خیانت فضایی...

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8082 بار
سپاس‌های دریافتی: 3724 بار

خیانت فضایی...

پست توسط KH.I.A.2500 » سه شنبه 7 بهمن 1393, 4:53 pm

آیا بلایی که سر دانش هسته ای آمد، در عرصه فضایی تکرار می شود؟ 

عصر روز شنبه جلسه شورای عالی به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد و در نهایت تصمیماتی درباره آینده فعالیت های «سازمان فضایی ایران و پژوهشکده های وابسته» اتخاذ شد.
به گزارش مشرق، در این جلسه که تحت عنوان کوچک سازی و چابک کردن ساختار دولت بحث و بررسی شده است، به نظر می رسد تلاش شده تا تحت این عنوان فعالیت های سازمان فضایی ایران و بویژه پژوهشکده های وابسته به آن محدود و به وزارت ارتباطات سپرده شود که بر این اساس عملا سازمان فضایی منحل خواهد شد.

از سوی دیگر، در حالی که ایران در عرصه فناوری های هسته ای جزو کشورهای تراز اول جهان محسوب می شود و علیرغم همه تحریم ها، دستاوردهای قابل توجهی در این باره داشته است، طی یک سال و نیم از آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون سرپرستی این سازمان ابتدا به عهده «ابوالمشاغل دولت اعتدال» یعنی اکبر ترکان بود که در افکار عمومی بیش از آنکه به عنوان یک چهره علمی شناخته شده باشد به خاطر اظهارات توهین آمیزش درباره توانمندی های کشور به عنوان سمبل «ما نمی توانیم» شناخته شد و معروف است. او چندی پیش درباره توانمندی کشور گفته بود: «با خود روراست باشیم، ما به جز پخت آبگوشت بزباش و قورمه سبزی در هیچ تکنولوژی صنعتی نسبت به جهان برتری نداریم.»

اما سرپرستی چنین فردی بر یک سازمان مهم، یک معنا بیشتر نداشت و آن میزان اهمیت فناوری های فضایی کشور برای دولت یازدهم است، چنانکه با وجود تغییر مدیریت و انتقال سرپرستی به معاون اجرایی رئیس جمهور، باز هم تلاش شد تا پژوهشگاه فضایی کشور به اسم «کوچک سازی دولت» و «چابک سازی ساختارهای دولتی!» به بخش های دیگر دولت منتقل شده و در عمل با تکه تکه شدن این مجموعه عظیم و استراتژیک، به سمت «انحلال» پیش برود چرا که پیش از این نیز بر اساس توافق ژنو، دستاوردهای هسته ای کشور که حاصل سالها مجاهدت و تلاش های علمی دانشمندان کشور بوده است عملا «تعلیق» شده و بخشهایی از مراکز تحقیقاتی مرتبط با فناوری های هسته ای کشور نیز مدتهاست رمق گذشته را نداشته و در عمل رو به تعطیلی رفته است.

لازم به ذکر است چند روز قبل نیز روزنامه آمریکایی بوستون گلوب با اشاره به این تصمیم دولت اعتدال، نوشت: «تهران، پس از صرف هزینه‌های سنگین و تبلیغات وسیع، ۹ ژانویه برنامه فضایی خود را تعطیل کرد. این تعطیلی بی‌صدا، در مطبوعات ایران چندان مورد توجه قرار نگرفت. مقامات ایران نیروی کار و دارایی‌های نهادهای فعال در امور فضایی را میان چهار وزارتخانه، از جمله وزارت ارتباطات و وزارت دفاع، توزیع خواهند کرد.»

همچنین آیت الله صدیقی خطیب نمازجمعه هفته قبل نیز در 3 بهمن 93 در جمع نمازگزاران پایتخت گفت: «سازمان فضایی می رفت برای ما اشتغال و تولید ایجاد کند و لذا دولت مردان باید امانت داران صالح برای مردم باشند.»

تاکید اخیر رهبر انقلاب بر مساله تولید علم در دیدار با هیات دولت

رهبر معظم انقلاب در چند دیدار خود با هیات دولت، یکی از دو اولویت اصلی دولت یازدهم را پرداختن به موضوع علم عنوان کرده و فرموده‏‌اند:

در زمینه‌ى علم؛ ببینید ما یک حرکت پرشتابى را از حدود ده سال، یازده سال پیش به این طرف در زمینه‌ى علم داریم؛ یک حرکت خوبى شروع شده و آنطور که من دارم می‌بینم و گزارش‌ها را ملاحظه می‌کنم، این حرکت روزبه‌روز هم بیشتر شده، یعنى آن روز اوّلى که ما مسئله‌ى استغناى علمى و شکستن مرزهاى علم و نهضت نرم‌افزارى را مطرح کردیم، خود بنده هم باور نمی‌کردم که این همه ظرفیّت براى پیشرفت و سرعت پیشرفت وجود داشته باشد؛ بعد ناگهان دیدیم واقعاً از اطراف، مثل چشمه‌اى جوشید.

الان شما نگاه کنید، مراکز تحقیقاتى ما، پارکهاى علمى - فناورى ما، دانشگاههاى ما در بخشهاى مختلف، در حال جوششند؛ این باید متوقّف نشود. در زمینه‌ى اقتصاد هم این آن چیزى است که به ما کمک اساسى خواهد کرد؛ یعنى اگر ما توانستیم کار علمى را پیش ببریم و علم را اقتصادى کنیم - که حالا اشاره خواهم کرد - قطعاً در زمینه‌ى اقتصاد از فروش نفت و از خام‌فروشى‌هایى که داریم و مانند این‌ها، براى ما بسیار پر صرفه‌تر خواهد بود.

امسال در دیدارِ ماه رمضان - حالا یادم نیست که اساتید دانشگاه بودند، یا دانشجو‌ها؛ در یکى از این دو دیدار - یکى از حضّار یک سخنرانى‌اى کرد، یک عنصرى را، یک محصولى را معرفى کرد که درآمد آن براى کشور چندین برابر - که حالا من چون یادم نمانده متأسّفانه، نمی‌توانم بگویم؛ البتّه یادداشت کرده‌ام - بیشتر از درآمد مثلاً فرض کنید که نفت ما است یا گاز ما است که اگر چنانچه روى آن محصول کار بکنیم که مشترى هم در دنیا دارد، علاقه‌مند هم دارد، براى ما هم مشکلات تولیدى ندارد، می‌توانیم چنین درآمدهایى داشته باشیم؛ یعنى واقعاً یکى از کلیدهاى حلّ مشکلات اقتصادى و معضلات اقتصادى ما، تکیه‌ى روى علم است.

ما باید بتوانیم در زمینه‌ى علم، اوّلاً نگذاریم حرکت پرشتابى که امروز وجود دارد، مطلقاً کند بشود، بخصوص دولت باید به آن اهتمام بکند. عرض کردم این جزو دو اولویّت اوّلِ برنامه‌هاى کشور است؛ یعنى به‌طور ویژه روى مسئله‌ى پیشرفت علم باید کار بشود.

البتّه مسئول درجه‌ى یک براى پیشرفت علم، دو وزارت علوم و بهداشت‌درمان هستند؛ لکن وزارتهاى صنعتى، وزارت کشاورزى، وزارتهاى حتّى خدماتى، این‌ها همه‌شان می‌توانند در این زمینه کمک بکنند و باید کمک بکنند؛ یعنى واقعاً همکارى بین دانشگاه‌ها و بین مراکز علمى و تحقیقاتى و دستگاههاى خدماتى ما - مثل همین وزارت صنعت، وزارت راه، وزارت نفت، وزارت کشاورزى، این وزارتهاى گوناگونى که با مسائل فنّى سروکار دارند - [لازم است‌]؛ این‌ها می‌توانند واقعاً مثل یک مکنده‌اى عمل بکنند و از درون مراکز تحقیقاتى و علمى، آن شیره‌ى علم را بکشند و آن دستگاه را وادار به کار و تحرّک بکنند.

البتّه اینکه عرض کردم، دو نکته است در مورد این مسائل علمى: یکى تکمیل زنجیره‌ى علم و فناورى است؛ یعنى این زنجیره‌ى از ایده و فکر و سپس علم و سپس فناورى و سپس تولید و سپس بازار را ما باید تکمیل بکنیم، والّا اگر چنانچه ما کار تحقیقاتى را کردیم، به فناورى هم رسیدیم، امّا مثلاً تولید انبوه نشد، یا بازار برایش پیش‌بینى نشد، این ضربه خواهد خورد؛ همه‌ى این‌ها بایستى مورد توجّه قرار بگیرد و این زنجیره‌ى کار علمى، تا تولید و بازار بایستى دنبال بشود؛ یعنى نگاه‌ها باید روى مجموع این زنجیره باشد؛ این یک نکته است. نکته‌ى بعدى هم شرکتهاى دانش‌بنیان؛ خوشبختانه امروز شرکتهاى دانش‌بنیان با تعداد خوبى، بالایى تشکیل شده و وجود دارد، هرچه می‌توانید باید بروید سراغ شرکتهاى دانش‌بنیان. (بیانات در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت ۱۳۹۲/۰۶/۰۶)

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 411 بار
سپاس‌های دریافتی: 464 بار

Re: خیانت فضایی...

پست توسط kaveh606 » سه شنبه 7 بهمن 1393, 5:35 pm

خب این از برنامه فضایی ، برنامه هسته ای هم که تعطیل شده ، برد موشک هم که امنیت نمیاره ...اینم از برنامه موشکی و...

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8276 بار
سپاس‌های دریافتی: 12946 بار

پست توسط Java » سه شنبه 7 بهمن 1393, 5:56 pm

پیش از هر مطلبی این نکته رو یادآوری کنم که به هر حال تیم اجرایی این دولت که با رای همین ملت روی کار اومده چنین تصمیمی گرفته به همین خاطر نمیشه یک طرفه به قاضی رفت.... همون طور که دولت سابق به پیشرفت برنامه های فضایی کشور اعتقاد داشت و برایش بودجه تخصیص می داد این دولت اعتقادی به این موضوع ندارد!!!

اما در مورد جناب ترکان... البته بنده شک دارم که این بابا عرضه درست کردن آبگوشت رو هم داشته باشه.... قابل توجه دوستان عرض کنم که افتخار کارشناسی و خرید هواپیمای An-140 مربوط به دوران زمامداری این آقاست...

و در مورد انحلال سازمان فضایی... ظاهرا" از بند های نانوشته توافق ژنو یکی همین موضوع توقف برنامه های موشکی کشور در تمام ابعاد نظامی و غیر نظامی است. امیدوارم بعد از رسیدن به توافق نهایی دوباره برنامه فضایی کشور ادامه پیدا کنه.
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8082 بار
سپاس‌های دریافتی: 3724 بار

پست توسط KH.I.A.2500 » سه شنبه 7 بهمن 1393, 7:28 pm

سلام و عرض ادب

اگر همان زمانی که رئیس جمهور فعلی به عنوان کاندیدا مطرح بود اعلام می کرد در آینده می خواهد دست به یک چنین کارهایی بزند، معلوم نبود حتی همان رأی شکننده را هم بیاورد. این که دولت به سرمایه گذاری و برنامه ریزی در این حوزه در زمان چهار ساله خودش اعتقادی ندارد یک بحث است، ولی این که دولت الان دارد برنامه های دولت های قبلی را هم خفه می کند یک بحث دیگر است.

تصور این که پس از رسیدن به توافق نهایی دوباره برنامه فضایی کشور ادامه پیدا می کند، فقط یک خوش خیالی است چون امریکا با چیزی که الان موافقت نکند در آینده هم موافقت نخواهد کرد.
انتظار ملت از دولت این است که تیم مذاکره کننده با مهارت و تخصصی که دارد تحریم ها را رفع کند، نه این که برای رفع تحریم ها، با ارزش ترین دارایی ها و سرمایه های کشور را خرج و نابود کنند و بعد بیایند جلوی ملت بگویند با مذاکره تحریم ها را برداشتیم! این کار شیره مالیدن سر مردم است. این روندی که الان دولت در پیش گرفته نتیجه اش این می شود که اگر فردا پس فردا دولت دیگری سر کار آمد و برنامه های فضایی را از سر گرفت، آن وقت تحریم ها با شدت بیشتری ادامه پیدا می کنند.
با این روندی که من دارم می بینم حتی اگر هم به توافقی برسیم، این توافق نتیجه تعطیل کردن با ارزشترین برنامه های کشور است و نه نتیجه هنر دیپلماسی دولت.

*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 201 بار
سپاس‌های دریافتی: 616 بار

پست توسط Arash27 » سه شنبه 7 بهمن 1393, 7:59 pm

Java نوشته شده:پیش از هر مطلبی این نکته رو یادآوری کنم که به هر حال تیم اجرایی این دولت که با رای همین ملت روی کار اومده چنین تصمیمی گرفته به همین خاطر نمیشه یک طرفه به قاضی رفت.... همون طور که دولت سابق به پیشرفت برنامه های فضایی کشور اعتقاد داشت و برایش بودجه تخصیص می داد این دولت اعتقادی به این موضوع ندارد!!!

اما در مورد جناب ترکان... البته بنده شک دارم که این بابا عرضه درست کردن آبگوشت رو هم داشته باشه.... قابل توجه دوستان عرض کنم که افتخار کارشناسی و خرید هواپیمای An-140 مربوط به دوران زمامداری این آقاست...

و در مورد انحلال سازمان فضایی... ظاهرا" از بند های نانوشته توافق ژنو یکی همین موضوع توقف برنامه های موشکی کشور در تمام ابعاد نظامی و غیر نظامی است. امیدوارم بعد از رسیدن به توافق نهایی دوباره برنامه فضایی کشور ادامه پیدا کنه.

این ملت کف دستش رو بو کرده بود که اینطوری میشه؟
برنامه فضایی ایران نوزادی بود که به لطف حضرات حقوقدان و دیپلمات مرده به دنیا اومد. اگر با همون سرعت برنامه فضایی ادامه پیدا میکرد الان هیچ ماهواره ای "در صف پرتاب" نبود. اون ماهواره بر سنگینی هم که شهید طهرانی مقدم روش کار میکرد حداقل الان باید در مرحله آزمایش میدانی می بود. اما حالا.....

دیگه امکان بازسازی پیشرفت های گذشته وجود نداره. آمریکایی ها احمق نیستن که چنین لقمه ای رو الان که به این راحتی به چنگ آوردن از دست بدن و فردا بیان بگن آخی شما گناه دارین بیاین دوباره سازمان فضایی داشته باشین. بیاین خودتون ماهواره بسازین و پرتاب کنین.

طبق گفته های بعضی از دوستان و همکاران شهید طهرانی مقدم ایشون روز حادثه در حال انجام آزمایش روی همین ماهواره بر سنگین بودن که اون اتفاق افتاد. از 15-16 نفری که اونجا شهید شدن و 15-16 نفری هم که زخمی شدن (خدا میدونه الان چه بلایی سرشون اومده) ما فقط یک اسم میدونیم اونم خود شهید طهرانی مقدم. اونم اگر رئیس جهاد خودکفایی سپاه نبود الان اسمی هم نداشت. سه دهه تلاش با دست خالی و تمام سختی هاش با خوشحال دیپلماسی به فنا رفت. خبر بد اینکه این فقط یک قسمت ماجراس. همین فرداس که بیان بگن سازمان اتوبوس رانی شاخدولاغ آباد سفلی و حومه هم ما رو "نگران" کرده. بی زحمت اونم منحل کنین.

ما روزی دست از جنگ کشیدیم که از دشمن فقط یک نفر مونده بود. کاش روز انتخابات پامو از خونه بیرون نمیذاشتم و پای تلویزیون ملت همیشه در صحنه رو میدیدم و به این حماسه آفرینی افتخار میکردم. چیزی که بیشتر عذابم میده اینه که منم جزو همون آدمایی هستم که انگشتر سلیمان رو به دست " " کردم.

Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 3027 بار
سپاس‌های دریافتی: 299 بار

پست توسط varyag » سه شنبه 7 بهمن 1393, 8:39 pm

و این نیز بگذرد....
آخرین ويرايش توسط 1 on varyag, ويرايش شده در 0.
افتادگی آموز گر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است
نردبان این زندگی ما و منی ست ____عاقبت این نردبان بشکستنیست
لاجرم آن کس که بالاتر نشست ______استخوانش سخت تر خواهد شکست

Junior Poster
Junior Poster
سپاس‌های ارسالی: 177 بار
سپاس‌های دریافتی: 403 بار

پست توسط omidr » سه شنبه 7 بهمن 1393, 9:01 pm

زود قضاوت نکنید....صنایع فضایی ایران در دوسال آخر دولت قبلی در جا زده... پرتاب ماهواره ها در مدار پایین برای کسب تجربه خوبه ولی قرار نیست به صورت تکرار سالیانه در بیاد. سازمان فضایی ایران تعطیل نشده بلکه پوسته ظاهری آن برای کم شدن از حساسیت ها و البته خاصه خوری ها به بخشهای اداری و وزارت خانه های تابعه دولت محول شده تا در چهارچوب بودجه و برنامه های وزارت خانه باشه نه بودجه بی سر و ته ریاست جمهوری (اساسابودجه نهاد ریاست جمهوری و سازمان هایی که مستقیم زیر نظر این نهاد اداره میشوند به اون راحتی که در وزارت خانه ها قابل بررسی است، قابل رد گیری نیست که کجا داره هزینه میشه) و البته مهمتر از همه این که کمتر کسی میتونه اینو انکار کنه که بدنه اصلی تحقیقات موشکی و فضایی ایران زیر نظر ارگانهای نظامی است که اساسا در حوزه تصمیم گیری و بودجه تا حد زیادی مستقل از بروکراسی اداری دولتی هستند (به صورتی که مستقیما و خارج و مناقصه های دولتی و با ترک تشریفات مناقصه مستقیما به شرکتها و دانشگاه ها برای پرداختن به موضوعاتشون مراجعه میکنند. حتی وزارت دفاع هم تا حد زیادب اینطوریه،،،، البته اونجا هم مشکلات خاص دیگری رو داره ولی به هر حال...) و بالاخره این که حق سئوال و برسی و اخطار (حتی به رییس جمهور) برای نمایندگان محلس محفوظه و بعید میدونم اگه طی سالیان بعدی تحول و پیشرفتی در بخش فضایی پیش نیاید نمایندگان همچنان صبر کنند و ساکت بمونند.

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 29 بار
سپاس‌های دریافتی: 306 بار

پست توسط sazan1978 » چهار شنبه 8 بهمن 1393, 10:34 am

بسته بابا، مغزم خوب چيزيه

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 38 بار
سپاس‌های دریافتی: 78 بار

پست توسط saeid6.5 » چهار شنبه 8 بهمن 1393, 11:19 am

سلام به همه
ببینید بچه ها اگر این حرف هایی که میزنید درست بااشه انوقت باید قدر دولت اقای احمدی نزاد را بدونیم ایشون حتی تیم مذاکره کنندش اجازه نمیدادند که امریکایی ها حتی حرف مسایل هسته ایی را بزنند درسته که در اداره کشور خوب کار نمیکردند ولی در سییاست خارجی اصلا به کسی باج نمیدادند و ایرانی جماعت سرافراز بود ولی الان به عنوان یکی ایرانی خیلی سرم پاایین هست واین حرف شما رو میخامم در فیسبوک یک کمپین بذارم که لااقل بتونیم جلوی این کاررا بگیرییم که مردم هم بهتر بدونن که چه مسعله ایی در جریان هست من رای ندادم به دولت اقای روحانی با قالیباف رای دادم کاش ایشون رئیس جمهور میششد در ضمن این دوره من به اقای احمدی نزاد حتما رای میدم اگه بیاد و نامزد بشه

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8870 بار
سپاس‌های دریافتی: 3058 بار

پست توسط SMH » چهار شنبه 8 بهمن 1393, 11:34 am

من به جناب آقای روحانی رای دادم و به رای دادنم هم افتخار می کنم ....
نمی دونم شما خوابید یا خودتون و زدید به خواب؟؟!!!
قضیه شاه و گداست ....
مگه شاه میدونه به گدا چی می گذره؟؟!!!
واقعا ....
گر چرخ به كام ما نگردد 
كاري بكنيم تا نگردد 
تصویر

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 664 بار
سپاس‌های دریافتی: 1160 بار

پست توسط میگ 35 » چهار شنبه 8 بهمن 1393, 12:03 pm

mojtaba13721372 نوشته شده:من به جناب آقای روحانی رای دادم و به رای دادنم هم افتخار می کنم ....
نمی دونم شما خوابید یا خودتون و زدید به خواب؟؟!!!
قضیه شاه و گداست ....
مگه شاه میدونه به گدا چی می گذره؟؟!!!
واقعا ....

آقا مجتبی گه گاهی ممکنه در بیاد که شاه به گدای خودش داره چه دستوری میده
خلاصه جلوی ضرر را از هر جا بگبریم منفعته
موفق و پیروز باشید تصویر

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 8870 بار
سپاس‌های دریافتی: 3058 بار

پست توسط SMH » چهار شنبه 8 بهمن 1393, 12:12 pm

, من اصلا علاقه ندارم توی همچنین بحث هایی شرکت کنم ...
ولی گاهی اوقات دیگه خون ادم به جوش میاد ...
اخه دوستان چرا ایقدر بی انصاف هستین ؟؟!!!!
کارهای دولت قبلی تازه الان داره ...... در میاد ....
اختلاس ، دزدی ، بی حرمتی ، منزوی شدن ، قیمت های نجومی .....
توی اون دولت گدا ، گداتر و ثروتمند ، ثروتمند تر شد ....
اختلاف طبقاتی به کجا رسید؟؟!!!
یکی ماشینی می خره که دیگران اسمشم نمی دونن از اون طرف یکی دیگه کرایه سوار شدن ماشین برای رفتن به دانشگاهش و نداشت ....
خواهشا اینقدر سنگ نندازین ....
گر چرخ به كام ما نگردد 
كاري بكنيم تا نگردد 
تصویر

قفل شده

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”