در اين بخش مي‌توانيد در مورد ساير ادوات دريايي به بحث بپردازيد
Captain II

Captain IIno avatar
پست ها

473

تشکر کرده: 341 مرتبه
تشکر شده: 612 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 دی 1385 12:37

آرشيو سپاس: 4158 مرتبه در 431 پست

5 شناور جاسوسی جهان

توسط TD » يکشنبه 24 فروردین 1393 17:37

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، جمع آوری اطلاعات درباره وضعیت نیروهای دشمن یکی از مهمترین اموری است که در حوزه مسائل دفاعی اتفاق می افتد. قدمت جمع آوری اطلاعات در جنگها شاید به قدمت خود جنگ باشد و البته در زمان صلح نیز ماموریت این یگان ها همچنان ادامه دارد. ای بسا این گونه عملیات ها در زمان صلح از اهمیت بیشتری برخوردار باشند چرا که می توانند با نشان دادن تصویر صحیحی از توانایی های طرف مقابل به جلوگیری از جنگ و یا جلوگیری از غافلگیر شدن نیروهای خودی کمک کند.

اما در دریا و مبحث جنگهای دریایی نیز اطلاعات اهمیت خاص خود را حفظ کرده و نیاز به داشتن اطلاعات زنده و دسته اول از شرایط مناطق و کشورهای مورد نظر در دریا و مناطق ساحلی از جمله اولویتهای هر نیروی دریایی در جهان باشد. برای نمونه همین چند وقت پیش بود که یک فروند از کشتی های مخصوص جمع آوری اطلاعات نیروی دریایی آلمان در نزدیکی سواحل سوریه رویت شد. بنا بر گزارش های موجود این کشتی اطلاعاتی به منظور جمع آوری اطلاعات در مورد تحرکات نظامی سوریه و شنود مکالمات مهم سران و فرماندهان نظامی این کشور به کار می رفته است. هرچند که به نظر می رسد با پیشرفت های تکنولوژیک ارتش سوریه و پیش روی های اخیر آنها، این اقدام فایده ای در بر نداشته است.

کشتی های جمع آوری اطلاعات در حقیقت گونه ای نادر و کمتر شناخته شده در میان شناورهای موجود در نیروهای دریایی جهان هستند که وظیفه حساس جمع آوری اطلاعات را بر عهده دارند. باید در همین ابتدا به این مطلب اشاره کرد که در مورد سامانه های جمع آوری اطلاعات موجود در این شناورها مطالب بسیار کمی منتشر شده و بسیاری از مطالب نیز از روی ظاهر این شناورها و گیرنده های رادارای مشخص بر روی عرشه آنها طرح شده است. در این مطلب شما را با 5 فروند از این شناورها آشنا خواهیم کرد.

Yuan Wang

جمهوری خلق چین کشوری با برنامه های گسترده در زمینه نظامی در بخش های مختلف است. یکی از این بخش ها، تلاش های چین در بخش پرتاب های فضایی و موشک های قاره پیما بوده که از چند دهه پیش آغاز شده است. چین از 6 فروند کشتی های این کلاس به منظور رصد این پرتاب ها و همچینین امور دیگر مربوط به جمع آوری اطلاعات استفاده می کند.

اولین بار یک فروند از این شناورها در ماه می سال 1980 میلادی و در منطقه مرکزی اقیانوس آرام و در جریان آزمایش یک موشک قاره پیما توسط چین به وسیله منابع غربی رصد شد.

در این کلاس از کشتی ها که 6 فروند از آنها ساخته شده است از آنتهای گیرنده امواج ماهواره ای استفاده شده است که شکل عجیب و منحصر به فردی را به این شناورها اعطا می کند. همانطور که در تصویر زیر مشخص است چندین گیرنده مختلف بر روی این کشتی چینی نصب شده است.


بعضی از منابع غربی معتقد هستند که نزدیک به 50 آنتن در اندازه های گوناگون و همچنین هزار عدد وسیله الکترونیک بر روی هر کدام کشتی های این کلاس وجود دارد. باید گفت اطلاعات زیادی در مورد توانایی سامانه های رهگیر موجود بر روی این شناورها وجود ندارد. بر اساس اطلاعات موجود این کشتی ها 186 متر طول و 22 متر عرض دارد. وزن این کشتی ها در حالت بارگیری کامل 18 هزار تن بوده و می تواند بیش از 200 نفر خدمه را حمل کند.

شناورهای این کلاس از پیشران های دیزل بهره می برند که می تواند سرعتی در حدود 37 کیلومتر بر ساعت را به آنها بدهد. واژه "Yuan Wang" در زبان چینی به معنای "دید بلند" است.

Type 423

شناورهای Type 423 که با عنوان کلاس Oste نیز شناخته می شوند مجموعه ای از 3 کشتی جاسوسی ساخت آلمان هستند که در اواخر دهه 1980 میلادی به منظور جاسوسی از فعالیتهای دریایی شوروی سابق طراحی ، ساخته و به نیروی دریایی آلمان غربی تحویل داده شدند. این شناورها برای عملیاتهای اطلاعاتی و شناسایی به سامانه های الکترومگنتیک ، آکوئستیک و الکترواپتیک مجهز شدند . این شناورها هیچ گونه سلاحی حمل نمی کنند.


چندی پیش مشخص شد که یک فروند از این شناورهای این کلاس در آگوست سال 2012 میلادی در سواحل سوریه رویت شده است.

مشخص است که به احتمال بسیار زیاد این شناور به منظور رصد اطلاعاتی تحرکات ارتش سوریه و شنود ارتباطات فرماندهان و یگان های سوری به این منطقه رفته بوده است. یکی از نکات جالب در مورد این شناورها این است که این کشتی به طور معمول دارای 76 نفر خدمه می باشد که 36 نفر از آنها دریانوردان و خدمه کشتی و 40 نفر باقی مانده تحلیلگران اطلاعاتی هستند. البته اطلاعات زیادی در مورد سامانه های الکترونیکی و شناسایی همراه این کشتی منتشر نشده است.

شناورهای Type 423 83 متر طول، 14 متر عرض دارند و از دو موتور دیزل برای نیرو گرفتن بهره می برند. این شناورها در حالت بارگیری کامل وزنی در حدود 3200 تن دارند و می توانند با سرعت 39 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند. برد عملیاتی این شناورها در حدود 9000 کیلومتر است. هر سه فروند ساخته شده از این کلاس در حال حاضر در خدمت نیروی دریایی آلمان هستند.

Elettra

یک فروند کشتی با نام Elettra وظیفه جمع آوری اطلاعات را در نیروی دریایی ایتالیا بر عهده دارد. این کشتی که در سال 2003 وارد خدمت شده است به صورت مشترک برای نیروی دریایی ایتالیا و همچنین ناتو در بحث جمع آوری اطلاعات و همچنین جنگ الکترونیک فعالیت می کند. بر اساس اطلاعات موجود این شناور به 27 گونه سامانه شناسایی الکترونیک و آکوئستیک برای جمع آوری اطلاعات مجهز شده است.


همچنین در این شناور یک فروند مینی زیردریایی کوچک بدون سرنشین با قابلیت رفتن تا عمق 1000 متری زیر آب نیز تعبیه شده است که برای عملیات شناسایی زیرآبی به کار می رود. از عرشه پشتی این کشتی نیز می توان برای به پرواز درآوردن پهپادهای شناسایی بهره برد. این کشتی به دو توپ 25  میلی متری مجهز بوده و دارای 30 نفر خدمه برای خود کشتی و 65 نفر پرسنل اطلاعاتی است.

Elettra از دو دستگاه موتور دیزل نیرو می گیرد و می تواند با سرعت 12 گره دریایی 14 هزار کیلومتر را طی کند. طول این کشتی 93 متر ، عرض آن 15.5 متر و وزن آن در حالت بارگیری کامل 3 هزار تن است.

Marjata

شناور نروژی Marjata یکی از پیشرفته ترین کشتی های شناسایی و جاسوسی در جهان به حساب آمده و در عین حال یکی از حساس ترین و به نوعی خطرناک ترین ماموریتهای ممکن در دنیا بر عهده این کشتی است. ماموریت اصلی این کشتی رصد و شناسایی ناوگان شمال نیروی دریایی روسیه بوده و در اکثر موارد در نزدیکی آبهای روسیه رویت شده است. بنا بر گزارشات موجود این کشتی در اصل متعلق به سرویس اطلاعاتی نروژ است.

اما باید توضیحاتی نیز درباره ناوگان شمال نیروی دریایی روسیه داد تا به اهمیت ماموریت این شناور مشخص شود. ناوگان شمال نیروی دریایی روسیه به نوعی قویترین ناوگان نیروی دریایی این کشور محسوب شده و بخش عمده ای از قدرتمندترین شناورهای روسی خصوصا زیردریایی های حامل موشکهای قاره پیما در این ناوگان حضور دارند. چه در زمان جنگ سرد و چه در سالهای پس از آن این ناوگان همیشه مایه تهدید برای ناتو بوده و بخش زیادی از توان شناسایی ناتو برای رصد فعالیتهای این ناوگان صرف می شود.


این شناور در سال 1991 میلادی سفارش داده شده و در سال 1995 به خدمت وارد شده است. تقریبا هیچ اطلاعات خاصی درباره سیستم های شناسایی موجود بر روی این شناور وجود ندارد و تنها منابع روسی مدعی شدند که این شناور نروژی از تجهیزات پیشرفته جاسوسی بهره می برد.

این شناور به صورت اختصاصی برای عملیات در شرایط بسیار سخت آب و هوایی قطب شمال و اقیانوس منجمد شمالی طراحی شده است. این شناور 81 متر طول ، 40 متر عرض و 7500 تن وزن دارد. در شناور Marjata 14 ملوان و 31 نفر پرسنل اطلاعاتی حضور دارند.

Balzam

اما آخرین شناور در لیست ما مربوط به کلاس Balzam ساخت شوروی سابق است که در دهه 1980 میلادی و با اوج گیری مجدد جنگ سرد بین غرب و شرق 4 فروند از این شناورها ساخته شده است. امروزه تنها یک فروند از این شناورها عملیاتی باقی مانده است و در خدمت نیروی دریایی روسیه می باشد. این کشتی در حقیقت به عنوان یک مرکز تحلیلی فعالیت می کند.

اطلاعات خام توسط حسگرهای این کشتی و یا سایر منابع جمع آوری شده و به وسیله سیستم های موجود در این شناور تحلیل شده و به سرعت به یگان های عملیاتی در نقاط مختلف ارسال می شود. این شناور در سال دهه 1980 و 1990 میلادی حضور پر رنگی در دریای شمال داشته و به صورت کامل رزمایش های دریایی ناتو را زیر نظر داشت.


این شناور با یک فروند توپ گاتلینگ AK-630 ، و سامانه ضد هوایی موشکی استرلا 2 نیز مسلح شده است. تنها شناور باقی مانده از این کلاس در حال حاضر در ناوگان شمال نیروی دریایی روسیه فعال بوده یعنی همان جایی که شناور نروژی نیز مشغول جمع اوری اطلاعات است.

این شناور با دو موتور دیزل توان حرکت با سرعت 37 کیلومتر در ساعت را داشته و دارای 220 نفر خدمه می باشد. طول این کشتی 105 متر و عرض آن در حدود 15 متر است. وزن این کشتی در حدود 4500 تن است و علاوه بر گیرنده های ماهواره ای، به سیستم های سونار نیز مجهز است.
****************************************************************************************************
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  -
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  -  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد -  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

**************************
وقتی خدا مشکلات تو رو حل می کنه

تو به توانایی های او ایمان داری

وقتی خدا مشکلاتت رو حل نمی کنه

او به توانایی های تو ایمان داره

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب TD تشکر کرده اند:
امام قلي خان, CAPTAIN PILOT, sukhoi37, mj_piremard, Warlock051, Mahdi1944, morteza tomcat

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

67

تشکر کرده: 63 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 24 فروردین 1388 08:29

آرشيو سپاس: 165 مرتبه در 47 پست

Re: 5 شناور جاسوسی جهان

توسط omidzare » دوشنبه 25 فروردین 1393 23:03

آمریکا  اسرائیل انگلیس؟؟؟

ممکن هست ماهواره کار این کشتی ها رو انجام بده؟؟

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

982

تشکر کرده: 5355 مرتبه
تشکر شده: 2970 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 آبان 1392 19:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: 5 شناور جاسوسی جهان

توسط Hesam - 1994 » چهارشنبه 7 مرداد 1394 08:10

             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد        
      روسیه با جدیت در حال مدرن‌سازی ارتش خود با استفاده از جایگزینی تجهیزات دوران شوروی با سخت‌افزارهای جدید است؛ این در حالی است که روابط روسیه و غرب همچنان رو به وخامت است.
      به گزارش مشرق، مسکو روز یکشنبه یک کشتی جاسوسی پیشرفته را وارد ناوگان شمالی نیروی دریایی خود کرد و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه نیز در مراسم آن حضور داشت.

"ولادیمیر ماتویو"، سخنگوی نیروی دریایی روسیه گفت که کشتی جاسوسی جدید برای جمع‌آوری اطلاعات و به راه انداختن جنگ الکترونیکی طراحی شده است و می‌تواند تمام عناصر سیستم دفاعی موشکی آمریکا را رهگیری کند.


این کشتی جزو پروژه جدید طراحی کشتی‌های جاسوسی است. یک کشتی دیگر هم در همین کلاس سال دیگر وارد ناوگان نیروی دریایی می‌شود و همانند کشتی اول به تجهیزات الکترونیکی پیشرفته و سنسور مجهز است. این کشتی خصوصاً برای رهگیری دفاع ضدموشکی آمریکا که بر روی کشتی‌های آمریکایی نصب است، طراحی شده است.

سامانه دفاع موشکی آمریکا طی ماه‌های اخیر خشم روسیه را برانگیخته است. مسکو این سیستم‌ها را تهدیدی وجودی برای بازدارندگی هسته‌ای خود می‌داند.

روسیه ماه گذشته گفت که 40 موشک جدید بالستیک بین قاره‌ای به زرادخانه خود می‌افزاید که قادر به نفوذ به پیشرفته‌ترین سیستم‌های دفاع موشکی آمریکاست.
لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
hnhnnhnh
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان