کمک واسه ساخت شوکر

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهار شنبه 18 تیر 1393, 2:08 pm

کمک واسه ساخت شوکر

پست توسط Ali.amini77 » چهار شنبه 18 تیر 1393, 2:33 pm

سلام.
ببخشید من میخوام بدونم که ترانس باید چه ویژگی هایی رو داشته باشه که قوس بندازی .
دوم اینکه مگه ترانس هایی ولتاژ تلوزیون داخلش چی هست که یک ترانس معمولی به اون شکل عمل میکنه اگه میشه کمک کنید.
سوم برای ترانسم باید ولتاژ ورودی چه فرکانسی داشته باشه. اگه اسیلاتوری داشته باشید که کمکم کنه ممنونم.

Captain
Captain
پست: 1273
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 2635 بار
سپاس‌های دریافتی: 4915 بار

Re: کمک واسه ساخت شوکر

پست توسط shafagh 2 » پنج شنبه 19 تیر 1393, 8:06 pm

ترانس های های ولتاژ تلوزیون ترانس های افزاینده ولتاژ هستند. سیم پیچ اولیه انها دور سیم کمی دارد مثلا 50 الی صد دور ولی سیم پیچ ثانویه انها چند هزار دور دارد و از سیم هایی مویین استفاده می شود که اندازه ترانس کوچک بماند اما سیم پیچ ولیه که در ارتباط با جریان زیاد ترانزیستور درایور است فطری تقریبا 5. الی 1 میلیمتر دارد.
چون حساسیت نفوذ های ولتاژ به فضای جانبی از جمله درون خود سیم پیچ زیاد است سیم نازک ثانویه را در شیارهای متعددی که تعبیه شده می پیچند و بعد کلیه شیارها را با موم عایق پر می کنند و سپس روکش پلاستیک می شود. بسته به بزرگی لامپ تلوزیون ( وات لامپ) های ولتاژهای انها بین 5000 تا 25000 ولت برق با جریان چند میلی امپرتولید می کنند.
مدت هاست که از زمان مطالعات و تجربیات قبلی ام می گذرد و اگر درست بگویم فرکانس های ولتاژهای تلوزیون 1.8 یا 3.2 مگا یا کیلو هرتز است( البته شاید از طریق اینترنت توانستم مقدار دقیق ان را پیدا کنم)
نوع موج تولیدی برای های ولتاژ در تلوزیون ها موج " دندان اره ای" است اما شاید بتوان از امواج سینوسی و یا مربعی هم در کارهای دیگر استفاده کرد بشرطی که اینگونه موج ها به ترانزیستور و یا خود ترانس صدمه ای نزند.
در ضمن بعضی از های ولتاژها بخصوص در تلوزیون های رنگی یک دیود فرکانسی بنام دیود بوستر دارند که های ولتاژ اولیه را افزایش می دهند. این دیود به یکی از پایه های های ولتاژ وصل شده و یک سر ان به قطب منفی سیستم وصل می شود. باید توجه کنید که این نوع دیود دیود مخصوصی بوده و فرکانس است و با دیود های معمولی فرق دارد اگر چه شکل اشان شبیه است. البته بعضی از ترانس های ولتاژ فاقد ان دیود هستند ( معمولا تلوزیون های سفید و سیاه) و یا شاید در دستگاه های دیگر بدون ان دیود هم کار کنند اما ممکن است ان قوسی که شما انتظار دارید تامین نشود.
بنظر من برای انکه زحمت طراحی مدار برای شما کم شود شاسی یک تلوزیون رنگی یا سفید سیاه قدیمی را خریداری کرده ( در اوراقی ها ارزان است) و قسمت های ولتاژ ان را با وسیله تیزی خط کشی کرده و برش دهید و بعد از ان استفاده کنید. معمولا اکثر تلوزیون ها بدلیل ضعیف شدن لامپ اوراق می شوند.و حتی چنین تلوزیون های اوراقی را که کار نمی کنند بطور ارزان می توانید خریداری نمایید.

ارسال پست

بازگشت به “مدارهای آنالوگ و دیجیتال”