در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

ملاقات ماه و مريخ

توسط Sardar » شنبه 13 آبان 1385 18:08

شامگاه یک شنبه 18 دي بر فراز افق غربي مقارنه زيباي سیاره سرخ و قرص درخشان ماه رخ می دهد.
فرهنگ وفا، ویراسته بابک امین تفرشی
ماه در گردش ماهانه خود در مسیر منطقه البروج تقریبا در هر دو ۲ از مرز یک صورت فلکی منطقه البروج (یکی از برجهای فلکی) به صورت فلکی دیگر میرود. در این مسیر همواره اوقاتی پیش می آید که ماه از کنار سیارات که آنها نیز در محدوده منطقه البروج اند می گذرد. گاهی که فاصله ماه از سیارات درخشان آسمان فقط به چند درجه می رسد مقارنه دل انگیزی پدید می آید (به طور قراردادی نزدیکی کمتر از ۴ درجه ماه با سیاره یا ستاره ای درخشان را مقارنه ماه با آن جرم سماوی می دانیم). اما در شب هجدهم دی مقارنه بسیار نزدیکی رخ می دهد که حتی از درون دوربین های دوچشمی یا تلسکوپی با میدان دید باز ماه با صدها دهانه ریز و درشت و عوارضی با شکوه همراه با قرص بسیار کوچک مریخ (به دلیل فاصله بسیار بیشتر آن) در یک میدان دید قابل مشاهده هستند.
ميتوانيد در لحظات اوج مقارنه يعني دقايقي بعد از نيمه شب (یعنی نخستین دقایق بامداد ۱۹ دی) به افق غربي نگاه كنيد و ماه ۵/۹ روزه ذيحجه را به راحتي پيدا كنيد. متوجه جرم سرخ رنگ و پر نور آسمان يعني مريخ در فاصله ۱ درجه ای ماه مي شويد.

موقعيت اين مقارنه نماي زيبايي را براي علاقه مندان به آسمان فراهم آورده ، خوشه پروين جرم آشناي آسمان در فاصله ۱۶ درجه بالاي ماه نظاره گر اين مقارنه زيباست و شكارچي آسمان زمستان – صورت فلكي جبار – كمان خود را به سمت ماه و مريخ نشانه رفته است!

فاصله كم اين دو جرم در مقارنه دوشنبه منظره زيبايي براي عكاسان آسمان است تا به خصوص در نماهایی نزدیک تلسکوپی آن دو همراه با هم تصویر بکشند. در هنگام مقارنه قدر ماه که کمی از تربیع اول آن گذشته ۱۲.۴- و قدر مريخ که در آبان امسال به مقابله با زمین واوج درخشش خود رسیده بود حدود ۰.۴- است.

این مقارنه یکی از بهترین مقارنه های ماه و مریخ تا حدود یک سال آینده است. تا آن زمان بارها ماه و مریخ به ملاقات هم می آیند، مانند ۱۷ بهمن که ماه تربیع به ۵/۱ درجه ای مریخ می رسد و ۱۵ اسفند یک شب پس از اختفای کم نظیر ستارگاه پروین در پشت هلال پهن ماه ملاقات دور ماه و مریخ رخ می دهد. شامگاه هفتم تیر سال بعد مقارنه ماه مریخ و زحل و در ۵ مرداد ۱۳۸۵ بلافاصله پس از غروب در حالی مقارنه بسیار نزدیک هلال ماه و مریخ کم فروغ دیده می شود که کشورهای غربی تر می توانند اختفای کم نظیر مریخ در پشت ماه را ببینند.

منظره افق غربی در نیمه شب دوشنبه 18 دی و نخستین دقایق بامداد 19 دی. نزدیکی ماه و مریخ از نخستین ساعات شب 18 دی پیداست اما به مرور با نزدیک شده به نیمه شب و در حالی که ارتفاع ماه و مریخ به افق غرب می رسند آن دو به هم  نزدیکتر می گردند.
منبع
http://eshghezarin.persianblog.com/
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان

cron