در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط Shahbaz » يکشنبه 31 فروردین 1393 16:56


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز با حضور در سازمان جهاد خودکفایی نزاجا از 5 دستاورد جدید این نیرو رونمایی کرد.
سلاح 6لول محرم، زره کامپوزیت هوشمند، تانک بهینه شده سبلان، توپ هویتزر و خودروی ذوالجناح 5 دستاوردی بودند که با حضور فرمانده نیروی زمینی از آنها رونمایی شد.
* ویژگی‌های سلاح محرم
نیروی زمینی ارتش با استفاده از دانش رسوب یافته و تجارب ناشی از طراحی و ساخت سلاح نواخت بالای 6لول 62/7 م.م اخگر که 4 سال پیش رونمایی شد و هم‌اکنون تعدادی از آنها تولید و به یگان‌های نزاجا واگذار گردیده است و همچنین تجارب به دست آمده در فرآیند طراحی و ساخت سلاح 5/14 م م تک‌تیرانداز شاهر، نسبت به طراحی و ساخت این سلاح اقدام کرد.


نمونه‌های ساخته شده کلیه مراحل تست و ارزیابی را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند. این سلاح نمونه داخلی نداشته و تمام فرآیند طراحی و تدوین دانش فنی ساخت آن در نزاجا احصاء شده است.
نواخت آن 2000- 2500 تیر در دقیقه بوده و قابلیت بکارگیری در زمین، هوا و دریا را دارد.
این تیربار می‌تواند بر روی ادوات زمینی (خودرو، تانک، نفربر) بالگرد و هواپیماهای بدون سرنشین، ناوها و ناوچه‌ها نصب شود.
این سلام پس از طی تست‌های دوام و اخذ استاندارد دفاعی به مرحله تولید خواهد رسید.
در حال حاضر نزاجا تنها دارنده دانش فنی سلاح‌های نواخت بالا در سطح منطقه است.
* زره کامپوزیتی هوشمند
سازمان تحقیقات و جهاد خودکفائی نیروی زمینی ارتش طراحی و ساخت تانک ذوالفقار به عنوان مولفه اثرگذار در حوزه رزم زمینی را در کارنامه خود دارد و برای خلق تجهیزات متناسب با حوزه نبرد آینده به منظور تکمیل شایستگی‌های کلیدی خود در حوزه زرهی دستیابی به فناوری‌های نوین و اثربخش را محور اصلی پروژه‌های تحقیقاتی خود قرار داده است.
علی‌رغم اینکه سطح وقوع تحقیقات نیروها در تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای است، به منظور پر کردن خلا فناوری موجود در حوزه ورق‌های مقاوم زرهی پروژه‌ای با هدف کسب دانش فنی تولید یک ورق محافظ زرهی مقاوم و ارزان با قابلیت تولید انبوه بدون نیاز به سرمایه‌گذاری کلان صنعتی را تعریف و اجرا کرد.
با استفاده از فناوری‌های نوین در ترکیب کامپوزیت‌های مرکب و تلفیق آن با مایع هوشمند STF (که ترکیبات آن منحصر به فرد بوده و در هیچ مرجعی مشابه آن یافت نشده است) مبتنی بر فناوری نانو، زره کامپوزیتی هوشمند مقاوم در مقابل گلوله‌های کالیبر 50 هسته فولاد ضد زره طراحی و ساخته و به صورت عملیاتی با موفقیت کامل آزمایش شده است.
ترکیب استفاده شده از فناوری‌های نوظهور شامل STF، فناوری نانو و عاملدار کردن نانو مواد با گروه‌های عاملی، ترکیبات خاص پلی‌اتیلن، رزین و الیاف، سرامیک و رسیدن به محصول با قابلیت بسیار برتر از زره‌های مشابه فلزی با فولاد تحریمی آرموکس آلیاژی برابر استانداردهای بین‌المللی ناتو (4569 STANAG) که این فناوری در دنیا مورد توجه و در حال رشد است.
فناوری‌های مربوط به طراحی زره‌های کامپوزیتی و هوشمندی آن با استفاده زره مایع (STF با ترکیبات خاص خود شامل نانو لوله‌های کربنی عامل‌دار شده و...) برای اولین‌بار در ایران، در این پروژه بکار رفته است. STF به کار رفته در این پروژه موجب هوشمندسازی محصول در خصوص عکس‌العمل در مقابل ضربات ناگهانی و با سرعت بالا مانند گلوله‌های کالیبر 50 از فاصله 30 متری شده است.
این زره ترکیبی ضمن مقاومت به نفوذ برابر با زره فولادی آرموکس آلیاژی دارای 76% وزن آن است.
محصول این طرح می‌تواند در کلیه سامانه‌های نیروهای مسلح شامل خودروهای کامپوزیتی ضدگلوله، سنگرهای ضدگلوله، طراحی شیلترهای خاص، پیشانی‌های جنگی خاص، تقویت زره‌های موجود، طراحی زره مستقل، سیستم‌های ترکیبی با پلی اوریا و... که نیازمند افزایش مقاومت به نفوذ می‌باشد، مورد استفاده قرار گیرد.
عملکرد این محصول به گونه‌ای است که زمانی که یک گلوله به زره هوشمند اصابت کند، زره مایع هوشمند تزریق شده در این زره تبدیل به ماده‌ای سخت می‌شود و مقاومت آن به گونه‌ای افزایش می‌یابد که از نفوذ گلوله جلوگیری می‌کند. تمام این واکنش در کمتر از یک هزارم ثانیه روی می‌دهد.
این افزایش ویسکوزیته که در گذار STF از مایع به جامد در حین ضربه اتفاق می‌افتد، از حرکت گلوله در الیاف جلوگیری کرده و اتلاف انرژی را بیشتر می‌کند. از طرف دیگر، شبه جامد شدن STF جذب انرژی در حین ضربه را ممکن می‌سازد.
دیگر مزیت بزرگ الیاف اشباع شده از STF، محافظت در مقابل سلاح‌های سرد مانند چاقو و به طور کلی سوراخ شدگی است. STF خلل و فرج بین رشته‌های الیاف را پر می‌کند و آرایش الیاف را حفظ می‌کند که باعث افزایش استقامت رشته الیاف می‌شود. محصول طرح در جشنواره سلمان فارسی در حوزه فناوری محور مقام دوم جشنواره را در کل نیروهای مسلح دریافت نموده و از طرف ستاد کل نیروهای مسلح از پروژه تقدیر گردیده است.
در حال حاضر نزاجا تنها دارنده دانش فنی ساخت زره کامپوزیتی هوشمند در کشور است.
* تانک سبلان ایران
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران دارنده دانش فنی طراحی و ساخت تانک به صورت کاملا بومی در سطح منطقه بوده و این موضوع به دفعات اثبات شد.
همچون ارتقاء، عمردهی با نگاه به آینده، اثربخشی بالا در میدان رزم، رقابت‌پذیری بسیار بالا از نظر اقتصادی و انطباق با الگوی عملاتی همراه کرده است.
براساس تجارب و دانش به دست آمده ناشی از طراحی، ساخت و تولید تانک ذوالفقار ایران و تانک صمصام ایران، تانک سبلان ایران با طراحی و ساخت برجک جدید، نصب توپ 105 م م، نصب سامانه کنترل آتش پیشرفته و آخرین نسل سامانه‌های مخابراتی بی‌سیم و ارتباط داخلی، می‌تواند نیاز حوزه زرهی نزاجا را در ده سال آینده تامین کند.
هزینه تولید این تانک 3/1 هزینه تانک تی 72 برآورد شده با مولفه‌های دقت، سرعت، استحکام و عمر تعمیراتی بالاتر به نسبت آن تانک است.
این تانک به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که کاملا منطبق با زیرساخت‌های آمادی، آموزشی و تعمیراتی موجود نزاجا بوده و هیچ نیازی به سرمایه‌گذاری مجدد نیست.
پس تولید در زیرساخت کارخانجات شهید فرخ‌نیا نزاجا، قابل اجرا است. ساخت این تانک کاملا بومی بوده و هیچ نیازی به خرید خارج ندارد، کلیه قطعات به دست صنعتگران داخلی اعم از دفاعی و صنعتی کشور ساخته می‌شود.
* توپ 155 م م خ- ک هویزه
با استفاده از بدنه انهدامی هویتزرهای 155 موجود که مقرر شده بود به منظور استفاده در موزه دفاع مقدس از آنها استفاده شود و همچنین اجرای نهضت فراگیر قطعه‌سازی در مورد زیرمجموعه‌های اصلی این سلاح همانند مقر ام-127، عاید، دافع، سامانه‌های حرکت در برد و سمت، کل سامانه وایرینگ و دسته کابل‌ها و سوکت‌ها، قطعه‌سازی گسترده با آلومینیوم‌های آلیاژی فشرده و با 2500 نفر ساعت کار به ازاء هر عراده، توپ 155 م م خ-ک که با نام هویزه (یادآور جانفشانی‌های یگان‌های توپخانه نزاجا در عملیات‌های خیبر و بدر) نامیده شده است، جهت استفاده عملیاتی در صورت صدور مجوز بعد از این مراسم به یگان‌های توپخانه نزاجا واگذار خواهد شد.
انجام این پروژه نزاجا را قادر ساخت که در صورت نیاز راسا نسبت به تولید این سلاح اقدام کند.* خودرو تاکتیکی فوق سنگین 10 در 10 ذوالجناح
براساس اعلام نیاز اعلام شده به نیروی زمینی و با توجه به زیرساخت‌های مناسب و تجارب ذی‌قیمت در حوزه خودروهای فوق سنگین تاکتیکی، نسبت به طراحی و ساخت خودرو ذوالجناح توسط گروه تحقیقاتی خودرویی این سازمان اقدام شد.
این خودرو دارای 5 محور (10 چرخ) فعال است که 2 محور اول و دوم و محور پنجم فرمان‌پذیر هستند.
طراحی این خودرو براساس تطابق کامل با کلیه شرایط سرزمینی و اقلیمی ایران انجام شده است. این خودرو چند منظوره قابلیت عبور از رودخانه تا عمق 5/1 متر، حداکثر ظرفیت بار 30 تن، حمل محموله با طول 5/10 متر، حداکثر شیب روی 35%، حداکثر شیب روی طولی 20%، وزن خالص 21 تن و سامانه تعلیق مستقل است.
قابلیت هرگونه تغییر دیگری برای کاربری‌های مدنظر و انجام تغییر در طراحی آن وجود دارد. قابلیت تولید این خودرو با امکانات موجود کشور به صورت تکرارپذیر و بدون نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی در نزاجا قابل انجام است.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

28

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 21:17

آرشيو سپاس: 28 مرتبه در 8 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط trasst » يکشنبه 31 فروردین 1393 19:09

با دورود
کلا ارتش بیخیال ادوات روسی شده که البته حق داره و دستش درد نکنه ولی خودرو ذوالجناح عکس روی پلاکارد روی خودش و خود کشنده از کنار تفاوت داره و به نظر معقولتر شده البته عکس از خود کشنده در زاویه رسمی گویاتر خواهد بود البته خداقوت اساسی نباید فراموش شود.
خداوندا این سرزمین را از دشمن دروغ و خشکسالی دور بدار
کوورش کبیر
سربلند باد ایرانم         

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب trasst تشکر کرده اند:
TD, viper, مرتضی پور

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 22 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 فروردین 1390 14:52

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2840 مرتبه در 263 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط babak1985 » يکشنبه 31 فروردین 1393 20:54

* تانک سبلان ایراندشمن رو باید از دور دید

chad از این پست سپاسگزاري کرده است


Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

42

تشکر کرده: 6 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 1 اردیبهشت 1392 18:29

آرشيو سپاس: 140 مرتبه در 29 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط مرتضی پور » يکشنبه 31 فروردین 1393 21:56

ارتفاع تانک سبلان و فاصله ی برجک با بدنه معقول نیست

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

35

تشکر کرده: 6 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 اسفند 1391 00:29

آرشيو سپاس: 9 مرتبه در 8 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط tatuy » يکشنبه 31 فروردین 1393 21:57

سلام دوستان عزیز
به نظرم که بهترین دستاوردا سلاح محرم و زره مایع بودش.
تانک هرچقدم ظاهرش فرق داشته باشه ولی تا تولیده انبوه نشه بی فایدس.
چهار پنج نسل از تانکای ذولفقار ساختیم چی شدش که این بخواد چیزی بشه؟
به نظرمم کشنده ذولفقار کابینه قبلیش خیلی خوشگلتر از اینه .
خیلی زشت شده.
توپ هویزه هم خوبه .
تانک سبلانم بیش از حد شبیه تانک مرکاواس.
ممنون.

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 تیر 1391 13:33

آرشيو سپاس: 870 مرتبه در 117 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط sam1992 » يکشنبه 31 فروردین 1393 23:36

tatuy نوشته است:توپ هویزه هم خوبه .
تانک سبلانم بیش از حد شبیه تانک مرکاواس.
ممنون.


! هویزه! = هویتزر


مرکاوا !!!!!!!!!!!!!!!   پناه بر خدا

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sam1992 تشکر کرده اند:
tatuy

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

196

تشکر کرده: 8 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 9 آذر 1388 23:32

آرشيو سپاس: 503 مرتبه در 147 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط رضاخان » دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 02:04

فکر میکنم تانک سبلان ارتقاع تانک ام47 و ام 48 آمریکایی باشه که توپش ارتقاع یافته و اگه بزرگی برجکشو با ام 60 تو عکسا مقایسه کنید متوجه میشید که خیلی زره اون تقویت شده و تقریبا هم اندازه طول و عرض تانک شده همچنین کاملا مشخصه که به دوربین پیشرفته ای هم مجهز شده که کارایی اونو چند برابر میکنه
بدنه تانک ولی هنوز از جلو لاغر به نظر میرسه که بد نیست یه صفحه هم در جلو اضافه بشه تا بدنه مقاوم تر بشه صفحات جانبی هم خیلی خوب بنظر میرسن
البته جای مسلسل فرمانده کنترل از داخل خالیه که احتمالا بعدا تعبیه میشه
یه طرح خوب و کم هزینه برای ارتقاع قدرت زرهی نیروی زمینی در کوتاه مدت که باید به اون آفرین گفت

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب رضاخان تشکر کرده اند:
babak1985, f14tomcat, Mohammad.Jafar, ARafiee

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 تیر 1391 13:33

آرشيو سپاس: 870 مرتبه در 117 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط sam1992 » دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 07:08

sam1992 نوشته است:
tatuy نوشته است:تانک سبلانم بیش از حد شبیه تانک مرکاواس.


ا

Major

Majorno avatar
پست ها

670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط ramin-am » دوشنبه 1 اردیبهشت 1393 07:40

این شاسی هایی که اتاق ذولجناح روش نصب شده مربوط به کاماز هستن
زمانی که رخش خودرو دیزل توی تبریز اقدام به تولید کامیونهای کاماز کرد من شک کردم چرا کاماز ؟ بعد یه روز دو تا کامیون با بار شاسی خالی رو دیدم که سمت تهران میرفتن شاسی اتاق نداشت 5 محور داشتن و معلوم بود از محصولات کاماز هستن
به نظرم پلتفورم خوبی هست برای نصب سیستمهای پدافند هوایی متحرک مثل صیاد
در مورد تانک سبلان منم بپرسم کجاش شبیه مرکاوا هستش دقیقا ؟
به رویاهایت بی اندیش ..........

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ramin-am تشکر کرده اند:
Ghost Rider, atlantis14188

Major II

Major IIno avatar
پست ها

181

تشکر کرده: 14 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 19 مهر 1385 02:18

آرشيو سپاس: 509 مرتبه در 148 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط f14tomcat » سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 09:41

سال گذشته فرمانده نیروی زمینی گفته بودندنصب برجک وسیستک کنترل آتش جدیدبرروی تانکهای m-47انجام گرفته وپروژه به نام سبلان به زودی رونمایی می شود.پس این تانک یک یهینه سازی گسترده بر ام-47ها(اعم ازعملیاتی یازمینگیر)محسوب می شود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب f14tomcat تشکر کرده اند:
رضاخان, KH.I.A.2500, امام قلي خان

Major II

Major IIno avatar
پست ها

181

تشکر کرده: 14 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 19 مهر 1385 02:18

آرشيو سپاس: 509 مرتبه در 148 پست

Re: رونمایی از دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش

توسط f14tomcat » سه شنبه 2 اردیبهشت 1393 09:41

سال گذشته فرمانده نیروی زمینی گفته بودندنصب برجک وسیستک کنترل آتش جدیدبرروی تانکهای m-47انجام گرفته وپروژه به نام سبلان به زودی رونمایی می شود.پس این تانک یک یهینه سازی گسترده بر ام-47ها(اعم ازعملیاتی یازمینگیر)محسوب می شود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب f14tomcat تشکر کرده اند:
رضاخان, KH.I.A.2500, امام قلي خان


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان