در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد
Captain

Captainno avatar
پست ها

1225

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1628 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

مین های دریایی

توسط shafagh 2 » دوشنبه 23 تیر 1393 11:00

مين هاي دريايي از جمله مين هايي هستند که در زير اب نصب شده و در جنگ ها بر عليه کشتي هاي جنگي و زير دريايي ها بکار مي روند. بر خلاف بمب هاي ضد زير دريايي که پس از پرتاب و فرو رفتن در اب و يک شوک قدرتمند هيدروليکي عمل مي کند، مين هاي دريايي پس از کار گذاري در زير اب رها شده و منتظر يک کشتي يا زيردريايي مي ماند تا بر اثر مجاورت يا برخورد، چاشني يا چاشني هاي انفجاري ان را فعال شود.  اين نوع مين ها مي تواند بصورت آفندي ( تهاجمي )  در مسير  پناهگاه هايي که کشتي هاي دشمن در ان جا  پناه گرفته اند کار گذاشته شود تا انها را در همان پناهگاه زمينگير کند و يا مي تواند بصورت پدافندي ( دفاعي)  منطقه امني را براي کشتي هاي خودي در مقابل تهاجم کشتي ها و يا زير دريايي هاي دشمن فراهم اورد.

يک مين دريايي قديمي

مين هاي دريايي انواع مختلف دارند که بدين ترتيب مي باشند :

1- مين هاي تماسي شناور روي اب

Contact mines
با توضيحي ساده اين نوع مين ها فقط زماني عمل مي کنند که يک کشتي يا زير دريايي با انها بر خورد کند. شکل مين بالا از مين هاي تماسي است. وقتي يک کشتي با زائده هايي که روي مين ديده مي شود بر خورد کند و اين زائده ها به داخل يا اطراف متمايل شوند چاشني مين فعال شده و ان را منفجر مي کند.  مين هاي تماسي ساده شناور در سطح اب  ( بدون طناب و لنگر) معمولا مین های تماسی زیر ابی هستند که پس از سال های متمادی طناب اشان پوسیده و پاره شده و به سطح اب می ایند. این مین ها بیش از انکه عامل موثری در تخریب ناوها باشند ایجاد ترس می کنند.  


2- مين هاي دريايي صدف چسبنده
Limpet mines
اين مين ها که در اصل نوع مخصوصي از مين تماسي مي باشند با وجود اهنربايي که دارند بصورت دستي و طي يک عمليات زير ابي مخفي توسط غواصان به بدنه کشتي هدف چسبانده شده و به حال خود رها مي شوند.


3- مين هاي تماسي لنگري

Moored contact mines
اين نوع مين ها در اصل همان مين هاي شناور سطحي هستند اما در عمق هاي مختلفي در زير اب نصب شده و با يک طناب و لنگر به کف دريا محکم مي شوند. چون مين سبک تر از اب است ميل به امدن به سطح اب را دارد اما چون از طرفي با طناب يا سيم به کف دريا متصل است در عمق مورد نظر بصورت شناور باقي مي ماند. مين هاي تماسي سطحي هم به همين ترتيب روي  اب شناور باقي مي مانند. اين مين ها را مي توان به مين هاي زميني که در زير خاک پنهان مي شوند تشبيه کرد که ناو ها و رزمناوها و حتي زير دريايي ها از وجود منطقه مين گذاري شده بي اطلاع بوده  و بي انکه رويت شوند برخورد اتفاق مي افتاد.

4- مين هاي تماسي بستر دريا
Bottom contact mines
اين مين ها در عين حالي که ساده ترين مين دريايي محسوب مي شوند بر عليه زير دريايي ها بکار مي روند از ان رو که زير دريايي ها گاهي براي استتار و محدود کردن علائم حضور خود، در کف دريا فرود مي ايند. اين نوع مين در مناطق بخصوصي که احتمال فرود زير دريايي ها مي بود در سطح کف دريا کار گذاشته مي شدند. همجنين از اين نوع مين براي جلوگيري از رسيدن کشتي هاي ساحل رو به ساحل استفاده مي شد المان ها در جنگ جهاني دوم با انجام کمي اصلاحات بر روي مين هاي ضد تانک از ان ها بعنوان مين بستر دريا در سواحل استفاده مي کردند تا کشتي هاي ساحل رو نفربر را ساقط کنند.


5- مين هاي دريايي کنترل از راه دور
Remotely controlled mines
اين مين ها بارها توسط توپخانه هاي  ساحلي و با استفاده از هيدروفون بکار رفته است. اين مين مي توانستند توسط ارسال سيگنال يا دريافت صدا از طريق هيدروفون عمل کنند و معمولا سويچي داشتند که بوسيله ان مي شد مين را تبديل به يک مين تماسي نمود.


6- مين هاي دريايي نفوذي
Influence mines
اين مين ها در واقع الکترونيک هستند و حسگرهايي دارند که موقع عبور ناوها يا زير دريايي ها و بر اثر نفوذ پالس هاي الکتريکي و يا الکترو مغناطيسي ناشي از عبور انها منفجر شوند. مين هاي جديد از اين نوع
با تمام برنامه ريزي ها کامپيوتريزه شده اند تا بتوانند بسرعت علائم  اکوستيک دريافتي را بر روي چاشني بار گذاري کنند. يا برنامه ريزي شوند تا تا علائم هدف خيلي خاصي را کشف کنند. بدين ترتيبو با وجود فيوز اکوستيک هوشمند مي توان طوري ان را برنامه ريزي کرد که در مقابل کشتي هاي خودي و يا شناورهاي کوچک عکس العملي نشان نداده و غير فعال بماند. همچنين مي توان ان را طوري برنامه ريزي کرد که نسبت به تمامي شناور هاي سطحي منصرف شده و تنها در مقابل عبور زير دريايي ها عکس العمل نشان دهد.


7- مين هاي عير تماسي لنگري

Moored mines
اين مين ها که توسط سیم یا طناب به کف دريا محکم مي شوند و در زير سطح اب در عمق خاصي باقي مي مانند مجهز به انواع سنسور ها هستند تا بتوانند همزمان تمامي علائم اکوستيکي (صوتي)، الکترو مغناطيسي و تغييرات فشار و يا حتي ابتيکالي  را کشف نمايند.


8- مين هاي غير تماسي بستر دريا

Bottom mines
اين مين ها نيز الکترونيکي بوده و مجهز به انواع سنسورها مي باشند و بر روي بستر دريا نصب شده و عبور زير دريايي ها را شناسايي مي کنند. اين مين ها معمولا جاهايي بکار مي روند که عمق اب بيشتر از 60 متر نباشد يا وقتي که مين گذاري براي زير دريايي ها تا عمق 200 متر انجام مي شود. پيدا کردن اين نوع مين ها مشکل تر از ساير مين هاست و وزن سر جنگي ان مي تواند بسيار بيشتر از مين هاي شناور لنگري باشد. اين نوع مين ها وزني حدود 150 تا 1500 کيلوگرم دارند که 125 تا 1400 کيلوگرم ان مواد منفجره است.


9- مين هاي دريايي دسته گل

Bouquet mine
در اصل تعدادي مين شناور زير اب هستند که بصورت خوشه ای  به يک لنگر بسته شده اند.


10-  مین های ضد کشتی مین روب  

Anti sweep mine
مین هایی هستند که موقع خنثی کردن مین ها علیه مین روب ها بکار می روند. انها بمب های خیلی کوچکی هستند که ممکن است سر جنگی انها فقط 40 کیلو وزن داشته باشد و قسمت شناور ان را تا حد ممکن کوچک می سازند. وقتی که سیم های مخصوس مین روب ها به این ان برخورد می کند این مین در اب فرو می رود و اجازه می دهد تا سیم مین روب طناب لنگر مین و خود مین را با خود بکشد تا زمانی که جارو به مین برخورد کند در این حال مین عمل کرده و سیم مین روب را قطع می نماید. این نوع مین مین ارزانی است و معمولا با سایر انواع مین های دریایی در یک میدان مین بکار گرفته می شود.
  

11- مین های نوسانی

Oscillating mine
این نوع مین بصورت هیدرواستاتیکی کنترل می شود تاینکه به عمق از قبل تعیین شده ای در زیر سطح اب برسد. این نوع مین فارغ از جزر و مد های دریا عمل می کند.


12- مین های صعودی یا بالا رونده
Ascending mine
مین های صعودی در یک فاصله بخصوص در زیر سطح اب شناور است که با پاره شدن طناب لنگر ان یا طریقه های دیگر و با کشف هدف به سطحی بالاتر صعود می کند. این روش به مین مستقر در زیر اب اجازه می دهد که رنج بیشتر از عمق اب را پوشش دهد.


13- مین خانگی

Homing mine
نام دیگری برای مین های راکتی یا مین های اژدی است.14- مین های راکتی

Rocket mine
یک اختراع روسی است. مین های راکتی مین های فاصله داری در زیر اب هستند که بعد از کشف هدف، راکت یا راکتی هایی را به بالا و به سمت ان شلیک می کند. این نوع مین در حقیقت مین های بستر دریا بشمار می روند که از عمق زیاد و فاصله دور می توانند کشتی های سطحی یا زیر دریایی ها را هدف قرار دهند.15- مین های اژدری
Torpedo mine
مین های اژدری مین هایی هستند که بصورت کمین در یک نقطه از دریا مستقر شده و با خود نیرو محرکه هایی که دارند، بعد از کشف یک کشتی فعال شده و هدف را تعقیب می کنند. بعض از این مین اژدرها قادر هستند که تا 20 کیلومتر را به سمت  محل هایی مثل کانال ها، لنگرگاه ها ، اب های کم عمق و یگر مناطقی که قابل دسترسی برای مین گذاری معمولی نیست بپیمایند. این نوع ازدر مین کشتی ها را تعقیب نمی کند بلکه حکم مین گذاری از فاصله دو در منطقه حریف را دارد. مین بعد از پیمودن مسیری طولانی  و رسیدن به منطقه هدف در اب فرو رفته و از ان به بعد همانند یک مین نفوذی منتظر عبور کشتی ها و یا زیر دریایی ها می ماند. اصولا این نوع مین ها  دارای فیوزهای کامپیوتریزه اکوستیکی و یا مگنتی هستند. این نوع اچمین های اژدری بوسیله کشتی ، هواپیما یا زیر دریایی به سمت منطقه مورد نظر در اب رها می شوند و انها بعد از طی مسیر و رسیدن به منطقه از حرکت باز ایستاده ، در اب فرو می روند و اماده عمل می مانند.  


16- مین های سیار

Mobile mine
این مین ها خودشان یک اژدر مین نیستند اما ممکن است بوسیله یک اژدر یا وسیله دیگر از فاصله دور به یک منطقه گسیل شوند و در ان جا در اب فرو رفته و همانند یک مین استاندارد در حالت کمین باقی بمانند.17- مین های هسته ای

Nuclear mine
در دوران جنگ سرد بین بلوک شرق و غرب چنین طرحی بصورت ازمایشی مطرح شد اما هرگز به مرحله تولید نرسید.18- مین های زنجیری گل مروارید
Daisy-chained mine
این نوع مین عبارت از دومین شناور تماسی در زیر اب هستند که به وسیله یک کابل یا زنجیر در نزدیکی سطح اب به هم افسار شده اند. وقتی یک کشتی هنگام حرکت  به ان زنجیر یا  کابل بر خورد می کند مین ها به طرف دو سمت بدنه کشتی کشیده شده و پس از تماس فیوز های انها فعال می شوند.  19- مین های مشقی یا مصنوعی

Dummy mine
مین هایی هستند پلاستیکی که از ماسه یا سیمان پر شده اند و در فواصل معین از هم در دریا کار گذاشته می شوند. سعی می شود این مین ها دقیقا با مین های اصلی مشابهت داشته باشند تا برای تمرین کشتی های مین روب استفاده شوند. کشتی های مین یاب موظف هستند با امواج سونار کشف کنند ایا ان یک مین واقعی است یا مشقی. معمولا سازندگان مین های دریایی هر دو نمونه مین واقعی و مشقی را تولید می کنند


مترجم و شارح : shafagh 2

7 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان