در برابر همسری که شما را به خیانت متهم کرده، چکار باید کرد؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: چهار شنبه 14 مرداد 1394, 12:24 pm
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

در برابر همسری که شما را به خیانت متهم کرده، چکار باید کرد؟

پست توسط moftakhar » چهار شنبه 14 مرداد 1394, 12:29 pm

وقتی در رابطه‌ای هستید و به آن رابطه وفادار، اینکه متهم به خیانت به همسر خود شوید، واقعاً ناراحت‌کننده است و باعث می‌شود، احساس کنید که کار اشتباهی انجام می‌دهید درحالیکه اینطور نیست. این می‌تواند باعث جریحه‌دار شدن احساساتتان شود. و گاهی‌اوقات، اگر کسی واقعاً قانع شود که به او خیانت می‌کنید، دیگر هر چه شما بگویید یا هر رفتاری که بکنید، نمی‌توانید متقاعدش کنید که خیانت نکرده‌اید.
در پایان یکی از کارگاههای آموزشی ام در یکی از هتل های تهران، خانم جوانی که از سوی همسرش به خیانت زناشویی، متهم شده بود، گفت:
آقای آریافر : همسرم مدام مرا به خیانت متهم می کند و این موضوع مرا رنج می دهد .
از آن خانم محترم پرسیدم : آیا کاری کرده‌اید که باعث شده ، همسرتان چنین احساسی پیدا کند؟ آیا با کسی، حتی بی‌منظور حرف زده‌اید یا جایی رفته‌اید؟ نمی‌خواهم شما را به خیانت متهم کنم، نه، ولی بعضی‌وقت‌ها ما کارهایی انجام می‌دهیم که تصورش را هم نمی‌کنیم دیگران را آزار دهد. ممکن است شما هم ناخواسته چنین رفتاری کرده باشید که باعث سوء ظن همسرتان گردیده است.
آن خانم پاسخ داد: خیر ، رفتار خاصی که بتواند این ذهنیت را در همسرم ایجاد کرده باشد، انجام نداده ام.
از او خواستم تا به همراه همسرش برای ادامه جلسات مشاوره به دفتر مراجعه کند. لازم بود تا با همسر آن خانم نیز مستقیماً صحبتهایی داشته باشم ، هرچند شوهر وی در ابتدا از آمدن امتناع می کرد اما بعد از گذشته چند روز متقاعد شد که در یک جلسه مشاوره شرکت کند.
وقتی به تجزیه و تحلیل رفتار آن مرد در جلسه حضوری پرداختم ، متوجه شدم که وی در واقع دست پیش گرفته است که پس نیفتد، در واقع او با زن جوان دیگری در ارتباط بود اما به دلیل آنکه همسرش به وی مشکوک نشود مدام او را به خیانت متهم می کرد.
گاهی لازم است که به رفتار همسرتان هم دقت کنید. نمی‌خواهم به شما هشدار بدهیم اما گاهی‌اوقات یکی از نشانه‌های خیانت افراد این است که سعی می‌کنند طرف‌مقابلشان را به خیانت متهم کنند. در واقع دست پیش می‌گیرند که پس نیفتند. به نظرتان عجیب می‌آید، نه؟ این خودآگاه گناهکار اوست که باعث شده چنین رفتاری با شما داشته باشد تا خیلی به او مشکوک نشوید.
تجربیات من در طی سالها مشاوره به همسران خیانت دیده نشان می دهد که در چنین شرایطی برای جلوگیری از رفتارهای نسنجیده و غیرعاقلانه بهتر است حتما با یک مشاور بی طرف مشورت نمایند و زیر نظر وی گامهای هدایت شده ای را در رابطه با همسر خود بردارند تا رابطه مشترکشان به شرایط سخت و دشوار جدایی منتهی نشود، زیرا بارها پیش آمده که ماجرای خیانت در اوایل شکل گیری خود یعنی مرحله آشنایی مقدماتی با فرد دیگر قرار داشته است اما یک قدم اشتباه باعث پیچیده تر شدن اوضاع گردیده و حل مشکل را بسیار سخت نموده است.
البته در بسیاری از مواقع نیز دیده شده است که خیانتی از سوی همسرتان صورت نگرفته باشد ، لذا بهتر است در کمال آرامش از او بپرسید که آیا شما را حین کاری دستگیر کرده است؟ از او بپرسید دقیقاً چه چیز باعث شده است که چنین تصوری درمورد شما بکند؟ خیلی وقت‌ها الکی حسود می‌شویم و نادرست درمورد طرف‌مقابلمان قضاوت می‌کنیم.
اگر بار اول است که چنین اتفاقی بین شما افتاده است، با او در این مورد صحبت کنید. به او یادآور شوید که دوستش دارید، به او فکر می‌کنید و هیچ‌وقت نمی‌خواهید او را از خودتان برنجانید. بعد دیگر موضوع را تمام کنید و دیگر هیچوقت این موضوع را پیش نکشید. بعد از اینکه حرف‌هایی که خواستید را با او در میان گذاشتید، به او بگویید که دیگر در مورد این موضوع صحبت نخواهید کرد چون احساساتتان را جریحه‌دار می‌کند. اما اگر او باز هم این مسئله را به میان آورد چه؟ دیگر نیاز است که به سراغ یک مشاور خانواده بروید و از او کمک بخواهید تا میان شما و همسرتان قرار گرفته و رابطه را به شرایط مطلوب گذشته بازگرداند.

برگرفته از تجربیات مشاوره های مهدی آریافر متخصص مهارتهای زندگی سالم
منبع: سایت گروه درس زندگی [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”