در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Captain

Captain

no avatar
1225

تشکر کرده: 950 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: باز کردن سرسیلندر

توسط shafagh 2 » يکشنبه 6 اردیبهشت 1394 14:06

با سلام خدمت محمد اقای عزیز

یک پیکان 83 دارم دو روز پیش متوجه کم شدن قدرت موتور و استارت خوردن زیاد ان بعد از هربار خاموش کردن ان شدم در حالیکه در مدت 6 سال با نیم استارت روش می شد. با بررسی ورودی روغن روی قالپاق متوجه درات ریز اب شدم اما با کشیدن گژ رنگ روغن طبیعی بود دانستم که مقدار نفوذ اب در سیلندرها کم است بلافاصله شروع به باز کردن سر سیلنرد کردم. همه پیچها باز شده بود ام سر سیلندر در یک قسمت که پیچ شاخص دارد بالا نمی امد و از سیلندر جدا نمی شد. جرم های موجود باعث گیرپاژ ان شده بود. کمی روغن ترمز ریختم و لی فردا بازهم همان مشکل بود و سر سیلندر جدا نمی شد. دانستم که قراد دادن پیچ گوشتی یا ابزار های اهنی دیگر بین سیلندر و سر سیلندر و اهرم کردن ان اشتباه است و ممکن است باعث خط افتادن سر سیلندر یا خود سیلندر شود و لذا از تخصص اختراعی خود استفاده کردم و با استفاده از یک پیچ و مهره بعنوان پولی کش و استفاده از یک زائده پله مانند کنار سیلندر بعنوان تکیه گاه و قرار دادن یک فک اچار بکس بعنوان سری لغزنده و قرار دادن ان در زیر یکی از پیچ های مانیفیلد و گرداندن مهره با اچار بالاخره سر سیلندر را ازاد کردم و خارج نمودم. معاینات بطور مختصر چنین بودند :
1- گودی کف سرسیلندر مربوط به دو سیلندر وسط و سر سوپاپ های مربوطه زنگ زده بودند و نشان نفوذ مقدار کمی بخار در این دو سیلندر بودند اما هیچ ابی مشاهده نشد.
2- کلیه مجراهای اب وسط سیلندر به سمت سر سیلندر کاملا با ذرات و جرم بسته و کیپ شده بودند و تنها با لبه تیز کاردک و مته انها را باز کردم! دلیل این امر شاید ان بوده که مدت یکسال ماشین اب کم می کرد و من مرتب هر دو روز یکبار اب به رادیاتور اضافه می کردم در حالیکه هیچ وقت از اب مخصوص رادیاتور هم استفاده نکردم.
3- بعد از پاک کردن مجراها و همچنین استفاده از کاردک و فرزدستی با فرچه سیمی برای پاک کردن اثار واشر از سطح سیلندر متوجه شدم یکی دوتا از مجراها کمی پخ بهم زده اند و لبه تیز انها از بین رفته است.  حالا دقیقا نمی دانم ایا این خوردگی کم دهانه منافذ اب اشکالی بعدی ایجاد می کند یا نه؟
4- در مورد لقی سوپاپ ها نمی توانستم اطمینان حاصل کنم پون با وجود فنر سوپاپ ها امکان تشخیص وجود نداشت و نمی دانستم وشر روی فنرها و قفل ان چطور باز می شود اما بعدا که تراشکار با چکش و یک لوله روی انها کوبید و قفل و فنرها ازاد شدند فهمیدم! ناچار ان را به تراشکاری منتقل کردم و تراشکار گفت ما می توانیم سوپاپ ها را ازاد کنیم اما وظیفه ما نیست ان را ببندیم چون اچار مخصوص می خواهد. بین این نکته که بروم اچار ان را بخرم یا از یکی از مکانیک های اطراف برای بستن ان کمک بخواهم مردد بودم و هنوز هم هستم چون قرار است امروز ساعت 5 بعد از ظهر بروم و سر سیلند را تحویل بگیرم. اما من معمولا همان پولی را که می خواهم به مکانیک بدهم وقتی خودم این نوع تعمیرات را انجام می دهم با ان اچار جدید می خرم و به همین سبب است که تقریبا نیم از کلکسیون اچارهای من تکمیل است ( البته من مخترع یک اچار بی نظیر هم هستم که الان در سازمان ثبت اختراعات مراحل صدور گواهینامه اختراع را می گذراند و بواقع شاید یکی از اچارهای عمومی دنیا نظیر اچار بکس شود) در ضمن تراشکار سوپاپ ها را در جای انها امتحان کرد و گفت لقی ندارد و فقط باید لاستیک های سر سوپاپ عوض شود. خواستم از شما بپرسم ایا با وجود انکه لقی در سوپاپ ها وجود ندارد ولی ماشین پنج شش سال است که کار می کند و بیشتر هم با گاز بوده بهتر نیست حالا که سرسیلندر باز است بگویم بوش های سوپاپ ها هم عوض شود؟
5- در مورد پاک کردن کف سیلندر منافذ روغن را نپوشاندم اما سعی کردم خرده های واشر به سیلندرها و منافذ نفوذ پیدا نکند اما بالاخره مقدار کمی هم در انها پراکنده شد. فکر کردم ان خرده واشرهای  کم بعدا در درون قیلتر روغن محبوس خواهد شد و در ضمن تقریبا زمان تعویض کردن روغن و ف_*ل_ن*__ر هم هست. در مورد نفوذ این زائدات به محفظه اب سیلندر قبل از انکه لوله های رادیاتور را وصل کنم، بعد از روشن کردن ماشین از یک شلنگ اب استفاده می کنم تا با نیروی واتر پمپ انها از سیلندر و یا سر سیلندر خارج شوند.
6- موقع بررسی سیندرها اثری از یک کدری بصورت یک خط سراسری به عرض تقریبا 5 میلیمتر در سیلندر یک شدم برای اینکه بفهمم ایا سیلندر خط افتاده یا نه بک کف انگشت بر روی ان کشیدم اما چیزی محسوس نبود اما وقتی با ناخن روی ان کشیدم زبری خیلی کمی داشت ایا این مسئله مشکلی ایجاد می کند؟

7- در مورد بستن پیچ های یر سیلندر اچار تورک ندارم اما تجربه تعمیر کامل موتور ژیان سابق و گیربکس ان را دارم و اکثرا می بینم بیشتر مکانیک ها هم از این نوع اچار ندارند و تجربی پیچ را می بندند. از طرفی موقع باز کردن پیچ ها مقدار سفتی ان در ذهنم هست بدون انکه دور انها را بشمارم اما پیچ های کناری ان که در سمت محفظه انژکتور بود مثل پیچ های وسط سر سیلندر محکم نبودند و براحتی باز شدند لذا ایا می توان بنا بر تجربه و حس میزان مساوی فشار سر سیلندر بر واشر ان را ببندم؟
8- حدود هفت ماه قبل برای فیلرگیری واشر چوب پنبه ای قالپاق روغن عوض شده ایا می توان از همان واشر قبلی استفاده نمود یا حتما بایست واشر عوض شود؟

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
56

تشکر کرده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 22 بهمن 1393 01:52

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mohamadrasoolnoori » سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 03:01

با سلام
3- اگه خوردگیش کم باشه نه مشکلی ایجاد نمیکنه چون خود واشر سر سیلندر اون خورگی رو هنگام پرس شدن پر میکنه
4-اگه لقی نداره و داخل شون خوردگی زدگی نداره و صاف و سیقلیه لازم نیست عوضشون کنی خود تراشکارها اگه کار درست باشه و ماهر باشه گفته لزومی نداره پس عوضشون نکن
5-اون کدری که گفتی با دست کشیدن پاک شد یا نه؟کدری بستگی داره چی باشه روغن بود یا دوده؟
6-معمولا دیواره سیلندر باید صاف و سیقلی باشه که کمپرس رد نکنه پایین بزنه تو کارتر یا اینکه روغن و یا بخارات روغن بیاد بالای پیستون این امر باعث افت شتاب یا بد کار کردن یا روغن سوزی مختصر میشه
اگه یه سیلندرت خط و خشش کمه چاره ای نیست باید بیخیال بشی به شرطی که خشش کم باشه ها خیلی کم  ولی اگه تمام سیلندرهات اینجوریه باید سیلندرت بره تراشکاری

7- آچار تورکمتر باشه خیلی بهتره چون پیچها باید یه میزون سفت بشه اگه یه میزون سفت نشه دوباره سر سیلندرت تاب برمیداره و واشر میسوزونه اگه شل بسته بشه چون واشر به سرسیلندر و سیلندر درست پرس نشده و آب بندی نشده احتمال تاب برداشتنش و سوختن واشر سر سیلندرت حتمیه
اگه زیاد سفتشون کنی که این اشتباه رو بیشتر مکانیکها انجام میدن چون حدسی سفت میکنن درسته شاید تقریبا یک میزون سفت کنن ولی چون با فشار زیاد سفت میکنن تمام الیاف واشر سر سیلندر از داخل میریزه به هم شاید موتوری که باید ده سال کار کنه دو ساله یا شاید کمتر  کار کنه و واشر میسوزونه
8-خوب ورندازش کن ببین اگه سالمه جاییش زدگی و پارگی نداره و رو موتورت که بسته بود روغن نمیداد احتیاجی به عوض کردن نداره
موفق باشید

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
56

تشکر کرده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 22 بهمن 1393 01:52

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mohamadrasoolnoori » سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 03:04

این تایپیک رو از اول خوب مطالعه کن خیلی چیزها متوجه میشی سوالی بود تا اونجایی که بلد باشم در خدمتتون هستم و دیگر دوستان هم هستن حتما کمک خواهند کرد که انشاالله بتونی سر سیلندرتو بدون هیچ مشکلی جمع کنی شب عالی متعالی

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

قبلي