در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
17

تشکر کرده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 17 آبان 1390 15:52

آرشيو سپاس: 45 مرتبه در 8 پست

تاسیسات مکانیکی ساختمان

توسط srf020 » چهارشنبه 3 تیر 1394 19:07

سلام
اول اینکه چرا بخش مهندسی مکانیک ندارید ؟
بعد اینکه من دانشجوی مکانیکم میخوام برای یه ساختمون 10 طبقه سیستم تهویه مطبوع طراحی کنم. توی انتخاب جنس دیوارهای خارجی و ضخامت جنس هر لایه از دیوار موندم. و اینکه عایق هم بذارم (از چه جنس و با چه ضخامت)یا نه که به صرفه و واقعی باشه. اصولا امروزه توی ساختمانها به چه صورته ؟

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

New Member

no avatar
17

تاريخ عضويت

Re: تاسیسات مکانیکی ساختمان

توسط srf020 » چهارشنبه 3 تیر 1394 19:08

srf020 نوشته است:سلام
اول اینکه چرا بخش مهندسی مکانیک ندارید ؟
بعد اینکه من دانشجوی مکانیکم میخوام برای یه ساختمون 10 طبقه سیستم تهویه مطبوع طراحی کنم. توی انتخاب جنس دیوارهای خارجی و ضخامت جنس هر لایه از دیوار موندم. و اینکه عایق هم بذارم (از چه جنس و با چه ضخامت)یا نه که به صرفه و واقعی باشه. اصولا امروزه توی ساختمانها به چه صورته ؟

ممنون میشم راهنماییم کنین [ROSE]

Major I

Major I

no avatar
187

تشکر کرده: 77 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 5 آذر 1387 23:07

آرشيو سپاس: 616 مرتبه در 101 پست

توسط Chaparral » پنج شنبه 4 تیر 1394 17:09

درود ...

در دروس تهویه مطبوع ، انتقال حرارت و دینامیک سیالات حتما به کرات به این مورد برخورده اید که علی رغم وجود معادلات مختلف ، هیچ قطعیتی در محاسبات دینامیک سیال مبرد یا در مباحث انتقال حرارت در شرایط واقعی وجود نداره و شما دائما باید شروط و فرضهای مختلف رو برای مقادیر عددی مختلف لحاظ کنید تا بشه یک مسئله رو حل کرد . در واقع در تهویه مطبوع (و بیشتر شاخه های مربوط به رفتارهای حرارتی و دمایی) بیشتر به فرضیات متکی هستیم تا به واقعیات .

در واقعیت در ساختمان ها ، خصوصا در به اصطلاح سفت کاری ساختمانهای مسکونی و تجاری (شخصی سازها بیشتر) متاسفانه چیزی به عنوان عایق بندی حرارتی دیوارها وجود نداره و اعمال نمیشه (البته هستند معدود سازندگانی که اصول رو رعایت میکنند و عایق کاری میکنند ... اما واقعا شاید به تعداد انگشتان دست) . جنس دیوارها عمدتا سفال رسی مجوف با ضخامتهای 7.5 الی 10 سانتیمتر (برای تیغه های داخلی ) و 15 الی 20 سانت برای دیوارهای سمت پرتگاه متغیره . در طبقات پایین (مثل پارکینگها و طبقه اول) یا در ساختمانهایی که برای مستهلک کردن اثار زلزله از وزن سازه استفاده میشه (بیشتر سازه های بتنی با دیوارهای باربر غیر مسلح ) ممکنه از آجر فشاری هم در دیوارهای 10 الی 30 سانتی متری (در دیوارهای باربر تا 50 سانتی متر) استفاده بشه . در دیوارهای نما دار از آجر ماشینی سفالی مجوف هم استفاده میکنند که البته روکش نخواهند داشت .

روی تیغه های داخلی معمولا از دوطرف به ترتیب لایه گچ و خاک رس (با ضخامت تقریبی 2 الی 4 سانت بسته به کیفیت کار بنایی و کروم گیری گچکارها) و پوسته گچی (باز با کیفیت وابسته به زیرکار و گچ و خاک) و در دیوارهای سمت پرتگاه از داخل مشابه تیغه های میانی و از خارج در نما مخلوط سیمان و ماسه و سنگ نما و در کناره ها و پشت ساختمان معمولا لایه سیمانکاری (با ضخامت بعضا تا هشت سانتی متر ، خصوصا در جان دیوار منتهی به لبه های تیر های افقی باربر طبقات) به همراه پوسته سیمان سفید برای تزیین کار میشه . تعیین ضرایب انتقال حرارت این المانها با دقت بالا و نزدیک به واقعیت به خاطر ضخامت متغیر لایه ها و کیفیت مصالح ساختمانی مصرفی عملا با واقعیت فاصله بسیار زیادی پیدا میکنه .

به همین دلیل هم یا پروژتون رو باید کاملا تخیلی بر اساس مصالح استاندارد ، کیفیت اجرایی یکنواخت و بالا بصورت یک کانسپت طراحی و محاسبه کنید و یا باید با نگاه به واقعیت ، تلرانس منطی و بالایی رو برای محاسبات در نظر بگیرید که همونطور که ایتدا عرض کردم ، قطعیت محاسبات رو به چالش خواهد کشید .

با این که یکی از گرایشهای تخصصی دوره کارشناسی من ، همین تهویه مطبوع بود و سالها هم در کارگاه های ساختمانی کار کرده و از نزدیک واقعیت ها رو دیده ام ، از این شاخه متنفر بوده و هستم . در یک پروژه تهویه مطبوع هرگز نتیجه محاسبات و نقشه های نهایی با واقعیت همخوانی ندارند .

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

New Member

no avatar
17

تاريخ عضويت

توسط srf020 » پنج شنبه 4 تیر 1394 17:52

Chaparral عزیز
خیلی ممنونم از کمک و راهنمایی و وقتی که صرف کردید.
لطف عالی مستدام

New Member

no avatar
17

تاريخ عضويت

توسط srf020 » يکشنبه 7 تیر 1394 23:26

از اساتید و دوستان کسی میدونه چطوری نرم افزار carrier رو روی ویندوز8 نصب کنم. یعنی نصب کردم ولی بالا نیومد.
چیکار باید بکنم تا این نرم افزار رو لپ تاپم داشته باشم ؟
از راهنماییتون ممنونم

Captain

Captain

نماد کاربر
971

تشکر کرده: 5132 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 12 آبان 1392 19:54

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط Hesam - 1994 » سه شنبه 9 تیر 1394 23:40

سلام
من هم رشتم مکانیک هست
منتها طراحی جامدات در مقطع کارشناسی
گمونم شما گرایشت انرژی باشه - که البته من زیاد سردرنمیارم  :D
توصیه میکنم به سایت http://www.civilica.com سری بزنی شاید بین مقالات جواب بعضی سوالاتت رو پیدا کنی
لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم

میتوانید صفحات ما در CCN را دنبال کنید

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است