انتقال ماهواره به مدار زمین با هواپیمای جت

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1036
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 آبان 1392, 7:54 pm
سپاس‌های ارسالی: 5770 بار
سپاس‌های دریافتی: 3068 بار

انتقال ماهواره به مدار زمین با هواپیمای جت

پست توسط Hesam - 1994 » دو شنبه 20 بهمن 1393, 9:10 pm

تماشا کنید: انتقال ماهواره به مدار زمین با استفاده از هواپیمای جت

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

آژانس تحقیقات پیشرفته‌ی دفاعی آمریکا که بازوی تولید دانش و دست‌یابی به فناوری‌های جدید وزارت دفاع این کشور است، برنامه‌ی جدیدی را برای ارسال ماهواره‌ها به جو زمین تدارک دیده است. دارپا در نظر دارد تا از هواپیما‌های جت برای انتقال ماهواره‌ها به جو استفاده کند.

براساس اطلاعات منتشر شده، دارپا در نظر دارد تا برای قراردادن ماهواره‌‌ها در جو زمین از هواپیماهای جت استفاده کند. این مهم از طریق سوار کردن موشک حامل ماهواره روی هواپیماهای جت صورت می‌پذیرد.
البته باید به این نکته اشاره کرد که این نگرش جدید نیست و پیش از این نیز در پروژه‌های نظیر پلتفرم پگاسوس کمپانی اربیتال ساینس و همچنین سیستم ارسال ماهواره‌ی ویرجین گالاکتیک از چنین ایده‌ای برای ارسال ماهواره‌ها به فضا استفاده شده است. دارپا در نظر دارد تا با سرمایه‌گذاری یک میلیون دلاری ماهواره‌ای ۴۵ کیلوگرمی را برای مانیتورینگ ۲۴ ساله‌ی کره‌ی زمین روانه‌ی فضا کند.
کمپانی بوئینگ طرف قرارداد دارپا در اجرای این پروژه است که ALASA نام دارد. ALASA برگرفته از Airborne Launch Assist Space Access است. بوئینگ از سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۲ پرتاب آزمایشی را با استفاده از این سیستم انجام خواهد داد.
این روزها ارسال ماهواره‌ها به فضا با برنامه‌ریزی‌های قبلی و ارسال چندین ماهواره به فضا صورت می‌پذیرد. با توجه به اینکه هزینه‌ی ساخت یک ماهواره نامشخص است، ارسال یک ماهواره با روش کنونی می‌تواند ده‌ها میلیون دلار برای آژانس‌های فضایی هزینه داشته باشند. با توجه به این موضوع، سیکل ارسال ماهواره‌ها به دلیل هزینه‌ی بالا طولانی می‌شود.
بخشی از صرفه‌جویی در هزینه‌ی مورد نیاز برای ارسال ماهواره‌ها به فضا به دلیل استفاده از هواپیمای جت است. دارپا امیدوار است تا با ترکیب سوخت راکت‌های مورد استفاده با اکسیدکننده‌ها راکت‌های بزرگ‌تری را تولید کند که می‌توان این موضوع را قدم بزرگی خواند.
ماهواره‌هایی به وزن ۴۵ کیلوگرم بسیار سبک هستند، چراکه میانگین محموله‌هایی فضایی که شامل فضاپیماهایی برای حمل انسان یا بار است، تقریبا ۲۰۹۷ کیلوگرم می‌شود. اما با این حال چنین امکانی می‌تواند راه را برای ارسال ماهواره‌های کوچک به فضا در کاربردهای مختلف هموارتر از پیش کند. برای درک چگونگی استفاده از این راهکار می‌توانید ویدئوی زیر در آپارات تماشا کنید:

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

منبع :زومیت
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”