مشاهده یه هلیکوپتر مشکوک در پنها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار هوانيروز ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Furious Poster
Furious Poster
سپاس‌های ارسالی: 872 بار
سپاس‌های دریافتی: 1750 بار

Re: مشاهده یه هلیکوپتر مشکوک در پنها

پست توسط pasha85 » چهار شنبه 30 مهر 1393, 5:52 pm

Ghost Rider نوشته شده:جناب   , همون دور و ورا کمین کن حتما باز هم پرواز میکنه

خدا از دهنت بشنوه
ارزوی من پرواز هلیکوپتر ها و جنگنده جدید برای ارتش و سپاهه
امیدوارم درست دیده باشم

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 201 بار
سپاس‌های دریافتی: 616 بار

پست توسط Arash27 » چهار شنبه 30 مهر 1393, 7:11 pm

به جای کمین کردن بهتره منتظر دهه ی فجر باشیم. اونجوری که بوش میاد امسال خبر خوش فراوونه.

New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

پست توسط eshqali » پنج شنبه 1 آبان 1393, 9:41 pm

یه بنده خدایی قبلا اینو گفته بود. شبیه تایگر و مانگوستاست و 4 پره. بیشتر از این نگفته.

Novice Poster
Novice Poster
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

پست توسط Iran army power » جمعه 2 آبان 1393, 2:16 am

سلام اگر ویدیوی کامل مستند اولین پرواز علنی شاهد 285 رو ببینین در آخرین لحظات سردار حاجی زاده میگه که هلیکوپتر نیمه سنگین سپاه هم تولید شده و داره مراحل آزمایشی رو میگذرونه

Furious Poster
Furious Poster

پست توسط pasha85 » شنبه 7 آذر 1394, 11:09 pm

گزارش مشرق از دستاورد جدید دفاعی کشور/
«شاهد 216»؛ ستاره جدید سپاه پاسداران که به آسمان می‌رود +عکس
بالگرد تهاجمی جدید سپاه با نام «شاهد 216» به یک توپ 20 میلی متری، راکت های 70 میلی متری و همچنین موشک های سدید 361 با توان "شلیک کن- فراموش کن" مجهز است. شاهد جدید همچنین توانایی پرواز در شب با استفاده از سیستم های دید در شب را داشته و به سیستم های جنگ الکترونیک و مقابله با موشک های فروسرخ نیز مجهز شده است.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، امروزه بالگردها به عنوان یکی از مهترین ابزار در میادین نبرد شناخته شده و در نقش های گوناگونی مثل شناسایی، عملیات ضد زره، ضد زیردریایی، جستجو و نجات و بسیاری نقش های دیگر در میادین نبرد حضور دارند. این پرنده ها در کشور ما در دوره پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به کشور وارد شده و امور بالگردی در دوران دفاع مقدس به عهده یگان های بالگردی ارتش بود.

اما پس از پایان جنگ تحمیلی و تکمیل سازمان رزم سپاه پاسداران، برنامه های مهم و جامعی در خصوص طراحی و ساخت بالگرد در این مجموعه آغاز شده است که تا به امروز با رشدی قابل توجه و نقشه راهی مطمئن و حساب شده، ادامه دارد.

شاهد؛ خانواده بالگردی سپاه

سپاه پاسداران طرح بالگردهای سری شاهد را از سالهای میانی دهه 70 آغاز و چندین مدل از این سری را در نقش های گوناگون تکمیل کرده است که بالگرد شاهد 278 یکی از مدل های موفق این خانواده به شمار می آید.

سپاه با شاهد 216 به میادین نبرد قرن بیست و یکم می رود+عکس

شاهد 278، بالگردی سبک است که در اموری مثل گشتي و شناسايي، جابجايي فرماندهان، کنترل هوايي، آموزش خلباني نظامي و تجاري، کنترل ترافيک شهري، آمبولانس هوايي و حمل مصدوم، گشت حفاظت محيط زيست و بازديد خطوط نفت و گاز و برق به کار می آید. البته امکان نصب انواع راکت و مسلسل بر روی این بالگرد نیز وجود دارد.

