در این بخش می توانید،در رابطه با مفاهیم اولیه و پایه در الکترونیک به بحث و گفتگو بپردازید
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

آشنایی با بردبرد(برد ازمایشگاهی،ساخت مدار)

توسط sinaset » يکشنبه 1 شهریور 1394 16:42

با سلام
در این تاپیک مقالات اشنایی با برد برد گذاشته میشود..

---
مقاله اول ...

بردبورد (Breadboard)

بردبورد یک برد سوراخدار است که برای ساخت نمونه اولیه و آزمایشی مدار ها مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر افرادی که به نوعی با پروژه های الکترونیک سروکار دارند دست کم یکبار از این وسیله استفاده کرده اند.
سهولت اتصال و جداکردن قطعات و اتصالات روی این برد سبب شده که به وسیله ای بسیار متداول برای تست و عیب یابی نمونه اولیه پروژه ها و مدارات مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در کارگاه ها و آزمایشگاه های الکترونیک برای ساخت مدارات به جهت جلوگیری از اتلاف وقت از بردبرد استفاده می نمایند.
لایه‌های داخلی بردبورد از نوارهای فلزی (معمولا مسی) تشکیل شده است. یک بردبرد استاندارد را  که در تصویر زیر مشاهده می کنید میتوان به سه قسمت کلی تقسیم کرد.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد از برد برد در سایز بزرگ

۱- قسمت اصلی برد که توسط یک شکاف به دو قسمت جدا شده. در هر سمت این شکاف سوراخ های منظمی در ستون های ۵ تایی قرار دارد که سوراخ های هر ستون از داخل به هم متصل هستند اما بصورت افقی اتصالی با سراخ های کناری ندارد.

۲ و ۳- قسمت های بالا و پایین بردبرد که معمولا قابل جداسازی از قسمت اصلی نیز هستند. از این دو قسمت به واسطه ویژگی که دارند بعنوان مدار تغذیه استفاده می شود. ویژگی این قسمت ها این است که روی هر کدام از این قطعات ۴ ردیف سوراخ تعبیه شده که هر ردیف از داخل به هم متصل می باشند. بدین ترتیب با اتصال تغذیه + یا – یا هر ولتاژ دلخواه به اولین اتصال این قطعات میتوان در امتداد همان ردیف از این ولتاژ ها برای تغذیه مدار مورد آزمایش استفاده نمود.
بردبرد ها در اندازه های کوچکتر نیز موجود هستند . در تصویر زیر یک بردبرد با اندازه نیمه را مشاهده می نمایید:

برای اتصال قطعات به یکدیگر و شکل دادن به کدار بر روی بردبرد معمولا از سیم های مخصوص بردبرد استفاده می شود. این سیم ها دارای نوک فلزی و روکش لاستیکی در قسمت پایین تر نوک فلزی می باشند که اتصال را برای کاربر آسان می کند. البته در صورت نیاز میتوان از سیم های مفتولی که دو سمت آن لخت شده است نیز برای اتصال استفاده کرد اما مسلما استفاده از سیم های مخصوص باعث می شود هم سیم ها در جایشان خوب محکم شوند و براحتی و بر حسب اتفاق از جایشان خارج نشوند و هم اینکه محکم شدن سیم ها در داخل پین های بردبرد از هر گونه مشکل و عدم کارکرد احتمالی مدار در اثر قطعی برخی اتصالات جلوگیری بعمل می آورد.
در انتها توجهتان را به  تصاویری از چند مدار بسته شده روی بردبرد جلب می نماییم :

به نقل از http://mohande3.com
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

برد بورد (Bread board)

توسط sinaset » يکشنبه 1 شهریور 1394 16:48

مقاله دوم
----

برد بورد (Bread board)

دانش پژوهان عزیز، یکی از قطعه های پرکاربرد که در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد برد بورد (Bread board) است که در زیر توضیحاتی در مورد آن ارائه می شود.
برد بورد وسیله ای است که برای ساخت اولیه و آزمایشی مدارهای الکترونیکی بکار می رود. اکثر افرادی که در زمینه ساخت مدارهای الکترونیکی فعالیت می کنند، ابتدا مدار خود را روی برد بورد می بندند و پس از تست کردن و جواب گرفتن آن را روی فیبر مدار جاپی و یا فیبر سوراخ دار پیاده می نمایند.

شما نیز بهتر است برای تست اولیه مدارهای مورد نیاز در ساخت پروژه های خود از برد بورد استفاده نمایید.
یک برد بورد تعداد زیادی سوراخ دارد که به صورت موازی بر روی آن قرار گرفته اند. این سوراخ ها دو دسته می باشند. 1- سوراخ های ردیف های وسط که به صورت عمودی از زیر به هم متصل می باشند. 2- سوراخ های ردیف های کناری که به صورت افقی از زیر به هم متصل اند.
نحوه اتصال داخلی سوراخ های برد بورد در شکل زیر مشخص شده است.
از سوراخ های ردیف های وسط بردبورد برای نصب عناصر الکترونیکی مدار و از سوراخ های ریدف های کناری آن نیز به عنوان خطوط منبع تغذیه استفاده می شود.

برد بورد به نحوی طراحی شده که پایه های عناصر الکترونیکی به راحتی در سوراخ های آن فرو رود و اتصال آن ها برقرار گردد. برای ساخت مدارهای الکترونیکی بر روی برد بورد از قطعات سیم برای متصل نمودن ردیف های بردبورد و پایه های مختلف اجزاء مدار به هم استفاده می شود.

به نقل تبیان.

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
288

تشکر کرده: 338 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 31 مرداد 1394 14:35

زرند

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

نحوه کار کردن برد بورد

توسط alirezazarand » سه شنبه 3 شهریور 1394 16:18

ببخشید من طرز کار کردن با برد بورد  بلد نیستم لطفا به من یاد بدهید
سلام بر شهیدانی که اتوبوس اتوبوس رفته اند و تریلی تریلی برگشته اند
سلام برشهیدان
سلامتی آقا امام زمان صلوات

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

Re: آشنایی با بردبرد(برد ازمایشگاهی،ساخت مدار)

توسط sinaset » سه شنبه 3 شهریور 1394 16:52

سلام و عصرتون بخیر.
پستتون رو به اینجا انتقال دادم  
---

برد برد کار کردن باهش خیلی ساده هستش

مدار داخلی برد برد اینطوریه

چهار ردیف خط بزرگ صاف بر روی  برد برد وجود داره که دو تا پایین و دو تا بالایی برد برد هستش.(که در تصویر بالا + و - نام گذاری شدن)
وقتی شما جریان برق رو وارد هر کدام از  خط ها بکنید،دیگه تا اخر اون خط ها برق وجود داره ..
و برای هر خط باید بصورت جدا گانه سیم رو واردش بکنید تا برق دار بشه
این چهار خط برای تغذیه استفاده میشه تا که مدار رو کامل پوشش بده ...
اما قسمت های B و C (در تصویر) که هر شیارش از 5 نقطه به هم چسیبده شده تشکیل شده. شما اگر جریان برق رو وارد یکی از 5 نقطه بکنید،اون شیار کامل برق دار خواهد شد!
برد برد از کلی از این شیارها تشکیل شده،که شما به کمک این شیارها می تونید قطعات مثل ترانزیستور و led و خازن و ... رو به راحتی بهش وصل کنید....
شیارها در برد برد(با خط سبز و زرد مشخص شده) .. هر قسمتی که رویش خط کشید شده،اگر به ان برق دهید،کل ان خط برق دار خواهد شد(مجموعه 5نقطه)
یک مدار ساده وصل شده به برد برد،که به کمک یک سوئیچ دو حالته و دو عدد دیود و مقاومت،دو عدد led روشن و خاموش میشود
به مدار بالا دقت کنید،مقاومت به نقطه اول شیار وصل شده و پایه مثبت led به انتهای شیار وصل شده. ولی led به راحتی کار می کند
وصل کردن ایسی 555 به برد برد
روشن کردن،led در شب به کمک فتوسل(یک نوع مقاومت،که با دیدن نور،مقاومت کم میشود)، بر روی برد برد
روشن کردن led بر روی برد برد (در تصویر متحرک بالا،ولتاژ ها جابجا میشود،و led ها بصورت عکس هم دیگر وصل شده اند)
چشمک زن بر روی برد برد
مدار چشمک زن با ایسی 555 ، بر روی برد برد
درون یک برد برد( لایه ها مس رو ببینید،بهتر متوجه میشوید)
برد برد در کنار سیم ها اماده برد بردی...
باتشکر.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
288

تاريخ عضويت

زرند

توسط alirezazarand » سه شنبه 31 شهریور 1394 07:42

ببخشید شما از برد برد ساده استفاده می کنید یا نه ؟ شما چند تا برد بورد دارید ؟ سیم های آماده اش را از کجا بگیریم؟
سلام برشهیدان

sinaset از این پست سپاسگزاري کرده است

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 31 شهریور 1394 08:46

سلام و صبح شما بخیر.

من در حال حاضر دو برد برد دارم .
اولیش رو حدود چند سال پیش خریدم.مارک GL چندان جالب نبود...!!! (هنوز دارم) در  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد سایت میفروشنش.)
دومیش مارک DEC هستش. که حدود چند ماه پیش خریدمش،خوب و باکیفیت هستش. و + - رو علامت گذاری کرده.. و ازش راضی هستم(در  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ادرس می تونید ببینیدش.)

در رابطه با سیم برد برد... بحث های زیاد هستش. و همانجور که مطلع هستید،بعضی ها از نوع اماده استفاده می کنند و بعضی ها هم با سیم ها خشک این کار رو می کنند.

ولی من از سیم ها آماده استفاده می کنم.چون کار کردن با سیم ها خشک!(دست ساز) حوصله بیشتری می خواهد.

بنظر من هم،شما سیم برد بردی اماده تهیه کنید و برد برد خوب بخرید... تویه پروژه خیلی بدردتون میخوره .. (چون انجام کارهای الکترونیک،به اندازه کافی سخت هست! حالا بخواید این قطعات هم بی کیفیت یا مشکل دار باشن..!!!)

من قبلا یک مدل سیم برد بردی ، گرفتم  که بعد از حدود یک سال ، خورده ای ،سراشون کنده شد! اما بعد یک مدل با کیفیت تر گرفتم. و الان ازشون استفاده میکنم (حدود 5 تا 6 ماه!!) و ازشون راضی هستم

می تونید از  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد تهیه کنید.
----
فروشگاه ECA (همین سایت که همیشه بهتون قطعات معرفی میکنم)
یک فروشگاه معتبره و من حدود 2 تا 3 سالی هست که ازش خرید میکنم،کیفیت کالاهاش خوب و تقریبا کمتر از یک روز بسته رو اماده و ارسال می کنند.

من که خونمون شهرستانه... خیلی برام به صرفه که این قطعات رو بخرم... چون اولا،اینجا قیمت حدود 2 برابره ..!! بعد اصلا بیشتر قطعات الکترونیک نیست،تازه اگر م باشه،به کیفیت اون سایت نیست ..!

به عنوان مثال مقاومتی که اینجا دونه 100 تومانه! تویه سایت بسته 10 اون، حدود 95 تومان!
یا باتری که تویه سایت حدود 23 یا 24 تومانه .. اینجا حدود 40 تومانه !!!
و....
باتشکر.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
288

تاريخ عضويت

زرند

توسط alirezazarand » سه شنبه 31 شهریور 1394 09:13

خیلی ممنونم مال منم مارکش gl است و در اینجا حضوری خریدم 7000 تومان
سلام برشهیدان

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » پنج شنبه 30 مهر 1394 09:15

با سلام

نحویه کار گذاشتن،یک ایسی بر روی برد برد
ابتدا کمی پایه ها را خم می کنیم،سپس بر روی برد برد قرارش میدهیم.
باتشکر.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
288

تاريخ عضويت

زرند

توسط alirezazarand » جمعه 8 آبان 1394 16:34

منم شاید امروز سفارش بدم برد بورد و سیم برد بورد
سلام برشهیدان

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » جمعه 8 آبان 1394 16:47

سلام

به سلامتی .

سیم برد برد دو نمونه داریم .

همانجور که قبلا هم گفته بودم.(در پست های قبلتر همین تاپیک توضیح دادم)
بنظرم  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد مدل رو بگیرید. بهتر خواهد بود .

برد برد هم هم  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد که قبلا معرفیش کرده بودم.

---
شما باید یک منبع تغذیه ارزون قیمت هم بخرید،یا اگر خونه دارید که چه بهتره.
باتشکر.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
288

تاريخ عضويت

زرند

توسط alirezazarand » جمعه 8 آبان 1394 18:56

من با سیم های آنتن سیم برد بورد درست کردم . و تا یک زمانی که بتوانم در الکترونیک قوی شوم در گر احتیاجی به اینها ندارم :D
سلام برشهیدان