در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد

نيازي به دو نيروي نظامي موازي داريم؟

بلي
12
63%
خير
7
37%

کل آرا : 19
Major I

Major I

نماد کاربر
301

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 14 شهریور 1385 07:00

آرشيو سپاس: 44 مرتبه در 19 پست

****یک سوال؟؟؟ چرا ما دو تا نیروی نظامی موازی با هم داریم****

توسط bmyazdani » جمعه 12 آبان 1385 21:00

چرا با اینکه مدت زیادی از پایان جنگ می گذردولی ما دو تا نیروی نظامی باهم داریم
وقتی وظیفه های دو نیروی ارتش وسپاه یکسان هست برای چی باید دو تا ارگان با هدف ووظایف دقیقا یکسان داشته باشیم .آخر یعنی چی که مثلا ما یه نیروی هوایی سپاه داریم یه نیروی هوایی ارتش.این یعنی برنامه ریزی مشکل تر.صرف زمان بیشتر برای هماهنگی دو ارگان.و عدم انسجام در کارهاو مشکلات دیگر.

کسی دلیلش رو میدونه برای ما هم توضیح بده به نظر من که اینکار هیچ دلیلی نداره.

تذکر:دوستان بحث رو منحرف نکنید ودرباره مسائل سیاسی بحث بی مورد نکنید.
:razz:

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
1575

تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

توسط Sardar » جمعه 12 آبان 1385 21:31

bmyazdani,
تذکر:دوستان بحث رو منحرف نکنید ودرباره مسائل سیاسی بحث بی مورد نکنید.

bmyazdani, جان ما رو گرفتي :?
دلايل اصلي آن مي تواند سياسي باشد ولي از نظر استراتژيکي علت آن مي تواند به اين دلايل باشد.
1.امکان کودتاي نظامي به حداقل مي رسد.
2.سپاه قدرتمندترين نيرو چيريکي جهان است پس توانايي بسياري در خسته کردن دشمن دارد.
3.ارتش يک نيروي بيشتر منظم و تهاجمي است.
پس مي توان دريافت که براي دفاع سپاه و براي تهاجم ارتش مناسب هستند و ...که از نظر من بود :D
هیهات منا الذلة

Captain

Captain

نماد کاربر
1791

تاريخ عضويت

يکشنبه 6 فروردین 1385 15:49

آرشيو سپاس: 260 مرتبه در 163 پست

توسط Saeid12345 » جمعه 12 آبان 1385 21:34

bmyazdani,

يکي از دلايل اصلي وجود دو نيروي نظامي در کشور سياست هست و در اين مورد بحثي نداريم!

دليل ديگر فرمان امام مبني بر تشکيل سپاه هست که به هيچ عنوان نميتوان بهش توجه نکرد و در نتيجه بايد سپاه باشد.

يک دليل ديگر افزايش توانايي رزمي کشور در زمان جنگهاي تمام عيار ميباشد که به دليل تمرکز بيشتر فرماندهان در نيروها ايران توان نظامي برتري نسبت به حريف خواهد داشت و کيفيت نيروهايي ايراني بالا ميرود.

و ...

دليل خيلي زياد است. :D

Major I

Major I

نماد کاربر
301

تاريخ عضويت

توسط bmyazdani » جمعه 12 آبان 1385 23:04

سوال من این هست که آیا با ترکیب این نیروها نمیشه چنین برتری رو داشت.مگر نه اینکه نیروهای مسلح باید در هر شرایطی توان جنگیدن داشته باشند.پس ارتش و سپاه باید هردو هم توانیی نبرد چریکی وهم رزم کلاسیک رو داشته باشند.
==============================
یه سوال دیگه تفاوت جنگ های کلاسیک با جنگ های چریکی ازنظر تاتیک نبرد چیه ؟در نیروهای چریکی چه چیزی هست که در ارتش های کلاسیک نیست.چون سپاه هم نیروی هوایی داره هم دریایی هم زمینی ولی نیرویی مثل حزب الله نه نیروی هوایی داشت نه نیروی دریایی ،این دو تا زمین تا آسمون با هم فرق می کنند ولی شیوه رزم هردو نبرد چریکی هست. این یعنی چی؟؟ :-(  :-(
ولی این طور که من فهمیدم جنگ چریکی فقط برای دفاع خوبه و یک تاکتیک دفاعی عالی است نه تهاجمی.حالا چطوریش رو یکی بگه.اگر هم اشتباه می کنم یکی توضیح بده.
sardar,
منظورت ار مارو گرفتی چیه؟ :-x  من که منظور بدی نداشتم  :?

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
1575

تاريخ عضويت

توسط Sardar » جمعه 12 آبان 1385 23:10

منظورت ار مارو گرفتی چیه؟  من که منظور بدی نداشتم

منظورم بيشتر شوخي بود منظور خاصي نداشتم به دل نگير:)  :-)

توي جنگ چريکي بيشتر هدف آسيب رساندن به دشمن است ولي در جنگ کلاسيک گرفتن زمين نقش پيروزي را بر عهده دارد. بعد هم گفتم مسايل سياسي هم در ايجاد اين دو نيرو نقش دارند و در عين حال امکان کودتا هم بسيار کاهش مي آيد. :D
هیهات منا الذلة

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

توسط Reza6662 » جمعه 12 آبان 1385 23:17

bmyazdani,
نيروي هوايي سپاه، مشتمل بر 7 فروند سوخوي25 مستعمل عراقي است که توسط کارشناسان گرجستاني آمادهء پرواز شده اند. به جز اين، اين نيرو داراي چند ده موشک شهاب2 و 3 و موشکهاي اسکاد بي و . . . است.
استراتژي سپاه پاسداران در جنگ که برخي عقيده دارند، فرماندهان اين نيرو، جنگ را پس از فتح خرمشهر، مقامات عالي کشور را به ادامهء جنگ قانع ساختند، در 6 سال دوم جنگ ايران و عراق، همگي به شکست انجاميد. فاو از دست رفت؛ شلمچه ظرف 8 ساعت سقوط کرد و تنها 2 تا 3 هزار نيروي گروهک مجاهدين، تا دروازه هاي کرمانشاه پيشروي کردند. جنگي که بدون پشتيباني نزديک هوايي، نيروهاي مکانيزه و زرهي باشد، محکوم به شکست است و اين در جريان جنگ با عراق، توسط سپاه پاسداران به اثبات رسيد.

ضمنن جنگهاي چريکي براي گروهکهاي تروريستي مناسب هستند و در يک نبرد سنگين با يک ابرقدرت مانند جنگ عراق و آمريکا، سرعت عمل نيروهاي هوايي کشور ابرقدرت، مانع مهمي براي تشکل يافتن سازمان دفاعي کشور مورد تهاجم مي شود.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
949

تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » جمعه 12 آبان 1385 23:37

نيروي هوايي سپاه، مشتمل بر 7 فروند سوخوي25 مستعمل عراقي است که توسط کارشناسان گرجستاني آمادهء پرواز شده اند. به جز اين، اين نيرو داراي چند ده موشک شهاب2 و 3 و موشکهاي اسکاد بي و . . . است.

بحث بر سر نيروهاي نظامي هست . همه چيز كه تابعي از نيروي هوايي نيست برادر من  :-o

استراتژي سپاه پاسداران در جنگ که برخي عقيده دارند، فرماندهان اين نيرو، جنگ را پس از فتح خرمشهر، مقامات عالي کشور را به ادامهء جنگ قانع ساختند، در 6 سال دوم جنگ ايران و عراق، همگي به شکست انجاميد. فاو از دست رفت؛ شلمچه ظرف 8 ساعت سقوط کرد و تنها 2 تا 3 هزار نيروي گروهک مجاهدين، تا دروازه هاي کرمانشاه پيشروي کردند. جنگي که بدون پشتيباني نزديک هوايي، نيروهاي مکانيزه و زرهي باشد، محکوم به شکست است و اين در جريان جنگ با عراق، توسط سپاه پاسداران به اثبات رسيد.

سوال چيز ديگه اي بود !  :-)
چرا ما دو تا نیروی نظامی موازي داريم ؟

ضمنن جنگهاي چريکي براي گروهکهاي تروريستي مناسب هستند

جنگهاي چريكي فقط مختص تروريست ها نيست . وقتي كه دشمن شما در بسياري موارد از شما سرتره شما بايد با استفاده از روشهاي غير كلاسيك باهاش روبرو بشيد كه جنگ چريكي يكي از اون روش هاست .

در يک نبرد سنگين با يک ابرقدرت مانند جنگ عراق و آمريکا، سرعت عمل نيروهاي هوايي کشور ابرقدرت، مانع مهمي براي تشکل يافتن سازمان دفاعي کشور مورد تهاجم مي شود.

همگي ديده ايم و حاضريم شهادت بدهيم كه چطور سرعت عمل نيروي هوايي اسراييل  باعث ايجاد مانعي براي نيروهاي چريك حزب الله شده بود  :::P   :grin:
سازمان دفاعي كه مبتني بر تئوري هاي غير كلاسيك و بومي باشه رو نميشه با روش هاي كلاسيك نابود كرد  :-o  ممكنه بتونند پايگاهها و مراكز حساس رو نابود كنند ولي نمي تونند من و امثال من رو در اولين موج حملات از بين ببرند  :o
آخرين ويرايش توسط Reza 313 در شنبه 13 آبان 1385 11:38, ويرايش شده 1 در کل.

Major II

Major II

no avatar
198

تاريخ عضويت

چهارشنبه 5 مهر 1385 21:34

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 3 پست

Re: ****یک سوال؟؟؟ چرا ما دو تا نیروی نظامی موازی با هم داریم****

توسط ashli_shiraz » جمعه 12 آبان 1385 23:38

دوست عزیز برای هر نیرو در نظام مقدس جمهوری اسلامی تعریف خاصی شده
که در مواقع ضروری مکمل یکدیگر هستند...
نقل هست در کتاب قانون ج ا ا وظیفه سپاه پاسدارن ا ا:حفظ و حراست از انقلاب در مقابل دشمنان در داخل و گسترش آرمانهای انقلاب در خارج از کشور(منظور فکر کنم همون سخن امام ره باشه که اقلاب ایران را می خواست صادر کنه که هم اکنون فکر کنم به یه جا هایی رسیدیم مثل عراق و لبنان)وظیفه ارتش ج ا  :حفظ و حراست از تمامیت عرضی  کشور در مقابل تهدیدات خارجی البته خودتون می توانید یه کتاب از قانون ج ا تهیه کنید بد نیست با بعضیاش آشنا بشید...

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
1575

تاريخ عضويت

توسط Sardar » جمعه 12 آبان 1385 23:38

ضمنن جنگهاي چريکي براي گروهکهاي تروريستي مناسب هستند و در يک نبرد سنگين با يک ابرقدرت مانند جنگ عراق و آمريکا، سرعت عمل نيروهاي هوايي کشور ابرقدرت، مانع مهمي براي تشکل يافتن سازمان دفاعي کشور مورد تهاجم مي شود

آقا Reza6662, به نظر من حساب باز کردن برای مقابله نيرو هوايي کشوري مثل ايران در حال حاضر با آمريکا خودکشي است.پس بهترين کار جنگ فرسايشي و به وجود آوردن تلفات سنگين بر پيکره کشور مهاجم است.(همون چريک)
هیهات منا الذلة

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
949

تاريخ عضويت

دوشنبه 29 اسفند 1384 14:31

آرشيو سپاس: 1621 مرتبه در 402 پست

توسط Reza 313 » جمعه 12 آبان 1385 23:42

استراتژي سپاه پاسداران در جنگ که برخي عقيده دارند، فرماندهان اين نيرو، جنگ را پس از فتح خرمشهر، مقامات عالي کشور را به ادامهء جنگ قانع ساختند، در 6 سال دوم جنگ ايران و عراق، همگي به شکست انجاميد

راستي من هر چي فكر مي كنم نمي فهمم كه چرا اگر سپاه همينحور تو اين 6 سال در حال شكست خوردن بود  :grin:  خوب چه نيازي به استفاده سلاحهاي شيميايي از سوي عراق بود ؟ يا چه نيازي به اين همه كمك نظامي و مالي به عراق بود ؟ چه نيازي به حمله آمريكا به سكوهاي نفتي و ناوچهه اي جمهوري اسلامي ايران بود ؟ چه نيازي به راه انداختن جنگ تانكر ها بود ؟ چه نيازي به قتل عام وحشيانه مردم حلبچه بود ؟ و خيلي موارد ديگه ...  :shock:

اميدوارم پاسخ قانع كننده اي داشته باشيد   :eek:
...آن ها که بر فراز آسمان درس پرواز آموخته بودند ، دیگر زیستن بر خاک زمین میسرشان نبود و جنگ بهانه ای بود تا مشق نیمه کاره ی آسمانی بودنشان را کامل کنند ....

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
4107

تشکر کرده: 240 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1384 18:16

آرشيو سپاس: 4693 مرتبه در 898 پست

توسط Reza6662 » جمعه 12 آبان 1385 23:44

Reza 313,
سوال چيز ديگه اي بود !
چرا ما دو تا نیروی نظامی موازي داريم؟

منظور از جواب من اين بود: سپاه ناتوان است و اين ناتواني را در ادامهء جنگ پس از فتح خرمشهر به اثبات رساند. سپاه نيرويي است که در تمام ارکان اقتصادي و سياسي کشور، دخالت و نفوذ دارد و دليل حفظ آن، نه فرمان آيت ا... خميني، بلکه غول هاي اقتصادي - سياسي وابسته به اين نيرو هستند.
هدايت 7 فروند سوخوي25 مستعمل، شليک 5 موشک شهاب 3 و سه موشک C-802 (ببخشيد نور يا کوثر!!) نيازي به تشکل و سازماندهي يک نيروي موازي نظامي با ارتش ندارد. :-o

Reza 313,
راستي من هر چي فكر مي كنم نمي فهمم كه چرا اگر سپاه همينحور تو اين 6 سال در حال شكست خوردن بود  خوب چه نيازي به استفاده سلاحهاي شيميايي از سوي عراق بود ؟ يا چه نيازي به اين همه كمك نظامي و مالي به عراق بود ؟ چه نيازي به حمله آمريكا به سكوهاي نفتي و ناوچهه اي جمهوري اسلامي ايران بود ؟ چه نيازي به راه انداختن جنگ تانكر ها بود ؟ چه نيازي به قتل عام وحشيانه مردم حلبچه بود ؟ و خيلي موارد ديگه ...

تمام اینها برای وادار ساختن رژیم ایران به مصالحه و پایان جنگ بود که در نهایت پای آمریکا نیز به منطقه کشیده شد و برای وادار ساختن تهران به پایان جنگ، هواپیمای ایرباس و 290 نفر مسافر آن قربانی شدند.
ضمنن تا زمانی که ایران به خاک عراق وارد نشده بود، رژیم صدام از سلاح های شیمیایی استفاده نمی کرد. سازمان ارتش نیروی زمینی ارتش عراق، چه قبل از انقلاب و چه پس از انقلاب، از ایران قوی تر و بهتر بود و این را تمام کارشناسان تایید کرده اند. استراتژی استفاده از سلاح های شیمیایی برای کاهش تلفات و درگیری نظامی متعارف بود.

Major I

Major I

نماد کاربر
301

تاريخ عضويت

توسط bmyazdani » جمعه 12 آبان 1385 23:56

Reza6662,
خوب اگر این طوری که شما می گید باشه اسراییل با پشتیبانی هوایی قویی که داشت باید از پس نیروهای حزب الله بر می اومد؟ :-( ولی تعداد تانکهایی که به نسبت جنگ 30 روزه منهدم شدند خیلی زیاد بودند.حزب الله هم که تجهزات یک ارتش رو نداشت و فقط یک نیروی چریکی بود. اگر این طور که شما می گی باشه پس نبرد چریکی فقط باید به درد مناطق با وسعت کم مثل اسراییل و لبنان بخوره :-( درسته؟:-(  و در این صورت همونطور که من فهمیدم فقط برای دفاع خوبه نه حمله:-(
sardar,
نه بابا کی به دل گرفت  :-) من فکر کردم تو به دل گرفتی :::P
اگر این طور که می گی برای جلو گیری از کودتا باشه یعنی دو تا نیرو داریم که مراقب همدیگر هستند که اون یکی کودتا نکنه. :-(

بعدي