اما خانواده شاهد با ورود گونه 285 که در سه مدل ارائه شد بحث تهاجم و عملیات تخصصی رزمی را بیش از پیش مطرح کرد. این گونه از بالگردهای سری شاهد سپاه توان انجام عملیات های شناسایی و همچنین حمله به اهداف گوناگون سطحی چه بر روی زمین و چه بر روی سطح آب را نیز دارند.

مسلسل، راکت، موشک های هدایت شونده ضد زره سدید و موشک های ضد کشتی سری کوثر از جمله سلاح هایی به شمار می آیند که بر روی این مدل از بالگردهای سری شاهد دیده شدند.

همچنین بر اساس تصاویری که در مدل های جدیدتر این بالگرد منتشر شده است در درون کابین بالگردهای سری شاهد، تغییر و تحولاتی رخ داده است و نمایشگرهای قدیمی جای خود را به نمایشگرهای دیجیتالی صفحه تخت داده اند.

اما به نظر می رسد با توجه به نتایج قابل توجه و افزایش توان علمی و عملی متخصصان دفاعی کشورمان، سپاه پاسداران با تجربیات اندوخته شده در طراحی و تولید خانواده شاهد 285 ، به سمت بالگردی سنگین تر و مجهزتر رفته است .

شاهد 216؛ جدیترین دستاورد بالگردی سپاه

در جریان نمایشگاه هوا فضای تهران که هفته گذشته برگزار شد در یکی از غرفه های مربوط به سپاه پاسداران، جزییات طرح جدید بالگردی سپاه به اسم "شاهد 216" درج شده بود. بر اساس اطلاعات عرضه شده، این طرح یک بالگرد تهاجمی نیمه سنگین با وزن خالی 5 تن است که از دو دستگاه موتور با قدرت 4 هزار اسب بخار بهره می برد. سیستم انتقال قدرت در این بالگرد نیز از نوع "گیربکس دو مرحله ای سیاره ای" است.

این بالگرد توان انجام ماموریتهایی مثل شناسایی مسلح، حفاظت از بالگردهای نفربر و توان انجام ماموریت در شب روز و شرایط سخت ناوبری را نیز دارد. طول این بالگرد 72/18 متر، عرض آن یک متر و ارتفاع آن نیز 4/2 متر است. مداومت پروازی این بالگرد نیز در حدود 2.5 ساعت است که با دو نفر خدمه به فعالیت می پردازد.

این بالگرد از 4 پره کامپوزیتی استفاده کرده و بنده آن نیز از جنس ترکیبی آلومنیوم و کامپوزیت است. سرعت بیشینه این بالگرد 270 کیلومتر بر ساعت، حداکثر برد آن 550 کیلومتر و بیشترین ارتفاع پروازی آن 6200 متر از سطح زمین است. نرخ صعود این بالگرد نیز در حدود 3/6 متر در ثانیه است.

شاهد 216 همچنین توانایی پرواز در شب با استفاده از سیستم های دید در شب را داشته و به سیستم های جنگ الکترونیک و مقابله با موشک های فروسرخ نیز مجهز شده است.

در بحث تسلیحات نیز این بالگرد جدید سپاه، به یک قبضه توپ 20 میلی متری، راکت های 70 میلی متری و همچنین موشک های سدید 361 با توان "شلیک کن- فراموش کن" مجهز است.

درباره موشک سدید 361 تاکنون اطلاعات یا تصویری منتشر نشده است اما موشک‌های سدید-1 مشاهده شده در سالهای قبل، دارای هدایت لیزری بوده و یا جستجوگر از نوع اپتیکی (دید مرئی یا تصویرساز حرارتی) بوده است. موشک سدید نصب شده روی بالگرد شاهد285 با طول حدود 140 سانتیمتر دارای بیشترین برد 4 هزار متر بوده و زمان پرواز بیشینه آن در حدود 30 ثانیه است که برای شکافتن زره ادوات دشمن از سرجنگی خرج گود بهره می‌برد.

انواع نقشه های دیجیتالی و سامانه های مکان یابی جهانی از دیگر امکانات موجود در این بالگرد به شمار می آید که بر اساس اطلاعات منتشره، سامانه های ارتباطی این بالگرد در کانال امواج وی اچ اف، یو اچ اف و اچ اف فعالیت می کند.

با توجه به اینکه بالگرد شاهد 285، از یک نفر خدمه بهره می برد، بالگرد جدید سپاه می تواند نقش های مهمتر و بیشتری را در عملیات های خود بهره بگیرد، چراکه علاوه بر افزایش کالیبر بالگردهای سپاه از مسلسل 12.7 م.م در شاهد 285 به توپ 20 م.م در شاهد 216، سرعت بالگرد جدید و سقف پرواز آن نیز با افزایش خوبی همراه شده است.

با توجه به اینکه بالگردها از کارائی و تأثیرگذاری فراوانی در صحنه نبرد زمینی برخوردار هستند و بالگردهای کبرا نیز در دوران جنگ تحمیلی 8 ساله این واقعیت را به خوبی نشان داد، می توان مطمئن بود دستاورد جدید سپاه پاسداران در عرصه بالگردی که قرار است در سالهای آینده رسما عملیاتی شود، می تواند علاوه بر مقابله قوی و فوری با تهدیدات گروهک های تروریستی در مناطق مرزی کشورمان، به محصولی مناسب برای کمک به ارتقاء توان رزمی رزمندگان جبهه مقاومت مبدل شود.

چیزی که بنده در پنها دیدم واقعیت داشت

Furious Poster
Furious Poster

پست توسط pasha85 » شنبه 7 آذر 1394, 11:16 pm

تصویر
تصویر
تصویر

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 31 بار
سپاس‌های دریافتی: 39 بار

پست توسط rad2000 » یک شنبه 8 آذر 1394, 11:25 am

با سلام و عرض ادب
من دقیقا نمی دونم کی بود ولی چند ماهی بیشتر نمیشه یعنی از یکسال تجاوز نمیکنه با چشمای خودم پرواز این پرنده رو دیدم چهار پره داشت و صداش هم نرم بود و آزار دهنده نبود
دقیقا شبیه ماکت پایینی
محل رویت این پرنده که من دیدم کنار ساحل بندرعباس نزدیک محله نخل ناخدا که فرودگاه بندرعباس هم در همون نزدیکیها قرار دارد بوده
جانم فدای رهبر

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

پست توسط mm1990 » یک شنبه 8 آذر 1394, 9:34 pm

rad2000 نوشته شده:با سلام و عرض ادب
من دقیقا نمی دونم کی بود ولی چند ماهی بیشتر نمیشه یعنی از یکسال تجاوز نمیکنه با چشمای خودم پرواز این پرنده رو دیدم چهار پره داشت و صداش هم نرم بود و آزار دهنده نبود
دقیقا شبیه ماکت پایینی
محل رویت این پرنده که من دیدم کنار ساحل بندرعباس نزدیک محله نخل ناخدا که فرودگاه بندرعباس هم در همون نزدیکیها قرار دارد بوده

خاطرتون هست ارابه فرود اسکید بود یا چرخدار؟

Rookie Poster
Rookie Poster

پست توسط rad2000 » دو شنبه 9 آذر 1394, 9:41 am

mm1990 نوشته شده:
دقیقا شبیه ماکت پایینی

دقیقا یادم نمیاد یعنی مسحور زیبایی اون شده بودم اولش در جوابتون نوشتم چرخدار نبود ولی وقتی دوباره به عکس اون هلیکوپتر چینیه نگاه کردم به شک افتادم و ویرایش کردم معذرت
در ضمن رنگ آمیزی هم به رنگ تقریبا سورمه ای یعنی رنگای معمول و موجود هم نبود من اطلاعات کافی در مورد واژه ها ی نظامی ندارم یه چیزی که واضح بود در مورد دم هلیکوپتر که پره هاش درون یک محفظه بود که ازش محافظت میکرد
جانم فدای رهبر

New Member

پست توسط mohamadbaha » دو شنبه 9 آذر 1394, 4:47 pm

rad2000 نوشته شده:
mm1990 نوشته شده:
دقیقا شبیه ماکت پایینی

دقیقا یادم نمیاد یعنی مسحور زیبایی اون شده بودم اولش در جوابتون نوشتم چرخدار نبود ولی وقتی دوباره به عکس اون هلیکوپتر چینیه نگاه کردم به شک افتادم و ویرایش کردم معذرت
در ضمن رنگ آمیزی هم به رنگ تقریبا سورمه ای یعنی رنگای معمول و موجود هم نبود من اطلاعات کافی در مورد واژه ها ی نظامی ندارم یه چیزی که واضح بود در مورد دم هلیکوپتر که پره هاش درون یک محفظه بود که ازش محافظت میکرد

این مورد رو که میفرمایید اصطلاحا داکت فن میگن مثل طرح اولیه صبا 8 نفره :
 ://www.mashreghnews.ir/files/fa/news/1392/1/19/302176_752. 

اما یه سوال آیا اینی که دیدید همین شاهد 216 بود یا نه ؟

Rookie Poster
Rookie Poster

پست توسط rad2000 » پنج شنبه 12 آذر 1394, 1:17 pm

بله شبیه همین عکس داد :D
جانم فدای رهبر

Rookie Poster
Rookie Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 121 بار
سپاس‌های دریافتی: 97 بار

پست توسط alireza.z » شنبه 14 آذر 1394, 5:19 pm

pasha85 نوشته شده:با سلام
ما نزدیک دریاچخه چیتگر (خلیج فارس ) هستیم
در کنار چیتگر مجموعه هلیکوپتر سازی ایران (پنها ) قرار داره
این مجموعه وظیفه تعمیرات انواع هلیکوپتر رو داره
ولی مسئله مشکوک به تاریخ93/7/24 یرمیگرده
در راه برگشت به خونه یه هلیکوپتر سیاه رنگ که اصلا تو ایران نبودش رو در حال فرود دیدم
شکلش فوق الغاده شبیه هلیکوپتر Z10 چینی هست
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

واقعااا شوکه شدم
ایا کسی میتونه این مسئله تایید کنه??????

دوست عزیز من اطلاعاتی از بالگرد ندارم. ولی یه موضوعی در خصوص یه بالگرد جدید سپاه تو تلگرام دیدم گفتم شاید بتونه کمکی به شما بکنه نمیدونم منظورتون همین بالگرده یا نه.براتون میذارم.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
Majnongaran, [۰۴.۱۲.۱۵ ۰۰:۴۳]
شاهد ۲۸۵ متعلق به نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (۲۰۱۰)
نوع هلی‌کوپتر سبک تهاجمی/شناسایی
سازنده شرکت صنایع هواپیماسازی ایران
اولین پرواز ۲۰۰۹
وضعیت ورود به خدمت
کاربران اولیه ایران
توسعه‌یافته از بل ۲۰۶ و پنها شباویز ۲۰۶۱
شاهد ۲۸۵ نوعی بالگرد سبک در کلاس تهاجمی/شناسایی است که در ایران با مهندسی معکوس بالگرد بل ۲۰۶ و قطعات عمدتاً روسی ساخته شده‌است.[۱] این هلی‌کوپتر ۱۴۰۰ کیلوگرمی (وزن برخاست) که در سال ۱۳۹۰ رونمایی شد با یک برجک مجهز به تیربار پی‌کا در دماغه و لانچرهای شلیک راکت در بال‌چه‌های دو طرف بالگرد مسلح شده‌است. شاهد ۲۸۵ در دو مدل ِ تهاجمی سبک/شناسایی و گشت دریایی/ضد کشتی ساخته می‌شود.
شاهد ۲۸۵ شباهت بسیار زیادی با شاهد ۲۷۸ دارد که چند سال قبل از رونمایی شاهد ۲۸۵ معرفی شده بود.[۲] شاهد ۲۷۸ نیز با مهندسی معکوس یا بهینه‌سازی بل ۲۰۶ جت‌رنجر تهیه شده و در دو مدل چندمنظورهٔ غیر مسلح و شناسایی مسلح (OH-78) معرفی شده بود.
بل ۲۰۶ جت‌رنجر بالگردی است که اولین نمونه از آن در سال ۱۹۶۲ توسط شرکت آمریکایی بل هلیکوپتر ساخته شد و از سال ۱۹۶۷ در خدمت نیروی زمینی ارتش آمریکا قرار دارد. ایران نیز در همین سال این بالگرد را خریداری کرده و تا پیش از انقلاب حدود ۱۳۰ فروند از آن را دریافت کرده بود. شاهد ۲۸۵ قابل مقایسه با اواچ-۴۸دی کیووا واریور[۴] نسخه مسلح آمریکایی این بالگرد است. کیووا واریورها با حداکثر سرعت ۲۲۶ کیلومتر و برد عملیاتی ۲۴۱ کیلومتر به یک FLIR نیرومند (دوربین و حس‌گر گرما) و یک علامت‌گذار لیزری مجهز شده‌اند و معمولاً با چهار موشک ضدتانک هل‌فایر یا چهار موشک ضدهوایی استینگر و یا ۱۴ راکت هیدرا ۷۰ مسلح می‌شوند.
شاهد ۲۸۵ براساس هلی‌کوپتر شاهد ۲۷۸ و با بدنه کامپوزیتی طراحی شده و با وزن خالی ۶۸۲ کیلوگرمی خود هلی‌کوپتری نسبتاً سبک به حساب می‌آید. شاهد ۲۸۵ هلی‌کوپتری تک‌سرنشین است که برای استفاده در مقاصد کاربردهای نظامی طراحی شده‌است. اگر چه این هلی‌کوپتر توسط نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراحی شده، اما قرار است این هلی‌کوپتر برطبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته توسط شرکت صنایع هواپیماسازی ایران تولید گردد.
شاهد ۲۸۵ در دو مدل ای‌اچ۸۵-ای و ای‌اچ۸۵-سی که به ترتیب نمونه‌های زمینی و دریایی این هلی‌کوپتر هستند طراحی و ساخته شده‌است. مدل ای‌اچ۸۵-ای این هلی‌کوپتر با دو لانچر (یک عدد در هر طرف) پرتاب کننده راکت‌های ۷۰ میلیمتری هیدرا ۷۰ هر کدام به ظرفیت ۷ راکت و یک تیربار پی‌کا در دماغه هلی‌کوپتر در دو نمونه ثابت و دارای برجک چرخان تجهیز و مسلح شده‌است. همچنین بر بالای سقف این مدل یک دوربین الکترواپتیک/حرارتی نیز نصب گردیده‌است.
در مدل ای‌اچ۸۵-سی که نمونه دریایی این هلی‌کوپتر است به جای تیربار یک رادار جستجوگر و ردیاب در دماغه نصب شده تا این مدل توانایی کشف و ردیابی کشتی‌های دشمن را داشته باشد. برد رادار مورد استفاده در حدود ۳۰-۴۰ کیلومتر برآورد شده‌است. مدل ای‌اچ۸۵-سی با ۲ فروند موشک ضدکشتی کوثر و یا ۸ فروند موشک سدید-۱ (۲×مقر چهارتایی هرکدام در یک طرف) تجهیز گردیده‌است. برای شلیک این موشک‌ها، ای‌اچ۸۵-سی متکی به نمایشگر چندمنظوره‌ای است که در کابین خلبان این مدل نصب شده‌است.
مشخصات بالگرد شاهد ۲۸۵ آنگونه که در روزنامه همشهری منتشر شده‌است:.
مشخصات عملکردی

خدمه: یک نفر
سقف پرواز سرویس: ۴۱۶۰ متر
حداکثر نرخ صعود: ۶.۷ متر بر ثانیه
حداکثر سرعت: ۲۲۵ کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی (پرواز در ارتفاع ۱۵۰۰ متری): ۸۷۵ کیلومتر
مداومت پروازی: ۵ ساعت
مشخصات فنی

طول: ۱۱٫۸۴ متر
عرض: ۲٫۷۸ متر
ارتفاع: ۳٫۴۲ متر
قطر پروانه اصلی بالگرد: ۱۰٫۱۶۰ متر
قطر پروانه دم بالگرد: ۱٫۵۷ متر
وزن خالی: ۸۲۰ کیلوگرم
حداکثر وزن برخاست: ۱۴۵۰ کیلوگرم
حداکثر قدرت موتور ۴۲۰ اسب بخار

جنگ‌افزارها
تیربار ۷.۶۲ میلی‌متری پی‌کا (نمونه زمینی)
۱۴ راکت هیدرا ۷۰ (نمونه زمینی)
یا
۸ موشک ضدکشتی سدید (نمونه دریایی)
یا
۲ کوثر (موشک) (نمونه دریایی)

ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار هوانيروز”