در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

تفاوت عایق های حرارتی با هم

توسط paramisrockwool » جمعه 19 تیر 1394 23:29

تفاوت پشم سنگ با پشم شیشه

پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی هستند که از نظر قیمت و کیفیت با یکدیگر متفاوت می باشند. همواره این سوال مطرح است که در عایقکاری حرارتی ساختمان از کدام یک از این عایق ها استفاده شود و کدامیک صرفه اقتصادی دارند.
در زیر اطلاعاتی در مورد تفاوت دو عایق حرارتی پشم سنگ و پشم شیشه آورده شده است تا شما بیشتر با تفاوت های این دو عایق حرارتی آشنا شوید.
اما قبل از آن توصیه می شود که در عایق کاری ساختمان با کارشناس مشورت کنید تا هر چه بهتر بتوانید با توجه به نوع کاربری، میزان عایق کاری و محل عایق کاری مورد نظرتان، عایقمناسب را انتخاب کنید.

- پشم سنگ از سنگ بازالت تولید می شود در حالی که پشم شیشه از ذوب کردن شیشه و تبدیل آن به الیاف بدست می آید.
- پشم سنگ و پشم شیشه هر دو عایق های حرارتی با ساختار الیافی می باشند. توجه به محل عایقکاری در انتخاب هر یک از این عایق ها مهم می باشد. برای مثال در عایقکاری سقف سوله ها پشم شیشه مناسبتر از پشم سنگ است در حالی که در عایقکاری دیوارها و کف پشم سنگ مناسب تر می باشد.

مهم ترین اختلاف پشم سنگ و پشم شیشه در مقاومت حرارتی آن ها است. عایق های پشم سنگ و پشم شیشه هر دو مقاومت خوبی در برابر آتش دارند اما چون پشم سنگ از سنگ بازالت تولید شده است مقاومت بیشتری در برابر آتش دارد.
- زمانی که بخواهیم یک بویلر با دمای 900 درجه سانتیگراد را عایقکاری حرارتی کنیم حتما باید از عایق پشم سنگ استفاده کرد زیرا عایق پشم شیشه در این دما مقاومت ندارد و از بین خواهد رفت. مقاومت حرارتی پشم سنگ تا دمای 1000 درجه سانتیگراد می باشد.
- اگر هدف عایقکاری صوتی باشد، پشم سنگ بهترین انتخاب است و کیفیت بالایی در جلوگیری از نفوذ صدا و جذب آن دارد.
- در عایقکاری مکان های نگهداری مواد آتش زا و منفجره حتما باید از پشم سنگ استفاده کرد.
- قطر الیاف پشم شیشه کمتر از الیاف پشم سنگ است که این باعث شده پشم شیشه نرم تر باشد و باعث افزاش زمان حفظ خواص ارتجاعی آن شده است و میزان ریزش کمتری دارد.
- پشم شیشه رطوبت را درون خود نگهداری می کند (خصوصا زمانی که در عایقکاری سطوح گرم از آن استفاده شود) بنابراین اگر به خوبی از آن محافظت نشود امکان رشد باکتریها و قارچها درون عایق پشم شیشه وجود دارد.

تماس پوست با الیاف پشم شیشه باعث خراشیدگی می شود و اگر این الیاف به ریه وارد شود از آن خارج نمی شود و تنفس مداوم ذرات پشم شیشه باعث ایجاد بیماری های تنفسی می شود. همچنین تماس مداوم آن با پوست باعث بیماری های پوستی می شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/29-% ... 8%B4%D9%87

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

تفاوت عایق حرارتی پشم سنگ با عایق های حرارتی پلیمری

توسط paramisrockwool » شنبه 21 شهریور 1394 18:43

در عایق کاری حرارتی ساختمان ها معمولا از دو خانواده مهم عایق های حرارتی استفاده می شود. گروه اول عایق های حرارتی معدنی هستند که عایق صوتی-حرارتی پشم سنگ جزوه این گروه است و بیشترین قدمت را دارند و گروه دوم عایق های حرارتی پلیمری می باشند.
مشخصات حرارتی از جمله ضریب انتقال حرارت عایق های حرارتی معدنی به فشردگی آن ها بستگی دارد. ضریب انتقال حرارت این گروه معمولا بین 0.035 تا 0.050 است. ضریب انتقال حرارت عایق های حرارتی حدود 20 تا 30 برابر کمتر از سفال های است که در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند.
تا چند سال پیش، تردیدهای فراوانی در خصوص محصولات عایق معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) وجود داشت، از لحاظ بهداشتی و محیط زیست. با توجه به نتایج جدیدی که در این زمینه بدست آمد، خطراتی مانند سرطان زایی این گروه منتفی تلقی شد.
با توجه به ویژگی های برتر این عایق ها از نظر صدابندی (این عایق ها علاوه بر اینکه عایق حرارتی هستند عایق صوتی نیز می باشند) و همچنین ضد حریق بودن آن ها، در حال حاضر استفاده از آن ها در کشورهای صنعتی بسیار گسترده شده است.
خوشبختانه در کشور ما سابقه طولانی در استفاده از این نوع عایق های حرارتی وجود دارد و با توجه به مبحث صرفه جویی در مقررات ملی ساختمان، میزان تولیدات و کیفیت آن ها در حال افزایش است.
عایق های حرارتی پلیمری ضریب انتقال حرارتی نزدیک به عایق های حرارتی معدنی دارند، البته عایق های نیز در این گروه قرار دارند که ضریب انتقال حرارت کمتر از 0.03 دارند و این امکان را فراهم می کنند تا بتوان ضخامت عایق حرارتی را کاهش داد. لازم به ذکر است که از دید نفوذ بخار آب و مخاطرات میعان، بخش اعظم عایق های حرارتی پلیمری عملکرد بهتری از عایق های حرارتی معدنی دارند و در اکثر موارد نیازی به کاربرد لایه بخاربند ندارند. در عایق های حرارتی معدنی در موارد نیاز باید از یک روپوش مقاوم در برابر نفوذ بخارات بر روی عایق استفاده شود.
نقطه ضعف اکثر عایق های پلیمری، تغییرات مشخصات حرارتی آن ها در زمان، مخاطرات مربوط به حریق و عملکرد ضعیف آن ها در زمینه صدابندی است.
متاسفانه در سال های گذشته، تولید گرانول پلی استایرن منبسط (فاقد مواد افزودنی تاخیر انداز حریق) توسط پتروشیمی و امکان تولید محصولات عایق حرارتی با هزینه اندک با استفاده از این مواد باعث گردیده است که از این عایق در ساخت و ساز بسیار استفاده شود بدون اینکه بخ مخاطرات حریق توجه کافی شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/146- ... 8%9F%D8%9F

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: تفاوت عایق های حرارتی با هم

توسط paramisrockwool » جمعه 27 شهریور 1394 14:39

تفاوت عایق صوتی حرارتی پشم سنگ با عایق پشم سرباره

پشم سنگ و پشم سرباره هر دو از عایق های معدنی می باشند که مواد خام آن ها و فرایند تولیدشان یکسان است، تنها تفاوتی که عایق پشم سنگ با پشم سرباره دارد نسبت موادی است که در تولید این دو عایق حرارتی صوتی استفاده می شود.
خواص مشابه پشم سنگ و پشم سرباره باعث شده که این دو عایق عملکرد مشابهی داشته باشند.
عایق صوتی حرارتی پشم سنگ

در تولید عایق پشم سنگ از سنگ های آلومینوسیلیکاتی (معمولا سنگ بازالت)، سرباره کوره بلند و سنگ آهک یا دولومیت استفاده می شود، البته ممکن است در بعضی از محصولات پشم سنگ از مقداری رزین نیز استفاده شود. در ساخت پشم سنگ از 70-75% سنگ استفاده می شود و مابقی مواد سرباره می باشد.
بعضی از ویژگی های عایق پشم سنگ:
- ضریب انتقال حرارت هدایتی: مینیمم مقدار W/mk 0.039 (هرچقدر که ضریب انتقال حرارت هدایت کمتر باشد، راندمان عایق حرارتی بیشتر است)
- PH الیاف خام پشم سنگ بین 11-7 است
- میزان کلر ppm 3 است.


عایق صوتی حرارتی پشم سرباره

عایق سرباره همانطور که از نامش مشخص است از سرباره کوره بلند با مخلوطی از بعضی از سنگ های طبیعی تولید می شود. البته در بعضی از محصولات پشم سرباره از ملاط یا رزین استفاده می شود. تقریبا 70% از مواد اولیه عایق پشم سرباره، سرباره کوره بلند می باشد. سرباره محصول جانبی کارخانه فولاد است.
بعضی از ویژگیهای پشم سرباره:
- ضریب انتقال حرارت: مینیمم مقدار W/mk 0.040 (هرچقدر که ضریب انتقال حرارت هدایت کمتر باشد، راندمان عایق حرارتی بیشتر است)
- PH الیاف خام پشم سرباره بین 11-8 است
- میزان کلر ppm 5 است.


مزایای عایق های پشم سنگ و پشم سرباره

- عملکرد حرارتی بالا
- ضد حریق بودن، این عایق های حرارتی به دلیل داشتن اکسیدهای فلزی با نقطه ذوب بالا تا دمای 850 درجه سانتیگراد در برابر حرارت تا 4 ساعت مقاوم است.
- جذب صوت، ضریب جذب صوت آن ها کمتر از 80% در فرکانس های بالاتر از Hz 500
- در برابر قارچ ها، باکتری ها و موجودات موزی مقاوم هستند
- سازگاری با محیط زیست

پشم سنگ و پشم سرباره پر مصرف ترین نوع عایق در صنایع مختلف و عمدتا صنعت گاز، نفت و پتروشیمی هستند و در عایق کاری های بسیار حجیم مناسب ترین نوع عایق می باشند.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/63-% ... 8%B1%D9%87

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

انواع عایق های حرارتی از نظر شکل

توسط paramisrockwool » سه شنبه 7 مهر 1394 22:11

عایق های حرارتی را می توان از نظر شکل به گروه های زیر تقسیم بندی کرد:
عایق حرارتی تزریقی درجا: این نوع عایق ها از رزین های مصنوعی ساخته شده اند و از دو جزء تشکیل شده اند که به هنگام استفاده این دو جزء با هم ترکیب می شوند و کفی به وجود می آید که پس از مدتی این کف سفت شده و حجم فضای تزریق شده را می پوشاند.
عایق حرارتی خام فله ای: این نوع عایق بدون شکل بوده و برای عایق کاری در مکان های که شکل منظمی ندارد استفاده می شود. عایق پشم سنگ ایزوترم از این دسته عایق حرارتی می باشد.
عایق حرارتی پتویی: عایق های پشم سنگ، پشم سرباره، پشم شیشه، پشم پنبه و پشم چوب در این شکل تولید می شوند. عایق های پتویی در ضخامت های متفاوتی تولید می شوند. با افزایش ضخامت عایق پتویی میزان انتقال حرارت و انتقال صوت از آن کاهش می یابد. سطح عایق پتویی گاهی اوقات با استفاده از پوشش آلومینیومی یا کرافت پوشانده می شود.

عایق حرارتی تخته ای (پانلی): عایق های تخته ای (پانلی) از مواد گوناگونی مانند چوب، نی و پشم سنگ تولید می شوند. این نوع عایق برای عایق کاری دیوارها (درونی یا بیرونی )، سقف ها و موارد دیگر کاربرد دارد.
عایق حرارتی قطعه ای: این نوع عایق شبیه به عایق پتویی است اما در طول کم در حدود 1/20 سانتیمتر تولید می شوند. بعضی از عایق های قطعه ای در لبه ها دارای کاغذ هستند که باعث شده نصب آن ها در چهارچوب آسانتر شود.
عایق حرارتی موجدار: جنس عایق های موجدار از کاغذ چند لایه است که این کاغذها با استفاده از چسب به یکدیگر متصل می شوند. استفاده از چسب برای اتصال آن ها به یکدیگر باعث افزایش استحکام این عایق حرارتی شده.
بلوک های عایق حرارتی: بلوک های عایق بصورت قطعات صلب هستند که ابعادی کمتر از عایق های قطعه ای دارند. گاهی اوقات برای استحکام بیشتر عایق، دو یا چند لایه از عایق به هم چسبانده می شوند. بلوک های عایق از موادی مثل پشم سنگ با یک ماده چسبنده، چوب پنبه، خرده چوب، سیمان، پلاستیک های متخلخل، لاستیک سخت متخلخل، ساخته شده اند.
عایق حرارتی پشم سنگ بصورت عایق لحافی رزین دار نیز تولید می شود که در ساختار این پشم سنگ از رزین فنولیک به عنوان عامل پیوندی استفاده شده است. استفاده از این رزین در پشم سنگ لحافی باعث استحکام مکانیکی آن شده است.

منبع: http://www.paramisrockwool.com/fa/blog/ ... 9%87%D8%A7

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

انواع عایق حرارتی از نظر جنس

توسط paramisrockwool » جمعه 17 مهر 1394 17:13

عایق های حرارتی را می توان از نظر جنس به هفت گروه تقسیم کرد.

1- عایق های حرارتی پایه معدنی: که شامل عایق های پشم معدنی ( لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و پشم شیشه)، عایق های سیلیکات، عایق های الیاف کربنی و عایق حرارتی الیاف شیشه می شوند.

2- عایق های حرارتی پایه شیمیایی: این عایق های حرارتی به دلیل سینتیکی بودن از تنوع بیشتری برخوردار هستند. عایق های اسفنج پلی اورتان، اسفنج پلی اتیلن، اسفنج پلی استایرن، اسنفج اوره فرم الدهید، اسفنج فنلیک، فوم پی وی سی و عایق های ای دی پی دی جزء این گروه عایق حرارتی است.

3- عایق های حرارتی پایه گیاهی: منشا این عایق های حرارتی گیاهان هستند مانند عایق های حرارتی سلولزی، چوب پنبه، پشم چوب

4- عایق های حرارتی مرکب: این عایق حرارتی از ترکیب چند لایه عایق حرارتی ساخته می شوند و خاصیت آن ها بستگی به نوع عایق هایی دارد که در ساخت استفاده شده.

5- عایق های حرارتی نور گذر: این عایق های حرارتی در ساخت درب و پنجره ها استفاده می شوند.

6- عایق های حرارتی مصالح ساختمانی: شامل 4 گروه می شوند
الف-   عایق های حرارتی بتن سبک: در سه نوع بتن گازی، بتن اسفنج شده و بتن سبک دانه ای می باشند.
ب- عایق حرارتی پرلیت منبسط
پ- عایق حرارتی ورمیکولیت: در دو نوع ورمیکس پایه گچی که در سطوح داخلی استفاده می شود و ورمیکس پایه سیمانی که در سطوح خارجی استفاده می شود، موجود است.
ت- عایق حرارتی رس منبسط: از کانی های رس در اثر حرارت زیاد تولید می شود.

7- عایق های حرارتی مدرن: عایق های حرارتی مدرن شامل عایق های نانو، پانل های عایق خلاء وی آی پی،  تکنیک عایق کاری دینامیکی و ... می باشد.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/52-% ... 8%AA%DB%8C

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

سه نوع عایق حرارتی از نظر عملکرد

توسط paramisrockwool » جمعه 23 بهمن 1394 18:12

عایق حرارتی همرفتی:
عایق حرارتی همرفتی عایقی است که از انتقال حرارت از طریق همرفت (هدایت) جلوگیری می کند. عایق صوتی حرارتی پشم سنگ جزء این گروه می باشد. به دلیل وجود حباب های هوا در بین الیاف پشم سنگ، میزان گرمایی که از طریق هدایت می تواند از آن عبور می کند تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد، زیرا هوا از تماس کامل مولکول های الیاف به یکدیگر جلوگیری می کند.در پنجره ها نیز برای جلوگیری از نفوذ گرما از طریق شیشه ها، آن ها را بصورت دو جداره یا سه جداره می سازند. هوای به دام افتاده در بین دو جداره و یا سه جداره از شیشه مانع از انتقال حرارت از طریق هدایت می شود اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که این شیشه های دو جداره و سه جداره مانع از انتقال حرارت از طریق تشعشع نمی شوند.


عایق حرارتی منعکس کننده:
این نوع از عایق های حرارتی با منعکس کردن اشعه های حرارتی مانع از انتقال حرارت از طریق تشعشع می شوند. عایق های حرارتی منعکس کننده از سطوح فلزی و نظیر آن ساخته می شوند، آلومینیوم 95 درصد نمونه ای از این عایق های حرارتی است که اشعه حرارتی را منعکس می کند. عایق های حرارتی منعکس کننده ممکن است بدون پشت بند یا با پشت بند نصب شوند.
میزان گرمایی که عایق های حرارتی منعکش کننده، انعکاس می کنند به ویژگی های سطحی عایق (برخلاف دیگر عایق های حرارتی)، فاصله هوایی و اختلاف درجه حرارت بستگی دارد.
نکته مهم در عایق های منعکس کننده این است که باید فاصله هوایی 20 میلیمتر رعایت شود. چنانچه این نوع عایق های حرارتی به درستی نصب شوند می توانند به عنوان بخار بند نیز بکار روند.


عایق رطوبتی:
نفوذ رطوبت به عایق های هدایتی باعث کاهش خاصت این عایق ها می شود. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت در این عایق ها باید سطح آن ها با عایق های رطوبتی پوشانده شوند (مخصوصا عایق های لوله ای که در تماس با رطوبت زمین قرار دارند). عایق های رطوبتی موادی مانند کاغذ کرافت، مواد پلاستیکی، لاستیکی و موادی که به غیر آغشته شده اند مانند گونی، هستند.

منیع: http://www.paramisrockwool.com/fa/blog/ ... 8%B1%D8%AF

roh از این پست سپاسگزاري کرده است

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

ویژگی عایق حرارتی خوب

توسط paramisrockwool » دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 22:35

زمانی که مبحث عایق کاری ساختمان مطرح می شود، این سوال نیز مطرح می شود که چه نوع عایق حرارتی برای عایق کاری ساختمان مناسب تر است. برای اینکه بتوان به این سوال پاسخ داد خواصی که تعیین کننده ی کیفیت عایق حرارتی هستند را باید به خوبی بشناسیم. در اینجا سعی شده است که خواص شیمیایی و مکانیکی مورد نیاز برای یک عایق حرارتی مناسب بیان شود. البته بعضی از این خواص در زمانی اهمیت پیدا می کنند که عایق در مکان و شرایط خاص مورد استفاده قرار گیرد:

- دمای کارکرد عایق حرارتی: بسته به سطح تجهیزی (مکانی) که قرار است عایق کاری حرارتی شود، عایق های حرارتی به سه دسته تقسیم می شوند.
    ○ عایق حرارتی گرم، دمای کارکرد بین 25- درجه سانتیگراد تا 850
    ○ عایق حرارتی سرد، دمای کارکرد 100- تا 100 درجه سانتیگراد
    ○ و عایق حرارتی دمای بسیار بالا، نسوز- ضریب انتقال حرارت عایق: هر چقدر که این عدد کمتر باشد نشان دهنده ی عملکرد بهتر و راندمان حرارتی بالاتر عایق حرارتی است.
- عایق صوتی بودن همزمان آن: استفاده از عایق های حرارتی که همزمان عایق صوتی نیز باشد در بعضی از مکان ها مانند خانه ها، بیمارستان ها، سینماها، سالن های کنفرانس اهمیت ویژه ای دارد و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است.
- مقاومت آن در برابر آتش سوزی و ضد حریق بودنش
- استحکام عایق حرارتی در برابر فشار: عایق حرارتی باید تحمل فشاری که در زمان حمل و یا در زمان نصب به آن وارد می شود، را داشته باشد.
- چگالی و ضخامت عایق : در بعضی از اصول طراحی مانند تعیین وزن لوله تاثیر می گذارد.
- خاصیت اسیدیته و قلیائیت عایق حرارتی: این ویژگی زمانی اهمیت دارد که عایق حرارتی در معرض رطوبت باشد.
- خاصیت موئینگی عایق حرارتی: این ویژگی برای عایق هایی که در معرض مایعات قرار دارند، دارای اهمیت می باشد.
- ضریب تحمل فشار: زمانی که عایق در مکانی نصب شود که تحت فشارهای غیر نرمال قرار می گیرد، این ضریب مهم است.
- مقاومت به خوردگی و عدم واکنش با مصالح و تجیهزاتی که عایق حرارتی بر روی آن نصب می شود.
- ضریب نفوذ رطوبت به درون عایق
- عمر مفید عایق حرارتی و قابلیت تعویض پذیری آن
- مقاومت عایق در برابر نور خورشید و مقاومت به تجزیه شدن
- سمی نبودن و عدم ایجاد مشکلات زیست محیطی
- مقاومت در برابر رشد قارچ ها و باکتری ها
- در دسترس بودن
- قیمت مناسب
- حمل و نقل و نصب آسان

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/243- ... 9%88%D8%A8

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

مقایسه عایق ها

توسط paramisrockwool » چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395 17:28

در زمان عایق کاری منازل، گزینه های متفاوتی در مورد انتخاب نوع عایق حرارتی وجود دارد. در هنگام انتخاب عایق مناسب دو فاکتور زیر را نیز در نظر بگیرید.
- تعیین مکانی که قرار است عایق حرارتی در آن نصب شود.
- فاکتور R مناسب (مقاومت گرمایی عایق حرارتی)


نصب عایق حرارتی

عملکرد مناسب عایق حرارتی به شدت به روش نصب آن بستگی دارد، روش نصب می تواند فاکتور R را نیز تحت تاثیر قرار دهد. افراد غیر متخصص می توانند بعضی از عایق ها را نصب کنند مانند عایق پتویی و عایق هایی که در محل ریخته می شوند، اما برای انواع دیگر عایق های حرارتی نیاز به افراد متخصص است.
بهترین کار قبل از نصب عایق حرارتی عایق بندی کردن سطح زیر آن است. برای ارزیابی نصب عایق پتویی، می توان ضخامت عایق را اندازه گیری کرد و انفصالات آن را چک کرد، همچنین می توان فاصله ی بین تخته ها و فرم ها را اندازه گیری کرد. همچنین چک کنید تا اطمینان حاصل پیدا کنید که عایق ها به خوبی در اجزای ساختمان فیت شده اند، چون اگر عایق ها به درستی فیت نشده باشند باعث ایجاد پل حرارتی می شود و حرارت می تواند از این مکان ها به بیرون از ساختمان منتقل شود، برای مثال اطراف جعبه های تقسیم. برای چک کردن عایق های پاششی و یا دمیدنی، عمق عایق کاری شده را چک کنید، پوشش شکاف ها را نیز چک کنید.

عایق های پتویی، تخته ای و رولی

عایق های تخته ای و پتویی به شکل گستره ای در اندازه های استاندارد تولید می شوند، این عایق ها متداول ترین نوع عایق می باشند که دارای الیاف منعطف از مواد عایق (مانند پشم سنگ، پشم شیشه، الیاف پلاستیکی و ...) می باشند.
عایق های رولی را می توان بصورت دستی برش داد و در فضاها و مکان های مورد نظر فیت کرد. عایق های پتویی با روکش های کاغذ کرافت، تور سیمی گالوانیزه و بدون آن ها تولید می شوند که تور سیمی باعث افزایش استحکام عایق پتویی می گردد و کاغذ کرافت نیز از نفوذ بخار جلوگیری می کند. عایق های پتویی که دارای روکش نمی باشند بیشتر برای افزودن روی عایق های موجود مناسب هستند.


عایق بلاک سیمانی

از این نوع عایق برای ساخت فونداسیون و دیوارهای سازه استفاده می شود. اگر هسته ی این نوع عایق ها با بتن و یا فولاد پر نشوند می توانند باعث افزایش فاکتور R شوند. شبیه سازی های کامپیوتری برای این نوع عایق ها نشان داده است که اگر بلاک ها با هر نوع عایق پوشانده شوند به دلیل وجود محیط مادی، گرما می تواند از آن ها عبور کند و باعث کاهش راندمان گرمایی این بلاک شود. راهکار مناسبتر این است که عایق حرارتی بر روی سطح بلاک های دیوارهای فونداسیون خارجی و داخلی قرار گیرد. عایق کاری از خارج می تواند باعث ایجاد جرم حرارتی مناسب در فضاهای تهویه درونی شوند که این باعث کنترل و تنظیم دمای داخلی می شود.


تخته های فومی و یا فوم های سخت

از تخته های فومی (پانل های عایق سخت) می توان برای عایق کاری اکثر قسمت های ساختمان استفاده کرد. این نوع عایق ها مقاومت حرارتی خوبی دارند و جریان حرارتی درون اجزای سازه را کنترل می کنند.


بتن مسلح شده با عایق (ICFs)

از بتن های مسلح به عنوان بخشی از سازه دیوار استفاده می کنند. این بتن باعث افزایش مقاومت حرارتی دیوار می شود و خانه های که با این بتن ها ساخته می شوند مانند خانه های کاه گلی قدیمی به نظر می رسند.
بتن های مسطح شامل عایق های تخته ای فومی می باشند که به شکل داخلی به هم متصل شده اند مثل بلاک های تو خالی . تخته های فومی بوسیله کابل های پلاستیکی به هم بسته می شوند و در میان آن از میلگرد ها برای تقویت بتن ها استفاده کرد .
فضاهای خالی درون ICFها مکان مناسبی برای رشد حشرات هستند، برای جلوگیری از رشد حشرات بعضی از شرکت ها بلاک ها را به حشره کش آغشته می کنند.


عایق های پشم خام و عایق های دمیدنی

عایق های پشم خام، الیاف عایق هایی مانند عایق پشم سنگ، پشم سرباره، پشم شیشه و سلولز می باشد. از این عایق ها می توان برای عایق کاری هر مکانی بدون تغییر شکل دادن و یا تخریب آن استفاده کرد، بنابراین از این نوع عایق ها برای مکان هایی که دسترسی به آن ها مشکل است و یا دارای شکل نامنظم هستند، استفاده می شود.
عایق پشم خام می تواند برای عایق کردن محافظ بسته از قبیل دیوار ها یا محافظ غیر بسته مثل زیر شیر وانی مورد استفاده قرار گیرد. پشم سنگ، پشم شیشه وسلولز معمولاً بوسیله نصاب و دستگاه خاص در مکان دمیده می شود در حالیکه پلی استایرن و ورمیکولیت و پرلیت معمولاً در مکان ریخته می شوند.


عایق های انعکاسی و تابشی

این عایق ها برخلاف عایق های دیگر که مانعی در برابر جریان همرفتی ایجاد می کنند از طریق ایجاد مانع انعکاسی، گرمای تابیده شده را از مکان دور می کنند. این عایق ها معمولا در پشت بام ها و برای منعکس کردن اشعه ی تابشی خورشید استفاده می شوند. با نصب عایق های انعکاسی می توان حدود 5 تا 10% از هزیته ی سیستم های خنک کننده کاست.
عایق های انعکاسی معمولا شامل فویل های آلومینیومی می باشد که در زیر آن ها انواع دیگر عایق ها قرار داده شده است.


عایق تخته ای فیبر سخت

عایق ای تخته ای فیبر سخت شامل عایق پشم سنگ تخته ای و یا پشم شیشه می باشند که بیشتر برای عایق کاری داکت های هوا و زمانی که به عایق حرارتی با تحمل بار حرارتی بالا نیاز است، استفاده می شود. این نوع عایق ها در ضخامت های 1 تا 2.5 اینچ موجود هستند. عایق تخته ای فیبر سخت در سطح خارجی داکت ها توسط میخ پرچ نصب می شوند.


پانل های عایق سازه

پنل های عایق (SIPs) اجزاء از پیش ساخته شده هستند که برای عایق کاری دیوارها، سقف ها و کف های ساختمان استفاده می شوند. این پانل ها معمولا با مصالح عایق متفاوت مانند پشم سنگ، پلی استایرن و پلی سیونورات ساخته می شوند.


منبع: http://paramisrockwool.com/fa/blog/245- ... 8%AA%DB%8C


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان