در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با عمران به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

84

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 130 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 فروردین 1394 17:51

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

روش نصب عایق حرارتی زیر گچ

توسط paramisrockwool » يکشنبه 1 شهریور 1394 22:35

یکی از روش های عایق کاری ساختمان ها عایق کاری حرارتی از داخل ساختمان است. این روش معمولا در ساختمان های ساخته شده استفاده می شود. در این روش می توان از عایق پشم سنگ تخته ای استفاده کرد.
روش کار بدین صورت است که با استفاده از چسب و مخصوص و اتصالات مناسب عایق تخته ای بر روی دیوار چسبانده می شود و سپس بر روی عایق حرارتی، روکش مناسب و گچ کاری انجام می شود.

مراحل مختلف کار بصورت زیر است:
1- تمیز کردن دیوار
قبل از استفاده عایق حرارتی دیوار، ابتدا باید سطحی که قرار است با استفاده از عایق حرارتی پشم سنگ تخته ای عایق کاری شود، تمیز شود و هر گونه گرد و غبار، لایه رنگ و کثیفی از آن پاک شود. بهترین روش تمیز کردن سطح، شستشوی آن با اسپری شدید آب است.
اگر رنگ بر روی دیوار است باید با ابزار مناسب تا حد ممکن از را پاک کنید. حتی اگر رنگ روی کل سطح دیوار باشد باید سطح بطور کامل پاک شود.


2- بررسی سطح و همسطح کردن آن
سطح باید بررسی شود تا مشکلاتی مثل بخش های سست و هم سطح نبودن ها شناسایی و رفع شود. بررسی باید توسط چکش انجام شود.
در این مرحله باید پوشش ها و درزگیرهای اطراف درب و پنجره ها حذف شود و میدان باز و بسته شدن آن ها بررسی گردد.
در هنگام استفاده از عایق تخته ای پشم سنگ و عایق کاری زیر گچی اختلاف قابل قبول در سطح ها بین -5 و +5 میلیمتر است. اگر اختلاف بین سطوح بیشتر از این مقدار باشد باید اختلاف بوسیله ملات و یا با یک عایق پشم سنگ تخته ای ضخیم تر یا نازک تر (بسته به بالا یا پایین بودن سطح) رفع شود.


3- نصب شیار
برای نصب پشم سنگ تخته ای باید ابتدا شیارهای شروع نصب شوند. معمولا شیارهای شروع 15 سانتیمتر بالا تر از سطح زمین نصب می شوند مگر در مواردی که به شکل دیگری تعیین شده باشد.

4- نصب نگهدارنده های خارجی و دیگر آماده سازی ها
در تمام نقاط اتصال از جمله خطوط شستشو، لوله های کف و ... باید بلاک های نگهدارنده نصب شوند.
تمام کابل های برقی که در پشت عایق تخته ای قرار می گیرند باید امتحان شود. فاصله های مناسب باید رعایت شود برای مثال عایق پشم سنگ تخته ای باید با فاصله 3.5 سانتیمتری از چهارچوب پنجره ها قرار گیرد.

5- آماده سازی چسب پشم سنگ تخته ای
چسب تخته ای برای چسباندن پشم سنگ تخته ای باید با 6 لیتر آب مخلوط شود و با یک میکسر با دور آهسته همزده شود. بعد از اینکه مخلوط همگن شد آن را برای مدت 5 دقیقه رها کنید و سپس دوباره مخطوط را به هم بزنید. مخطوط آماده شده تا 2 ساعت قابل استفاده است.

6- اضافه کردن چسب به پشم سنگ تخته ای
پشم سنگ تخته ای که برای عایق کاری استفاده می شود باید کامل پاک باشد و هیچ گرد و غباری بر روی سطح آن قرار نگیرد. باید دقت کرد که به اندازه کافی چسب بر روی سطح عایق پشم سنگ تخته ای قرار گیرد.

7- چسباندن عایق پشم سنگ تخته ایدر هنگام چسباندن عایق تخته ای پشم سنگ، عایق حرارتی باید با ضربه های ماله صاف و محکم شود به طوری که هیچ شکافی باقی نماند. شکاف به عنوان پل حرارتی عمل می کند و راندمان عایق کاری را به شدت کاهش می دهد. هر چیزی که باعث ایجاد فشار بر روی عایق پشم سنگ تخته ای می شود باید حذف شود تا ایجاد پل حرارتی و شکاف نکند.

توجه: پس از چسباندن پشم سنگ تخته ای بر روی سطح آن را جابجا نکنید.می توانید برای مشاهده روش اضافه کردن چسب و چسباندن عایق تخته ای پشم سنگ به فیلم آموزشی نصب عایق صوتی حرارتی پشم سنگ تخته ای-چسباندن پشم سنگ تخته ای (منبع) مراجعه کنید.8- چک کردن تخته های پشم سنگدر مراحل 6 و 7 باید عایق چک شود تا سطح آن یکنواخت باشد، از شمش بنایی بلند برای اینکار استفاده کنید.

9- درب و پنجره ها
باید اطمینان حاصل شود که عایق پشم سنگ در گوشه ها و کنج ها مزاحمتی در باز شدن درب و پنجره اینجاد نکند. فاصله عایق از گوشه ها باید 20 سانتیمتر باشد.


10- نوارگیری درزها
نوار گیر باید تمام درزها را بپوشاند تا هیچ نفوذی حرارتی صورت نگیرد. در تمام اتصالات عایق و اجزاء ساختمان از قبیل قاب ها، آستانه درب و پنجره عایق باید نوارگیر درز نصب شود.


11- پر کردن شکاف ها
شکاف های بین عایق های پشم سنگ تخته ای بزرگتر از 2 میلیمتر باید با استفاده از نوارد درزگیر پر شوند. از ملات برای پر کردن این شکاف ها استفاده نکیند چون باعث ترک خوردن سیستم عایق کاری حرارتی می شود.


12- تثبیت مکانیکی عایق پشم سنگ تخته ای
به منظور محکم کردن عایق های پشم سنگ تخته ای چسبانده شده باید از پیچ و واشر مناسب استفاده کرد. پیچ و واشر باید به اندازه ای در عایق فرو روند که باعث تو رفتگی در سطح عایق تخته ای پشم سنگ نشوند. اگر پیچ درون عایق فرو رود باید آن را خارج کرد و پیچ جدید جایگزین کرد.
برای مشاهد روش محکم کردن با مته و پیچ می تواند به فیلم آموزشی روش نصب عایق پشم سنگ تخته ای در دیوارهای خارجی ساختمان (منبع) مراجعه کنید.

13- روکش کاری و صاف کاری
باید 48 ساعت بعد از ثابت کردن عایق های تخته ای پشم سنگ عملیات روکش کاری با ملات انجام شود.

منبع: http://paramisrockwool.com/fa/products/ ... insulation

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان