اسکندر ايراني5ميليون ساعت تفکر براي شليک

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 473
تاریخ عضویت: جمعه 15 دی 1385, 12:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 696 بار
سپاس‌های دریافتی: 4448 بار

اسکندر ايراني5ميليون ساعت تفکر براي شليک

پست توسط TD » سه شنبه 19 فروردین 1393, 7:09 pm

نبرد فرسايشي که بسياري از امکانات مالي و نيروهاي انساني مجرب را از کشورمان گرفت، توانمندي موشکي خود را ارتقائي ويژه ببخشد.

هرچند در آن زمان هم اختلاف نظرهايي مبني بر نحوه ارتقاء توانمندي هاي دفاعي ايران وجود داشت، اما کم کم اين اجماع شکل گرفت که بايد به فکر توليد بومي و ابتکاري سيستم هاي موشکي بود؛ سيستم هايي که هنوز هم هيچ کشوري نمي تواند به طور قطعي اعلام کند سامانههايي با قابليت انهدام قطعي براي مقابله با موشک هاي دشمن خود در اختيار دارد.اگرچه ايران از دوران پيش از انقلاب و نيز در دوران دفاع مقدس، تعدادي موشک اسکاد و ... در اختيار داشت اما خارجي بودن اين سيستمها، نبود بسياري از قطعات مورد نياز براي رفع عيوب احتمالي و نيز کارشکنيها براي تامين موشک به مقدار مورد نياز ايران، باعث عزم جدي متخصصان کشورمان در راه رسيدن به دانش بومي ساخت موشک شد.

تصویر


دريابان شمخاني وزير دفاع سابق کشورمان با اشاره به نقش مهم رهبر معظم انقلاب در حمايت از متخصصان داخلي، پشتيباني ايشان را يکي از مهمترين علل دستيابي ايران به چنين توان استراتژيکي مي داند.کارشناسان صنايع دفاعي کشورمان کار را با مهندسي معکوس موشک هاي سوخت مايع آغاز کردند.رنج فراوان به همراه دانش و تجربه متخصصان کشورمان حاصل مهمي به نام شهاب 1 داشت. هرچند موشک هاي مختلفي در اين راه ساخته و آزمايش شد، اما ورود موشک هاي خانواده شهاب، نويد به ثمر نشستن اين تلاشها را مي داد.اگرچه برد اين موشک حدود 500 کيلومتر بود اما آغازي شيرين براي ساخت موشکهاي بالستيک به شمار ميرفت."موشک هاي بالستيک تا ارتفاع بسيار بالايي اوج مي گيرند و مابقي راه را با استفاده از نيروي جاذبه زمين به سمت هدف مي روند که مانند يک سقوط آزاد البته با هدايت صحيح است."


برنامهريزي براي توليد سوخت جامد

اين تلاشها در ادامه منجر به ساخت موشکهايي چون شهاب 2 و 3 نيز شد که ساخت موشک شهاب 3 با توجه به برد آن که مي توانست رژيم صهيونيستي را هدف قرار دهد، يک شگفتي در جهان به شمار ميرفت چراکه هيچ کس گمان نمي کرد ايران بتواند بدون دخالت شرق و غرب، توان استراتژيک خود را تا اين حد گسترش دهد.شهاب 3 اگرچه موشک بسيار مدرن و مهمي محسوب ميشد اما از سوخت مايع استفاده ميکرد؛ سوخت مايع توان لازم را براي شليک موشک به ميزان لازم فراهم مي کرد اما به علت سختيهاي موجود در حمل و نقل و نگهداري آن و زمان بسيار براي آماده سازي موشک، گزينه مطلوبي به شمار نمي رفت.به علت آنکه ايران از موشک هاي سوخت مايعي چون "اسکاد بي" در جنگ استفاده کرده بود، با عملکرد اين سوخت آشنا بود اما سوخت جامد به علت پيچيدگي هاي بسيار زياد توليد آن، از تکنولوژي بسيار بالايي برخوردار بود.اما صنعت دفاعي ايران اين سد بزرگ را نيز شکست و ايران به توان توليد سوخت جامد براي موشک هاي خود دست يافت.آسوشيتدپرس در گزارشي به مناسبت دستيابي ايران به تکنولوژي سوخت جامد اينچنين اعلام کرد: "سوخت جامد به ايران اين امکان را ميدهد که موشکهاي بالستيک خود مانند شهاب 3 را با نشانه گيري دقيقتري پرتاب کند. همچنين طول عمر موشکهايي که با سوخت جامد کار ميکنند به مراتب بيشتراز موشکهايي است که از سوخت مايع در آنها استفاده ميشود."


نياز به اسکندر ايراني

اما در کنار استفاده از موشک هاي برد بلند، ايران نيازمند موشکهاي برد کوتاه اما بسيار دقيق بود. موشکهاي دقيق با برد کوتاه بايد ويژگي هاي مهمي را داشته باشند چراکه براي اهداف خاصي مورد استفاده قرار ميگيرند.شايد اين سوال مطرح باشد که وقتي ايران داراي موشکهايي با برد 2 هزار کيلومتر است، يک موشک 200 يا 300 کيلومتري چه فايده اي خواهد داشت ؟ در جواب مختصر به اين سوال بايد به تاکتيک روسيه در برابر سپر موشکي آمريکا اشاره کرد: اين کشور در اولين واکنش عملي به اين اقدام آمريکا، از استقرار موشک اسکندر در نزديکي مرز لهستان خبر داد. موشک هاي اسکندر که از دقت ويژه اي برخوردارند حدود 250 کيلومتر برد داشته و روسيه اعلام کرده که همين موشک ها مي تواند سپر موشکي امريکا را به شکست بکشاند."اين اقدام روسيه نشان مي دهد که اين کشور علي رغم در اختيار داشتن موشک هاي قاره پيما، اهميت موشک هاي کوتاه برد دقيق را که ويژگي هاي خاص دارند، به خوبي درک مي کند.هرچند به گفته سردار وحيدي وزير دفاع کشورمان، ايران در ابتدا به سراغ خريد اين موشک ها از کشور روسيه رفته بود (به علت اهميت آن در پاسخگويي به تهديدات) اما مواجهه با وعده هاي مکرر همسايه شمالي، موجب شد تا غيرت متخصصان ايراني، صبر و توقف را جايز نداند.


روند ساخت موشک

ايران نيز با درک اهميت چنين موشکهايي و استنکاف روس ها، به برنامهريزي براي طراحي و ساخت آن پرداخت.براي ساخت اين موشک مورد نياز کشورمان، کارها تقسيم بندي و قرار بر اين شد که ابتدا نرم افزار شليک و سيستم پيشرانههاي آن طراحي و ساخته شود. متخصصان يکي از مراکز جهاد خودکفايي نيروهاي مسلح با شکستن قفل يک نرم افزار موشک و بهينه سازي بومي آن، اولين گام را در اين راه برداشتند.سپس نوبت به ساخت موتورهاي سوخت جامد رسيد. اين مرحله از سخت ترين اقدامات در راه دستيابي به هدف بود. پس از طراحيهاي اوليه درباره شکل حرکتي و سرعت موشک و نيز تست سوخت جامد روي موشک، نوبت به تست هاي عملياتي مي رسيد.در تستهاي عملياتي، ابتدا موشک روي يک سکو قفل شده و موتور همانند زمان شليک اقدام به فعاليت مي کرد. اما اين تستها يک مشکل عمده داشت: «نبود سيستم تله متري».سيستمهاي تله متري براي تست موشکها و ارزيابي ميزان صحت عملکرد آنها مورد استفاده قرار ميگيرد. اين سامانه مهم نيز با يک برنامهريزي فشرده و شبانه روزي ساخته شد و موجب شد تا نيروهاي مسلح نياز خود را به اين سيستم، با چنين روشي برطرف کنند.

تستهاي عملياتي موفق و نتيجه رضايت بخش بود.نام موشک چه گذاشته شود ؟ به نام اميرالمومنين (ع) و عنايت ايشان در ساخت يک توانمندي ويژه براي دفاع از ميهن اسلامي، آنرا "فاتح 110" ناميدند.


نگاهي به نسل هاي اول تا سوم

اولين نسل موشک فاتح 110 بردي حدود 110 کيلومتر داشت. به خاطر اهميت و تلاش ويژه اي که براي ساخت سيستم هدايت اين موشک به کار گرفته شده بود و نيز بهرهمندي اش از يک سيستم الکترو اپتيکالي دقيق براي هدايت، خطاي اين موشک زمين به زمين فقط و فقط چند متر تخمين زده شده است که با توجه به سر جنگي چند صد کيلومتري آن، خطا در محدوده چند متري اصلا نکتهاي منفي به حسب نخواهد آمد.بر اساس روال ساخت تجهيزات دفاعي بويژه موشکها، اين سامانه مدرن براي بهينه سازي و توليد انبوه تحويل صنايع هوافضاي وزارت دفاع شد.يکي از ويژگيهاي مهم اين موشک، استفاده از آن براي ارتقاء موشک شهاب 3 بود. بدين نحو که با توجه به استفاده فاتح 110 از سيستم سوخت جامد، آزمايشها براي بهره مندي شهاب 3 از سوخت جامد به جاي مايع، از طريق بررسي عملکرد اين موشک انجام مي شد و زماني که تستها از موفقيت سوخت جامد روي موشک فاتح خبر دادند، متخصصان کشورمان به سمت ساخت شهاب 3 با سوخت جامد رفتند. رسانه هاي خارجي در زمان بهره برداري از نسل دوم اين موشک، آنرا کارآمدترين موشک ساخت ايران توصيف کردند. نسل دوم اين موشک با ارتقاء حدود 50 کيلومتري برد آن، فاتح 110 را در رديف دقيق ترين موشک هاي کوتاه برد زمين به زمين در جهان قرار داد.فرآيند طراحي و ساخت موشک فاتح جوايز و تقديرنامه هاي بسياري را براي متخصصان دانشگاهي و دفاعي کشور به ارمغان آورد و بيش از 20 کارشناس ارشد و قريب 10 مجموعهاي که براي ارتقاء توان موشکي ايران تلاش کردند، از به ثمر نشستن اين حاصل زحمات خود در راه اعتلاي بازدارندگي نظام اسلامي خشنود شدند.


چقدر براي عملياتي شدن اين موشک مهم تلاش شده است؟

آخرين جمع بندي يکي از نهادهاي مسئول در خصوص فعاليتها و برنامه ريزيهاي صورت گرفته براي توليد فاتح 110، از 5 ميليون ساعت تلاش مخلصانه و بدون چشمداشت حکايت دارد؛ يعني 208 هزار روز ! اين ميزان آماري باور نکردني است که انشاء الله هيچ گاه نياز به استفاده واقعي بر ضد دشمني نباشد اما آن روز حاصل زحمات دهها دانشمند و صدها تکنيسين، ضربه مهلکي را به متجاوز وارد خواهد کرد.طراحي يک سيستم جديد و استفاده از فناوري انحصاري براي ساخت اين سيستم، منجر به توليد يک موشک هدايت شونده دقيق شده است که دانش نويني را براي ايران به ارمغان آورد و ميليون ها دلار نيز در مراحل مختلف ان صرفه جويي شد.


نسل چهارم؛ شکستن انحصار بالستيک هاي دريايي

نسل جديد موشک هاي فاتح 110، نوع دريايي آن است که با ساخت آن، جمهوري اسلامي دومين کشور دارنده موشک هاي بالستيک ضد کشتي در دنيا لقب گرفت.اين موشک با سرعت بالاي خود که حدود 3 برابر سرعت صوت اعلام شده (تقريبا 1020 متر بر ثانيه) داراي انرژي جنبشي بالايي است که با وجود حرکت شيرجه اي بر روي هدف در مرحله نهايي پرواز، که به اين انرژي مي افزايد، اثر تخريبي بسيار بالايي دارد و امکان واکنش را نيز از هدف خود سلب مي کنند.مجهز بودن "خليج فارس" به يک کلاهک 650 کيلوگرمي که تنها 65 کيلوگرم کمتر از کل جرم يک موشک کروز ضدکشتي نور است، قدرت تخريبي باورنکردني براي اين سلاح ضد کشتي ايجاد مي کند و شايد تنها اصابت يک فروند از اين موشک براي آسيب رساني بسيار جدي به يک ناوشکن و يا خارج کردن يک ناوهواپيمابر از رده عملياتي کافي باشد.همچنين برد 300 کيلومتري خليج فارس، تقريبا تمام خليج هميشه فارس و درياي عمان را پوشش مي دهد که به معني از بين رفتن امکان اجراي امن عمليات در اين گستره براي نيروهاي فرامنطقه اي است.يک سوال؟ کشوري که مي تواند يکي از دقيق ترين موشک هاي دنيا را با تکنولوژي بومي بسازد و تمامي زيرسامانه ها، سامانه ها و امکانات هدايت و پرتاب آنرا با امکانات داخلي فراهم سازد، آيا در ساخت سامانه هاي پدافندي برد بلند همچون اس 300، منتظر خريد خواهد ماند؟ شايد بهتر باشد يک بار ديگر تصاوير رژه 29 فروردين سال 89 را نگاه کنيم. يک رادار آرايه هاي فازي و يک لانچر خاص. نوشته بود «ما مي توانيم»

منبع:میلیتاری پارسی
****************************************************************************************************
گالری جامع رادارهای پدافند ایران -
تصاویر جالب ، سرگرم کننده و خنده دار - تصاویر جالب و خنده دار نظامی- گالری کامل قایق های نیروی دریایی ایران

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 43
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 اسفند 1390, 8:44 pm
سپاس‌های ارسالی: 108 بار
سپاس‌های دریافتی: 87 بار

Re: اسکندر ايراني5ميليون ساعت تفکر براي شليک

پست توسط aria1364 » سه شنبه 19 فروردین 1393, 10:12 pm

اگر ایرانی خودش رو باور داشته باشه هیچ چیزی برای ما غیر ممکن نیست و واقعا فقط میشه گفت ما میتوانیم :smile: :smile:

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 226
تاریخ عضویت: سه شنبه 23 خرداد 1385, 11:11 pm
سپاس‌های ارسالی: 14 بار
سپاس‌های دریافتی: 118 بار
تماس:

Re: اسکندر ايراني5ميليون ساعت تفکر براي شليک

پست توسط lolo_babo1 » چهار شنبه 20 فروردین 1393, 2:30 pm

این موشک بازدارندگی به مراتب بیشتری از راکت های برد بلند در مقابل کشور های همسایه و پایگاه های کشور های بیگانه برای ایران ارمغان آورده
به دلیل دقت بالای اون- عدم رهگیری مناسب و برد مناسب قدرت زیادی به ایران داده
چون با یک شلیک دیگر نیاز به پرواز جنگنده سرنشین دار و تبعات اون رو در زدن اهداف نقطه ای نداره
 َللّهُمَّ صَلِّ عَلی سَیِّدناونبینا مُحَمَّدٍوآله مِا اختَلَفَ المَلَوان وَ تَعاقَبَ العَصرانِ وَکَرَّالجَدیدانِ وَستَقبَلَ الفَرقَدانِ وَبَلِّغ رُوحَهُ وَ اَرواحَ اَهلِ بَیتِهِ مِنَّا الافضل التَّحِیَّۀَ وَالسَّلامُ.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1545
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3159 بار
سپاس‌های دریافتی: 5572 بار

Re: اسکندر ايراني5ميليون ساعت تفکر براي شليک

پست توسط shafagh » پنج شنبه 21 فروردین 1393, 9:20 pm

با علم به اینکه این موشک صد در صد ایرانی و حاصل مغزهای متفکر طراحان ان است اما ظاهرا با موشک اسکاد-بی هم شبیه است.

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”