جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف شواهدی از اقیانوس زیر سطحی در قمر مشتری

توسط behrad90 » جمعه 22 اسفند 1393 22:45


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
March 12, 2015


کشف شواهدی از وجود اقیانوسی عظیم در بزرگترین قمر مشتری


ناسا روز گذشته اعلام کرد که  به شواهدی مبنی بر وجود اقیانوسی از آب شور در بزرگترین قمر مشتری به نام گانیمد دست یافته است . این کشف توسط تلسکوپ فضایی هابل صورت گرفته است .سالها بود که دانشمندان به وجود اقیانوسی زیر سطحی در گانیمد مشکوک بودند اما تاکنون کاملا از آن مطمئن نبودند. این خبر یک روز بعد از آن که دانشمندان اعلام کرده بودند انسلادوس قمر سیاره زحل دارای آبهای گرم در زیر سطح یخی خود میباشد، اعلام گردید . وجود اقیانوس زیر سطحی قبلا در یکی دیگر از اقمار مشتری به نام یوروپا هم تائید شده بود . به نظر میرسد منظومه ما وارد دوره جدیدی از کشفیات هیجان انگیز میشود چون آب کلید اساسی حیات شناخته شده میباشد.

تصویری از شفقهای گانیمد که توسط هابل تهیه شده است

مشتری حداقل 69 قمر شناخته شده دارد .4 قمر بزرگ آن با نامهای آیو ، اروپا ، گانیمد ،و کالیستو توسط گالیله کشف شدند و امروزه به اقمار گالیله ای معروفند . گانیمد با قطر 5268 کیلومتر  بزرگترین ماه در منظومه شمسی  است حتی از عطارد و پلوتون هم بزرگتر است  ضمن آن که تنها ماه منظومه شمسی است که میدان مغناطیسی دارد.

پژوهشگران با استفاده از تلسکوپ هابل به اقیانوسی از آب شور  که در زیر سطح یخی این بزرگترین قمر مشتری پنهان شده پی برده اند . این اقیانوس که در زیر پوسته یخی گانیمد قرار دارد آب بیشتری از تمام آبهای سطحی زمین دارد . این اقیانوس حدود 100 کیلومتر عمق داشته که به این ترتیب 10 برابر عمیقتر از اقیانوسهای زمین است  . این اقیانوس در زیریک پوسته یخی به ضخامت 150  کیلومتر مدفون است  یافته جدید میتواند به دانشمندان در باره اجرام آبی دیگر در منظومه شمسی و ماورای منظومه شمسی  کمک کند .برشی از قسمتهای داخلی گانیمدشامل هسته آهنی ، گوشته صخره ای ،گوشته یخی ،اقیانوس آب مایع شور وپوسته سطحی یخی


گانیمد مانند زمین دارای یک هسته آهنی است که منشا میدان مغناطیسی این ماه بزرگ میباشد وجود چنین میدان مغناطیسی باعث شکل گیری شفقهای قطبی میشود وقتی میدان مغناطسیی یک سیاره یا یک قمر با گازهای اتمسفر آن وارد واکنش شود شفقهای قطبی شکل میگیرند  . شفقهای گانیمد مانند سیاره زمین در دو کمربند قطبی آن شکل میگیرند.


تصویری مفهومی از گانیمد و سیاره مشتری . خطوط زردرنگ بیانگر میدان مغناطیسی مشتری هستند

در واقع  با بررسی شفقهای گانیمد وجودآبهای زیر سطحی را در این ماه مشتری تائید شده است . علاوه بر میدان مغناطیسی گانیمد، این قمر همچنین به خاطر نزدیکی به سیاره مشتری  تحت تاثیر میدان مغناطیسی این سیاره قرار دارد . زمانی که میدان مغناطیسی مشتری تغییر میکند شفقهای گانیمد هم تغییر میکنند که باعث میشود کمربند شفقی حرکتی نوسانی روبه جلو و عقب داشته باشد . اما این حرکت نوسانی ضعیفتر از آنچه که انتظار مییرفت رخ میدهد. دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بواسطه آبهای زیر سطحی گانیمد این پدیده روی میدهد و در واقع اقیانوس آب شور گانیمد مسئول این پدیده است . چون جریان آب شور یک رسانای الکتریکی میباشد که باعث یک میدان الکتریکی ثانویه در جهت مخالف مشتری میشود . این پدیده باعث ثبات نسبی شفقها میشود

10 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان