در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1712

تشکر کرده: 3549 مرتبه
تشکر شده: 4319 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: آخرین تحولات لیبی

توسط bamn » چهارشنبه 19 اسفند 1394 10:08

با عرض سلام مجدد .

سرعت تحولات در لیبی چندان زیاد نیست و برای ما هم از اهمیت کمتری برخوردار است . اما نزدیکی به اروپا باعث شده تا کشورهای غربی شدیداً روی تحولات این کشور حساس باشند . در هفته های اخیر و بعد از فروکش کردن نسبی درگیری ها بین دو جناح طرابلس نشینان و طبرک نشینان (نیروهای فجر و نیروهای کنگره ملی) ، داعش تعدادی از مواضع خود را در بنغازی ، اجدابیه و صبراته از دست داد و فشار روی بدنه اصلی داعش لیبی در سرت افزایش پیدا کرده است . با این شرایط در چند روز اخیر تروریست های داعش سعی کرده اند جنگ را به تونس بکشانند . بخشی از نیروهای آنها که از غرب لیبی گریخته اند با ورود به مرزهای تونس در دو استان مدنین و تطاوین با نیروهای تونس درگیر شده اند . در استان تطاوین ظاهراً داعشی ها در همان منطقه مرزی زمین گیر شده و نتوانسته اند به عمق نفوذ کنند اما در استان مدنین درگیری ها به داخل شهر بن غردان کشیده شده و همچنان ادامه دارد . مقامات تونس تمام نیروهای خود را برای اخراج تروریست ها از این شهر بسیج کرده و هشدار داده اند داعش در تلاش است تا امارت بن غردان را در این شهر ایجاد کند . تلفات داعش ظاهراً بالا بوده و تعدادی هم اسیر داده اند ، ارتش تونس از شمار تلفات خودش گزارش دقیقی نمی دهد اما با توجه به ادامه درگیری ها در داخل این شهر می توان نتیجه گرفت که تلفات دو طرف و بویژه غیر نظامیان نباید کم باشد . داعش در تونس طرفداران فراوانی دارد و هزاران نفر از این کشور در سال های اخیر به این گروهک پیوسته و در سوریه و عراق جنگیده اند ، با این وجود ارتش تونس اتحاد خود را حفظ کرده و مثل ارتش تضعیف شده و چند پاره لیبی نیست ، تونس همچنین در حوزه نفوذ فرانسه قرار دارد و اگر ارتش تونس نتواند در چند روز آینده تروریست ها را به پشت مرز لیبی عقب بزند احتمال مداخله نظامی فرانسه در این کشور زیاد خواهد بود .

گفتنی است ورود داعش به تونس پس از آن اتفاق می افتد که این کشور در جلسه اخیر اتحادیه عرب به بیانیه پیشنهادی عربستان برای تروریستی خواندن حزب الله لبنان رای منفی داده بود!

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1712

تشکر کرده: 3549 مرتبه
تشکر شده: 4319 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: آخرین تحولات لیبی

توسط bamn » چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:09

با عرض سلام مجدد .

بیشتر از یک سال از آخرین مطلبی که در این تایپیک گذاشتیم می گذرد! اصلاً جنگ لیبی چه ربطی به ما دارد؟! وقتی سرمان به سوریه و عراق و یمن گرم است چکار به لیبیایی ها داریم؟!

در این یک سال گذشته بساط داعش از لیبی رسماً جمع شده ، هرچند مقامات و کارشناسان می گویند هسته های خفته داعش همچنان در لیبی وجود دارند و اگر فرصت پیدا کنند بار دیگر وارد عمل می شوند .

چند ماه بعد از شکست داعش در سرت و در شرایطی که نیروهای خلیفه حفتر سرگرم پاکسازی آخرین سنگرهای انصار الشریعه در بنغازی بودند ، به بهانه اینکه حفتر دارد به روسیه نزدیک می شود و بزودی روسیه در لیبی هم مثل سوریه دست به مداخله نظامی خواهد زد ، نیروهای وفادار به کنگره ملی با پشتیبانی نیروهای دولت وفاق به منطقه طلایی نفتی لیبی حمله و بندر مهم بن جواد را تصرف کردند . البته نیروهای حفتر با یک ضد حمله این منطقه را بازپس گرفتند اما این درگیری نشان داد که تلاش ها برای برقراری آتش بس و وحدت دوباره لیبی به شکست انجامیده است .

از حدود یک ماه قبل کانون اصلی درگیری ها بین نیروهای شرق و غرب لیبی از شمال به جنوب این کشور منتقل شده است . در اطراف شهر سبها در جنوب لیبی سه پایگاه هوایی بزرگ قرار دارد که در واقع مرکز اصلی تجمع نیروی هوایی لیبی محسوب می شود (قذافی از ترس اینکه در صورت حمله آمریکا ، نیروی هوایی اش در شهرهای ساحلی شمالی به سرعت نابود شود ، بیشتر آن را به عمق صحرای جنوبی لیبی برده بود تا قابل دفاع باشد) فرودگاه اصلی سبها از مدتها قبل تحت کنترل نیروهای حفتر قرار داشت و دو پایگاه دیگر را نیروهای وابسته به طرابلس کنترل می کردند تا اینکه اواخر اسفندماه گذشته فرودگاه بریک هم از کنترل دولت وفاق خارج شد . از حدود سه هفته قبل نیروهای طرابلس حملات گسترده ایی را برای بازپس گیری بریک آغاز کرده اند اما هنوز موفق به این کار نشده اند و حالا خبر می رسد نیروهای حفتر حمله به سومین فرودگاه (تمنهنت) را هم آغاز کرده اند و چندین موشک میان برد زمین به زمین از بنغازی به مواضع نیروهای وفاق در اطراف این فرودگاه شلیک شده است . با تصرف پایگاه تمنهنت توسط نیروهای حفتر عملاً جنوب لیبی از کنترل نیروهای طرابلس خارج خواهد شد و راه برای حمله نهایی به گوشه شمال غربی کشور یعنی طرابلس و حاکمیت دو گانه آن (که مورد حمایت غرب و بیشتر کشورهای عربی هستند) هموار خواهد شد و در این صورت شاید بالاخره جنگ در لیبی به پایان برسد .

varyag از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1712

تشکر کرده: 3549 مرتبه
تشکر شده: 4319 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: آخرین تحولات لیبی

توسط bamn » سه شنبه 23 خرداد 1396 18:23

(به توصیه برخی از دوستان فعلاً با فونت تاهوما و رنگ مشکی می نویسم ، دوستان اگر پیشنهادی در مورد فونت و رنگ نوشته دارند که هم جذاب باشد هم بهترین حالت قابل خواندن حتماً عنوان کنند)

با سلام مجدد .

چقدر این جریانات جنگ داخلی دوم لیبی شبیه به جنگ داخلی اسپانیا پیش می رود! در حالی که اختلاف و درگیری داخلی بین نیروهای طرفدار کنگره ملی و دولت وفاق ادامه دارد . نیروهای طرفدار مجلس طبرق به رهبری ژنرال حفتر سبها و فرودگاه های مهم اطراف آن را فتح و پس از آن هم کنترل استان جفره و شهرهای هون و وودان در این استان را به دست گرفتند تا عملاً بیش از سه-چهارم کشور تحت کنترل دولت طبرق قرار گیرد . باید کار طرابلس نشین ها تمام شده فرض کرد . نیروهای حفتر ظرف حداکثر دو تا سه ماه دیگر وارد پایتخت لیبی خواهند شد و جنگ داخلی دوم این کشور به پایان می رسد . جالب اینکه شنیده شده بسیاری از سران رژیم قذافی از جمله پسرش سیف الاسلام ، همزمان با این پیروزی ها ، توسط دولت طبرق رسماً از زندان آزاد شده اند!

ho3ein2000 از این پست سپاسگزاري کرده است

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان