در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain

Captainno avatar
پست ها

1227

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1633 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

دریاچه معدنی منحصر به فرد در کشور فلسطین

توسط shafagh 2 » چهارشنبه 7 مرداد 1394 15:30
دریاچه مرده نام دریاچه ای است که بین کشور فلسطین و کشور اردن قرار دارد. بعض نام های دیگر این دریاچه " دریاچه اسفالت ( رفت معدنی)"  "دریاچه نمک" و دریای شیطان است. مواد معدنی فروان محلول در اب این دریاچه  که ان را ده مرتبه شور تر از اب اقیانوس ها قرار داده اجازه حیات به هیچ موجودی بجز تعدادی باکتری های خاص نمی دهد. این دریاچه در پایین ترین بستر خشکی های سیاره ما قرار دارد یعنی چیزی در حدود 1300 متر پایین تر از سطح دریا!
پایین بودن این دریاچه سبب می شود که اب نتواند به خارج جریان پیدا کند ولی تنها می تواند بخار شود که لاجرم مواد معدنی با غلظت زیاد را از خود بجای می گذارد. بر طبق یک محاسبه روزانه حدود 7 میلیون تن از اب این دریاچه بخار می شود. مواد معدنی ذخیره شده را بعد از ان اسراییلی های غاصب استخراج کرده و به مصرف ساخت دارو ، کود و لوازم ارایشی رسانده و در بازارهای جهانی به قیمت خوبی می فروشند که البته از نظر مردم فلسطین و سایر مسلمانان و قوانین بین المللی لازم الاجرا دزدی محسوب می شود.
چشمه های سالم اب معدنی و همچنین استراحتگاه های اطراف این دریاچه نیز از محل های عمومی محسوب می شود زیرا عقیده بر ان است که اب معدنی این دریاچه اثر شفا بخش دارد.
دانشمندان اخطار داده اند که این دریاچه رو به خشک شدن است و در سال ها ی اخیر از محدوده اب های ان بسرعت کاسته می شود. در طی 50 سال گذشته سطح اب این دریاچه حدود 80 فوت تنزل داشته و تقریبا یک سوم از حجم ان کاسته شده است.
متاسفانه نه تنها رژیم غاصب اسراییل فکری برای نجات این دریاچه نکرده بلکه قضیه بدتر انکه تنها اب ورودی به این دریاچه باریکه  پساب های صنعتی ، فاضلاب های شهرک نشینان بوده و تقریبا هیچ اب تازه ای برای تجدید حیات این دریاچه منحصر بفرد وجود ندارد.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

130

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 107 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 19 شهریور 1387 13:29

آرشيو سپاس: 404 مرتبه در 65 پست

Re: دریاچه معدنی منحصر به فرد در کشور فلسطین

توسط sabalan1400 » پنج شنبه 8 مرداد 1394 07:29

همیشه آرزوی سفر به فلسطین و جنوب لبنان را داشتم و دارم... انشالله آآقایمان و مولایم بیاید و در رکابش به این ارض مقدس وارد شویم.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان