در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain

Captain

نماد کاربر
947

تشکر کرده: 4969 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 آبان 1392 19:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

تاپیک جامع اخبار دستگاه دیپلماسی

توسط Hesam - 1994 » دوشنبه 20 بهمن 1393 00:10

فکر می کنم وجود چنین مبحثی در انجمن کم باشه
ولی برام سواله که چرا تا بحال کسی همچین تاپیکی رو ایجاد نکرده؟  

واقعا دنبال این بحثا نیستید ؟ یا چشم و گوشتون پر شده ازین حرفا و بیخیالشید ؟
کلن بحث سیاسی زیاد جنب و جوش نداره اینجا
لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم

میتوانید صفحات ما در CCN را دنبال کنید

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

Re: تاپیک جامع اخبار دستگاه دیپلماسی

توسط Hesam - 1994 » دوشنبه 20 بهمن 1393 00:19

روزنامه کیهان20بهمن
ظریف: من هم مانند کیهان به آمریکا مشکوک و بدبین هستم

وزیر امور خارجه در میزگرد خبری در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ، در پاسخ به سوال مجری برنامه در مورد اینکه رویکرد منتقدان داخلی و مشخصا مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اینکه توافق با آمریکا زیر سؤال بردن تمام حرکاتی است که به خاطر آن انقلاب شده است، این انتقادات چه نتیجه‌ای برای رسیدن به توافق دارد؟ گفت: من با آنها احساس همدردی می‌کنم، من هم مشکوک و بدبین هستم.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، دیروز (یکشنبه) در میزگردی در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در جلسه پرسش و پاسخ با مجری‌گری «دیوید ایگناتیوس» از روزنامه «واشنگتن پست» به تشریح مسائل مهم سیاست خارجی ایران و تحولات منطقه پرداخت.
ظریف در پاسخ به این سوال که در مذاکره با وزیر امور خارجه آمریکا چه موانعی برای رسیدن به توافق وجود داشت، افزود: تنها راه رسیدن به توافق همین مذاکرات است و این فرصت نباید از دست برود چرا که هرگز تکرار نخواهد شد.
وی ادامه داد: طرف‌های مذاکره‌کننده باید به دولت ایران احترام بگذارند و بازی برد و باخت را مطرح نکنند. تعریف من از شکست با بقیه متفاوت است، باید تعاریف را درست تبیین کنیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: برخی متاسفانه بر این باورند که تحریم‌ها اثر داشته است، اگر بخواهیم راه‌حلی داشته باشیم و در حوزه سیاسی به نتیجه‌ای برسیم راه‌حلی که می‌تواند ما را به نتیجه برساند، مذاکرات است.
ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر در ۲۴ مارس به توافق با گروه ۱+۵ نرسید آیا به دنبال آن نیستید که برای رسیدن به توافق زمان بخرید؟ گفت: اگر ما به توافق هم نرسیم ما تلاش خود را کردیم و فرآیند دیگری را دنبال خواهیم کرد اما من امیدوارم که طرف‌های مذاکره‌کننده فرآیندی را پیش بگیرند که همه متنفع شوند.
ظریف: اگر به توافق نرسیم آخر جهان نخواهد بود
وی با بیان اینکه اگر به توافق نرسیم آخر جهان نخواهد بود، اظهار داشت: در واقع ما آنچه را که تمایل داریم ادامه خواهیم داد، ما تلاش خود را انجام می‌دهیم و در ماه‌های آینده تا زمان تعیین شده، تلاش می‌کنیم و گسترده کردن زمان و تمدید آن موثر نخواهد بود و نتایجی به بار نخواهد داشت.
وزیر امور خارجه افزود: تحریم‌های غیرقابل قبول غرب، به اهداف خود نرسیده‌اند، چراکه امروز ایران ۲۰۰۰۰ سانتریفیوژ دارد.
ظریف خاطرنشان کرد: شرط دستیابی به توافق هسته‌ای با گروه ۱+۵، لغو تحریم‌های تحمیل شده بر ایران است.
وی افزود: تمديد مذاکرات هسته‌ای به نفع هيچ‌کس نيست.
وزیر امور خارجه گفت: من و همکارانم مطمئن هستیم که دوستانی که در ۱+۵ با ما مذاکره می‌کنند همگی تلاش دارند که بتوانند هر چه زودتر به توافق برسیم.
ظریف همچنین در پاسخ به این سوال که اگر به توافق رسمی برسید طرفین چه موقعیتی خواهند داشت؟ افزود: ما از ۶ ماه آینده برای رسیدن به راه‌حل استفاده خواهیم کرد نه برای اینکه به شکست برسیم و من فکر می‌کنم که ما باید به راه‌حل برسیم.
وی درباره انتقادات اخیر برخی از نمایندگان مجلس از قدم زدن وی با وزیر امور خارجه آمریکا در جریان گفت وگوهای هسته‌ای اظهار داشت: من فکر می‌کنم باید این واقعیت را پذیرفت که در ایران افکار مختلف وجود دارد و جامعه‌ای یک‌جانبه نیست. ما رویکردهای مختلفی در جامعه خودمان داریم و این اصلا بد نیست.
بی‌اعتمادی ایرانیان نسبت به آمریکا
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: در واقع بدگمانی و بی‌اعتمادی بسیار زیادی در ایران نسبت به غرب به ویژه به خود ایالات متحده وجود دارد و هر واکنش و پاسخی که از مردم ایران دریافت می‌شود، به خاطر همان عدم اطمینان و بدبینی است که نسبت به غرب وجود دارد. به همین دلیل هم تک‌تک اقدامات ما توسط مردم و پارلمان مورد مداقه قرار می‌گیرد.
ظریف افزود: برخی جناح‌ها در نتیجه‌بخش بودن مذاکرات کنونی ابراز تردید می‌کنند و من فکر می‌کنم آنها حق دارند.
به منتقدان حق می‌دهم
وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم باید درک کرد که ایران کشوری تک‌صدایی نیست. من به منتقدان این حق را می‌دهم که از من انتقاد کنند.
ظریف ادامه داد: دلیل این موضوع این است که غرب هم نسبت به برنامه هسته‌ای ایران بدبین بوده اما من نمی‌دانم که دلیل این امر چیست ولی مسئله حمایت آنها در سال‌های پیش از صدام حسین برای حمله و جنگ با دولت دموکراتیک برآمده از خواست مردم ایران وجود دارد و تمامی این موارد باعث شده است که بدبینی‌هایی نسبت به غرب و آمریکا وجود داشته باشد.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: تمام دلایل بدبین بودن مردم نسبت به غرب، بسیار منطقی است و ایران پیش از این با ایالات متحده گفت و گو نمی‌کرد، اما در حال حاضر گفت و گو می‌کنیم و از من پرسیده می‌شود که آیا این گفت و گوها و صحبت‌ها به نتیجه خواهد رسید یا خیر؟ ولی باید بگویم که ما نمی‌توانیم آن خصومت‌ها و دشمنی‌های آمریکا که نسبت به مردم ایران داشته است را در طول مذاکرات نادیده بگیریم.
ظریف تصریح کرد: مگر اینکه بتوانیم پیشرفت‌هایی در زمینه مذاکرات داشته باشیم و منتقدان ما در ایران حق دارند و من بر این باور هستم حتی اگر بتوانیم در طول مذاکرات به توافقی برسیم باز هم مردمی که در ایران حضور دارند، همچنان نسبت به رفتار غرب و آمریکا بدبین خواهند بود.
در صورت عدم لغو کامل تحریم‌ها
درباره فایده مذاکرات تردید دارم
وی خاطرنشان کرد: اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، خودمان را مسئول می‌دانیم.
وزیر امور خارجه افزود: با توجه به لغو نشدن تحریم‌ها من نیز شخصا درباره فایده مذاکرات تردید دارم هرچند بخشی از مذاکره‌کنندگان هستم.
ظریف همچنین گفت: پیش از این قرار بود در ماه ژانویه به توافق برسیم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بر این اعتقاد بود که ایران تمامی قوانین آژانس را رعایت کرده و حتی یک مورد هم وجود نداشت که ایران قوانین را نقض کرده باشد، ولی متاسفانه در آن مذاکرات به توافق نرسیدیم.
نظام سیاسی پویا در ایران
وزیر امور خارجه اضافه کرد: آنچه مهم است این است که ما نظام سیاسی بسیار پویایی داریم و درکی که وجود دارد این است که دولت آقای روحانی و کل کابینه و بالاتر از آن، رهبر انقلاب امروز از حرکت‌ها و مذاکرات حمایت می‌کنند و همه باید برای رسیدن به مسئله اقدامات لازم را انجام دهند.
ظریف تصریح کرد: ما این مسئله را در نظر داریم که ما مسئول هستیم و اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، خودمان را مسئول می‌دانیم. نمی‌خواهیم وارد بازی‌های دیگر شویم و ما درباره موفقیت صحبت می‌کنیم نه شکست، و به مردممان هم امید داریم.
به گزارش تسنیم، سوال دیگر این بود که رویکرد منتقدان داخلی و مشخصا «حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه «کیهان» درباره اینکه اجماع و توافق با ایالات متحده آمریکا زیر سوال بردن تمام حرکاتی است که به خاطر آن انقلاب شده است، این انتقادات چه نتیجه‌ای برای رسیدن به توافق دارد؟
رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: پیش از این تمامی دلایلی که برای بدبینی وجود دارد را گفته‌ام، من با آنها احساس همدردی می‌کنم، من هم مشکوک و بدبین هستم، ما داریم تلاش می‌کنیم به توافقی برسیم که برنده و بازنده نداشته باشد و همه داریم تلاش می‌کنیم تمامی منافع خود را در منطقه و جهان تامین کنیم.
آمانو: پیشرفت قابل توجهی وجود نداشته
از سوی دیگر، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با «وال استریت ژورنال» گفت: تاکنون پیشرفت قابل توجهی در مذاکرات هسته‌ای ایران وجود نداشته است و برای حل مسائل باقی مانده کاری‌های زیادی باید صورت گیرد.
همچنین «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست امنیتی مونیخ گفت: اکنون فرصتی تاریخی برای توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد و ما نمی‌توانیم این فرصت را از دست بدهیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر خارجه ایران تاکید کرد که باید اکنون مذاکرات هسته‌ای را نهایی کرد.
دومین دیدار ظریف و کری در مونیخ
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که «جان کری» وزیر خارجه آمریکا دو دیدار با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود داشته است. ‬
یک مقام ارشد آمریکایی به خبرگزاری فرانسه گفت: دو طرف برنامه هسته‌ای ایران را مورد بحث و بررسی قرار دادند، در این دیدارها کری «علاقه ما را برای حرکت به سمت (دستیابی به) یک چارچوب سیاسی تا پایان ماه مارس(۱۰ فروردین) مورد تأکید قرار داد. »
وزرای خارجه ایران و آمریکا دیروز (یکشنبه ۱۹ بهمن) برای دومین بار در حاشیه نشست امنیتی مونیخ به همراه معاونانشان دیدار کردند. این مذاکرات از ساعت ۷ بامداد به وقت مونیخ - ۹ و ۳۰ به وقت تهران - در محل اقامت وزیر امور خارجه ایران برگزار شد و به مدت ۲ ساعت نیز به طول انجامید.
رویکرد ۵+۱، کاهش مرحله به مرحله تحریم
علی‌رغم آنکه تیم مذاکره‌کننده ایرانی بر لغو یکپارچه و یک‌مرحله‌ای تحریم‌ها تاکید دارد، «ریچارد نفیو»، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده آمریکا گفت: رویکرد ۵+۱ کاهش مرحله به مرحله تحریم‌ها در مقابل اقدامات خاص ایران است.
گفت‌وگوی ظریف و فابیوس
وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته (یکشنبه) در ادامه رایزنی‌ها با همتایان خود در گروه ۱+۵ با «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه به گفت‌وگو نشست.
این دومین دیدار وزرای خارجه ایران و فرانسه بعد از تمدید هفت‌ماهه توافقنامه ژنو در تاریخ سوم آذر ماه سال جاری (۱۳۹۳) است. ظریف ۲۶ دی ماه با سفر به پاریس گفت‌وگویی با همتای فرانسوی داشت.
وزیر خارجه ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با «بلوت پائور» رئیس‌جمهور اسلوونی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.
رئیس‌جمهور اسلوونی در این دیدار تاکید کرد ایران نقش بسیار برجسته‌ای با توجه به جایگاه و قدرت آن در حل و فصل بحران‌های منطقه‌ای دارد.
وی گفت که براساس دعوتی که از سوی رئیس‌جمهور ایران شده است علاقه‌مند به سفر به تهران است و در اولین فرصت و زمان مناسب به ایران سفر خواهد کرد.
رئیس‌جمهور اسلوونی ابراز امیدواری کرد در اسرع وقت موضوع هسته‌ای ایران حل شود و این امر بسیار مهم و آثار مثبت خواهد داشت. دو طرف همچنین در باره چگونگی تقویت مناسبات دوجانبه صحبت کردند.
محمدجواد ظریف که به همراه سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی و تیم فنی هسته‌ای ایران عصر جمعه وارد مونیخ شد، دیشب پس از انجام رایزنی‌ها با مقامات شرکت‌کننده و از جمله وزرای خارجه آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتریش به تهران بازگشت.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » دوشنبه 20 بهمن 1393 18:25

پس از 30 سال خدمت
عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران بازنشسته شد+عکس

آفتاب: محمد امیری کارشناس فنی و مدیرکل پادمان سازمان انرژی اتمی که در دولت روحانی نیز تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای را همراهی می‌کرد پس از سی سال خدمت بازنشسته شد.

در همین رابطه بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه با تایید این مطلب به خبرنگار ایسنا گفت: آقای امیری از دو سال پیش درخواست بازنشستگی کرده بودند که به دلیل تداوم مذاکرات و نیاز به ایشان از وی خواسته شده بود که مذاکرات را در سطح فنی و سیاسی همراهی کنند.

کمالوندی با اشاره به تجربه و دانش محمد امیری خاطرنشان کرد که در صورت نیاز و ضرورت از وی برای حضور در مذاکرات درخواست خواهد شد.

عکس یادگاری تیم مذاکره‌کننده ایران در ژنو. محمد امیری دومین نفر از سمت چپ

به گزارش ایسنا، پژمان رحیمیان، مدیرکل حوزه ریاست سازمان انرژی اتمی و تعدادی دیگر از کارشناسان این سازمان از این پس تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان را در مذاکرات در بخش‌های فنی، حقوقی و کارشناسی همراهی می‌کنند.

محمد امیری شهریور سال جاری به طور رسمی بازنشسته شد. وی در کارنامه فعالیت 30 ساله خود مدیریت پروژه‌های یو سی اف اصفهان و آب سنگین اراک، مدیرکل پادمان نطنز، مدیرکل امور پادمان‌، مدیرکل امور ایمنی را داشته است.

امیری که از کارشناسان و مدیران با سابقه سازمان انرژی اتمی است، از ابتدای بحث هسته‌ای در شورای حکام در تیم کارشناسان فنی سازمان انرژی اتمی ایران برای حل و فصل سوالات و موضوعات مطرح میان ایران و آژانس درباره برنامه هسته‌ای کشور حضور داشته است. پیشینه حضور وی در مذاکرات سیاسی و همراهی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به دولت حسن روحانی باز می‌گردد.

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » دوشنبه 20 بهمن 1393 18:28

موضوع هسته ای جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته نقطه کانونی بسیاری از بحث های راهبردی و سیاست خارجی بوده است؛ موضوعی که هر یک از اندیشکده ها و مراکز پژوهشی در غرب و دیگر کشورها از منظر و رویکردی به آن پرداخته است.

در ادامه، به برخی از این رویکردها و دیدگاه ها درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گفت و گوهای تهران با گروه 1+5 اشاره می شود.

***اقدام کنگره برای افزودن تحریم های تازه علیه ایران یک اشتباه سهوی نبوده، بلکه مانع تراشی است

تارنمای آمریکایی «نشنال اینترست» چهاردهم بهمن در مطلبی با نام «الان گفت و گوها با ایران را غرق نکنید» از نمایندگان کنگره این کشور خواست از تصویب تحریم های تازه ضد ایران خودداری کنند.

در این تحلیل آمده است: هر دیپلماتی به شما خواهد گفت هدف از گفت و گوها، گرفتن چیزی از طرف روبرو است بدون اینکه چیز زیادی در قبال آن بدهی.

نویسنده تاکید می کند «دیپلماسی کار سختی است نه فقط به این علت که وضعیت سیاسی داخل کشورها با هم متفاوت است و منافع کشورها با هم فرق دارد بلکه گاهی به این علت که کشورها در برابر یکدیگر سنگربندی کرده اند. بنابراین، باید در برخی مواقع برای اطمینان از نتیجه بخش بودن گفت و گوها قمار کرد».

نویسنده به گفت و گوهای بلندمدت ایران و گروه 1+5 که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است، اشاره می کند و می نویسد ایران بر لغو تحریم های بین المللی و داشتن 10 هزار سانتریفیوژ پافشاری می کند؛ در حالی که غرب مخالفت می کند و باقی ماندن فقط چهار هزار و 500 سانتریفیوژ را می پذیرد.

وی می افزاید: افزون بر این، رهبر معظم ایران اعتماد کاملی به واشنگتن درباره عمل به تعهدات ندارد.

نشنال اینترست در پیشنهادی از کنگره خواسته است فرصت و فضای بیشتری برای ادامه گفت و گوها فراهم آورد و می نویسد: طی 14 ماه گذشته گفت و گوهای هسته ای در جریان بوده و فقط کمتر از سه ماه تا توافق درباره چهارچوب های کلی باقی مانده است. هیچ کس نمی داند آیا تا پایان مارس (یازدهم فروردین 1394) به توافق سیاسی خواهیم رسید یا بتوانیم پس از آن تا ماه ژوئن (تیرماه 1394) توافق نهایی را امضا کنیم. به طور کلی در حالی که پنج ماه بیشتر تا تصمیم گیری درباره برنامه هسته ای ایران باقی نمانده از نظر منطقی درست نیست کنگره، تحریم های تازه ای ضد ایران تصویب کند. بنابراین اگر کنگره می خواهد تحریم های تازه ای وضع کند باید تا ماه ژوئن به دولت اوباما فرصت دهد.

نویسنده با اشاره به تلاش برخی نمایندگان تندرو برای تصویب تحریم های تازه ضد ایران و همچنین تصویب لایحه ای که در صورت توافق هسته ای با ایران باید کنگره درباره آن تصمیم گیری کند، می افزاید: کنگره می خواهد در مرکز تصمیم گیری ها باشد اما فراموش کرده است فرمانده کل هر که باشد- در دوره های گوناگون- از سوی مردم برای فرماندهی سیاست خارجی آمریکا انتخاب شده است.

به باور نشنال اینترست، «اقدام کنگره یک اشتباه سهوی نبوده بلکه مانع تراشی است که می تواند برای ایرانی ها این ابهام را پدید آورد که آیا دولت آمریکا در صورت توافق با ایران قادر به اجرایی کردن توافق ها خواهد بود یا خیر».

این تارنما پیام کارشناسان و دولت آمریکا به کنگره را با توجه به تهدید رییس جمهوری این کشور برای وتو تحریم های تازه، این گونه تفسیر می کند: اجازه دهید این روند پیش برود. زیرا هرگونه مزاحمت و مانع تراشی که سرعت را کاهش دهد می تواند پس از 35 سال یکی از مهمترین اقدام های دیپلماتیک میان ایران و آمریکا را نابود کند. اگر کنگره می خواهد تحریمی ضد ایران تصویب کند- که البته حق آن را دارد- باید تا ماه ژوئن صبر کند».(1)

***چه جایگزینی برای دیپلماسی و توافق وجود دارد؟

«سوزان مالونی» مشاور پیشین وزارت امورخارجه آمریکا، هشتم بهمن در مطلبی با عنوان «سیاست های داخلی و دیپلماسی به سوی تهران: کنگره و تهدید واقعی برای توافق هسته ای» که در اندیشکده آمریکایی «بروکینگز» منتشر شد، تحرک دیپلماتیک و تداوم وضع گفت و گو را بهترین نشانه برای مثبت بودن این نشست ها می خواند.

نویسنده با اشاره به رویارویی دولت اوباما و کنگره طی هفته های گذشته، به تلاش کنگره برای به کنترل درآوردن دیپلماسی و سیاست خارجی دولت اوباما و از سوی دیگر تلاش اوباما برای وتو طرح های مصوب احتمالی کنگره اشاره می کند و می نویسد: تحریم های ایران همواره برای کنگره نقش «آرام بخش سیاسی» را بازی کرده است بدون اینکه برای آن هزینه زیادی به همراه بیاورد. دولت اوباما در دیپلماسی خود نسبت به ایران سفت و سخت بوده است اما همگی می دانیم موضوع هسته ای ایران همواره یک هدف عینی برای جاه طلبی های هر کنگره بوده است.

مالونی می افزاید: من با دولت اوباما درباره خطر تحریم های تازه ضد ایران موافق هستم چراکه بسیاری در کنگره درباره وضعیت موجود گفت و گوها ناآگاه هستند. اکنون تحریم هایی که باعث شد ایران بر سر میز گفت و گو بنشیند، می تواند سبب شود فشار بیشتری بر گروه مذاکره کننده از سوی گروه های گوناگون در هر 2 طرف وارد آید.

به باور او، «اوباما به درستی خط قرمزی برای طرح تحریم های تازه از سوی کنگره ترسیم کرده است و طرح های کنگره را به عنوان اقدامی بازدارنده از توافق می داند. در شرایط موجود، دولت اوباما ماه ها تلاش کرده است با تمرکز بر دیپلماسی، راه توافق را هموار سازد اما اقدام کنگره در تصویب تحریم های تازه می تواند این رویکرد را در همه طرف ها و همپیمانان از میان ببرد».

وی می افزاید: بسیاری از هواداران ادامه یافتن دیپلماسی در قبال تهران، مشکل یکسانی را برای هر 2 طرف شناسایی کرده اند؛ مخالفان سیاسی داخلی در هر 2 کشور. مخالفان توافق در آمریکا، این توافق را به معنای کاهش محبوبیت در فضای داخلی تفسیر می کنند و در صورت به نتیجه رسیدن گفت و گوهای سیاسی، موافقان دیپلماسی شکست خواهند خورد و وزن سیاسی مخالفان در آمریکا افزایش خواهد یافت. به معنای دیگر پیروزی دولت اوباما در دیپلماسی می تواند به نسبت موازنه قدرت در هر 2 کشور را به هم بریزد».

مشاور پیشین وزارت امورخارجه آمریکا با طرح این پرسش که چه جایگزینی برای دیپلماسی و توافق وجود خواهد داشت، می نویسد: تلاش های دولت اوباما می تواند پایه های قدرت جمهوریخواهان سرکش را به لرزه در آورد و در این میان دیپلماسی هسته ای اوباما می تواند نقش مهمی ایفا کند. (2)

***زمان پیگیری یک سیاست درست

یادداشت «گفت و گوهای ایران: پیامد یک سیاست» که پانزدهم بهمن در تارنمای اندیشکده آمریکایی «مرکز مطالعات بین الملل و راهبردی» (CSIS) منتشر شده، موضوع نشست های هسته ای و نقش کنگره در تغییر روند گفت و گوها را به بحث گذاشته است.

نویسنده می نویسد: اگر در کنگره تحریم های تازه ضد ایران به تصویب برسد، می تواند طرح های ابتکاری دولت اوباما و بیش از آن کشورهای اروپایی را به انزوا بکشاند. همچنین تحریم های تازه می تواند رویکرد همپیمانان اروپایی را نیز با خطر روبرو ساخته و رویکرد آنها در قبال آمریکا را تغییر دهد. از دیگر سو، این تحریم ها می تواند رویکرد هماهنگ گروه مذاکره کننده 1+5 را سست سازد.

وی تاکید می کند تداوم گفت و گو و رسیدن به یک توافق قابل پذیرش، برای هر 2 طرف مناسب خواهد بود و می افزاید: شکست دیپلماسی می تواند منافع درازمدت آمریکا و اروپا را با چالش روبرو سازد.

به نوشته این تارنمای آمریکایی، «اکنون بسیاری از شرکت های اروپایی برای ورود به بازار ایران آماده هستند و طرح های تحریمی تازه کنگره و فقدان یک توافق جامع باعث می شود امکان مناسبات اقتصادی گسترده ای که با وجود برچیده شدن تحریم ها ممکن خواهد شد، از میان برود».

نویسنده تداوم گفت و گوها به گروه 1+5 را پیشنهاد می کند و می نویسد: گروه 1+5 باید اراده خود را همراه با انعطاف پذیری برای حفظ و تداوم نشست با ایران نشان دهد چراکه این گروه می تواند با نشان دادن اراده خود برای گفت و گو و انعطاف، نگاه مالیات دهندگان را نسبت به شکست احتمالی گفت و گوها تغییر دهد. (3)

***موضوع هسته ای ایران و یک سوء تفاهم راهبردی

تارنمای شورای روابط خارجی آمریکا هشتم بهمن در یادداشت «گفت و گوهای هسته ای ایران پس از تمدید دوره دوم: آنها به کجا می روند؟» پس از بررسی روند گفت و گوهای هسته ای از سال 2002 میلادی (1381 خورشیدی) می نویسد: دولت اوباما با روی کار آمدن دولت روحانی به این درک رسید که باید راه گفت و گوهای هسته ای با ایران را برای ایجاد منطقه ای باثبات باز کند.

نویسنده بر این باور است که دولت آمریکا درباره مساله هسته ای ایران دچار یک «سوءتفاهم راهبردی» بوده است؛ چراکه طی سال های گذشته، واشنگتن واقعیت برنامه های هسته ای تهران را نپذیرفته و حتی نخواسته است به خواسته های واقعی ایران پاسخ دهد. برای نمونه، از پذیرفتن حق غنی سازی ایران خودداری ورزیده و در پی برچیدن برنامه هسته ای ایران بوده است.

این مطلب می افزاید: اما امروز می بینیم دولت آمریکا در توافقنامه موسوم به «برنامه اقدام مشترک»، نه فقط ظرفیت غنی سازی را به رسمیت شناخت بلکه توافق افزایش ظرفیت تا مرحله صنعتی شدن را نیز امضا کرد.

نویسنده در مورد نقش کنگره و موضوع شکاف میان دولت و کنگره می نویسد: برای تهران بهترین گزینه، پرهیز کاخ سفید و کنگره از رویارویی و انتخاب یک راه از سوی هر 2 طرف است. در این میان، اگرچه 2 حزب دموکرات و جمهوریخواه نگرانی هایی درباره روند گفت و گوهای هسته ای دارند اما دولت اوباما باید با آغاز روند گفت و گو در داخل، راه درست را انتخاب کند.(4)

** فرجام سخن

گفت و گوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 همچنان ادامه دارد تا پس از دستیابی به یک توافق سیاسی کلی در فروردینن ماه، درباره جزییات تا تیرماه سال آینده اجماع صورت گیرد.

آنچه در این میان اهمیت دارد، نگاه منصفانه و بی طرفانه علمی افراد و مراکز پژوهشی است که می تواند راهی واقع بینانه برای حل و فصل مسائل گوناگون بگشاید و رسیدن به یک توافق برد- برد و پایدار را ممکن سازد.

از سوی دیگر، چنانچه آنها در مواضع و تحلیل های خود به خطا روند، سیاستگذاران و تصمیم گیران دولت های خود را نیز به اشتباه راهنمایی می کنند.

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » دوشنبه 20 بهمن 1393 18:30

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: مذاکرات میان ایران و آژانس طی ماههای اخیر پیشرفت محسوسی نداشته است.
آفتاب: یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یک‌شنبه در گفت‌و‌گو با روزنامه‌ وال استریت ژورنال درباره‌ روند رایزنی‌ها میان ایران و آژانس گفت: این مذاکرات در ماههای اخیر پیشرفت محسوسی نداشته است در حالی که هر دو طرف توافق کردند تا مذاکرات در سطح بلند پایه را افزایش دهند.

آمانو روز شنبه در حاشیه‌ کنفرانس امنیتی مونیخ با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده بود.

وی در ادامه گفت‌وگو با وال استریت ژورنال تاکید کرد که پیشرفت محسوسی حاصل نشده است و برای حل مسائل باقی‌مانده کارهای زیادی باید انجام شود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا وزیر امور خارجه ایران در دیدار روز شنبه تسریع در روند همکاری‌ها را پذیرفته است یا نه؟ گفت: این مساله هنوز مشخص نشده است. وی به صحبت‌های من گوش داد و موافقت کرد تا در آینده رایزنی‌ها را افزایش دهیم. وی پاسخ منفی به این درخواست نداد.

آمانو افزود: وزیر امور خارجه‌ ایران موافقت کرد که مقامات بلند پایه‌ کشورش و مقامات آژانس باید پس از این با شدت بیشتر و به صورت پی در پی رایزنی داشته باشد.

وی در این باره گفت: طی هفته‌های آینده باید نشست دیگری در سطح مقامات ارشد میان هر دو طرف برگزار شود اگرچه هنوز تاریخ مشخصی برای آن تعیین نشده است.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین تصریح کرد: ایران نمی‌تواند سوالاتی که در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش مطرح شده را بی پاسخ بگذارد و این مساله برای ایران یک گزینه محسوب نمی‌شود.

به نوشته‌ وال استریت ژورنال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نوامبر سال 2011 طی گزارشی 12 مساله نگران کننده را درباره‌ فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران مطرح کرد که بخش بیشتر آن مربوط به بیش از یک دهه قبل بوده است.

آمانو در ادامه با تکیه بر این ادعا که ایران به تمام سوالات آژانس پاسخ نداده و تنها به دو مساله رسیدگی کرده است گفت: هر چند هنوز هیچ پیشرف واقعی در خصوص این دو مساله نیز حاصل نشده و تهران هنوز سراغ مسائل جدید که باید در آینده درباره‌شان رایزنی کند نرفته است.

وی درباره‌ مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نیز گفت: من اراده و تعهد سیاسی برای حصول یک توافق هسته‌ای را حس می‌کنم. آنها تاکنون مسائل زیادی را مورد بررسی قرار دادند و درباره‌ برخی از مسائل اختلافاتی دارند که من آن را درک می‌کنم. اما تمام عناصر در این مذاکرات وجود دارد.

به گزارش ایسنا، یوکیا آمانو در حالی این اظهارات را بیان کرده است که آژانس پیش از این در گزارشاتش تاکید کرده است شواهد کافی که ثابت کند برنامه‌ هسته‌ای ایران از مسیر صلح آمیز خود خارج شده به دست نیاورده است.

مقامات ایران بارها تاکید کرده‌اند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران چه در گذشته و چه در حال حاضر ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای آنگونه که غرب ادعا می‌کند در دکترین نظامی ایران هیچ جایگاهی ندارد.

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

تحلیلی مغرضانه از تنش نفتی میان ایران و عربستان

توسط Hesam - 1994 » چهارشنبه 22 بهمن 1393 23:05

تحلیلی مغرضانه از تنش نفتی میان ایران و عربستان

مرکز اسرائیلی: عربستان با کاهش بهای نفت درصدد تحمیل «توافق بد» به ایران است

مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی مدعی شد جنگ نفتی میان ایران و عربستان، در آینده شدیدتر خواهد شد اما یادآوری کرد که عربستان با این حربه به دنبال تحمیل «توافق بد» هسته‌ای به ایران است.

به گزارش گروه بین‌الملل  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، «شیموئیل ایوین» کارشناس مرکز تحقیقات امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در دانشگاه «تل‌آویو»، دلیل کاهش شدید قیمت نفت در طول چند ماه گذشته را افزایش عرضه در برابر تقاضا از سوی عربستان و با هدف اعمال فشار بر ایران و روسیه دانست که هر دو تحت تحریم‌های اقتصادی غرب هستند.
کارشناس اسرائیلی در گزارش خود نقل می‌کند که ایران، عربستان را به دست داشتن در جنگ نفت متهم کرده و تهدید کرده که پاسخ متقابلی به این اقدام خواهد داد.
این گزارش تلاش کرد این موضع ایران را دلیلی برای خطرناک بودن ایران ذکر کند و تأکید کرد که این تهدید‌های ایران علیه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، نشان‌دهنده میزان خطری است که کشورهای عربی از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای احساس می‌کنند.

تحلیلگر اسرائیلی با اشاره به سخنان «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در دسامبر سال گذشته مبنی بر اینکه «ایران این خیانت را از یاد نخواهد برد و پاسخ آن را خواهد داد»، مدعی شد که عربستان تلاش می‌کند با تغییر در قیمت جهانی نفت و اعمال فشار بر ایران، این کشور را به پذیرفتن «توافقی بد» با 1+5 وادار کند و از سوی دیگر نیز روسیه را به دست کشیدن از حمایت از بشار اسد رئیس جمهور سوریه و دولت این کشور مجبور کند و به این ترتیب عربستان کنترل بازار نفت جهانی را به دست خواهد گرفت.
این پژوهشگر اسرائیلی مدعی شده که تنش ایجاد شده میان ایران و عربستان به جنگ خونینی تبدیل خواهد شد و تنها ابزاری که در این میان برای ایران باقی می‌ماند کوتاه کردن دست ریاض از یمن که حیاط خلوت این کشور به شمار می‌رود است و به این ترتیب ممکن است عربستان نفوذ خود را در کشورهای عربی دیگری از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس از دست بدهد.
وی در ادامه این تحلیل خود از مسائل، سیاست ایران‌هراسی را ادامه داد و افزود که «خطر ایران هسته‌ای» برای عربستان و کشورهای عربی همپیمان ریاض به قدری است که ممکن است تهران به تعیین کننده قیمت جهانی نفت که تنها منبع قدرت عربستان به شمار می‌رود، تبدیل شود.
این تحلیل در پایان مدعی است در صورت تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای، عربستان نیز به دنبال دستیابی به انرژی اتمی خواهد بود و منطقه تحت سلطه دو قدرت برتر هسته‌ای قرار می‌گیرد، در این میان ایالات متحده که تلاش می‌‌کند در زمینه نفت به استقلال برسد از چنین وضعیتی متضرر خواهد شد و تأثیر خود بر کشورهای تولیدکننده نفت را از دست خواهد داد.

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » شنبه 25 بهمن 1393 12:54

سیاست خارجی - سایر حوزه ها
شماره : 13931125000337

93/11/25 - 10:17

وزیر خارجه چین امشب در تهران/ دیدار با روحانی، ظریف و لاریجانی

وزیر امور خارجه چین به منظور انجام سفری دو روزه در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود امشب وارد تهران می‌شود و در این سفر با روحانی، ظریف و لاریجانی در خصوص مناسبات تهران ـ پکن و مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو خواهد پرداخت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در پاسخ به دعوت محمدجواد ظریف و به منظور انجام سفری رسمی و دوجانبه و گفت‌وگو درباره مناسبات تهران و پکن و مذاکرات هسته‌ای امشب (شنبه) وارد تهران می‌شود.
وی در این سفر با حسن روحانی رئیس جمهور، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
این اولین سفر وزیر خارجه چین به تهران در دولت یازدهم است.
سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه هفته گذشته در کنفرانسی خبری گفت که «وانگ یی» وزیر خارجه چین قرار است 12 تا 16 فوریه (23 تا 27 بهمن ماه) در دیداری رسمی به پاکستان، امارات متحده عربی و ایران سفر کند.
به گزارش شینهوا، «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد که وانگ قرار است به دعوت «سرتاج عزیز» مشاور امنیت ملی و امور خارجی نخست‌وزیر پاکستان، «شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات متحده عربی و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران، به سه کشور مذکور سفر کند.
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان هفتم بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از سفر همتای چینی‌اش به تهران خبر داده بود و گفت: در حال برنامه‌ریزی انجام این سفر با وزیر خارجه چین هستیم.
وزیر خارجه کشورمان در حاشیه پنجاه و یکمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ با وزرای خارجه آمریکا، روسیه، فرانسه، انگلستان و آلمان دیدار و در خصوص مذاکرات هسته‌ای به گفت‌وگو پرداخت.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان اوایل آبان سال جاری (1393) نیز به منظور شرکت در چهارمین نشست منطقه‌ای درباره افغانستان با عنوان «فرایند استانبول برای افغانستان» که در سطح وزرای خارجه در پکن برگزار شد به پکن سفر کرد.
انتهای پیام/

©2015 Fars News Agency. All Rights Reserved

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » شنبه 25 بهمن 1393 12:59

سیاست خارجی - سایر حوزه ها
شماره : 13931113001486
93/11/25 - 10:02
سیاست خارجی منطقه‌ای ایران در سال ۲۰۱۴/ عربستان(بخش اول)
زنگنه: تنش تهران و ریاض ناشی از قدرت‌گیری منطقه‌ای ایران/ شبیبی: رویکرد جدید با عربستان عمل‌گرایانه‌تر و منطقی‌تر باشد

کارشناس مسائل خاورمیانه اختلاف تهران و ریاض را بیشتر ناشی از قدرت‌گیری منطقه‌ای و بین‌المللی ایران دانست و گفت: سعودی‌ها انتظار داشتند روحانی به جای اولویت به پرونده هسته‌ای، وقت بیشتری را برای رابطه با آنها اختصاص دهد.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سال 2014 میلادی در حالی به پایان رسید که شاهد تحولات و رخدادهای بزرگی در سطح منطقه بودیم که تاثیراتی بین‌المللی به همراه داشت. کشورهای بحرین، تونس، لیبی، سوریه، عراق، مصر، ترکیه، لبنان، عربستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه شاهد تحولات و چالش‌هایی بودند که محیط خاورمیانه را دچار تغییراتی کرده و حتی چیدمان قدرت و توازن در منطقه را در معرض  تغییر قرار داده است. در این شرایط از جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرتی منطقه‌ای انتظاراتی می‌رود که به نقش آفرینی بپردازد تا در چیدمان جدید قدرت منطقه جایگاه مناسبی داشته باشد.
همین نگاه باعث شد تا به بررسی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات در کشورهای مهم منطقه پرداخته و دیدگاه‌های مختلف در این خصوص را مورد مداقه قرار دهیم که حاصل آن تحت عنوان سلسله گزارش‌ها و گفت‌وگوهایی درباره «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه در سال 2014» از نظر خوانندگان می‌گذرد.
در ادامه این گفت‌وگوها نگاهی به عربستان سعودی و تحولات رخ داده در این کشور طی سال گذشته میلادی و بخصوص ماه‌های گذشته و نیز روابط ایران و عربستان با حضور «صباح زنگنه» و «رسول شبیبی» کارشناسان مسائل خاورمیانه داشتیم که بخش اول آن از نظر خوانندگان می‌گذرد.

* وزنه منطقه‌ای و بین‌المللی عربستان برای روحانی مشخص است

فارس: دولت روحانی از ابتدای روی کار آمدن خود بر گسترش روابط با همسایگان و بخصوص عربستان سعودی تاکید داشت. به نظر شما دلیل این انتخاب چه بود و ماحصل آن طی یک سال گذشته چه بود؟

زنگنه: دولت روحانی با ذهنیت خالی به بحث روابط خارجی وارد نشد. با توجه به حضور قبلی روحانی در شورای عالی امنیت ملی و مسئولیت‌های وی در پرونده‌های مهم منطقه‌ای، شناخت خوبی نسبت به عربستان و مؤلفه‌های قدرت و تصمیم‌گیری در این کشور داشت و اینکه سیاست عربستان در کجای نظام منطقه‌ای و بین‌المللی قرار می‌گیرد نیز برای آقای روحانی مشخص بود.

* تنش عربستان و ایران ناشی از قدرت گیری منطقه‌ای ایران است

روحانی با این شناخت نسبتاً جامع سیاست‌های اولیه را اعلام کرد، اما این سیاست‌ها طبعاً نمی‌توانست به طور دقیق نگرانی‌های سعودی را برطرف کند. همچنانکه عربستان نتوانست نگرانی‌های جمهوری اسلامی را برطرف کند و لذا فاصله‌ها همچنان باقی مانده و در برخی مقاطع تنش هم افزایش یافته است. این تنش ناشی از عملکرد دولت به طور مشخص علیه عربستان نبود، بلکه ناشی از افزایش توان ملی و بین‌المللی ایران بود که خود این افزایش توان نگرانی دیگری به عربستان اضافه کرد.

با آمدن برخی مقامات سعودی به ایران و عربستان، دیدارهای دوجانبه و غیر دوجانبه تلاش شد تا تنش‌ها افزایش نیابد و به عادی‌سازی روابط کمک شود، اما به نظرم چنین اتفاقی نیفتاد.

* تشدید اقدامات عربستان پس از جدی شدن احتمال توافق ایران و 1+5

عربستان انتظار داشت که روحانی به جای اولویت قرار دادن پرونده هسته‌ای، به رابطه با عربستان بپردازد و وقت بیشتری با عربستان بگذارد و رفت و آمدهای بیشتری طراحی شود، اما طبیعی است که هر دولتی اولویت‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان نسبت به آن اشکال‌تراشی کرد. زمانی که سعودی‌ها از این وضعیت ناامید شدند، به تعارض بیشتر افتادند. یعنی تا جدی شدن مذاکرات، عربستان جزو معترضان اصلی مذاکرات هسته‌ای نبود. گاهی کویت و امارات مواضعی داشتند، اما با جدی شدن مذاکرات و نزدیک شدن به حصول توافق جامع هسته‌ای، عربستان وارد میدان شد تا با شدت نسبت به احتمال توافق هسته‌ای اقدام کند.

این به معنای قدرت عربستان برای ایجاد اخلال در این مذاکرات نیست، یعنی عربستان در مناطقی دارای وزن خوبی است، اما درباره ایران و 1+5 این وزنه چندان تاثیرگذار نیست و اگر بخواهیم سطح بندی کنیم باید عربستان را جزو ردیف‌های پنجم یا ششم تاثیرگذار بدانیم.

فارس: آیا سعودی‌ها نگران آن هستند که ایران رابطه با غرب را در اولویت کار خود قرار دهد؟

شبیبی: با توجه به اتفاقات روی داده در سال‌های اخیر در منطقه خاورمیانه و جهان، دولت یازدهم سیاست خود را بر همگرایی، توسعه و تعمیق روابط با همه همسایه‌ها به ویژه اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس قرار داده و این در حالی است که حتی سیاست جمهوری اسلامی ایران در برخی از عرصه‌ها با سیاست ریاض تعارض پیدا کرده بود که مهمترین این حوزه‌ها مربوط به رهبری بحران‌های منطقه‌ای بود.

متعاقب بهار عربی و به تعبیر مقام معظم رهبری بیداری اسلامی شاهد بودیم که عربستان سعودی به دنبال گسترش حوزه نفوذ خود بود و بنابراین لازم بود که بهبود روابط با دولت‌ها به ویژه همسایگان در دستور کار دولت جدید قرار گیرد و در همین راستا شاهد سفرهای متعددی در طول مدت زمان یک ساله و نیم روی کار آمدن دولت یازدهم بودیم که سفر محمدجواد ظریف به کشورهای مختلف همسایه از جمله امارات، قطر، کویت و عمان شاهد این مدعاست. همچنین سفر امیر کویت به تهران و سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به عمان هم بخشی از این سفرهای متقابل بود که همگی ناشی از سیاست خارجی دولت جدید در ایران به حساب می‌آید که مبنای اصلی آن هم توسعه و تعمیق روابط با همه همسایگان و تلاش در جهت کاهش واگرایی با همسایگان بود.

متأسفانه با توجه به حوزه‌هایی که اشاره کردم و مهمترین این حوزه‌ها هم بحران‌های منطقه‌ای مانند بحران سوریه بود که در 4 سال اخیر محور اصلی سیاست خارجی سعودی را شکل داده بود و موجب تفاوت رویکردی این کشور با دیدگاه ایران شده بود، باعث شد که ما در این حوزه بعضاً‌ نظرات متفاوتی با طرف مقابل (عربستان) داشته باشیم.

بحث عربستان و رویکرد آن ناشی از چند دلیل بود. یک دلیل آن است که رویکرد و نگرش ریاض در سیاست خارجی‌ به لحاظ فنی در بلوک غرب قرار می‌گیرد و معنایش آن است که این کشور متأثر از دولت‌های غربی حرکت می‌کند، بنابراین طبیعی است که بحث ایران‌هراسی و فاصله گرفتن از ایران که در رأس سیاست‌های ایالات متحده آمریکاست، مورد توجه عربستان نیز قرار گیرد.

* غرب با القائاتی واهی سعی کرده ایران را تهدید نشان دهد

بر همین اساس ما شاهد بودیم که تلاش‌های زیادی از سوی قدرت‌های فرامنطقه‌ای صورت می‌گرفت که عربستان نه تنها نسبت به همگرایی با ایران سوق پیدا نکرد، بلکه با القائات واهی و تلاش برای تهدید نشان دادن ایران در عرصه‌های مختلف سعی شد فاصله بیشتری بین دو کشور ایجاد شود تا به همگرایی سوق پیدا نکند و سیاست‌های دولت یازدهم برای بهبود روابط محقق نشود.

ضمن اینکه در همین مدت وزارت خارجه و در رأس آن وزیر خارجه بارها آمادگی خود را اعلام کردند که فارغ از همه پروتکل‌ها به عربستان سفر کنند و با همتای سعودی خود گفت‌وگو کنند؛ این اتفاق برخلاف عرف مرسوم دیپلماتیک بارها از سوی وزارت خارجه تکرار شد. علاوه بر آن در شهریور ماه سال جاری نیز شاهد سفر حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به جده بودیم که دیدار بسیار دوستانه‌ای را با سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان داشت که در آن ملاقات گفت‌وگوهای صمیمانه‌ای مبنی بر آمادگی طرفین برای بهبود روابط صورت گرفت و متعاقب آن در اواخر شهریور نیز در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل سعود الفیصل و محمدجواد ظریف دیداری یک ساعته با هم داشتند که طرفین نقاط مشترک بین دو کشور، بهبود، توسعه روابط و ضرورت مبارزه با افراط‌گرایی و تعمیق عرصه‌های مشترک برای بهبود روابط دوجانبه را مورد تأکید قرار دادند.

* عربستان سعودی، ایران را رقیب جدی خود تلقی می‌کرد

اما متأسفانه چون سیاست خارجی عربستان متأثر از غرب و ایالات متحده است به ناآگاه مقامات سعودی مواضع مختلفی را اعلام کردند که به هیچ وجه با سیاست‌های حسن همجواری و بهبود روابط و اصل حسن نیت همراهی نمی‌کرد، برای مثال مصاحبه تندی از سوی سعود الفیصل پس از نشست مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت که در آن اتهاماتی متوجه جمهوری اسلامی ایران شد. علاوه بر آن سعود الفیصل در دیداری که با همتای آلمانی‌اش یعنی «فرانک والتر اشتاین مایر» داشت اتهاماتی را متوجه تهران کرد که با موضع‌گیری شدید وزارت امور خارجه کشورمان مواجه شد.

بحث دیگری که در رابطه با چرایی ناکامی یا عدم موفقیت کامل در بهبود روابط با عربستان برخلاف سایر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس صورت گرفته و صاحب‌نظران به آن اشاره کرد‌ند آن است که متاسفانه دیدگاه سعودی متأثر از القائات صورت گرفته و دیدگاه رقابتی آنها با ایران است. در چند سال اخیر شاهد بودیم که عربستان سعودی، ایران را به عنوان یک رقیب جدی در حوزه افغانستان، یمن، فلسطین، لبنان، سوریه و بحرین برای خود تلقی می‌کرد و تصور سعودی‌ها هم این بود که همواره در عرصه رقابت با جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.

* غرب به دنبال ایجاد فضای رقابتی بین ایران و عربستان

این در حالی است که ما شاهد بودیم غربی‌ها و در رأس آن آمریکایی‌ها سعی می‌کردند به جای اینکه عربستان سعودی را متوجه دشمن اصلی جهان اسلام یعنی رژیم صهیونیستی کنند، اما نوک پیکان اتهام را به سمت جمهوری اسلامی ایران نشانه رفتند و با استفاده از دیدگاه غلطی که به شورای همکاری خلیج‌فارس دیکته شده بود، سعی می‌کردند که نه تنها فشار بر رژیم صهیونیستی را کمتر کنند، بلکه فضای رقابتی بین دو کشور اصلی منطقه یعنی عربستان و ایران را به وجود بیاورند و متأسفانه تا حدودی هم این سیاست موفق بود.

گسترش موج خشونت، افراطی‌گری و حمایت از برخی گروهک‌های تروریستی از جمله جبهة النصره و برخی از سران وابسته به آنها و اتخاذ رویکرد نظامی برای حل بحران سوریه همگی متأثر از سیاست غربی و دیکته شده آمریکایی‌ها بود که سعودی‌ها دچار آن شده بودند، با این حال وزارت امور خارجه کشورمان و سایر دستگاه‌ها و همچنین دبیر شورای عالی امنیت ملی بارها تأکید کردند که بهبود روابط با عربستان همواره جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد و مشترکات زیادی بین دو کشور اصلی منطقه یعنی جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود دارد.

همچنین ایران به منظور جلوگیری از سوءاستفاده بازیگران خارج از منطقه و فرامنطقه‌ای بارها عنوان کرد برای اینکه واگرایی را به حداقل برساند سعی می‌کند با تأکید بر منافع مشترک و دشمن مشترک نه تنها فرصت را از دست سایر بازیگران فرامنطقه‌ای خارج کند، بلکه منافع بیشتری را متوجه جهان اسلام و مردم منطقه از طریق همکاری متقابل داشته باشد.

فارس: با این ترتیب دو کشور نمی‌توانند با یکدیگر روابط خوبی داشته باشند، چرا که به طور طبیعی جمهوری اسلامی ایران به دنبال افزایش قدرت منطقه‌ای خود است که این موضوع به مذاق عربستان خوش نخواهد آمد.

زنگنه: به اندازه افزایش نفوذ و قدرت ایران، عربستان احساس بیشتری از ترس خواهد داشت. هر کشوری به دنبال افزایش قدرت است، اما اینکه کشوری تصور کند قدرت‌یابی یک کشور در منطقه به ضررش است، محل اشکال می‌شود و هر کشور باید تعبیر منفی از افزایش قدرت ایران نداشته باشد. ما از افزایش قدرت عربستان خوشحال می‌شویم و آنها نیز می‌توانند چنین رویکردی داشته باشند.

فارس: سیاست کاهش قیمت نفت از سوی عربستان و تأثیرگذاری این موضوع بر سیاست خارجی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

شبیبی: تلاش‌های زیادی از سوی دستگاه سیاست خارجی و سایر مسئولان کشورمان برای اصلاح و بهبود روابط با عربستان سعودی به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و مهم منطقه و همسایه مسلمان صورت گرفت و در همین راستا تلاش شد فارغ از تمام پروتکل‌های دیپلماتیک سفرهایی برای دیدار رؤسای دستگاه سیاست خارجی دو کشور انجام شود.

محمدجواد ظریف هم تمایل خود را برای سفر به ریاض و دیدار با همتایش برای حل و فصل موضوعات و یا رفع سوء تفاهمات ابراز کرد. علاوه بر آن ریاست جمهوری ایران هم بارها تأکید کرد که بهبود روابط با شورای خلیج‌فارس و در رأس آن عربستان سعودی در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته و هم اکنون هم به صورت ویژه این موضوع در حال پیگیری است، ضمن اینکه پیام‌های متعددی نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم به عربستان ارسال و نظر ایران به آنها منعکس شد، اما با کمال تأسف شاهد بودیم که علیرغم اینکه طرف مقابل یعنی عربستان سعودی در دیدارهای دوجانبه سیگنال‌های مثبتی را از خودش بروز می‌داد، ولی در رفتارهای بیرونی و عملی خود کاملاً مغایر این سیاست‌‌ها عمل می‌کرد.

* سیاست اشتباه ریاض و دخالت در عراق و کاهش قیمت نفت

در بحث‌ها و بحران‌های منطقه‌ای اسناد و ادله‌ای از دخالت عربستان سعودی وجود داشت که مقامات عراقی به صورت رسمی آن را اعلام کردند که برای نمونه نوری‌ المالکی نخست‌وزیر سابق عراق صراحتاً اعلام کرد که عربستان سعودی در تجهیز و حمایت از گروهک‌های تروریستی موجود در عراق دخالت دارد که این موارد اسناد و ادله‌ای برای ادعای این دخالت سعودی‌ها بود، ضمن اینکه در بحث‌های دیگر مانند بحران‌های یمن و بحرین نیز وضع به همین صورت است و شاهد بودیم که ریاض کاملاً مغایر با رفتارها و صحبت‌هایی که به صورت دوجانبه شده بود از خودش رفتار و عکس‌العملی نشان می‌داد که جدیدترین و مهمترین بحث آن در مورد سقوط قیمت نفت بود.

کشورهای تولیدکننده نفت از کاهش قیمت آن آسیب دیدند که جمهوری اسلامی ایران هم یکی از آن کشورهاست. ضمن اینکه در آمریکای لاتین و در آفریقا هم شاهد بودیم که کشورهای دیگر هم از کاهش قیمت نفت آسیب دیدند، ولی تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از این روند صورت گرفت که مانع از این اقدام شود.

در ملاقات‌های چندجانبه و دوجانبه‌ای که در حاشیه اجلاس اوپک بین وزرای نفت کشورهای عضو با وزیر نفت عربستان برگزار شد این موضوع بررسی و این پیام به آنها منعکس شد که کاهش نفت خواسته کشورهای غربی و ایالات متحده آمریکا برای ضربه زدن به اقتصاد کشورهای در حال توسعه و کشورهای منطقه است. علاوه بر آن تاکید شد که سیاست غربی‌ها برای بهبود وضعیت خودشان در این زمینه کاملاً مشهود است، زیرا آنها تلاش می‌کنند از طریق کاهش قیمت نفت و به کارگیری عوامل اصلی در این روند یعنی عربستان سعودی به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت با تولید بیش از 10 میلیون بشکه در روز بتوانند سیاست‌های خودشان را اعمال کنند و این موضوع هم بارها از طرف جمهوری اسلامی ایران تکرار شد، ولی با کمال تأسف شاهد بودیم که این تلاش و گفتمان نتیجه مثبتی نداد و عربستان همواره سیاست‌های خودش را در رابطه با کاهش قیمت نفت ادامه داده و ادامه می‌دهد.

اتحادیه عرب در رابطه با مسائل منطقه‌ای بیش از 60 سال است که در رابطه با رژیم اشغالگر قدس دو طرف را (رژیم صهیونیستی و فلسطین) دعوت به مذاکره و گفتمان می‌کند، در حالی که در رابطه با بحران سوریه شاهد بودیم که برخی کشورهای عربی و در رأس آن عربستان سعودی راه‌حل نظامی را پیشنهاد می‌کردند و این در حالی است که سوریه کشوری مسلمان و عضو اتحادیه عرب و در خط اول مبارزه با رژیم صهیونیستی است و طبیعتاً این رویکرد نمی‌توانست به هیچ وجه به نفع جهان اسلام، منطقه و جهان عرب باشد.

* رویکرد جدید با عربستان باید عاقلانه‌تر، عمل‌گرایانه‌تر و منطقی‌تر باشد

با توجه به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در رابطه با عربستان سعودی و علیرغم حسن نیتی که مسئولان مختلف دولتی و غیردولتی نشان دادند، اما جواب مثبتی را دریافت نکردیم؛ پس بنابراین طبیعی بود که رویکرد دیگری آغاز شود که باید رویکرد عاقلانه‌تر، عمل‌گرایانه‌تر و منطقی‌تر با توجه به رفتارهای بازیگر طرف مقابل را در دستور کار قرار دهیم و به همین جهت این مطلب را تمام مسئولان نظام در دستور کار خود قرار دادند.

فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با کاهش قیمت نفت و همچنین سخنان ریاست جمهور در سفر به بوشهر همگی دال بر این است که اسناد و ادله‌ای مبنی بر اینکه سعودی‌ها آگاهانه دست به اقداماتی می‌زنند تا اقتصاد کشورهای در حال توسعه، منطقه و مسلمان را تحت تأثیر قرار دهند، وجود دارد و طبیعی است که رویکرد قبلی در مورد آنها باید مورد توجه و اصلاح قرار گیرد.

جمهوری اسلامی ایران و دستگاه سیاست خارجی در حال تدوین رویکرد جدیدی برای بهبود رابطه با همسایگان است و به همین جهت گفت‌وگوهای مختلفی به صورت مستقیم و غیرمستقیم با سایر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس صورت گرفته است.

* یکجانبه‌ نمی‌توانیم روابط با عربستان را بهبود ببخشیم

آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه و تعمیق روابط در همه زمینه‌ها با کشورها صورت گرفته و در همین راستا شاهد بودیم که وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مراسم درگذشت پادشاه فقید عربستان شرکت کرد و علاوه بر آن رئیس جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پیام تسلیت دادند، ولی معنایش این نیست که باید یکسو عمل کرد، بلکه باید منتظر شد که بازیگر دیگر یعنی عربستان هم سیگنال‌های مثبتی بفرستد تا این روند و رابطه سر بگیرد. بدیهی است که به صورت یکجانبه نمی‌توانیم روابط را با عربستان بهبود دهیم.

روابط و منافع در عرصه بین‌الملل دوسویه است و تا زمانی که کشور اصلی متوجه این رابطه نشود، طبیعتاً هر نوع گفتمان دیگر هم نمی‌تواند منجر به موفقیت شود و باید از سایر بازیگران، همسایگان، افراد و سازمان‌های بین‌المللی و موضوعات مشترک و مورد علاقه طرفین برای بهبود روابط به صورت عمل‌گرانه‌تر استفاده شود.

* عربستان در لبنان به دنبال تحمیل خواسته‌ای غیر منطقی است

فارس: ایران و عربستان در لبنان، سوریه، عراق و ... پرونده‌های مشترکی دارند. تاثیر روابط دو کشور بر این پرونده‌ها چیست؟

زنگنه: در لبنان هر دو کشور حوزه نفوذ خاص خود را داشته و دارند و همچنان عربستان نسبت به نقشی که حزب‌الله می‌تواند در حفاظت از امنیت لبنان ایفا و در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی ایستادگی کند، گویی رضایت خاطر ندارد. ساختار سیاسی لبنان هم به گونه‌ای است که تا 3 مؤلفه اصلی اجتماعی توافقی نکنند،  پیشبرد کارها و اقدامات ممکن نخواهد بود.

در مورد مجلس لبنان، هر جمعیتی می‌تواند در حیطه اجتماعی خود، نمایندگانی معرفی و به اندازه وزنش نمایندگانی داشته باشد. ریاست مجلس طبق توافق طائف شیعی است، نخست وزیری برای اهل سنت است که با اعمال نفوذ عربستان انتخاب می‌شود و ریاست جمهوری هم توسط احزاب مسیحی انتخاب می‌شود.

اصرار عربستان بر اینکه شخصی به اسم سمیر جعجع به عنوان کاندیدای مسیحیان برای پست ریاست جمهوری تلقی شود و بر همه مؤلفه‌های اجتماعی تحمیل شود، عجیب است چرا که سوابق مزدوری‌ وی برای رژیم صهیونیستی و کشتار وی از مردم لبنان معروف و نقش او در جنگ‌های لبنان مشخص است، اما این دیدگاه بر گروه 14 مارس تحمیل می‌شود و از آنها می‌خواهند که فقط همین کاندیدا معرفی شود.

امروز بیش از 200 روز از معرفی رئیس‌ جمهور می‌گذرد، اما هنوز طرفین به نتیجه نرسیده‌اند و حزب‌الله با صراحت به روشنی به دنبال انتخاب یک رئیس‌ جمهور است که نسبت به تعدی‌های رژیم صهیونیستی، مقاوم و بر علیه مقاومت مردم لبنان موضع نگیرد.

این موضوع نیازمند اختیار بیشتر به سعد حریری از سوی عربستان است تا با دست باز و برای منافع ملی تصمیم بگیرد و نه منافع برخی گروه‌ها یا کشورها.

* سعودی با تسلیح تروریست‌ها برای براندازی نظام سوریه، این کشور را تبدیل به یک کشتارگاه کرد

در موضوع سوریه نقشه‌های زیادی از سوی سعودی به منظور ایجاد اختلال در تعادل منطقه‌ای علیه سوریه طراحی شد و سعودی با مسلح کردن افراطی‌ها و جلب کمک سایر کشورها تحت عنوان مبارزه با حکومت بشار اسد، سوریه را تبدیل به یک کشتارگاه کرد که بعدها مشخص شد این سلاح‌ها به دست القاعده، النصره و داعش رسیده است. سعودی به جای رفتن به سراغ راه‌حل سیاسی برای سوریه به سراغ خشن‌ترین و بدترین راه رفت. البته در طول این چند سال عربستان متوجه اشتباه خود شده است. آنها ده‌ها گروه را به وجود آوردند که ناتوان و ضعیف بودند و نتوانستند اهداف عربستان را پیاده کنند.

این گروه‌ها جنگی طائفه‌ای علیه همه ادیان و مذاهب به راه انداختند و اخیراً نیز عربستان تلاش کرد با کمک کشورهای غربی به تجهیز و تبلیغ گروه‌های معارض بشار اسد بپردازد و همچنان اولویت این کشور فروپاشی دولت سوریه است و نه مقابله با داعش و تکفیری‌ها. این موضوع برای سعودی هزینه‌های زیادی خواهد داشت به خصوص با کم شدن قیمت نفت در سال جاری.

اجازه سعودی‌ به سفر گروه‌های تحت نظارت آن به مسکو برای مذاکره با دولت سوریه نشانگر یأس آنها از سیاست در پیش گرفته شده در سوریه است.

عربستان به مصر فشار زیادی آورد تا هم جهت با آن در مورد سوریه حرکت کند، اما به نظر می‌آید سوری‌ها خطرناک بودن این سیاست را درک کرده و خواستار کشیده شدن این جریانات به کشور خود نیستند که نشانه آن ترورهای اخیر در صحرای سینا است.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

©2015 Fars News Agency. All Rights Reserved

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید!

توسط Hesam - 1994 » چهارشنبه 17 تیر 1394 21:06

نشست مشترک وزیران خارجه ایران و 1+5 در دوشنبه شب که دومین نشست وزیران بود با حاشیه‌هایی همراه بوده شاید برای اولین بار در مذاکرات اتفاق افتاده است. تاکنون بسیار شنیده‌ایم که ظریف در موضوع دفاع از مواضع ایران بر سر همتای آمریکایی خود فریاد کشیده است به نحوی که محافظان در بیرون از اتاق نگران شده و به داخل رفته‌اند، اما این بار در نشست وزیران خارجه که تمامی معاونان و کارشناسان هیات‌ها در آن حضور داشتند و به گفته برخی منابع روسی، اروپایی و ایرانی موضوع بحث تحریم‌های تسلیحاتی بوده است، ظریف از موضع این کشورها در مقابله با رفع تحریم های تسلیحاتی به شدت عصبانی شده و با فریادهای بلند با آنها صحبت کرده است.
ظاهرا وزیران خارجه اروپایی و آمریکا مخالفت خود را با برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی در جلسه مطرح می‌کنند در حالی که یکی از اصول مهم توافق ژنو و بیانیه لوزان لغو کلیه تحریم های مرتبط با موضوع هسته ای است و کشورهای غربی به ناحق فروش تسلیحات نظامی را در چارچوب قطعنامه های 1747 و 1929 تحریم و خرید را به تعدادی از اقلام دفاعی محدود کردند. آنها برای نگه داشتن تحریم های تسلیحاتی ایران را متهم به برهم زدن امنیت منطقه می‌کنند و وزیر خارجه کشورمان با ترسیم تحولات گذشته و حمایت این کشورها از صدام در جنگ تحمیلی و حمایت و فروش تجهیزات نظامی به گروه های افراطی و برخی کشورهای تندرو در منطقه، این کشورها را تهدید منطقه می‌خواند.
ظریف در واکنش به تهدید فدریکا موگرینی در نشست که در مقابل مخالفت ایران با برداشته نشدن تحریم‌های تسلیحاتی گفت: «پس برویم خانه‌هایمان.» می‌گوید: «هیچ وقت یک ایرانی را تهدید نکنید!» که در این لحظه سرگئی لاوروف نیز با اشاره دست می‌گوید، «و یک روس را!»

ظریف: موگرینی همواره نقش سازنده‌ای در مذاکرات داشته است

یک عضو هیات مذاکره کننده ایرانی به نقل از محمد جواد ظریف به خبرنگاران گفت: خانم موگرینی همواره نقش بسیار مثبت و سازنده‌ای در مذاکرات داشته و همواره احترام متقابل بر روابط ما حاکم بوده و امروز هم ملاقات بسیار مثبت و سازنده‌ای داشتیم.

این عضو هیات مذاکره کننده ایرانی افزود: هم چنین سایر وزرای حاضر در مذاکرات نیز همواره صادق بوده و علیرغم اختلافات سیاسی، روابط کاری همواره بر اساس احترام متقابل بوده است.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین‎، فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آخرین سفرش به وین اعلام کرد که در محل مذاکرات می‌ماند و با همتایانش (ظریف و کری) کار را ادامه می دهد.

با وجود هوای بارانی امروز وین خبرنگاران و رسانه های مختلف در چادر حضور دارند و به پوشش خبری و تصویری مذاکرات ادامه می دهند.

روحانی: ایران خود را برای پساتحریم آماده می‌کند

رییس‌جمهور گفت که جمهوری اسلامی ایران خود را برای پسا مذاکرات یا پساتحریم آماده می‌کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی پیش از عزیمت به روسیه جهت شرکت در اجلاس شانگهای و بریکس درباره اهداف خود از این سفر گفت: سه اجلاس به صورت همزمان در شهر اوفا در روسیه برگزار می‌شود که جمهوری اسلامی برای حضور در دو اجلاس دعوت شده است. هرچند در روز اول کشورهای عضو اجلاس یک جلسه مشترک دارند.
وی گفت: این جلسه مربوط به کشورهایی است که دارای اقتصاد نوظهور هستند.
رییس جمهور با بیان اینکه ایران به همراه هند، پاکستان و مغولستان اعضای ناظر سازمان شانگهای هستند، گفت: اهمیت این اجلاس‌ها این است که ما در شرایطی هستیم که جهان هم از لحاظ اقتصادی از تک قطبی بودن خارج شده و هم از لحاظ سیاسی دارد از یک جانبه‌گرایی فاصله می‌گیرد.
روحانی اظهار کرد: این اجلاس‌های منطقه‌ای یا به نوعی بین‌المللی برای ما هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی امنیتی و ثبات منطقه اهمیت دارد.
وی با بیان اینکه سازمان شانگهای عمدتا سیاسی، امنیتی و بریکس عمدتا اقتصادی است، گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران جهت همکاری‌هایی که ما با شانگهای و بریکس داریم، بسیار مهم است. البته یک اجلاس اوراسیا هم در آنجا برگزار می‌شود که ما همکاری‌هایی در این زمینه داریم.
رییس جمهور گفت: بنابراین سه اجلاس به صورت همزمان در شهر اوفا برگزار می‌شود و نظرات جمهوری اسلامی در اجلاس شانگهای و بریکس بیان خواهد شد.
روحانی ادامه داد: علاوه بر این ملاقات‌های جانبی با کشورهای مختلف داریم به ویژه اینکه دو کشور از کشورهایی که در این اجلاس‌ها حضور دارند، یعنی روسیه و چین جزو کشورهای 1+5 هستند. مذاکرات ما و 1+5 هم روزهای حساسی را دارد می‌گذراند و جمهوری اسلامی دارد خودش را برای پسا مذاکرات یا پسا تحریم آماده می‌کند.
وی گفت: روابط ما با کشورهای منطقه از جمله همه کشورهایی که در این اجلاس آنها را می‌بینیم، توسعه پیدا خواهد کرد. به امید آنکه بتوانیم در راستای اهدافی که ملت بزرگ ایران دارند و در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنیم.
رییس جمهور با بیان اینکه ما در شانگهای عضو ناظر هستیم، گفت: به طور طبیعی عضو ناظر به تدریج به عضو اصلی تبدیل می‌شود. هند و پاکستان در این زمینه یک قدم جلوتر هستند. ما یک مشکل آیین‌نامه‌ای داریم که اگر این مشکل برطرف شود، ایران در آینده می‌تواند عضو اصلی سازمان شانگهای شود.

منبع اخبار : ایسنا

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » چهارشنبه 17 تیر 1394 23:30

موسویان: تا توافق نهایی فاصله چندانی نیست

موسویان گفت: تاکنون پیشرفت‌های بی‌سابقه‌ای در مذاکرات ایران و 1+5 به دست آمده و دوطرف تا توافق نهایی فاصله چندانی ندارند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشستی با حضور سید حسین موسویان، عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان، تان جن چین، مدیر مرکز کنترل تسلیحات چین و فرد فلایتز، معاون رییس مرکز مطالعات سیاست امنیتی آمریکا در محل تلویزیون ملی چین برگزار شد.
موسویان در پاسخ به سوال مجری این نشست که تاکنون 5 مهلت تعیین شده مذاکرات، نقض شده و دو طرف نتوانسته‌اند به توافق برسند. آیا فکر می‌کنید توافق می‌شود؟ گفت: برای دو طرف کیفیت توافق نهایی مهم است و نه مهلت‌های اعلام شده. همه توافق خوب می‌خواهند. توافقی خوب است که برای هر دوطرف آبرومندانه باشد بویژه اینکه مذاکره کننده گان ایرانی و آمریکایی باید بتوانند توافق را در داخل کشور خود ارائه کنند. با این وجود بعد از 5 مهلت ، پیشرفتهای بی‌سابقه ای بدست آمده و دوطرف تا توافق نهایی فاصله چندانی ندارند.
فلایتز، معاون رییس مرکز مطالعات سیاست امنیتی آمریکا نیز گفت که ما به توافق نزدیک هستیم. توافقی که به برنامه غنی سازی ایران مشروعیت می‌دهد.
وی با بیان این که من مخالف توافق هستم، گفت: امیدوارم اگر هم حاصل شد، کنگره رد کند. ما به توافق نزدیک هستیم زیرا اوباما از همه چیز عقب‌نشینی کرده و مصمم به انجام این معامله هست.
در ادامه موسویان گفت: از ابتدا قرار بوده که معاهده ان پی تی ملاک باشد. تا این مرحله مذاکرات روی تمام موارد مربوط به معاهده ان پی تی توافق شده و اختلافی هم وجود ندارد. ایران حتی فراتر از ان پی تی حسن نیت به خرج داده است. ایران موافقت کرده که غنی سازی زیر 5% داشته باشد. تا زمانیکه غنی سازی در این سطح است ، امکان ساخت بمب هسته‌ای از طریق تاسیسات غنی سازی نیست. ایران موافقت کرده که در تاسیسات آب سنگین خود بازفرآوری نداشته باشد. تا زمانیکه در تاسیسات آب سنگین پروسه بازفرآوری نباشد، ساخت بمب از طریق آب سنگین هم ممکن نیست.لذا ایران همه اطمینان‌های لازم در مورد صلح آمیز بودن برنامه‌اش را داده است. مهمترین مسئله باقی مانده در مورد نحوه برداشتن تحریمها‌ و نحوه بازرسی هاست که ایران اصرار دارد بازرسی‌ها باید در چارچوب مقررات جهانی قاعده‌مند باشد.
مجری این نشست پرسید آیا اعتماد سازی‌هایی که آقای موسویان برشمرد مثل غنی سازی زیر 5% و عدم بازفرآوری کافی است تا توافق انجام شود؟
جن چین، مدیر مرکز کنترل تسلیحات چین در پاسخ گفت: مشکل بیشتر چالشهای سیاسی است تا چالشهای تکنیکی. اما من خوشبین هستم چون دو طرف جدی هستند.
مجری پرسید آقای موسویان در مورد نحوه رفع تحریمها اشاره ای داشتند. مشکل کجاست؟
جن چین گفت: تحریمهای تسلیحاتی مسئله است مثل تحریم علیه موشک. آمریکا بعد از انقلاب ایران تحریمهای نظامی زیادی علیه ایران داشته است و نمی‌تواند همه را به یکباره بردارد. این چیزی است که آمریکا نخواهد پذیرفت تا اینگونه تحریمها برداشته شود. ممکن است مقداری کوتاه بیاید اما نه کاملا.
مجری پرسید ایران می‌گوید همه تحریمها یکجا باید برداشته شود. سرنوشت مذاکرات با این موضع چه می‌شود؟
فلایتز، معاون رییس مرکز مطالعات سیاست امنیتی آمریکا در پاسخ گفت: اول ایران باید تمام تعهدات خود را انجام دهد بعد تحریم‌ها برداشته شود در غیر این صورت کنگره توافق را رد می‌کند.
مجری این نشست گفت: آقای موسویان ! برداشتن همه تحریمها یکجا مانع توافق می‌شود.
موسویان در پاسخ گفت: دو نظریه هست. یکی اینکه ایران باید اول همه تعهدات را انجام دهد تا بعد تحریمها برداشته شود و دیگر اینکه قدرتهای جهانی باید اول همه تحریمها را بردارند تا ایران اجرای تعهدات خود را شروع کند.اگر ایران اول همه تعهدات را انجام داد و بعد قدرتهای جهانی تحریمها را برنداشتند چه می‌شود؟ لذا یک راه میانه وجود دارد و اینکه اجرای تعهدات ایران در مرحله اجرا با برداشتن تحریمها متناسب و هماهنگ و متناظر باشد.
وی افزود: در مورد تحریم‌های تسلیحاتی نیز یک تحریفی صورت گرفته است. در دو توافق ژنو و در لوزان قطعی شده که تمام تحریمهای مرتبط با هسته ای باید برداشته شود. قطنامه 1747 شورای امنیت سازمان ملل یک قطعنامه هسته ای است که در آن تحریم سلاح نیز گنجانده شده است. ایرانی‌ها میگویند ما قبلا توافق کرده ایم که تمام تحریمهای مرتبط با هسته ای باید برداشته شود که این حرف درست است.
مجری پرسید: آقای موسویان! ایران چه می‌خواهد بدهد که آمریکا قادر به چنین امتیازی باشد. شما میدانید که موضوع یکسال گریز شرط مهم آمریکاست.
موسویان در پاسخ گفت: حداکثر مقررات بین‌الملی موجود در آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد مسئله هسته‌ای مقررات پادمان ، ترتیبات فرعی کد 3.1 و پروتکل الحاقی را داریم. ایران با هرسه موافقت کرده است.این بدین معنی است که ایران درچارچوب مقررات آژانس بین المللی اتمی ، حداکثر شفافیت در برنامه هسته ای را پذیرفته است. این حداکثر چیزی است که ایران باید انجام دهد. با این وجود وقتی ایران می‌پذیرد که تولید سالیانه پلوتونیوم در آب سنگین را از 10 کیلو به یک کیلو کاهش دهد یا ذخیره اورانیوم غنی شده را از 8000 کیلو به 300 کیلوگرم کاهش دهد، این بدان معنی است که ایران حداکثر حسن نیت را انجام داده است.
مجری پرسید: آقای فلایتز اگر توافق شکست بخورد چه می‌شود؟
فلایتز با بیان این ادعا که ایران قبلا در برنامه هسته ای خود تقلب کرده است. با این معامله ایران میتواند غنی سازی کند گفت که غنی سازی بسیارخطرناک است. امارات هم پذیرفت که غنی سازی نداشته باشد.غنی سازی باید خط قرمز باشد. اگر هم توافق نهایی صورت گیرد و ایران حق غنی سازی داشته باشد کنگره آمریکا آن را رد خواهد کرد.
مجری پرسید : موضع چین چیست؟
جن چین در پاسخ گفت: چین موضع متعادل و فعال داشته و خواهد داشت حتی اگر بیشتر طول بکشد

ورود وزیر خارجه آلمان به وین/ احتمال‌ ادامه مذاکرات تا اوایل هفته آینده

وزیر خارجه آلمان عصر روز چهارشنبه(به وقت وین) برای چهارمین بار در دو هفته گذشته وارد وین شد.‎
به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، وزیران خارجه سه کشور اروپایی از امروز مجددا وارد وین می‌شوند و قرار است فردا (پنجشنبه) جلسات کاری داخلی و مشترک با وزیر همتایان خود داشته باشند.‎
قرار است طی امشب و فردا وزیران خارجه انگلیس و فرانسه وارد وین شوند.
هنوز از زمان ورود لاوروف به وین خبری نیست.
پنجشنبه، پایان مهلت دو روزه تمدید مذاکرات پس از تمدید یک هفته‌ای است.
پس از 10 تیرماه تاکنون دو بار مذاکرات تمدید شده است و برخی احتمال‌ها از ادامه مذاکرات تا اوایل هفته آینده خبر می‌دهد.

در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز              
ظریف: توافق هسته ای؛ انتخابی بین همکاری و تنش

وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران برای حصول به توافقی متوازن و منصفانه و پس از آن گشودن افق های جدید برای پرداختن به چالش های مشترک و بزرگ تر از جمله خطر افراطی گری در خاورمیانه آماده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) متن کامل مقاله محمد جواد ظریف در روزنامه فایننشال تایمز به شرح زیر است:

"من در وین هستم تا به یک بحران غیرضروری خاتمه دهم و علاوه بر آن أفق های جدیدی را بگشایم. ما راهی طولانی را در بیست و یک ماه گذشته برای بحث درباره برنامه هسته ای صلح آمیز ایران طَی کرده ایم. راهی بسیار طولانی. هیچ گاه تاکنون ایران و طرف های مذاکراتی اش تا این حد به یک توافق نزدیک نبوده اند. با این وجود و با این که مذاکرات از نقاط غیرقابلی برگشتی عبور کرده است، هنوز نمی توان دستیابی به یک توافق را تضمین کرد. تنها چیزی که می شود با قطعیت درباره آن صحبت کرد این است که اوضاع به وضعیت قبل از مذاکرات بر نخواهد گشت.
در حال حاضر به اتخاذ تصمیمات جدی سیاسی نیاز داریم. راه حل های فنی بی شماری طرح و به بحث گذاشته شده است، و بسیاری از موارد حل و فصل شده اند؛ ولی این بحران همیشه دارای ماهیتی سیاسی بوده است. برخی می گویند که قصد مسدود کردن این یا آن مسیر دسترسی ایران به بمب را دارند. توافقی که در شرف دستیابی به آن هستیم بسیاری از این بهانه ها را از بین خواهد برد، ولی حقیقت ماجرا این است که برای ساخت بمب تنها یک مسیر واقعی وجود دارد که قبل از هر چیز مستلزم اتخاذ یک تصمیم سیاسی است.
محاسبات جدی راهبردی ایران و مهم تر از آن بایسته های مذهبی ما، ایران را کاملا از اتخاذ چنین تصمیم زیانباری دور نگاه داشته است. این محاسبات قبلا امتحان خود را پس داده اند. در دهه ٨٠ میلادی و تحت شدیدترین حملات سلاح های کشتار جمعی صدام حسین، ایران هیچگاه به این حملات پاسخ متقابلی نداد. چنین سلاح هایی همواره از سوی رهبران عالی انقلاب اسلامی بطور أکید منع شده اند.
برای پیشرفت، رواج صداقت- و تغییر ذهنیت ها- لازم است. حصول به توافق نیازمند شجاعت برای توجه به أهداف عالی تر، شهامت کافی برای انعطاف، آمادگی برای ترک عادت های قدیمی و از همه مهم تَر بصیرت برای توجه به آینده بهتر است. برای سال ها عده ای این حقیقت را انکار می کردند که تهدید قوای نظامی یا فشارهای اقتصادی نمی تواند مردم را به چشم پوشی از وقار و کرامتشان وادار کند. خون ها و هزینه های زیاد و غیر قابل تصوری هدر رفت تا این واقعیت مسلم ثابت شود.
من هنوز امیدوارم. همتایان من در حال رها کردن توهماتی هستند که تا کنون فجایع زیادی در دهه های گذشته در منطقه ما به بار آورده است. این واقعیت به طور روزافزونی مورد شناسایی قرار می گیرد که تلاش برای وادار به تسلیم کردن یک تمدن پرافتخار، صرفا باعث افزایش تنش، خشم و دشمنی می شود. این موضوع به ویژه در مورد تحریم های ناعادلانه و غیرقانونی بر علیه مردم ایران صادق است که ادعا می شود برای بازداشتن آنها از عزمشان برای بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای اعمال گردیده اند. این مجموعه تحریم ها- که تبعیض آمیزترین تحریم های تاریخ بشریت برعلیه یک ملت است- در عزم غیرقابل تردید ایرانیان اثری نداشته است. در ابتدای این بحران، ایران فقط دویست سانتریفیوژ داشت؛ امروز این تعداد به بیست هزار عدد رسیده است.
به همین دلایل همتایان من به درستی میز مذاکرات را انتخاب کرده اند. با این حال آنها هنوز می بایست یک تصمیم حیاتی بگیرند و بین فشار و توافق یکی را انتخاب کنند.
تنها توافقی می تواند از آزمون زمان سربلند بیرون بیاید که یک توافق متوازن باشد. اشتباه نکنید: هر تلاشی برای به دست آوردن امتیاز به هزینه دیگران عمری کوتاه مدت خواهد داشت. ایران برای حصول به توافقی متوازن و منصفانه و پس از آن گشودن أفق های جدید برای پرداختن به چالش های مشترک و بزرگ تَر آماده است.
از جمله این تهدیدات مشترک، خطر رو به افزایش افراطی گری خشن است که قلب خاورمیانه را در خود غرق کرده است و درمان گسترش به سمت اروپاست. اگر متوقف نشود، بیش از پیش گسترش خواهد یافت. امروز شاهد بربریت خونسردی هستیم که هیچ مرزی نمی شناسد. قتل عام های هم زمانی که چندی قبل در سه کشور مختلف روی داد شاهد این مدعاست. ایران تا کنون از هیچ تلاشی در این نبرد میان انسانیت و ضدانسانیت فروگذار نکرده است، جایی که تمام کشورها توسط مردان نقاب پوشی تهدید به ویرانی می شوند که هیچ حرمتی برای جان إنسان ها قائل نیستند. برای مقابله با این علایم خطرناک باید رهیافت های جدید اتخاد کرد. به تلاش های بین المللی برای مبارزه با این معضل جهانی نیاز داریم. امیدوارم با دستیابی به یک توافق هسته ای، همتایان من انتخابی تاریخی بین همکاری و تنش انجام دهند. امیدوارم بیش از هر چیز، تمرکز و توان خود را صرف موضوعی نمایند که بیشترین اولویت را دارد؛ اگر ما با سریعا ظهور افراطی گری خشن مقابله نکنیم، این جریان به مقابله با ما بر خواهد خواست."

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » جمعه 19 تیر 1394 03:31

ظریف: نمی‌توان اسب‌ها را عوض کرد/ کری نباید میز مذاکره را ترک کنیم

پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۴

ظریف وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه آمریکا(جان کری) و آلمان(والتراشتاین مایر) پس از نشست داخلی وزیران خارجه 1+5 دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین این  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ها در حالی انجام می‌شود که امروز دومین روز مهلت تعیین شده برای تمدید مذاکرات نیز به اتمام می‌رسد.

این در حالی است که  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، معاون وزیر امور خارجه روسیه که در اجلاس بریکس حضور دارد در جمع خبرنگاران در مورد زمان دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران اظهار کرد:‌ هر چیزی ممکن است. حتی دستیابی به توافق با ایران ظرف چند ساعت آینده نیز ممکن خواهد بود.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، نماینده‌ روسیه در مذاکرات هسته‌ای دور آخر مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 را به مرحله‌ آخر صعود به قله‌ اورست تشبیه کرده است.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  در صفحه توییتر خود در مورد مذاکرات نوشت که طرف‌ها برای دستیابی به توافق سخت در تلاشند.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  هم به نقل از باراک اوباما مدعی شد که وی معتقد است هم اکنون شانس رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران کمتر از 50 درصد است.

بنابر اعلام کاخ سفید، اوباما و تیم متخصصان امنیت ملی او یک  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  را با مذاکره کنندگان آمریکایی در وین انجام داده‌اند.

طی دو روز گذشته  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و 1+5 مذاکرات فشرده ای برای تنظیم توافق‌هایی که در نشست وزیران خارجه صورت می گیرد و باید آن‌ها را در متن توافق وارد و هماهنگ کنند، داشته‌اند. این گفت‌وگوها تا پاسی از شب گذشته ادامه داشت و از صبح روز پنجشنبه نیز ادامه یافته است.

هم‌چنین رییس سازمان انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی آمریکا نیز از صبح روز پنجشنبه 18 تیرماه گفت‌وگوهای دو جانبه خود را از سر گرفتند.

به گفته  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  امروز مباحث فنی پایان می‌یابد.

هنوز از حضور وزیران خارجه چین و روسیه طی امروز و فردا خبری منتشر نشده است. و البته  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد اعلام کرده است که «آماده‌ام در هر زمان لازم باشد به همتایانم در وین بپیوندم.»

او با وزریر خارجه‌ آمریکا که در وین حضور دارد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  گفت‌وگو کرد.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  از اعضای تیم مذاکره کننده کشورمان با 1+5 نیز برای شرکت در مراسم ختم مادر همسرخود به تهران خواهد آمد و همان روز بازمی‌گردد.

اخیرا اخباری مبنی بر دعوت وزیر خارجه اتریش از کاترین اشتون برای شرکت در مراسم پایانی مذاکرات هسته‌ای منتشر شده بود که این خبر از سوی مارتین وایس سخنگوی وزارت خارجه اتریش لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  شد.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  رییس‌ تیم مذاکراتی ایران با 1+5 در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: به شدت در حال کار هستیم، ولی نباید عجله کرد تا کار به خوبی انجام شود.

او ادامه داد: این حرف را جدی بگیرید؛ شما نمی‌توانید اسب‌ها را در وسط مسیر عوض کنید.
وزیر خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که (در مذاکرات) به پیشرفت‌های واقعی دست پیدا کرده‌ایم ولی قرار نیست که تا ابد بر سر میز مذاکره بنشینیم. از سوی دیگر نباید میز مذاکره را ترک کنیم صرفا به خاطر این که عقربه‌های ساعت به نیمه شب رسیده است.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، وزیر خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران حاضر در مقابل هتل کوبورگ با اشاره به مذاکرات فشرده و سختی که در دو هفته گذشته در وین صورت گرفته است، گفت: من به شما این اطمینان را می‌دهم که ما این‌جا نبودیم که صرفا به خاطر این که مذاکره کرده باشیم، ما معتقدیم که به پیشرفت‌های واقعی جهت رسیدن به توافق جامع دست پیدا کرده‌ایم.

تاریخ انتشار:   ۱۸ تير ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰            

وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد که علیرغم آنکه قرار نیست تا ابد بر سر میز مذاکره با ایران بنشینیم گفت که هنوز موضوعات حل نشده ای باقی مانده که باید رفع شود و اگر تصمیمات سختی اتخاذ نشود، آماده ایم مذاکرات را متوقف کنیم.

به گزارش خبرنگار
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد "جان کری" وزیر خارجه آمریکا بیانیه ای را مقابله خبرنگاران قرائت کرد و اظهار داشت: ما اینجا نیامدیم که صرفاً فقط مذاکره کنیم بلکه آمده‌ایم تا یک توافق جامع داشته باشیم. همانطور که بارها گفتم و شب گذشته نیز درباره آن با رئیس جمهور اوباما بحث کردم، قرار نیست که ما تا ابد در میز مذاکره بنشینیم.
وی با اینحال ادامه داد: ما با اینحال معتقدیم که نباید تنها به این دلیل که ساعت نیمه شب به پایان می رسد، میز مذاکره را به این سادگی رها کنیم. من تأکید می کنم با توجه به اینکه کاری که در اینجا در حال انجام است بسیار فنی است و خطرات آن بسیار بسیار بالا است، ما شتابزده نیستیم و نباید عجله کنیم و بهتر است در هیچ جنبه ای از این موضوع عجله نکنیم.
وزیر خارجه آمریکا ضمن تأکید بر اهمیت کیفیت توافق هسته ای ایران و 1+5 گفت: همه ما بر کیفیت یک توافق مبتمرکز هستیم و این چیزی است که در کار نهایی خود نیز بر آن متمرکز هستیم. اگر در نهایت بتوانیم به توافق برسیم، باید توافقی باشد که برای همه زمان ها خوب باشد و توافقی نباشد که برای روزها، هفته ها و ماهها خوب باشد بلکه برای چندین دهه خوب باشد. این هدفی است که ما آن را دنبال می کنیم.
کری ادامه داد: حقیقت ساده این است که علیرغم پیشرفت های واقعی که در مذاکرات به دست آوردیم، هنوز برخی از موضوعات دشوار به صورت حل نشده باقی مانده است.
وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: ما می دانیم که گرفتن تصمیمات سخت همیشه ساده نیست اما به هرحال این تصمیمات سخت باید هرچه سریعتر اتخاذ شود. به همین دلیل است که تمامی هیأت ها اینجا در وین به سختی تلاش می کنند و به همین دلیل است که برخی از همتایان من شب گذشته به وین بازگشتند و بنابراین ما می توانیم روی موضوعات سخت باقیمانده کار کنیم تا ببینیم آیا رسیدن به توافقی که به سختی بر روی آن کار می کنیم امکانپذیر است یا خیر. این چیزی است که ما بر روی آن کار می کنیم و به کار بر روی آن ادامه می دهیم.
وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: همانطور که گفتم مذاکرات نامحدود نیست. همانطور که رئیس جمهور اوباما اعلام کرد که ما نمی توانیم تا ابد منتظر اتخاذ تصمیمات سخت باشیم. اگر تصمیمات سختی گرفته نشود آماده ایم که میز مذاکرات را ترک کنیم.
وی از خبرنگاران تشکر کرد و به سوالات دیگر خبرنگاران درباره مهلت کنگره برای دریافت متن توافق ایران و 1+5 پاسخ نداد.

تاریخ انتشار:  ۱۸ تير ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۶            

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه می‌گوید با وجود آنکه مذاکرات هسته‌ای شاهد پیشرفت بوده، اما طرفین هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  "لوران فابیوس" وزیر خارجه فرانسه روز پنج‌شنبه گفت با وجود پیشرفت‌های صورت‌گرفته در مذاکرات، هنوز مسائل حل‌نشده‌ای باقی مانده است.

وی که در جمع خبرنگاران حاضر در وین صحبت می‌کرد، گفت طرفین در مذاکرات اخیر سخت تلاش کرده‌اند و به پیشرفت‌هایی نیز دست یافته‌اند.

فابیوس ادامه داد: من اینجا می مانم تا امشب و فردا صبح نیز به کار خود ادامه دهیم و امیدوارم که بتوانیم از چند متر باقیمانده عبور کنیم. چیزهای خوبی حاصل آمده است اما نقاط دشواری نیز همچنان در مذاکرات باقی مانده است. چندین متر باقیمانده از این ماراتن سخت ترین بخشهای باقیمانده از این مسیر است.

وی تأکید کرد که همواره چندین متر پایانی مذاکرات «دشوارترین بخش کار است.»

وزیر خارجه فرانسه که گفته می‌شود سخت‌گیرانه‌ترین موضع را در میان وزرای خارجه حاضر در مذاکرات هسته‌ای دارد، همچنین گفت موضع پاریس، همواره «قاطعانه» بوده است.

اشتاین مایر وین را ترک کرد

جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۸
وزیر خارجه آلمان برای شرکت در اجلاسی درباره یونان در پایتخت کشورش که امشب برگزار می‌شود راهی برلین شد.
به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، منابع نزدیک به هیات آلمانی اعلام کردند که فرانک والتر اشتاین مایر قرار است صبح روز جمعه به وین بازگردد.

آن‌ها اعلام کردند که به نظر می‌آید اشتاین مایر اگر احساس داشت مذاکرات ممکن است شکست بخورد اینجا می‌ماند اما او این احساس را نداشت.
این منابع درباره ادامه مذاکرات در روزهای آینده اعلام کردند که این زمان می‌تواند خیلی زود باشد و یا احتمال دارد تا 72 ساعت به طول انجامد.
به غیر از وزیر خارجه آلمان به نظر می‌آید وزیران خارجه فرانسه و انگلیس در وین می‌مانند.
هتل کوبورگ امشب یکی از طولانی‌ترین و حساس‌ترین روزهای مذاکراتی خود را پشت سر خواهد گذاشت.

تاریخ انتشار:   ۱۹ تير ۱۳۹۴ - ۰۳:۱۱            

وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با روند مذاکرات اظهار داشت: متاسفانه ما هم شاهد تغییر مواضع و هم شاهد زیاده خواهی هستیم و هم شاهد این هسنیم که چندین کشور در پنج بعلاوه یک دارای مواضع متفاوتی هستند.

به گزارش خبرنگار
"محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با روند مذاکرات اظهار داشت: متاسفانه ما هم شاهد تغییر مواضع و هم شاهد زیاده خواهی هستیم و هم شاهد این هسنیم که چندین کشور در پنج بعلاوه یک دارای مواضع متفاوتی هستند.

وی افزود: این مسایل مذاکرات را دشوار کرده. ما خواهان توافق با عزت و مذاکره هستیم و به مذاکره ادامه می دهبم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: اگر طرف مقابل بدنبال توافق شرافتمندانه متوازن باشد توافق در دسترس است.

ظریف: مواضع متفاوت چند کشور مذاکرات را دشوار کرده است

جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ - ۰۳:۱۹
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: مواضع متفاوت چندین کشور در گروه 1+5 مذاکرات را دشوار کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به وین، محمدجواد ظریف پس از مراسم شب احیا، در جمع خبرنگاران افزود: متاسفانه ما شاهد تغییر مواضع، زیاده‌خواهی و هم شاهد این هستیم که چندین کشور 1+5 دارای مواضع متفاوتی هستند. این مسائل، مذاکرات را دشوار کرده است.

وی همچنین تاکید کرد: ما خواهان توافق با عزت هستیم و به مذاکره ادامه می‌دهیم. اگر طرف مقابل به دنبال توافق شرافتمندانه و متوازن باشد، توافق در دسترس است.

ظریف ضمن عرض تسلیت و تقاضای دعا از مردم، خاطرنشان کرد: مذاکرات دشواری‌های ویژه‌ای دارد؛ بویژه الان که روزهای نهایی مذاکرات است. حتماً در این زمان با هر کلمه‌ای که پایین و بالا بشود، می‌تواند تغییر اساسی صورت گیرد؛ پس هم ما با دقت مذاکره می‌کنیم و هم طرف مقابل این کار را می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری گفته‌اند، ما به دنبال یک توافق با عزت هستیم و برای رسیدن به آن وارد میدان شدیم. مردم ایران دنبال توافق هستند اما توافقی که با عزت باشد.

ظریف بار دیگر تاکید کرد که ایران میز مذاکره را ترک نکرده و نخواهد کرد و اگر طرف مقابل به دنبال توافق شرافتمندانه متوازن باشد، حتماً این توافق قابل دسترسی است.

وی همچنین اظهار کرد: به هر حال یا توافق می‌شود یا نمی‌شود و از این دو حالت خارج نیست. به مرحله‌ای رسیده‌ایم که واقعا طرف‌های مقابل ما باید تصمیم بگیرند که به دنبال توافق هستند یا فشار. بارها گفته‌ایم که توافق و فشار قابل جمع نیست و باید یکی از این دو را انتخاب کنند.

Captain

Captain

نماد کاربر
947

تاريخ عضويت

توسط Hesam - 1994 » چهارشنبه 24 تیر 1394 17:57

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره آمریکا پس از انتشار متن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 اعلام کردند برای بر هم زدن این توافق نهایت تلاش خود را خواهند کرد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وای‌نت نیوز، نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا حتی پیش از بررسی متن توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 در کنگره، اعلام کردند برای بر‌هم زدن این توافق نهایت تلاش خود را خواهند کرد.

این اظهار‌نظرها موجب آغاز مبارزه‌ای سخت برای نجات «دستاورد دیپلماتیک» امضای اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا شده است.

کنگره آمریکا 60 روز مهلت دارد تا مفاد متن منتشر شده دیروز 14 ژوئیه (23 تیر) توافق هسته‌ای جامع میان ایران و گروه 1+5 را بررسی کند. «باراک اوباما» روز گذشته هشدار داد رأی منفی کنگره به توافق هسته‌ای را وتو خواهد کرد.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا:
معاون رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرد دموکرات‌های کنگره پس از درک صحیح از توافق هسته‌ای آن را تائید خواهند کرد.
به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ اسکای نیوز در خبری فوری به نقل از معاون رئیس جمهور آمریکا نوشت: "اعضای دموکرات کنگره هنگامیکه توافقنامه هسته‌ای با ایران را خوب بفهمند آن را تائید خواهند کرد."

بعدي