و با وجود این همه سایت ریویو و افراد متخصص و کاربران انتقاد کن  (!) و بازار رقابتی، این دو شرکت بعید از اینجور کارها کرده باشند (نمیگم نیست و اگر باشه نادر بوده !!)
باتشکر از شما.

Solver, KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS, Mahdi1944, freez578

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » سه شنبه 24 دی 1392 12:32

sinaset,  من نظر مخالف شما دارم.

حداقل تو مادربرد، گرافیک، نمایشگر، لپ تاپ میتونم براتون 10 مورد را در بازه 2000 تا 2010 مثال بزنم که مسئله ای که گفتم در موردش صدق کند. از برندهای معروفی مثل همین انویدیا و ATI، تو بحث مادربرد از گیگابایت و ایسوز بگیر تا MSI یا حتی مرحوم شاتل. تو لپ تاپ باز ایسوز و DELL و به خصوص HP.

ضمن این که تمام مواردی که شما بهش اشاره کردید، باز اسمی هستند، و ممکن هست هر چند مثلا از مواد مرغوب تر ساخته شده باشد جنس جدیدتر اما الزاما معناش عملکرد بهتر نیست.

من که شخصا صد مدل گرافیک یا لپ تاپ نداشتم که قضاوت کنم بینشون، فوقش شاید خانه پرش مثلا چند ده مدل از هر قطعه را دیده باشم از نزدیک، مبنا این نظر من دقیقا همون سایت های نقد و بررسی قطعات است که در قیاس عملکرد ضعیف تر برخی تولیدات جدید که اسمی برتری دارند، اتفاق نظر هم داشتند، از جمله تو فروم توماس هاردور میتوانید به موارد زیادیش روبرو بشید.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS, Mahdi1944, sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6433

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 24 دی 1392 15:17

سلامی دوباره ..

اقا میلاد عزیز بازه زمانی 10 ساله خیلیه ، تازه من داشتم روی بازه زمانی 2 تا 3 ساله صحبت میکردم . 10 سال واقعا یک قرن دیگست !!!!

بهتر روی کارت گرافیک متمرکز باشیم . مصداق  کارت گرافیک های مد نظرتون رو بفرمایید .( ضمن اینکه بازی به اسم رو بدرستی متوجه نمیشم . مثلا کارت گرافیک 680 جی تی با تعداد ترانزیستور 3.5 میلیارد و با 1536 واحد پردازش ، با نسل بعدی خود 780 جی تی تی ای با 7.1میلیارد ترانزیستور و با 2880 واحد پردازش ، یک بازی اسمیه ؟)
باتشکر.

AMIIITIS, Solver, KAL-KOI-BABAK

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » سه شنبه 24 دی 1392 16:38

sinaset,  

هر چند من الان نزدیک یک سال است که تقریبا کار قطعات نمیکنم و کلا از بازار به دور هستم، با این وجود سعی کردم مروری کنم و برخی مدل ها که حضور ذهن داشتم ازشون را براتون بیان می کنم، و صرفا هم موارد گرافیک را بیان می کنم.

مثلا شما تاریخ عرضه 9800 GTX  را بررسی کنید و گرافیک هایی که بعدش آمد و قیاسش کنید - البته مقصود گرافیک های هم کلاس با این گرافیک است.

یا مثلا شاهکاری مثل 6800 Ultra که شاید به قاطعیت بشه گفت 2 سال از نظر عملکرد به نسبت قیمت و سخت افزار حکومت میکرد بر بازار دنیا. حالا این قدیمی هست ما همین GTX9800 را مثال میزنیم یا از خانواده ATI شما 5970 ATI را ببین که خیلی قدیمی هم نیست و تقریبا میشه گفت اوایل سال 2013 کم کم از بازارها خارج شد پس از 2 سال حکومت در کلاس خودش.

سال 2010 تا 2012 که دیگر یک قرن پیش نیست!

البته من اصرار به پذیرفتن این مسئله از جانب شما ندارم، همانطور که در پست های قبلی هم اشاره شد، من نظرم اینطور است. برخی هم هم عقیده خودم دیدم، حالا یا نظر من اشتباه است یا شاید شما چون تجربه اش را نداشتید برای شما باورش دشوار است.

KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS, Mahdi1944, sinaset

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6433

تاريخ عضويت

توسط sinaset » پنج شنبه 26 دی 1392 07:46

سلام و صبح تون بخیر .

اقا میلاد من فکر میکنم،این بحث کمی طولانی بشه ،(من تا حدودی وقت کم دارم و این بحث هم نیاز به تمرکز نسبتا زیادی داره) . انشالله سر یک فرصت مناسب در این رابطه با هم به گفتگو میپردازیم

ضمن اینکه شما کاربر متخصصی هستید و عملکردتون در حیطه کامپیوتر ثابت شده است و تجربتون در این ضمینه قابل احترامه .
انشالله که موفق باشید . :D  :razz:

Mahdi1944, KAL-KOI-BABAK, AMIIITIS