در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 887 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

مداری که سه روز وقت مرا گرفت

توسط shafagh 2 » دوشنبه 1 دی 1393 23:31

این یک مدار تغذیه برق یک دستگاه است که از کار افتاده بود. مدار یکی سیستم مبدل برق سویچینگ است. حسن مدارهای سویچینگ نسبت به مدارهای ترانسی این هاست :

1- نسبت به مبدل های ترانسی الکتریکی بسیار سبکتر می باشند.

2- چون برق های تقلیل یافته خروجی انها ( مثلا 12 ولت)  فرکانس بالاست پس از عبور از دیودهای یکسوساز و خازن های الکترولیتی برقی بسیار صاف و بدون پارازیت یا ریپلی را ارائه می دهند که برای دستگاه های حساس و دیجیتالی بسیار مناسب است.

3- جریان خروجی خوب و بالا و با کفایتی برای دستگاه ها تامین می کنند. مثلا با یک حجم کم جریانی تا حد 5 امپر و بیشتر ( مثلا در پاور کامپیوترها)

4- معمولا تعمیر این مدارها بسیار سخت تر از مدارهای ترانسی است زیرا در مدارهای ترانسی با عوض کردن ترانس سوخته یا دیودها و یا خازن ف_*ل_ن*__ر بسادگی عیب بر طرف می شود اما در این مدارها بدلیل تعدد قطعات الکترونیک و اسلاتورها و امثال ان تعمیر مشکل تر است.

بهرحال بنابر تجربه ای که در تعمیر دستگاههای الکترونیکی داشتم و عدم وجود هر نوع ولتاژی در خروجی ها متوجه شدم که این یونیت سوخته است و اولین قطعه ای که متوجه ان شدم ای سی پاور بود که قلب دستگاه را تشکیل می دهد. اما قبل از ان مسیر برق شهر از فیوز گذشته تا دیودهای رکتیفایر ( یکسوساز برق) را با اهم متر و ولتمتر چک کردم که سالم بنظر میرسیدند ولذا قکرم متوجه خود ای سی و دیودها و خازن های اطراف ان و همچنین فتو کوپلر نوسانساز و زنر کنترل شونده TL431A شد. البته چون تا بحال با این قطعات خاص مواجه نشده بودم مشخصات و جزییات عملکرد انها را چندان اشنا نبودم. البته در این مواقع باید بدنبال یافتن مقاومت های سوخته هم بود اما بیشتر مقاومت هایی می سوزند که اهم کمی دارند و جریان زیادی از انها عبور می کند که چنین مقاومت هایی در اطراف ای سی وجود نداشتند اما با این وجود من انها را امتحان کردم و نقصی نداشتند. لذا چون امتحان ای سی و فتو کوپلر و زنر مخصوص  ممکن نبود ان را از مدار خارج کرده و بعد به امتحان دیدود های یکسو ساز ولتاژ خروی پرداختم یکی از دیود ها که بنام "دیود شاتکی" معروف است و توان سویچینگ خیلی سریعی دارد را از مدار خارج کرده تست نمودم که از دو سو اهم نشان میداد و لذا مشکوک بود. این چند قطعه را از بازار خریدم ( ای سی 3500 تومان، فتو کوپلر 500 تومان دیود شاتکی 1000 تومان و زنر 500 تومان ) و تعویض کردم اما در حالیکه انتظار داشتم مدار کار بیفتد تعجب کردم چرا که هیچ برقی در خروجی ها ظاهر نشد. من که تمام قطعات دیگر را امتحان کرده بودم و همگی سالم بودند پس چرا علیرغم تعویض قطعات مدار راه نیفتاد. من تا بحال با چنین موردی روبرو نشده بودم در حالیکه همه قطعات اهم درست نشان دهند اما مدار بکار نیفتد. لاجرم دیودهای اطراف اسی سی را خارج کردم و تست نمودم اما واقعا هیچ مشکلی نشان نمی دادند دو خازن کم ظرفیت اطراف ای سی را هم از مدارخارج کرده و چک کردم مشکلی نداشتند. چندین بار دیودهای برق 220 و برق های کم ولتاژ خروجی را امتحان کردم اما نقصی مشاهده نمی شد اما مدار همچنان دی اکتیو بود. چون چیز غیر منتظره و واقعا خارج از قاعده ای می نمود نمی دانستم چکار کنم چون همانطور که گفتم با کارهای کاملی که انجام داده بودم  مدار باید و باید کار می افتاد چون لااقل من این اعتقاد را داشتم که در کارم در الکترونیک تبحر کافی دارم. اما از خصوصیات من در مسائل علمی ان است که تا یک قاعده و حقیقت علمی را ندانم و یا کشف نکنم دست بردار نیستم و اراده ام در این مورد کم نظیر است و حاضر نیستم کار علمی و یا سوال علمی را  ناقص رها کنم. اما این یک مورد واقعا برایم عجیب بود ( در این گونه موارد معمولا تعمیر کاران قطعات سالم حواشی  قطعات سوخته را هم که سالم بنظر میرسند عوض می کنند اما من معتقد بودم که واقعا و بر اساس تست قطعات هیچ نقصی نداشتند. تا اینکه دیروز غروب  که دوباره کار را شروع کردم در حالیکه سیم دستگاه به برق وصل بود و داشتم ولت های بالا را چک می کردم چون اهم متر کوچک ساده چینی که چند سال قبل داشتم  پراپ نداشت و بجای پراپ ها از دوسیم معمولی استفاده می کردم بدلیل انکه سرسیم ها فلز یک تکه سوزنی نبود همینطور سر سیم ها را بطور زمختی گلوله کرده بودم به دوتا از خطوط مدار اتصالی کرد صدای جرقه شدیدی و ترکیدن فیوز اون برد شنیده شد و همان ولتاژ 220 هم قطع شد. وقتی قطعات را بعد از ان امتحان کردم چهار دیود رکتیفایر برق 220 ولت، فیوز ، دو دیود فرکانسی اطراف ای سی و یکی از خازن های اطراف ان سوخته بودند. همه را از مدار خارج کرده و امروز صبح دوباره به بازار رفتم و انها را تهیه کرده و در مدار وصل کردم. جایی هم از خطوط مسی مدار بر اثر جرقه سوخته بود که ان را هم لحیم کردم. وقتی مدار را جهت امتحان به دستگاه اصلی وصل کردم و برق را متصل کردم یکباره دیدم ساعت دستگاه روشن شد. بله بعد از سه روز مدار برق سویچینگ بالاخره بنحو احسن راه افتاد و دستگاه را روشن کرد
بلافاصله پیچ های دستگاه را بستم و ان را کنار گذاشته و شروع به جمع کردن وسائل کردم و همه چیز مرتب شد در حالیکه مدار بطور کامل تعمیر شد. اما واقعا مشکل چه بود؟ چرا با وجودیکه همه قطعات در هنگام تست بی نقص بودند مدار کار نمی افتاد. من به تخصص معمول و تجربه ام مطمئن بودم پس نقص کجا بود؟

دو دیودی که در اطراف ای سی دیده می شوند دیودهای معمولی نیستند (VD5  و VD6) این های دیود های فرکانسی هستند که معموبلا در مدارهای های ولتاژ با فرکانس بالا کار می کنند ( البته من تجربه کار با این نوع دیود ها را داشتم اما در مدارهای قبلی که این نوع دیودها سوخته بودند دستگاه اهم متر سوختن انها را تایید می کرد) اما متاسفانه در این مدار حتی با خارج کردن دیودها از مدار و تست انها با اهم متر هیچ نقصی مشاهده نشد در حالیکه این یک روش معمول در تست دیود هاست. اما درحقیقت و با وجود انکه دیودها از نطر یکسو سازی سالم بودند اما از نطر سویچینگ و سرعت لازم برای انجام عمل سویچینگ دچار اختلال و تغییر شده بودند و چنین تغییری با گرفتن اهم معلوم نمی شد. در چنین مواقعی بهترین دستگاه تست اسیلوسکوپ و با استفاده از دیاگرام امواج موجود در کاتالوگ مدار مربوطه است. اما راه حل ساده تر همان است که بعض تعمیرکاران انجام می دهند و ان تعویض قطعه مشکوک است ( علیرغم انکه سالم بنظر می رسد). من در حین کار این نقشه را از اینترنت گرفتم. اگرچه نقشه دقیقا همان نقشه مداری که کار می کردم نیست اما اصول همان است و شباهت زیادی با ان مدار دارد.  یعنی در اصل این نقشه کانفیگوریشن ای سی  ومدار ملزوم ان را نشان می دهد و توسط ان می شد نوع عملکرد ای سی و مشخصات و مسیر های مدار را پیدا کرد.

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

no avatar
2736

تشکر کرده: 1473 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

Re: مداری که سه روز وقت مرا گرفت

توسط Present » سه شنبه 2 دی 1393 00:47

سلام دوست عزیز،  بالاخره مشکل از کجا بود؟ از دیودها بود؟  دستگاهی که داشتید روی اون کار می کردید،  smd بود قطعات و یا نه؟ ایا منظورتون از دیود فرکانسی کریستاله؟
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

SMH از این پست سپاسگزاري کرده است

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تشکر کرده: 1558 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

توسط sinaset » سه شنبه 2 دی 1393 09:53

سلام بر شما
ممنون از اشتراک گذاری این اطلاعات مفید،کارتون خیلی خوب بوده .. :razz:
---
منظور شما از دیود فرکانسی،همون دیود 1n4148 معروفه بوده ؟!
----
چند نکته(البته من پاور زیاد تعمیر نکردم،اطلاعاتم در حد مقدماتی ....)
در کل تعمیر پاور ها سوئیچنگ کار سخت و البته خطرناک و دشواری است ..
بعضی وقت ها بعضی مشکلات با لحیم کاری سرد حل میشود و یا ترمم خطوط مسی از بین رفته (حالا براساس اکسید شدن یا سوخت شدن یک قطعه در مدار )
تا بحال بیشتر مشکلاتی که دیدم مربوط به ترانزیستورهای سوئچینگ و بعد از اون فیوز و پل دیود و مقاومت و ... بوده
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

no avatar
1202

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » سه شنبه 2 دی 1393 11:46

Present نوشته است:سلام دوست عزیز،  بالاخره مشکل از کجا بود؟ از دیودها بود؟  دستگاهی که داشتید روی اون کار می کردید،  smd بود قطعات و یا نه؟ ایا منظورتون از دیود فرکانسی کریستاله؟

با سلام خدمت دوست گرامی جناب present

بله اشکال از یکی یا هر دو دیود VD5 و VD6 بود. البته نام دیود های بکار رفته در مدار با انچه در نقشه مشاهده می شود متفاوت بود. انها FR 107 بودند و چند فروشگاه الکترونیکی که من رفتم این مدل دیودها را نداشتند و فقط یکی در پاساژقائم داشت که البته انهم دیود مشابه یعنی UN 4007 بود ( این دیود با دیود معمولی 1N4007 متفاوت است). smd را که گفتید نمی دانم چیست یا شاید قبلا می دانستم اما حالا از یادم رفته چون  من سال های متمادی است الکترونیک را کنار گذاشته ام و فقط بعض مواقع بنا به ضرورت ممکن است کار کنم. دستگاه یک رسیور قدیمی بود. مادرم مسن هستند و تنها زندگی می کند و فقط بلد است یک کانال را بگیرد که سریال نشان می دهد و به ان سریال ها علاقه دارد. چند روز قبل زنگ زد که فیوز برق خانه اش قطع شده زن همسایه امده بود فیوز را وصل کرده بود اما می گفت بعد از ان دستگاه رسیور روشن نمی شود. کار تعمیر دستگاه به استثناء وقت صرف شده برای خرید قطعات می بایست در همان یکساعت اول تعمیر می شد اما همانطور که عرض نمودم بدلیل عیب خاص و نامشخص این همه طول کشید.

خیر کریستال در اصل تنطیم کننده فرکانس های بالاست و نه تنها اصول کارکرد ان با دیود فرق دارد بلکه یکسویه هم نیست. کریستالها فرکانس های بسیار دقیقی را تولید می کنند که گاهی دقت عمل انها مثلا در فرکانس های 3 میلیون سیکل در ثانیه یک سیکل است. از این کریستالها در ساعت ها و شمارنده ها و یا فرستنده و گیرنده های رادیویی استفاده می شود تا دقت عمل فرکانس مورد نظر را تا حد بالایی افزایش دهند. مثلا اگر یک فرستنده 100 مگا هرتزی فاقد کریستال باشد و فقط از اوسیلاتوری شامل ترانزیستور و خازن و سیم پیچ استفاده شده باشد ممکن است فرکانس خروجی بین 90 الی 110 مگا هرتز تغییر کند و انن تغییر ناخواسته فرکانس در ارسال امواج دقت ان را کم کرده و مثلا ممکن است گیرنده که بر روی 100 مگاهرتز تنظیم شده قادر نباشد امواج با فرکانس ببالاتر یا کمتر را دریافت کند. با قرار دادن یک کریستال در مدار نوسانساز فرکانس بر روی 100 مگاهرتز دقیقا ثابت خواهد ماند.
این نکته در دستگاههای دقیقی مثل ساعت های دیجیتال و یا کنترلر دستگاه ها( مثلا برای کنترل تلوزیون برای تغییر کانال ) یا دیگر مدارهایی که باید با دقت فراوان کار کنند مثل CPU و کارت گرافیک کامپیوتر اهمیت زیادی دارد. ای سی مخصوص این دستگاه ها نیاز به یک فرکانس پایه داخلی بسیار ثابت دارند و در صورت بروز هر تغییر فرکانسی در انها کارشان مختل خواهد شد. مثلا در همین دستگاه تلوزیون اگر چنین تغییر فرکانسی صورت بپذیرد ممکن است فردی که کلید کنترل کانال 4 را فشار می دهد کانال 2 را بگیرد یا مثلا یک کانال مرتب برفکی شده و دوباره به حالت تصویر عادی باز گردد و امثالهم. کریستال ها قبلا و در بدو کشف خاصیت انها و بکار گرفتنشان در الکترونیک سنگ های کریستال طبیعی بودند ولی تا انجا که من اطلاع دارم هم اکنون انها را بطور مصنوعی و بنا به فرکانس مورد نظر می سازند اگر درست بخاطر بیاورم فکر کنم نوع تراش انها در تعیین فرکانس شان موثر باشد.

دیودهایی را که عرض کردم در بازار الکترونیک بنام دیود های فرکانسی مشهور هستند اما نه بعنوان دیود های فرکانس رادیویی. این دیودهای در های ولتاژ تلوزیون های رنگی هم بعنوان بوستر یا همان افزایش دهنده ولتاژ بکار می روند اما  معمولا انها درشت بوده و مقدار اهمی انها هم با دیودهای معمولی و حتی همین دیودهایی که در مدار بکار رفته بود فرق دارد. اما بهر حال این نوع دیودها که در منابع تغذیه سویچینگ یا فرکانسی بکار می روند نیز دربازار بعنوان دیود فرکانسی مشهورند. البته باید توجه داشت که فرکانس این منابع تغذیه از فرکانس های رادیویی کمتر است ( بخاطرم نمی اید که فرکانس تقریبی انها چقدر است). این دیودها را بدان دلیل فرکانسی می نامند که در برابر تغییرات سریع رفت و برگشت امواج متناوب برق با فرکانس بالا سریع عمل می کنند و دچار وقفه نمی شوند. بعبارتی می توان گفت که عمل سویچینگ سریعی دارند. البته امتحان نکرده ام ولی ممکن است دیودهای معمولی را هم بتوان بجای انها کار گذاشت اما ممکن است راندمان کار را کم کند زیرا این دیود ها را بنا بر محاسبات بسیار دقیق و با توجه به مشحصات ویژه انها انتخاب شده اند و تغییر دادن انها با دیودهای معمولی مسلما تاثیراتی منفی بر عملکرد مدارخواهد داشت.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

no avatar
2736

تشکر کرده: 1473 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » سه شنبه 2 دی 1393 14:53

به قطعات بسیار ریز ی که روی بردهای pcb قرار می گیرند  قطعات smd می گویند،  در این نمونه بردها بزرگترین قطعاتی که پیدا می کنید ic plcc هست با پایه های بسار ریز که گاهی اوقات فقط با لوپ قابل مشاهده است!
بیشتر در برد لب تاپ،  موبایل، تبلت،  ال سی دی های امروزی کاربرد دارند
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

no avatar
1202

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » چهارشنبه 3 دی 1393 14:09

Present نوشته است:به قطعات بسیار ریز ی که روی بردهای pcb قرار می گیرند  قطعات smd می گویند،  در این نمونه بردها بزرگترین قطعاتی که پیدا می کنید ic plcc هست با پایه های بسار ریز که گاهی اوقات فقط با لوپ قابل مشاهده است!
بیشتر در برد لب تاپ،  موبایل، تبلت،  ال سی دی های امروزی کاربرد دارند

خیر present عزیر انها قطعات و مدار smd نبودند بلکه  مدار معمولی با قطعات عادی بودند.

Captain

Captain

no avatar
1202

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » يکشنبه 12 بهمن 1393 01:15

sinaset نوشته است:سلام بر شما
ممنون از اشتراک گذاری این اطلاعات مفید،کارتون خیلی خوب بوده .. :razz:
---
منظور شما از دیود فرکانسی،همون دیود 1n4148 معروفه بوده ؟!
----
چند نکته(البته من پاور زیاد تعمیر نکردم،اطلاعاتم در حد مقدماتی ....)
در کل تعمیر پاور ها سوئیچنگ کار سخت و البته خطرناک و دشواری است ..
بعضی وقت ها بعضی مشکلات با لحیم کاری سرد حل میشود و یا ترمم خطوط مسی از بین رفته (حالا براساس اکسید شدن یا سوخت شدن یک قطعه در مدار )
تا بحال بیشتر مشکلاتی که دیدم مربوط به ترانزیستورهای سوئچینگ و بعد از اون فیوز و پل دیود و مقاومت و ... بوده
باتشکر.

sinaset  گرامی
البته ان چیزی که من قبلا بعنوان دیود فرکانسی می شناختم دیودهایی بود که در های ولتاژهای تلوزیون بکار می رفت. این نوع دیود ها بعنوان بوستر یا افزاینده ولتاژ عمل می کنند و دیودهای معمولی را نمی توان بجای انها نصب کرد. همچنین می دانستم که دیودهای 1N4007 بیشتر درمنابع تغذیه 220 ولت و یا مدارات مشابه کاربرد دارند اما اینکه فرکانسی بوده باشند تا بحال مطلبی در این باره جایی مشاهده نکرده بودم. در مورد دیود FR107 هم تابحال در مدارات با ان مواجه نشده بودم و در ضمن چون کتاب راهنمای قطعات هم نداشتم نمی دانستم چه نوع دیودی است و چه معادلی برای ان وجود دارد. یکی دو مغازه قطعه فروشی اساسا نمی دانستند چه دیودی است و می گفتند تا بحال نداشته ایم اما مسئول فروشگاه بزرگ معتبری که در پاساژ قائم است دیود را می شناخت گفت خود ان دیود را نداریم و به فروشنده دستور داد که از طبله ها دیود UN4007 بیاورد. ایشان رفت و دیود 1N4007 اورد اما مسئول فروشگاه گفت گفتم UN4007 و فروشنده رفت و دیود UN4007 اورد. از اینجا معلوم می شود این دونوع دیود با هم فرق داشتند اما باز با این وجود پرسیدم مطمئن هستید که دقیقا مشابه FR107 است گفت بله حلا تفاوت ان دو دیود 4007 چه بود نمی دانم چون کتاب راهنما در اختیار نداشتم

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تاريخ عضويت

توسط sinaset » يکشنبه 12 بهمن 1393 06:42

سلام برای کاربر محترم "shafagh 2"
ممنون از بابت توضیخات.
---
یک نرم افزایست به نام VRT که می تونه،معادل قطعات الکترونیکی رو بهتون معرفی کنه.. در  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ببینید شاید در اینده بدردتون بخوره ..
باتشکر.

Captain

Captain

no avatar
1202

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » دوشنبه 13 بهمن 1393 11:01

sinaset نوشته است:سلام برای کاربر محترم "shafagh 2"
ممنون از بابت توضیخات.
---
یک نرم افزایست به نام VRT که می تونه،معادل قطعات الکترونیکی رو بهتون معرفی کنه.. در  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ببینید شاید در اینده بدردتون بخوره ..
باتشکر.

دانلود انها خیلی وقت می خواهد ایا سی دی اماده انها هم هست ؟ در ضمن ایا مثل همان کتاب های راهنمای قطعات است که مشخصات کلیه دیودها و ترانزیستورها در انها نوشته شده است ؟

ممنون

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 13 بهمن 1393 14:57

سلام بر شما
---
از خدمات کامپیوتری ها شهرتون بپرسید .. شاید داشته باشند ..

شما یک قطعه بهش میدید،اونم قطعات مشابه رو بهتون معرفی میکنه .(کار این نرم افزار بیشتر معرفی قطعات مشابه هستش .. من قبلا باهش کار کردم،راستش الان کمتر به خاطرم مونده)
باتشکر. :razz:

Captain

Captain

no avatar
1202

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » دوشنبه 13 بهمن 1393 16:51

sinaset نوشته است:سلام بر شما
---
از خدمات کامپیوتری ها شهرتون بپرسید .. شاید داشته باشند ..

شما یک قطعه بهش میدید،اونم قطعات مشابه رو بهتون معرفی میکنه .(کار این نرم افزار بیشتر معرفی قطعات مشابه هستش .. من قبلا باهش کار کردم،راستش الان کمتر به خاطرم مونده)
باتشکر. :razz:

یعنی مشخصات هر قطعه الکترونیک مثل ولتاژ و امپر و نوع کاربرد و امثال ان را هم دارد یا فقط مشابه قطعه را معرفی می کند.

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
5580

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 13 بهمن 1393 19:29

سلام ..
--
تا اونجایی که من اطلاع دارم،باید بهش قطعه میدادید تا بهتون مشابهات رو معرفی کنه ... (شاید قابلیتی که فرمودید هم داشته باشه )
باتشکر.

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان