در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 883 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

صرفه جویی در مصرف اب - واشرهای حلوا مسقطی!

توسط shafagh 2 » دوشنبه 29 دی 1393 19:30

من بارها می بینیم در رسانه ها و از جمله صدا و سیما خود سازمان اب یا ادارات تابعه یا حتی خود گویندگان از طرف صدا و سیما ما را تشویق می کنند که در مصرف اب صرفه جویی کنید بخصوص در این سال های اخیر که کم ابی بر بعض استان ها حاکم شده و کشاورزان عزیز هرچه اب زیر زمینی بوده برای بارور شده چغندرها یا سایر کشت هایشان از زمین استخراج کرده اند. این روند تا بدانجا گشترش یافته که هر سال عمق چاه های عمیق اب افزایش می یابد تا به اب بیشتری دست پیدا کنند و البته ممکن است بزودی از اب های زیر زمینی گذشته به مخازن نفت برسند!
بهرحال مسلم است که اکثریت مردم مصرف بهینه اب را رعایت می کنند و سعی می نمایند در چنین شرائطی از مصرف غیر اصولی و زائد بر مصرف خودداری کنند. اما ایا اداره محترم اب به واشر های موجود شیرهای اب در بازار توجه کرده است؟ واشرهایی که روی شیرهای نو هستند و بفروش می رسند جنس های خوبی دارند و تا چندین ماه بدون هیچ اشکال و نقصی کار می کنند. اما واشرهایی که بصورت انبوه در مغازه ها یافت می شوند با ان ها یکی نیستند و جنس اشان بسیار بی کیفیت است و زود له می شوند طوریکه برای شیرهای اب هر یک ماه یکبار باید واشر عوض شود که با توجه به تعدد تعداد شیرها در هر منزل یا واحدهای اپارتمانی کاری بسیار وقت گیر و ناراحت کننده است زیرا هر صاحبخانه یا مستاجر باید مدام انبر قفلی و پیچ گوشتی در دسترس داشته باشد و در غیر اینصورت باید بنشیند و به صدای چکیدن اب مثل تیک تیک ساعت گوش بدهد.
اینگونه واشرها جنسی بین لاستیک و پلاستیک دارند و زود مثل حلوا پهن شده و گود می افتند در صورتیکه واشرهای نور چشمی که کارخانه های سازنده روی شیرها نصب می کنند لاستیک بهتری داشته و مرتجع است و اصلا نمونه این واشرهای کیلویی که در بازار می فروشند نیست. این واشرهای بنجل در اب گرم بدتر است و شاید در عرض دو الی سه هفته پهن و گود شده و اب از انها نشط می کند و باید حتما عوض شوند.
چرا اداره محترم اب فقط اندرز می دهد و به تبلیغ دقیقه ای چند صد هزار تومان بسنده می کند اما تا بحال متوجه وجود این نوع واشرها در بازار نشده است؟ چرا من چهار پنج مغازه شیر و لولا فروشی را گشتم و همه گفتند ما فقط همین نوع واشر را داریم. من حتی حاضر شدم به فروشنده پولی چند برابر این نوع واشر بنجل بدهم تا یکی از همان واشرهای کارخانه ای را که روی شیرها نصب می شود به من بدهند اما همه گفتند از ان نوع واشر نداریم و من مجبور شدم از تیوپ اتومبیل واشر بسازم؟! چرا واشرهایی در بازار وجود ندارد که روی انها مهر استاندار باشد و تا چندین ماه یا حتی حداقل یکسال انهم با اب گرم کار کند؟ چیزی کم قیمت تر از واشر اب در بازار وجود ندارد اما چیزی هم با اهمیت تر از ان وجود ندارد پس چرا باید وضع به این صورت باشد و بعد مردم را برای صرفه جویی در اب و جلوگیری از چکه کردن اب تشویق کنیم؟ سازمان محترم اب اول باید ابزار مناسب که واشرهای استاندارد است را در اختیار افراد قرار دهد و بعد بر بهینه سازی مصرف اب تاکید نماید. لااقل اگر واشرهای استاندارد هم نباشد لااقل همان واشرهایی باشد که کارخانه های شیر و لولا سازی بر روی شیرهای خودشان قرار می دهند.
نکته بعد خود شیرهاست حال از قدیم تا بحال یا جدیدا دهانه ای از شیر را که واشر ان را می بندد را با لبه های بر امده و تقریبا برنده می سازند که واشر را زود گود می کند. من یکی از این شیرها را باز کردم و بعد از باز کردن قسمت سرشیر ان ( قسمتی که واشر روی ان قرار دارد)  یک عدد واشر فلزی کاملا تخت ( مربوط به گیربکس موتورگازی براوو) را با چسب دو قلو روی ان دهانه چسباندم و گذاشتم خشک شود. این واشر فلزی باعث می شد که واشر لاستیکی شیر اب با تمام سطح روی ان قرار بگیرد و گود نشود. همان شیر بدلیل وجود واشر تخت فلزی با همین واشرهای بنجل موجود تا حالا حدود یک سال است که کار می کند. البته من حوصله نداشتم همه شیرها را به واشر مجهز کنم اما این وظیفه کارخانه ست که سطح اتکاء  دهانه خروجی اب را تخت تر و با سطح وسیعتری بسازند که لبه بر امده و برنده ان  با عث گود و متلاشی شدن واشرها نشود. این ها نکات ظریفی است که در این صنعت بایست بر انها نظارت شود و من نمی دانم چطور اداره محترم استاندارد به این دو نکته مهم در دوام شیرهای اب و لاجرم صرفه جویی در مصرف اب دقت نکرده است؟

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
2597

تشکر کرده: 1847 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 11:44

KWT

آرشيو سپاس: 2956 مرتبه در 828 پست

Re: صرفه جویی در مصرف اب - واشرهای حلوا مسقطی!

توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » سه شنبه 30 دی 1393 07:36

سلام دوست عزیز
ممنون از شما بابت این تاپیک سودمند .

همه ی تولید کننده های ایران خوب میدونند که چطوری میشه کالای بادوام ساخت
اما 99 درصدشون فقط به این فکر میکنند که چطوری میشه با کمترین هزینه کالا رو ساخت و با بالاترین قیمت فروخت تا سود بیشتری به جیب زد ؟
گرون فروشی
کم فروشی
بنجل فروشی
تقلبی فروشی
کهنه فروشی
مسروقه فروشی (مثل بعضی مکانیکها که قطعات میدزدند از ماشین مشتریها و به اسم دست دوم تمیز میدن به دیگران )
بعضیهاشون اونقدر بی وجدانند که جنس بنجل تولید میکنند با مواد اولیه ی بنجل و کم , بعدش کم فروشی هم میکنند , گرون هم میفروشند . یعنی از 3 طریق خون مردم رو میمکند مثل بعضی از تولیدکنندهای مواد غذائی و کنسرو و لبنیات  
در تاپیک زیر این روشها رو توضیح دادم
topic-t112046-24.html
شما هم اگر اطلاعاتی دارین از روشهای سرقتِ و کلاهبرداری و مال مردم خوری , اونجا درج کنین .
=====================================
وضع خیلی خرابه
یکی از ملتهای دنیا در اَمثال و حِکَمِشون  یک حکمتی دارند که میگه :
ملتها به حُکّام هست . یا ملتها به دولتهاست .

یعنی اگر ملتی دیدین که عادت کرده اند همدیگر رو میچاپند , علتش اینه که دولتشون اینطوری هست .

-====================================
این یک مثال کوچک از دزدهای باچراغی مثل ایساکو و تولید کنندگانی هست که براش کار میکنند :
گردگیر پلوسِ ژاپنی , رنگش کاملاً مات هست مثل تیوب و بو نمیده و حسابی کش میاد و چینهاش هم زیاده و موقع فرمان پیچیدن زیاد کش نمیاد چون طواش زیاده . این گردگیر تا 10 سال هم عمر میکنه .
حالا گردگیری که ایساکو میفروشه
(ایساکو یک پیچ یا واشر هم تولید نمیکنه بلکه فقط یک دلالِ مال مردم خورِ هزار هزار ملیاردی هست که با چند تا آشغال ساز [قطعه ساز ] کار میکنه . اونها آشغال تولید میکنند و میذارند توی قوطی و میفروشند به ایساکو .
ایساکو هم برچسبش رو میزنه روش و میفروشه به نمایندگیهاش تا بفروشند به مردم و دیگر مغازها و مکانیکها )
یعنی هم قطعات آشغال تولید میکنند هم اینکه چند دست میگرده و دلال بازی میشه تا برسه دست مردم .

گردگیری که ایساکو میفروشه , ساخته شده از  لاستیکِ بنجل و براق هست که بوی کفش چینی میده و خیلی کم کش میاد و عمداً هم کوتاه درست شده تا هم مواد کمتر ببَره هم بیشتر زبر فشار باشه و زودتر پاره بشه .

در تاپیک صرفه جوئی خودرو , نحوه ی ساختِ گردگیر باکیفیتِ و بسیار ارزان رو که راحت هم نصب میشه درج کردم که از تیوب پنچر یا پاره درست میشه .
این گردگیر حدود 300 تا 600 هزار تومن صرفه جوئی داره .
topic-t107118-144.html

=======================================

در مورد تعمیر شیرهای آب هم با لاستیک دمپائی کهنه !!!! یا تیوب کهنه , در تاپیک صرفه جوئی در مخارج زندگی مطالبی درج شده

topic-t106890-48.html
بنده هم مثل شما دوست عزیز ,  با لاستیک تیوب پنچر شده , واشر درست کردم برای شیر , تا چهار پنج سال خراب نشد .

===========================
با تشکر مجدد
دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا

Hesam - 1994 از این پست سپاسگزاري کرده است