در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
2588

تشکر کرده: 1844 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 11:44

KWT

آرشيو سپاس: 2956 مرتبه در 828 پست

چرا موتورهای الکتریکی ایرانی زیاد میسوزه ؟ ( از حقایق تلخ)

توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » سه شنبه 3 تیر 1393 14:25

سلام دوستان .موتورهای الکتریکی ساختِ ایران و چین زیاد میسوزه علتش چی هست ؟
دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
2588

تشکر کرده: 1844 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 11:44

KWT

آرشيو سپاس: 2956 مرتبه در 828 پست

Re: چرا موتورهای الکتریکی ایرانی زیاد میسوزه ؟ ( از حقایق تل

توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » سه شنبه 3 تیر 1393 14:26

سلام دوستان .
موتورهای الکتریکی ساختِ ایران و چین زیاد میسوزه
علتش چی هست ؟
به نظرِ بنده دو علتِ عُمده داره :
1- مس یک فلز گرانقیمت هست ( هر کیلو حدودِ 20 هزار تومان ) . گرانیِ مس باعث شده سازندگانِ موتورهای الکتریکی و کسانی که موتورهای الکتربکی رو سیم پیچی میکنند ( تعمیر ) سعی کنند تا حد امکان از سیم کمتری استفاده کنند که باعث کوتاه شدنِ مدار سیم پیچ و داغ شدنِ سیم پیچها و همچنین بالا رفتن مقدار مصرف برق موتور میشه .
2-  استفاده از سیمهای لاکی با کیفیتِ پائین که نمیتونه حرارتِ زیاد رو تحمل کنه و لاک میسوزه و باعث اتصال کوتاه و سوختن سیم پیچ میشه .
یعنی کوتاهی سیم پیچ باعث گرم شدنِ زیاد سیمها میشه و بی کیفیتی لاکِ عایق هم قوزِ بالا قوز میشه و درنتیجه موتور میسوزه .

همه میدونیم که اگر پمپِ کولر آبی از کار بیافته یا آب کولر قطع بشه موتور کولر آبی به علتِ کار کردنِ در فضایِ گرم میسوزه .
درحالیکه اگر طول سیم پیچ مناسب باشه و کیفیت لاکِ عایق هم خوب باشه حتی زیر آفتاب سوزان هم نباید سیم پیچ بیش از حد گرم بشه و بسوزه .
میدونین مغازه های سیم پیچی هر ماه چقدر به جیب میزنند فقط از فروش سیمهای مسی درآورده شده از موتورهای سوخته ؟
با این وجود و باوجودیکه کلی پول هم بابت سیم پیچی میگیرند , باز هم خیلیهاشون کم فروشی میکنند یعنی سیمها رو کمتر از حدِ لازم و استاندارد میپیچند که باعث مصرف زیاد موتور و داغ شدنش و سوختنش در گرما میشه .
3- نوسانِ برق موقع قطع و وصل برق هم یک عامل دیگه هست که باز هم به مقدار سیم و کیفیت لاک ربط داره اما با نصب یک محافظ مشکل تا حد زیادی حل میشه .

اگر بتونین موتور سوخته رو پیش یک تعمیرکار باوجدان و فهمیده بپیچین , این کار باعث کم مصرف شدن موتور , کمتر گرم شدنش و درنتیجه  طول عمر بیشتر موتور میشه .
شاید هم هرگز نسوزه .

بنده موتور یک لباسشوئی رو بردم دادم یک نفر پیچید .
3 روز کار کرد دوباره سوخت .
رفتم پیشش بهش گفتم :
موتور رو دارم , فاکتور رو هم دارم , توی اداره ی حمایت از مصرف کننده ی کویت هم آشنا دارم .
یا مثل بچه آدم دوباره درست سیم پیچیش میکنی به حسابِ خودت یا درِ مغازت رو میبندم و از نون خوردن میندازمت چون ظلم کردی .
گفتد دوباره سیم پیچیش میکنه .
همون موتور الان حدود 17 ساله داره کار میکنه , آخ هم نگفته .
دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MOHAMMAD_ASEMOONI تشکر کرده اند:
nima-rad, KH.I.A.2500, shafagh 2, Present, Mahdi Mahdavi, serat&mersad, Mahdi1944, حسن2568

Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 883 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: چرا موتورهای الکتریکی ایرانی زیاد میسوزه ؟ ( از حقایق تل

توسط shafagh 2 » چهارشنبه 4 تیر 1393 01:36

مقداری هم به مرغوبیت هسته آهنی و عایق بندی بین ورقه های فلزی ان دارد. اهن موتورها و ترانس ها الیاژ بخصوصی دارند. این نوع اهن ها با سیلیس زیادتری نسبت به اهن معمولی داشته باشند. البته همانطور که محمد اقا گفتند مرغوبیت سیم و شار لاک بکار رفته در ان و تعداد دور سیم ها کاملا موثر است یکی از تخصص های من که خود اموز ان را یاد گرفته ام تعمیر الکتروموتورهاست که البته تا بحال فقط چندین موتور برای خودم تعمیر کرده ام و یک موتور پمپ 10 امپر را هم برای یکی از اشنایان تعمیر کردم.
یادم می اید چند سال قبل یک موتور پمپ ایتالیایی سوخته را از یک اوراقی خریدم 1200 تومان و بعد از خارج کردن سیم های سوخته به هر کلافی از سیم ها چهار دور سیم اضافه کردم که جمعا حدود شصت هفتاد دور سیم به موتور اضافه شد. موتور را در چاه نصب کردم. مدت 12 سال روزی هزار الی دو هزار لیتر اب را به ارتفاع 15 متر بالا می فرستاد. یک سال باران زیادی امده بود و اب چاه بالا امده بود موتور ده دقیقه زیر اب کار می کرد! وقتی بعد از ده دقیقه دیدم صدای موتور کم شده متوجه موضوع شدم و برق را قطع کردم. اما بعد از فرو کش کردن اب چاه مجددا بکار افتاد و تا حدود پنج سال بعد هم کار می کرد. اخر هم ان که دیگر نیازی به ان نداشتم به خواهش یکی از همسایگان ان را به قیمت 25000 تومان فروختم. ایشان چندبار مرا دعا کرد و می گفت از تمام موتور پمپ هایی که تا بحال خریده و سوخته ان موتور چند سال است بخوبی کار می کند. بعد از تعمیر اولیه و در طی ان دوازده سال من فقط یک جفت بلبرینگ برای ان تعویض کردم.
بهر حال کیفیت یک موتور به طراحی دقیق و محاسبات مختلف ان، کیفیت سیم و کیفیت اهن سیلیس دار روتور و استاتور ان بستگی دارد.

MOHAMMAD_ASEMOONI از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, Mahdi Mahdavi, MOHAMMAD_ASEMOONI, Present