در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

2590

تشکر کرده: 1845 مرتبه
تشکر شده: 3386 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 اردیبهشت 1389 11:44

محل سکونت

KWT

آرشيو سپاس: 2956 مرتبه در 828 پست

Re: اخبار زلزله ها

توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » سه شنبه 2 آذر 1395 18:11

bamn نوشته است:
با عرض سلام مجدد .

بامداد امروز به وقت محلی زمین لرزه ایی به بزرگی 7.3 ریشتر شمال شرقی ژاپن را لرزاند .  با اینکه سازمان هواشناسی ژاپن پیشبینی سونامی 3 متری را کرده بود اما تاکنون بلندترین موج سونامی ثبت شده ب[B]یشتر از 1.4 متر ارتفاع نداشته است
و موج رسیده به نیروگاه اتمی فوکوشیما هم حدود یک متر ارتفاع داشته . .[/B]

سلام
امواج تسونامی 2011 که به ژاپن رسید چند متر بود ؟
با تشکر
دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا

bamn از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

1112

تشکر کرده: 2859 مرتبه
تشکر شده: 3341 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: اخبار زلزله ها

توسط bamn » سه شنبه 2 آذر 1395 21:46

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته است:
bamn نوشته است:
با عرض سلام مجدد .

بامداد امروز به وقت محلی زمین لرزه ایی به بزرگی 7.3 ریشتر شمال شرقی ژاپن را لرزاند .  با اینکه سازمان هواشناسی ژاپن پیشبینی سونامی 3 متری را کرده بود اما تاکنون بلندترین موج سونامی ثبت شده ب[B]یشتر از 1.4 متر ارتفاع نداشته است
و موج رسیده به نیروگاه اتمی فوکوشیما هم حدود یک متر ارتفاع داشته . .[/B]

سلام
امواج تسونامی 2011 که به ژاپن رسید چند متر بود ؟
با تشکر


با سلام مجدد و تشکر از شما .
قبل از اینکه پاسخ شما را بدهم لازم است یک نکته را توضیح دهم ؛ امواج سونامی با موج های معمولی دریا تفاوت دارند . موج های معمولی توسط نیروی باد تولید می شوند و روی سطح آب جریان دارند ، در حالی که امواج سونامی بر اثر جابجایی بخشی از بستر دریا شکل می گیرند و بنابراین بخش اعظم حجم جابجایی آنها پیش از رسیدن به خشکی زیر سطح آب است . موج سونامی در لحظه رسیدن به ساحل ارتفاع خیلی زیادی ندارد اما به خاطر فشار حجم آب پشت موج پیشتاز ، حرکت آب در خشکی تا زمانی که این فشار کاملاً از بین نرفته باشد ادامه می یابد ، بنابراین منظور از ارتفاع امواج سونامی ، ارتفاع ظاهری آنها نیست بلکه حداکثر ارتفاع خشکی از سطح دریاست که تحت تاثیر امواج قرار می گیرند .
در زلزله 2011 ژاپن بطور رسمی حداکثر ارتفاع امواج سونامی 15 متر اعلام شده اما برخی محققان ادعا می کنند آثار امواج را در ارتفاع 40 متری از سطح دریا هم دیده اند . در سونامی سال 2004 اقیانوس هند حداکثر ارتفاع ثبت شده 30 متر بوده ، سونامی هم که سال 1755 لیسبون (پایتخت پرتغال) را نابود کرد احتمالاً 18 متر ارتفاع داشته . بلندترین ارتفاع ثبت شده رسمی برای امواج سونامی 67 متر است که براثر زلزله 9.2 ریشتری 27 مارس 1964 در آلاسکا رخ داده ، جالب اینکه بر اثر این زلزله و سونامی فقط 139 نفر کشته شدند چون منطقه کانون زمین لرزه کم جمعیت بود و بیشتر قدرت سونامی هم به سمت مرکز تقریباً خالی از جزیره اقیانوس آرام تخلیه شد و سکنه سواحل شمالی جزایر هاوایی هم به موقع هشدار را دریافت کردند . با این وصف باستان شناسان معتقدند سونامی های خیلی بدتری هم در طول تاریخ اتفاق افتاده اند که به مراتب قوی تر و مرتفع تر بوده اند . کسانی که به وجود آتلانتیس باور دارند یکی از دلایل احتمالی نابودی آن را یک سونامی بسیار بزرگ می دانند . اولین نسل از تمدن های پیشرفته دریای اژه در حدود سال 1540 قبل از میلاد بر اثر یک سونامی از بین رفتند که تاریخ تمدن یونان را حدود هشت قرن عقب انداخت . در تاریخ ژاپن هم از امواج سونامی با ارتفاع صدها متر نام برده شده است! حتی باستان شناسان ما هم معتقدند بندر پر رونق سیراف در خلیج فارس بر اثر یک سونامی بزرگ نابود شده است!

کانال موقت تلگرام فروشگاه بنده :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد MOHAMMAD_ASEMOONI از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

1112

تشکر کرده: 2859 مرتبه
تشکر شده: 3341 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: اخبار زلزله ها

توسط bamn » شنبه 6 آذر 1395 10:46

با سلام مجدد .

عصر دیروز زمین لرزه ایی به بزرگی 6.5 ریشتر نواحی کوهستانی نزدیک مثلث مرزی بین چین ، تاجیکستان و قرقیزستان را لرزاند . کانون اصلی این زمین لرزه در داخل خاک چین بوده و پس از آن هم دهها پس لرزه با بزرگی 4 تا 5 ریشتر رخ داده است . منطقه وقوع زلزله که دارای اکثریت جمعیتی مسلمان با قومیت قرقیز و تاجیک می باشد در منتها علیه غربی کشور چین و به معنای واقعی کلمه محروم ترین بخش این کشور است که اخبار مربوط به آن هم شدیداً توسط حکومت و رسانه های چین سانسور می شود . این منطقه به حدی محروم و خالی از امکانات می باشد که حتی سیاست چینی کردن ایالت سین کیانگ (برای مقابله با استقلال طلبی اکثریت مسلمانان ایغور این ایالت) شامل حال این محدوده نشده است!!!

گفته می شود در روستاهای مرزی تاجیکستان و قرقیزستان نزدیک به کانون زلزله تعدادی از خانه ها آسیب دیده و بر اثر ریزش سقف چند آغل تعدادی از دام ها تلف شده اند اما هیچگونه گزارشی از تلفات احتمالی زلزله در داخل خاک چین منتشر نشده است .

کانال موقت تلگرام فروشگاه بنده :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد MOHAMMAD_ASEMOONI از این پست سپاسگزاري کرده است

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

1112

تشکر کرده: 2859 مرتبه
تشکر شده: 3341 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 23 بهمن 1392 11:40

آرشيو سپاس: 338 مرتبه در 72 پست

Re: اخبار زلزله ها

توسط bamn » شنبه 6 آذر 1395 21:34

مرگبارترین بلایای زمین شناختی تاریخ :
(به ترتیب وقوع)

1- بین سال های 1642 تا 1540 قبل از میلاد : امپراتوری مینوسی ها در جزیره کرت اولین قدرت دریایی بزرگی بود که از یونان ظهور کرد و بر کل آب های شرق مدیترانه مسلط شد . تا دو دهه قبل باستان شناسان نمی دانستند چرا قدرت آنها در حدود قرن های شانزده یا هفده قبل از میلاد ، ناگهان افول کرده است . اما امروزه می دانیم که دلیل سقوط تمدن آنها یکی از بزرگترین فعالیت های آتشفشانی تاریخ بوده . در مرکز جزیره سانتورینی در جنوب دریای اژه که با نام ترا هم شناخته می شود و آن زمان خودش دارای تمدنی پیشرفته و رو به شکوفایی بود ، آتشفشانی قرار دارد که در محدوده زمانی ذکر شده فعال گردید و شدت فوران آن به حدی بوده که کل جزیره را متلاشی نموده است (حتی امروزه هم با نگاه به طرح کلی جزیره می توان شدت آن انفجار را تجسم نمود) . فعالیت آتشفشان منجر به وقوع زمین لرزه های مهیبی شده که بسیاری از شهرها و بنادر منطقه (بخصوص در جزیره کرت) را ویران کرد و از آن بدتر سونامی بزرگی بود که با متلاشی شدن جزیره ایجاد شد و بنادر شمالی جزیره کرت را به کلی نابود نمود . در ادامه ابر بزرگ خاکستر ناشی از فعالیت آتشفشان تا چند سال آسمان کره زمین را پوشاند و سرما و خشکسالی و قحطی بزرگی در سرتاسر جهان پدید آورد که در متون تاریخی مصر و چین باستان هم به آن اشاره شده است . هیچکس به درستی نمی داند بر اثر این واقعه چه تعداد از انسان ها به کام مرگ رفتند اما مطمئناً تلفات خیلی بیشتر از 100 هزار نفر (معیار انتخاب ما برای مرگبارترین بلایای زمین شناختی) بوده است . برخی معتقدند افسانه قاره غرق شده آتلانتیس از این واقعه نشات گرفته است .

2- 21 جولای 365 میلادی : زمین لرزه ایی که تخمین زده می شود دست کم 8.5 ریشتر قدرت داشته ، غرب جزیره کرت را لرزاند و به دنبال آن سونامی بزرگی بیشتر بنادر مهم شرق دریای مدیترانه را در هم کوبید . هزاران نفر در یونان ، جنوب ایتالیا و سیسیل ، تونس ، لیبی و مصر کشته شدند و عملاً تجارت دریایی در مدیترانه تا چندین سال مختل گردید . این واقعه را یکی از دلایل سست شدن پایه های امپراتوری روم می دانند . تا سه قرن بعد مردم اسکندریه روز 21 جولای را به عنوان " روز وحشت " گرامی می داشتند .

3- 20 تا 29 می 526 میلادی : شهر انطاکیه در جنوب ترکیه امروزی احتمالاً محل فاجعه بزرگ بعدی ما است (توجه داشته باشید که هنوز بسیاری از زلزله ها و بلایای طبیعی بزرگ در طول تاریخ ناشناخته باقی مانده اند) . طبق تخمین مورخان و باستان شناسان در یکی از روزهای 20 تا 29 می آن سال زمین لرزه ایی که احتمالاً حدود 7 ریشتر قدرت داشته این شهر پررونق را ویران و براساس نوشته های مورخان بیزانسی 250 تا 300 هزار کشته برجا گذاشته است .

4- 29 نوامبر 533 میلادی : کمی بعدتر و اندکی آنسوتر فاجعه بعدی در شهر حلب رخ داد و زمین لرزه مهیبی که تاکنون قدرت آن تخمین زده نشده ، این شهر را ویران و حدود 130 هزار نفر را (باز براساس نوشته های وقایع نگاران بیزانسی) به کام مرگ فرستاد .

5- 22 دسامبر 856 میلادی : سه قرن بعد از شام ، نوبت ایران بود تا طمع ویرانی انبوه و گسترده را بچشد . در این روز زمین لرزه ایی احتمالاً 7.9 ریشتری (که به گفته زلزله شناسان قوی ترین زمین لرزه ثبت شده در طول تاریخ در حدود مرزهای سیاسی امروزی ایران می باشد) شهر بزرگ و پررونق دامغان را ویران و حدود 200 هزار کشته برجا گذاشت تا جایی که دامغان دیگر هیچگاه به شکوه و آبادی پیش از این زلزله بازنگشت .

6- 22 مارس 893 میلادی : باز هم در ایران این بار شهر اردبیل هدف زلزله ویرانگری قرار گرفت که قدرت آن تخمین زده نشده اما به نوشته مورخان آن زمان حدود 150 هزار نفر بر اثر این زلزله کشته شده اند .

7- 11 اکتبر 1138 میلادی : باز هم یک زلزله مهیب دیگر (بدون تخمین قدرت) شهر بزرگ حلب در شام را ویران کرد که به علت همزمانی با جنگ های صلیبی مورد توجه وقایع نگاران اروپایی هم قرار گرفته است . تخمین زده می شود در این زلزله 230 هزار نفر کشته شده باشند .

8- 27 سپتامبر 1290 میلادی : زمین لرزه ایی که احتمالاً حدود 6.8 ریشتر قدرت داشته شهر چیهیلی در شمال شرقی چین را ویران و حدود یکصدهزار کشته برجا گذاشت . با توجه به حضور خونبار چینی ها در ادامه فهرست ، احتمالاً پیش از این تاریخ هم زلزله های مرگبار دیگری در این کشور رخ داده اما هنوز توسط زلزله شناسان امروزی مورد شناسایی دقیق برای وارد شدن به فهرست مرگبارترین ها ، قرار نگرفته اند .

9- 25 سپتامبر 1303 میلادی : باز هم زلزله مهیب دیگری در چین ، این بار شهر هونگ دانگ در مرکز این کشور را نابود و حدود 200 هزار نفر را به کام مرگ فرستاد . قدرت احتمالی این زمین لرزه حدود 8 ریشتر تخمین زده می شود .

10- 23 ژانویه 1556 میلادی : مرگبارترین زلزله تاریخ در استان شاآنشی در مرکز چین رخ داد . این زمین لرزه که احتمالاً حدود 8 ریشتر قدرت داشته طبق اسناد رسمی حکومت آن زمان چین حدود 830 هزار کشته برجا گذاشته است!

11- سال 1600 میلادی : در این سال کوه آتشفشان هوآیناپتینا در کشور پرو فعالیت بزرگی داشت که البته درباره تلفات مستقیم آن چیزی توسط استعمارگران اسپانیایی ثبت نشده اما زمین شناسان امروزی معتقدند طی دو تا سه سال بعد از فعالیت این آتشفشان ، غبار برخواسته از آن باعث کاهش دما و خشکسالی و قحطی گردید و حداقل دو ملیون نفر را (بویژه در روسیه) به کام مرگ فرستاد .

12- اول نوامبر 1755 میلادی : زمین لرزه ایی احتمالاً 8.5 ریشتری در بستر شرقی اقیانوس اطلس و نزدیک به کشور پرتغال رخ داد و پس از آن امواج مهیب سونامی سواحل این کشور و بخصوص پایتخت آن لیسبون را در هم کوبید .  دست کم 32 هزار نفر فقط در لیسبون بر اثر زلزله و سونامی کشته شدند اما گزارشات متعددی وجود دارد که این زلزله در اسپانیا ، مراکش ، الجزایر ، فرانسه و حتی کشور کوچک و دوردست لوگزامبورگ تلفات فراوانی برجا گذاشته است! [B]تا پیش از این واقعه پرتغال یکی از قدرت های بزرگ استعماری بود اما پس از آن بسیاری از مستعمراتش را از دست داد و به یکی از فقیرترین و بحران زده ترین کشورهای اروپا تبدیل شد .[/B]

13 - سال 1783 میلادی : در این سال آتشفشان لاکی در جزیره ایسلند فوران کرد و مصیبت بار ترین فاجعه زمین شناختی شناخته شده تاریخ را به بار آورد . ابر غباری که از این آتشفشان وارد جو زمین شد حتی در ژاپن هم به وضوح قابل رویت بود و تخمین زده می شود دست کم شش ملیون نفر در سرتاسر جهان بر اثر سرما ، خشکسالی و قحطی ناشی از این ابر هلاک شده باشند . فقط در جزیره ایسلند از هر چهار نفر ، یک نفر بر اثر فعالیت این آتشفشان کشته شد!

14- 28 دسامبر 1908 میلادی : زلزله ایی به بزرگی 7.1 ریشتر بندر مسینا در جنوب ایتالیا را ویران نمود و سونامی محلی هم ایجاد کرد . تخمین زده می شود بر اثر این واقعه که مرگبارترین فاجعه طبیعی اروپای قرن بیستم لقب گرفته 75 تا 200 هزار نفر کشته شده باشند .

15- 16 دسامبر 1920 میلادی : طبق اسناد رسمی دولت چین در این روز 273400 نفر بر اثر زمین لرزه 7.8 ریشتری استان نینگ شیا در مرکز چین کشته شدند .

16- اول سپتامبر 1923 میلادی : زمین لرزه ایی 8 ریشتری مرکز ژاپن را لرزاند . زلزله های مهیب در ژاپن امری عادی تلقی می شوند و در طول تاریخ مردم این کشور راه های مقابله با آنها را آموخته اند . اما توکیو و سایر شهرهای بزرگ مرکز ژاپن طی چند دهه پیش از وقوع این زلزله به شکلی افسارگسیخته و بی نظم به سمت صنعتی شدن و مدرنیته تاخته بودند و محلات کارگری فراوانی در گوشه و کنار آنها ظهور یافته بودند با خانه های کوچک چوبی و کوچه ها و خیابان های تنگ و سخت گذر ، و زلزله مهیب اول سپتامبر 1923 بیش از آنکه خود مرگبار باشد باعث وقوع آتش سوزی های گسترده و فرار ناپذیری در اینگونه محلات توکیو و شهرهای اطرافش شد و در مجموع حدود 143 هزار نفر را به کام مرگ فرستاد . این زلزله درس بزرگی برای ژاپنی ها شد تا در کنار پیشرفت به سمت صنعت و مدرنیته غربی جوانب ایمنی را هم مد نظر داشته باشند . هر آنچه هم که از محلات چوبی شهرهای ژاپن در این زلزله سالم ماند و نسوخت را بعدها بمب های ناپالم آمریکایی به آتش کشیدند .

17- 5 اکتبر 1948 : زلزله ایی به بزرگی 7.3 ریشتر در نزدیکی مرز ایران ، شهر عشق آباد ترکمنستان در شوروی سابق را نابود کرد . منابع دولتی وقت شوروی تلفات زلزله را حدود 10 هزار اعلام کردند اما محققان امروزی ترکمنستان می گویند در این زلزله 110 هزار نفر کشته شده اند و حکومت شوروی عمداً آمار واقعی را اعلام نکرده است . گفته می شود مادر و دو برادر رئیس جمهور سابق ترکمنستان (صفر مراد نیازاف) هم در بین قربانیان این زمین لرزه بوده اند .

18- 28 جولای 1976 : باز هم کشور چین قربانی زلزله مهیب دیگری شد ، به قدرت 7.8 ریشتر در ایالت تانگشان در شمال شرقی این کشور . حکومت چین در آن زمان آمار قربانیان زلزله را حدود 242 هزار نفر اعلام کرد اما باز محققان مستقل که بعدها به بررسی زلزله پرداختند رقم واقعی تلفات را تا حدود 700 هزار نفر هم برآورد نمودند!

19- 26 دسامبر 2004 : زمین لرزه ایی که قدرت آن را بین 8.9 تا 9.3 ریشتر ارزیابی کرده اند (و از این حیث بحث و جدال های فراوانی را در مجامع علمی زمین شناسان و زلزله شناسان به راه انداخته) در نزدیکی سواحل شمالی جزیره سوماترا اندونزی رخ داد و پس از آن سونامی مهیبی سواحل اقیانوس هند را در هم کوبید . طبق آمارهای رسمی حدود 184 هزار نفر کشته و 50 هزار نفر ناپدید شده اند با این وجود برخی محققان تلفات واقعی این زمین لرزه را تا 280 و حتی 300 هزار نفر تخمین زده اند . آنها معتقدند برخی کشورها بویژه هند و میانمار آمار واقعی تلفات خود را اعلام نکرده اند چون برخی از قبایل بومی آسیب دیده بر اثر سونامی را اصلاً جزو آمارهای رسمی جمعیتی خود محاسبه نمی کنند ، بعلاوه دولت سری لانکا آمار 19 هزار کشته در مناطق تحت کنترل ببرهای تامیل را محاسبه نکرده است و به همه اینها جمع بزنید دست کم 2300 گردشگر خارجی جان باخته را!!!

20- 12 ژانویه 2010 : زمین لرزه مهیب 7 ریشتری پایتخت فقیرترین کشور آمریکای لاتین را نابود کرد . تعدادی از اعضای دولت هائیتی در بین جان باختگان بودند و عملاً کنترل اوضاع از دست حکومت خارج شده بود تا جایی که برخی کشورها بویژه آمریکا و فرانسه به بهانه برقراری نظم و امنیت به این کشور نیروی نظامی ارسال کردند . تا چندین ماه بعد که بسیاری از مردم بر اثر شیوع بیماری هایی مثل وبا یا اقدامات جنایتکارانه فرصت طلبان مردند ، آمار گیری دقیقی انجام نشد و عملاً هیچکس نمی داند میزان واقعی تلفات این زمین لرزه چند نفر بوده و از 100 تا 300 هزار نفر ، هر محققی عددی می دهد!
کانال موقت تلگرام فروشگاه بنده :

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد MOHAMMAD_ASEMOONI از این پست سپاسگزاري کرده است

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان