در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1371

تشکر کرده: 2256 مرتبه
تشکر شده: 3531 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

رام کردن فوکوشیما

توسط Java » چهارشنبه 29 مرداد 1393 17:03

بسمه تعالي
رام كردن فوكوشيما

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
در روز 11 مارس 2011 وقوع يك سونامي سهمگين در آبهاي سرزميني كشور ژاپن باعث ايجاد حوادثي هولناك در محدوده شرق اين كشور شد.حوادثي كه مرگ بيش از 15000 نفر و بي خانماني حدود 300 هزار انسان، تنها گوشه اي از خسارات آن بود. اين اتفاق همچنين باعث شد تا راكتور هسته اي شماره يك نيروگاه فوكوشيما به طرز غير قابل باوري آسيب ببيند.در اثر اين آسيب به راكتور،زباله هاي هسته اي به آبهاي اطراف نيروگاه نفوذ كرده و كم كم وارد آبهاي اقيانوس شدند،جايي كه بشدت زندگي و حيات جانداران دريايي را تهديد مي كردند.
اخيرا" شركت TEPCO كه كار بهره برداري و مديريت نيروگاه را بر عهده داشته است طرحي را به منظور متوقف كردن نفوذ بيشتر مواد راديواكتيو به آبهاي منطقه با استفاده از يك ديواره حائل از جنس يخ ارايه نموده است. بدين منظور شركت TEPCO وآژانس امنيت هسته اي ژاپن مقدمات طرح را از چندين ماه پيش فراهم نموده و بالاخره عمليات ساخت يك ديواره زير زميني يخي  بطول 1.5 كيلومتر را از ابتداي June 2014 آغاز نمودند. هدف از ساخت اين ديواره ايجاد حائلي است كه بتواند در يك دوره حداقلي هفت ساله مانع از گسترش و نفوذ بيشتر مواد راديواكتيو به آبهاي اقيانوس شود. پيش از اين مهندسين آژانس امنيت هسته اي ژاپن تمركز خود را روي حفر كانال در اطراف نيروگاه فوكوشيما و بخصوص توربين هاي آن متمركز نموده بودند تا اينكه تحقيقات كارشناسان شركت TEPCO آنها را بر آن داشت تا طرح اين شركت را -علارغم خطراتش- براي ادامه كار بپذيرند.
_
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


درباره ديواره يخي...

بمنظور انجماد خاك سيستمي مشابه آنچه در زمين هاي مسابقه اسكيت روي يخ استفاده ميشود، استفاده گرديده است.در اثر وارد كردن لوله هاي اين سيستم به درون زمين و انتشار مواد شيميايي ويژه اي كه جهت انجماد خاك بكار ميرود ، اين سيستم قادر مي گردد تا ديافراگمي منجمد به قطر تقريبي 2 متر را در اطراف خود ايجاد كند. محققان شركت TEPCO عقيده دارند با ايجاد اين ديواره مسيره آبهاي زير زميني نيز با عبور از لايه بيروني آن به سمت اقيانوس سرازير مي شود بدون اينكه راهي بسوي جذب آلودگي داشته باشد.هم اكنون مهندسين شركت TEPCO لوله هاي مورد نظر را با طول 20 تا 40 متري و در فواصل يك متري در طول مسير فريز كردن خاك در داخل زمين قرارداده اند تا پس از اتمام اين مرحله با تزريق مواد شيميايي مخصوص به اين لوله ها ديواره يخي مورد نظر را ايجاد كنند. ارتفاع اين ديواره به عمق تقريبي 30 متر تا جايي ادامه خواهد يافت كه لوله ها با لايه سنگي بستر زمين تماس پيدا كنند و عملا" ديواره يخي را در دماي 40- سانتيگراد بر روي  بستري از سنگ ها ايجاد نمايند. كارشناسان پيش بيني مي كنند تا اوايل مارس 2015 كار نصب لوله ها و تاسيسات مربوط به آن پايان يابد و عمليات اصلي فريز كردن خاك آغاز شود. البته شركت TEPCO در ابتداي كار و به موازات تحقيق روي شيوه فريز كردن خاك تحقيقاتي را نيز روي طرح ايجاد يك ديوار حائل بتني- مشابه آنچه كه در اطراف تاسيسات چرنوبيل ساخته شده بود- انجام داده بود كه بنا به دلايلي آن را كنار گذاشت. از جمله دلايل آنها براي كنار نهادن طرح ديواره بتني عدم اطمينان از دوام بتن مصرفي در مدت زمان استفاده از ديوار بود. ضمن اينكه ديواره هاي بتني با هر مقاومتي كه باشند در مقابل نفوذ آب آسيب پذيرند.
سابقه استفاده از ديواره هاي يخي قدمتي بيش از يك قرن دارد. نخستين بار پيش از اين در سال 1863 دانشمند آلماني بنام FH Poetsch در معادن ذغال سنگ واقع در كوه هاي South Wales از اين شيوه استفاده كرده بود.
_
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

مخالفت با طرح TEPCO

هرچند نتيجه تحقيقات كارشناسان TEPCO اين موضوع را مي رساند كه استفاده از يك ديواره حائل منجمد بهترين و هوشمندانه ترين راهكار ممكن است،اما تعدادي از كارشناسان امنيت نيروگاه با اجراي اين طرح مخالف بودند. مخالفت آنها بر اين مبنا بود كه اعتقاد داشتند ديوار حائل مي بايستي توسط يك لايه خارجي و عاري از راديواكتيو ايجاد شود و حال آنكه ديواره منجمد طرح TEPCO در هر صورت مقداري از آبهاي آلوده به راديواكتيو را در خود نگهداري مي كند(در طرح TEPCO پس از ايجاد ديواره منجمد كليه آبهاي موجود در محدوده اطراف راكتور به بيرون از راكتور پمپاژ مي شوند و ديگر آبي درون محدوده راكتور باقي نمي ماند). دليل بعدي آنها براي مخالفت عدم بكارگيري اين شيوه در همچين ابعادي بود.آنها اين شيوه را براي مدت زمان چند روز مناسب مي دانستند و نه چندين سال!ضمن اينكه مخالفان معتقد بودند بهرحال شرايط يخ زدگي هزينه هاي زياد و مشكلات خاص خود را دارد و ايجاد هرگونه ترك و يا شكاف در اين ديواره تمام زحمات را بي اثر خواهد كرد.
چشم انداز فوكوشيما...
هم اكنون پس از گذشت حدود 3 سال از اين حادثه فاش شده است كه روزانه بطور ميانگين حدود 270 تن آب خنك آلوده به راديواكتيو از درون اين نيروگاه به آبهاي آزاد درز كرده است و اين تنها بخشي از صدها هزار تن آب خنك آلوده موجود در محدوده راكتور و نيروگاه است! كارشناسان پيش بيني ميكنند كه با وجود تمام اقدامات انجام شده هنوز نيروگاه نيازمند 270 ميليون يورو(47 ميليارد ين) اعتبار ديگر است تا عمليات پاك سازي ، روند قابل قبولي داشته باشد.كارشناسان TEPCO عقيده دارند پس از نصب ديواره منجمد نياز به چند دهه زمان است تا بتوان در طول اين مدت نيروگاه را پاكسازي كرد.كارشناسان TEPCO همچنين اعتقاد دارند كه با موافقت مراجع مربوطه ميتوان در طول اين مدت اجازه بازگشت ساكنين برخي از مناطق مسكوني - در محدوده 20 كيلومتري از نيروگاه-كه پاكسازي شده است را صادر كرد.

برگرفته از نشريه آمريكايي SciUncovered-August 2014
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان