جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6536

تشکر کرده: 1661 مرتبه
تشکر شده: 8089 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

انتشار تصاویر جدید ناسا از پلوتو

توسط sinaset » يکشنبه 22 شهریور 1394 08:00

انتشار تصاویر جدید ناسا از پلوتو

ناسا مجموعه‌ای کاملا جدید از تصاویر پلوتو را منتشر ساخته‌است که در پرواز نزدیک‌گذر فضاپیمای افق‌های نو در ماه جولای به ثبت رسیده‌است.
براساس گزارش BBC، اگرچه اين تصاوير رنگي نيستند اما در آنها جزئياتي بي‌نظير از پيچيدگي‌هاي خارق‌العاده سطح مناطق مختلف پلوتو مانند منطقه تولهو و فلات اسپوتنيك ديده مي‌شوند.به گفته آلن استرن پژوهشگر مسئول پروژه افق‌هاي نو در پلوتو تنوع زيادي از ساختارهاي زميني و پيچيدگي‌ها ديده مي‌شوند كه شبيه به آن را در هيچ نقطه‌اي از سامانه خورشيدي نمي‌توان يافت.


دانلود اين تصاوير براي ناسا بسيار وقت‌گير بوده‌است زيرا سرعت انتقال اين اطلاعات از فضاپيما تا زمين دو هزار بيت بر ثانيه بوده‌است كه در برابر مودم‌هاي بسيار قديمي كه با سرعت 56 هزار بيت بر ثانيه اطلاعات را انتقال مي‌دادند،‌بسيار كند به شمار مي‌رود. از اين رو انتقال كل اطلاعات افق‌هاي نو به زمين بيش از يكسال زمان خواهد‌بود. برخي از تصاويري كه ناسا منتشر كرده تك عكس نبوده و تركيبي از چندين عكس بوده‌اند.


اين تصاوير در 14 جولاي و در زماني به ثبت رسيده‌اند كه افق‌هاي نو در نزديك‌ترين فاصله‌اش تا پلوتو قرار داشت. اين تصاوير ساختارهايي عجيب روي پلوتو نمايش مي‌دهند،‌براي مثال ايجاد تپه‌هاي بادي روي سياره‌اي كه اتمسفري ندارد و يا اتمسفري بسيار رقيق دارد،‌غيرممكن به نظر مي‌آيد، اما چنين تپه‌هايي را مي‌توان در تصاوير پلوتو مشاهده كرد، اگرچه اين جرم كيهاني از اتمسفر بسيار رقيقي برخوردار است.
افق‌هاي نو از قمرهاي پلوتو نيز تصاوير خيره‌كننده‌اي ثبت كرده و در يكي از اين تصاوير مي‌توان در سطح قمر كارون،‌بزرگترين قمر پلوتو، شكافي عظيم، شكست تكتونيكي را مشاهده كرد.
به نقل از همشهری انلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6536

تشکر کرده: 1661 مرتبه
تشکر شده: 8089 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

Re: انتشار تصاویر جدید ناسا از پلوتو

توسط sinaset » دوشنبه 23 شهریور 1394 08:04

تصاویر جدید نیوهورایزنز از تنوع خیره‌کننده زمین‌شناختی پلوتو
ناسا تصاویر نفس‌گیری از دیدار فضاپیمای نیوهورایزنز و سیاره پلوتو را در زمان عبور از کنار آن منتشر کرده و این تصاویر، ویژگی‌های زمین‌شناختی این سیاره کوتوله را به نمایش می‌گذارند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تصاویر حین عبور با سرعت بالای فضاپیمای ناسا و هنگامی گرفته شدند که این سامانه در حال جمع‌آوری‌کردن داده‌هایی از این جرم کیهانی بود.

در تاریخ هفتم سپتامبر (16 شهریور)، نیوهورایزنز که در فاصله پنج میلیارد کیلومتری از زمین قرار دارد، انتقال داده‌های فشرده تصاویر و اطلاعات از پلوتو را آغاز کرد که مخابره تمامی این داده‌ها حدود یک سال طول می‌کشد؛ بنابراین زمینیان چاره‌ای ندارند جز این که منتظر این اطلاعات بمانند.

تصاویر تازه منتشرشده ماهیت متنوع و شگفت‌انگیز پلوتو را به نمایش می‌گذارند. اعضای تیم نیوهورایزنز مدعی‌اند این سیاره کوتوله دست کم از لحاظ جغرافیایی به اندازه مریخ متنوع است و کشفیات فضاپیما از این جرم کیهانی به سطح پلوتو محدود نمی‌شود.

مه جوی پلوتو دارای ساختار لایه‌بندی متراکم‌تری در مقایسه با آنچه پیش‌تر انتظار می‌رفت، است به طوری که این گاز بخش تاریک این سیاره کوتوله را روشن می‌سازد.

این تصاویر همچنین ریگ‌های روان و جریان‌های نیتروژن نشات‌گرفته از نواحی کوهستانی را برجسته می‌کنند. افزون بر این، درست مانند مریخ، تصاویر جدید مدرکی از شبکه‌های دره‌ای ارائه می‌دهند که توسط یک ماده جاری ناشناخته حکاکی شده‌اند.

پلوتو پیچیدگی‌های متنوع و خشکی‌هایی دارد که با آن چه در منظومه شمسی مشاهده شده تفاوت دارند.

نیوهورایزنز پس از عبور از کنار پلوتو در ماه ژوئیه، هم‌اکنون 69 میلیون کیلومتر از این جرم کیهانی فاصله دارد و به زودی تصاویری از قمرهای آن ارائه خواهد داد که جهانیان را بیشتر در حیرت فرو می‌برند.

"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان