در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

8

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 بهمن 1393 13:35

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

روز شمار پرینتر سه بعدی در گذر زمان

توسط nazano » جمعه 17 بهمن 1393 13:39

تکنولوژی چاپ از میلیونها سال پیش مهمترین روش انتقال اطلاعات بوده است. چه آن زمان که اجدادمان بر دیواره غارها آثار دستان خود را حک می کردند و چه اکنون که با پیشرفته ترین تکنولوژی امروزی یعنی  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، حتی می توان یک ماشین را چاپ کرد. ولی آیا این پیشرفت به یکباره رخ داده است؟
1938: الکتروفتوگرافی شیوه  فتوکپی خشک بود که توسط چستر کارلسون در سال 1938 ابداع شد و در آن از هیچ مایع شیمیایی استفاده نکرد. تکامل این شیوه باعث تولید اولین دستگاه کپی خودکار به نام زیراکس شد. زیروگرافی در بیشتر دستگاه های کپی و پرینترهای لیزری و ال ای دی کاربرد دارد.
1949: پرینتر فتوتایپ در سال 1949 توسط شرکت فوتون دانشگاه کمبریج ابداع شد که تصاویر را بر روی ستون هایی روی کاغذ عکاسی قرار می داد. دستگاه فتوتایپ سینک، نور را به سرعت از میان تصویر نگاتیو هر کاراکتر که توسط یک عدسی بر روی کاغذ عکاسی بزرگنمایی شده بود عبور می داد. سپس این کاغذ به کمک دستگاه پردازنده ای در داخل مایع شیمیایی فرو برده می شد تا ظاهر شود.

1951: ایده پرینتر جوهر افشان اولین بار به صورت گسترده در اوایل 1950 توسعه داده شد. در این نوع پرینترها از یک کارتریج به منزله منبع رنگ استفاده می شد. کارتریج روی صفحه ای که قرار بود عمل چاپ روی آن انجام شود، حرکت میکند و جوهر از نازل های بسیار ریز آن روی صفحه می ریخت و عمل چاپ انجام می شد.
1957: پرینتر تصعید رنگ در اوایل 1957 ابداع شد، استفاده از نام تصعید برای این پرینتر به این دلیل بود که رنگ بدون گذار از مرحله مایع، مستقیما به گاز تبدیل می شد. این پرینتر، کامپیوتری بود که از گرما برای انتقال رنگ روی صفحه چاپ از جنس پلاستیک ، کاغذ پرینتر، کاغذ پوستر و پارچه استفاده می کرد. فرایند چاپ معمولا به صورت قرار دادن یک رنگ در هر بار با استفاده از نوار یا روبانی با صفحات رنگی روی آن انجام می گرفت.
1968: شرکت دیجیتال مینارد در سال 1968 پرینتر ماتریس سوزنی یا پرینتر سوزنی را ساخت. در این پرینتر به سیم پیچ انتهای هر سوزن هد، سیگنالی ارسال می شد که در اثر میدان مغناطیسی به سمت کاغذ پرتاب می شد. با برخورد سوزن آغشته به رنگ با کاغذ، نقطه ای روی آن ایجاد می شد و متون و تصاویر از کنار هم چیده شدن این نقاط به وجود می آمد.
1969: ایده استفاده از لیزر برای به تصویر کشیدن در سال 1969 توسط گری استارک پایه ریزی شد. به این ترتیب نوع متداولی از پرینترهای کامپیوتری که با سرعت و کیفیت بالا متن و گرافیک را بر کاغذ ساده چاپ می کرد ایجاد شد. پرینتر لیزری مانند دستگاه فتوکپی دیجیتال و پرینترهای چند منظوره از سیستم زیروگرافی (الکتروفتوگرافی) استفاده می کند.
1972: مکانیسم جدید چاپ با حرارت با عنوان پرینتر حرارتی در دهه هفتاد معرفی شدند. در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست و هد دستگاه با ایجاد حرارت روی کاغذ می نویسد.
1984: ایده استفاده از تکنولوژی سه بعدی توسط چاک هال و در سال 1984 شکل گرفت.
1986: اختراع پرینتر سه بعدی توسط چاک هال به ثبت رسید.
1988: تکنولوژی سه بعدی توسعه پیدا کرد.
1996: برای نخستین بار واژه "پرینتر سه بعدی" مورد استفاده قرار گرفت.
دهه 90: نخستین نمونه کوچک تولید شده توسط پرینتر سه بعدی روانه بازار شد.
2005: نخستین پرینتر سه بعدی با کیفیت و تمایز رنگی بالا وارد بازار شد.
2006: نخستین دستگاه  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  شخصی طراحی شد.
2008: نخستین دستگاه پرینتر سه بعدی شخصی وارد بازار شد.
2009: سی مدل تولیدی توسط پرینتر سه بعدی برای مشتریان پیشنهاد شد.
2014: نخستین خودروی تولید شده توسط تکنولوژی سه بعدی رونمایی شد.منبع:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان