در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1741

تشکر کرده: 3587 مرتبه
تشکر شده: 4371 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: تصاویری از جنگ

توسط bamn » سه شنبه 25 فروردین 1394 20:44

جنگ چین و ویتنام:

شاید تصور کنید دو کشور کمونیستی چین و ویتنام دارای راوبط نزدیکی با هم باشند اما واقعیت این است که ویتنامی ها برخلاف کره شمالی اصلاً رابطه دوستانه ای با چین ندارند . حزب کمونیست ویتنام معتقد به مارکسیسم لنینیسم می باشد و با مائوئیست های چین سنخیت چندانی ندارد به همین دلیل هم در دوران جنگ ویت کنگ ها با سربازان فرانسوی و سپس آمریکایی ها ، چینی ها کمک چندانی به آنها نمی کردند و غربی ها از این بابت خیالشان راحت بود و باز هم شکست خوردند!!! به هر حال ، چین کمونیست که شدیداً مایل به نفوذ در هندوچین بود بجای ویتنام توجهش را به کامبوج جلب کرد . جایی که چریک های خمرهای سرخ از خود چینی ها هم مائوئیست تر بودند و رهبرشان پول پوت در اجرای سیاست های تصفیه ای بسیار سخت گیر و بی رحم . خمرهای سرخ بعد از چند سال جنگ در سال 1975 توانستند حکومت مرکزی را سرنگون کنند . آنها شهرها را متروکه کردند و بیشتر مردم را به اردوگاه های کار اجباری روستایی فرستادند . اما برای پول پوت که می خواست پا جای پای هیتلر بگذارد ، کامبوج به هیچ عنوان کافی نبود و از بهار 1977 نیروهای کامبوجی شروع به تعرض به مرزهای ویتنام کردند . ویتنامی ها در ابتدا چندان واکنشی نشان ندادند اما سرانجام به خشم آمدند و در اواخر سال 1978 با تمام قوا به کامبوج حمله کردند و در ژانویه 1979 پنوم پن را فتح نمودند .
واکنش چین نسبت به حمله ویتنام شدید و قاطع اما نیمه تمام بود! چینی ها در 17 فوریه تعرض به مرزهای شمالی ویتنام را آغاز و با وجود مقاومت شدید ویتنامی ها با تکیه بر حجم انبوه نیروهای نظامی و تسلیحات به داخل خاک این کشور نفوذ کردند اما جنگ با همان سرعتی که شروع شده بود یک ماه بعد به پایان رسید و تا امروز هم تحلیلگران نظامی حیرانند که چرا چینی ها نیروهایشان را از ویتنام عقب کشیدند؟! آمار دقیق تلفات این جنگ یک ماهه هم خود مسئله دیگری است! آمارهای چینی حکایت از کشته شدن 30 تا 60 هزار سرباز و 70 هزار غیرنظامی ویتنامی در برابر 7 هزار نظامی چینی دارد . اما ویتنامی ها می گویند چینی ها 26 هزار کشته داده اند و بیش از صد هزار غیرنظامی ویتنامی را به قتل رسانده اند و البته حرفی از تلفات خودشان نمی زنند! آمار اسرا هم به همین نسبت غیر قابل اعتماد است اما بیشتر منابع به اسارت حدود 240 سرباز چینی در برابر حدود 1600 سرباز ویتنامی اشاره دارند .

اما البته این پایان کار نبود و زد و خوردهای مرزی طی سال های بعد تا زمان خروج نظامیان ویتنامی از کامبوج در سال 1989 ادامه داشت . یکی از آخرین و مشهورترین این درگیری ها نبرد جزیره مرجانی جانسون جنوبی در 14 مارس 1988 بود! لازم به توضیح است که مجموعه جزایر مرجانی واقع در مرکز دریای چینی جنوبی یکی از مناقشه برانگیز ترین نقاط جهان است و کشورهای چین ، ویتنام ، مالزی ، فیلیپین ، تایوان و تا حدود کمتری ، تایلند ، بطور دائم بر سر تصاحب این جزایر با یکدیگر رقابت دارند . جزیره مرجانی جانسون جنوبی هم یکی از این جزایر است که در سال 1988 حتی هنوز سر از آب بیرون نیاورده بود اما نظامیان ویتنامی در حالی که تا زانو درون آب بودند ، روی آن ایستاده بودند تا توسط نظامیان چینی اشغال نشود! ناوهای چینی هم نامردی نکردند و سربازان ویتنامی را به گلوله بستند که بیش از 70 نفر آنها کشته شدند!سربازان ویتنامی پنوم پن (پایتخت کامبوج) را اشغال می کنند - ژانویه 1979
نقشه حمله چین به ویتنام در فوریه 1979
پیشروی نظامیان چینی در ویتنام
یک سرباز نوجوان ویتنامی در اسارت چینی ها
و یک کماندو ورزیده چینی در اسارت ویتنامی ها!
صف سربازان چینی اسیر شده
اسرای ویتنامی که نشسته اند و به سخنرانی مقامات چینی گوش می دهند
مجمع الجزایر مرجانی دریای چین جنوبی
گلوله باران سربازان ویتنامی توسط چینی ها در 14 مارس 1988
سپتامبر 1989 ، خروج سربازان ویتنامی از کامبوج در میان مشایعت مردمی که آنها را ناجی خود می دانستند
مشاهده تاسیسات دریایی و نظامی در میان آب های ظاهراً خالی دریای چین جنوبی امری کاملاً عادی است! کشورهای منطقه اینطور مالکیت خود را بر جزایری که صدها و هزاران سال طول می کشد تا از آب بیرون آیند نشان می دهند!!!

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1741

تشکر کرده: 3587 مرتبه
تشکر شده: 4371 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: تصاویری از جنگ

توسط bamn » سه شنبه 1 اردیبهشت 1394 19:22

جنگ داخلی اسپانیا (1936-1939)

بعد از دو جنگ جهانی ، جنگ داخلی اسپانیا را باید بی رحمانه ترین و بی منطقانه ترین جنگ اروپا در قرن بیستم دانست . خب شاید بعضی ها این عنوان را مناسب جنگ داخلی بوسنی (که به آن هم در آینده خواهیم پرداخت) بدانند اما حداقل جنگ داخلی بوسنی این منطق را داشت که درگیری بین سه قومیت این کشور بود و حدود و مرزهای مشخصی داشت . اسپانیایی ها سر چه چیزی جنگیدند؟ سر اینکه پادشاه داشته باشند یا نه! و با اینکه سلطنت طلبان در جنگ پیروز شدند عملاً چهار دهه دیگر طول کشید تا اسپانیا صاحب یک پادشاه باشد!!!
در طول دهه بیست ، اسپانیا گرفتار آشوب های سیاسی و اجتماعی بود و بحران بزرگ اقتصادی هم به اختلافات دامن می زد تا اینکه در سال 1931 با انقلاب جمهوری خواهان پادشاه از کشور گریخت و اعلام جمهوری شد . با این وجود احزاب جمهوری خواه بجای حل مشکلات کشور ، مرتب با یکدیگر مجادله می کردند و در برخورد با مخالفان ، بخصوص دو طبقه روحانیون کاتولیک و ملاکان ثروتمند بشدت سخت گیر بودند . با این حال آنها در انتخابات پارلمانی فوریه 1936 به پیروزی رسیدند و آخرین امید احزاب سلطنت طلب و ملی-مذهبی ها برای به قدرت رسیدن بدون توسل به زور از میان رفت .
در 17 جولای ، نظامیان سلطنت طلب به رهبری ژنرال فرانکو در تعدادی از پادگان های کشور دست به شورش زدند و کنترل تقریباً نیمی از کشور را بدست گرفتند و این آغاز جنگ داخلی بود که تا مارس 1939 بطول انجامید و به گفته منابع مختلف پانصد هزار تا یک ملیون کشته برجای گذاشت (و این البته جدای از صدها هزار نفری است که طی حدود چهار دهه بعدی در سخت ترین سال های دیکتاتوری نظامیان اعدام یا زیر شکنجه به قتل رسیدند) .
در طول جنگ داخلی اسپانیا ، کشورهای غربی (انگلیس ، فرانسه ، آمریکا و متحدانشان) که از حکومت جمهوری خواهان دل خوشی نداشتند اقدام به تحریم نظامی اسپانیا و محاصره دریایی این کشور نمودند اما عملاً نسبت به اقدامات آلمان و ایتالیا کاری انجام ندادند . هیتلر و موسولینی نتنها در تامین تسلیحات و تدارکات سلطنت طلبان فعال بودند بلکه نیروی هوایی آلمان عملاً با بمباران شهرهای اسپانیا خودش را برای جنگ جهانی آماده می کرد . در این بین فقط شوروی بود که با ایجاد کمپین بین المللی به اعزام داوطلبان چپ گرا و کمونیست به اسپانیا کمک می کرد و باعث شد بسیاری از نویسندگان و هنرمندان روشنفکر اروپا و آمریکا از این طریق در جنگ داخلی اسپانیا مشارکت نمایند .
با این اوصاف جنگ به سود سلطنت طلبان پیش رفت و سرانجام در پایان مارس 1939 با تسلیم مدافعان مادرید رسماً به پایان رسید . ولی آلمان و ایتالیا نتوانستند در نهایت به هدفشان برسند و ژنرال فرانکو با وجود اصرار فراوان هیتلر (بویژه در پاییز 1940) در طول جنگ جهانی دوم بی طرفی اسپانیا را حفظ کرد و پاداشش را که باقی ماندن در قدرت تا زمان مرگ در سال 1975 بود دریافت داشت و تازه پس از فوت او بود که شاهزاده خوان کارلوس توانست رسماً بر تخت سلطنت اسپانیا تکیه بزند و البته بلافاصله با اعمال تغییرات فراوان در قانون اساسی ، اختیارات خود را محدود و قدرت سیاسی کشور را در دستان پارلمان قرار داد!چهار مرحله عمده جنگ
نیروهای بادیگارد سرخ بین المللی در اسپانیا
توپخانه جمهوری خواهان در جبهه گوآدالاخارا که مهمترین محور نبردهای اطراف مادرید بود و شهرت جهانی کسب کرد
کمونیست ها در حمله و تخریب کلیساها و نمادهای مذهبی تا آنجا افراط می کردند که به درگیری های خونین با سایر نیروهای جمهوری منجر می شد
این هم یک نمونه دیگر از تعرضات به کلیساها توسط کمونیست ها
بمباران بارسلون توسط هواپیماهای آلمانی در سال 1938
شهر گرانولرس پس از بمباران
سربازان سلطنت طلب و ملی گرا در جبهه تولدو
فوریه 1939 ، نیروهای فرانکو با عبور از رودخانه ایبرو بارسلون را فتح می کنند
مارس 1939 ؛ ستون زرهی سلطنت طلبان در حال پیشروی به سمت مادرید
اکتبر 1940 ؛ هیتلر به دیدار فرانکو می رود تا او را در پیوستن به جنگ با انگلیس متقاعد کند اما ژنرال که می داند شکست انگلیس دور از دسترس هیتلر است بیش از آنچه پیشوا انتظار دارد از غنائم پس از جنگ مطالبه می کند
هیتلر که سخت از دست فرانکو عصبانی است پیش از موعد اسپانیا را ترک می کند و هیملر را برای ادامه مذاکرات باقی می گذارد!

در واقع عدم همراهی فرانکو با هیتلر باعث شد تا رهبر آلمان نازی نقشه هایش برای حمله به شوروی را جلو بیاندازد وگرنه در پاییز 1940 تسخیر کامل مدیترانه و پایگاه های انگلیس در مصر ، مالت و جبل الطارق ، فکر اصلی هیتلر برای تحمیل شکست به انگلستان بود .

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

قبلي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان