در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

طراحی ربات بتون خور برای تخریب ساختمان

توسط hani1459 » چهارشنبه 14 خرداد 1393 23:48

یکی از عیوب ساختارهای بتونی این است که برای تخریب طراحی نشده‌اند و تخریب آن‌ها توسط کارگرها به طور آهسته، با سروصدا و گردوغبار زیاد صورت می‌گیرد که قطعاً مشکلاتی را برای شهرنشینان می‌تواند به همراه داشته باشد. اکنون Omer Haciomeroglu قصد دارد با طراحی خود به این مشکل خاتمه دهد. این دانشجوی طراحی به تازگی برنده جایزه برترین جایزه ربات بازیافت‌گر شده است. به گفته‌ی طراح این ربات:

ERO از آب برای شکستن سطح بتون و جداسازی آن استفاده می‌کند و مواد باقیمانده را به داخل می‌کشد. این ربات به خوبی مواد دور ریز و تمیز شده را جدا می‌کند. چیزی که تاکنون دور ریخته شده، جهت استفاده مجدد در بتون ساختمان‌های جدید استفاده نشده است، ولی با این ربات می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد. نه گردوغباری تولید میشود، نه مواد دور ریزی و نه نیاز به جداسازی مواد است…

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

این وسیله از آب تحت فشار به نام آب تخریب یا  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  استفاده می‌کند، چیزی که امروزه برای برهنه کردن میل گردها جهت بازسازی پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخلاف دیگر روش‌های آزمایشی که به دیگر بخش‌های ساختمان آسیب وارد می‌کنند، این روش دارای لرزش زیادی نیست و میله‌های تقویت کننده را تخریب نمی‌کند. پس از تخریب، آب توسط روش گریز از مرکز از مواد جدا می‌شود (فکر کنم روشی شبیه خشک کردن لباس در ماشین لباس‌شویی).

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

همه چیزها روی ربات نصب می‌گردد تا در جهت مناسب حرکت کند و کار خود را انجام دهد. به گفته‌ی طراح:

یک ناوگان مستقل ربات بازیافت‌گر بتون ERO در ساختمان قرار می‌گیرد. این ربات محیط اطراف را اسکن کرده و مسیری را تعیین می‌کند تا کارش را در آن انجام دهد. وقتی کارش را شروع کند، عملاً ساختمان را می‌تراشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

امیدواریم که به زودی شاهد چنین ربات‌هایی در تخریب ساختمان‌های فرسوده باشیم. لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
ne13, SMH, Ali$amir

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان