در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با مدارهای آنالوگ و دیجیتال به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تشکر کرده: 1655 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

مدار ساده دور کردن پشه ها

توسط sinaset » دوشنبه 23 شهریور 1394 09:49

باسلام
مدار ساده دور کردن پشه ها

به کمک این مدارات ساده،می توانید فرکانسی نسبتا بالا تولید کنید،و به دادن ان به بلندگو پیزوی .. پشه ها را از خود دور کنید .

مدار ساخته شده با ایسی 555 و  دو عدد مقاومت 2.7 کیلواهیم و دوعدد خازن 10 نانو فاراد (104) و دیود 1n4007 و بازر پیزوی و 12 ولت،ولتاژ
------
مداری ساخته شده بدون ایسی و به کمک 2 ترانزیستور bc547  و تعداد مقاومت و خازن و بازر پیزوی و ..

برای مطالعه بیشتر اینجا  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  را ببینید.
باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

Re: مدار ساده دور کردن پشه ها

توسط Mahdi1944 » دوشنبه 23 شهریور 1394 15:52

sinaset,  
سینا جان، ممنون از مداری که گذاشتید، سوالی که مدتی بود ذهن من رو مشغول کرده بود اینه که از سالها پیش تحقیقاتی در مورد تاثیر صداهای فرکانس بالا روی حشرات شده بود که در ادامه برنامه‌هایی برای گوشی‌های هوشمند هم ارائه شده بود که ادعا میکردند که پشه‌ها و یا حشرات دیگه رو فراری میدن، میخواستم ببینم به لحاظ فنی بلندگوی گوشی‌های هوشمند قادر به پخش موثر این بازه فرکانسی و دور کردن پشه‌ها هستند یا خیر؟  :D
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » دوشنبه 23 شهریور 1394 17:41

سلام بر اقا مهدی
تشکر از نظرتون
---
بطور دقیق نمی توانم خدمتون عرض کنم . فرکانس اسپیکر موبایل ها هم فکر می کنم،مثل همین اسپیکرها معمولی تا 20 تا 22 کیلوهرتز باشد .(البته بازم میگم،زیاد مطمعا نیستم،که اسپیکر موبایل چه مقدار فرکانس  پخش می کند)
قدرت شنوایی انسان هم بین 20 هرتز تا 20 کیلوهرتز می باشد ... (ولی معمولا مابین 18 تا 20 کیلوهرتز به سختی شنیده میشود .)

گفته شده.این نوع حشرات (مثل پشه) در محدود 20 کیلوهرتز اگر برایش یک نوع صدا ازار دهند پخش شود،اذیت میشوند .. (و کمتر!)
حالا شنوایی انسان به سختی می تونه این صدا را تفکیف کنه.اما پشه برایش اسان است. شما صدایی بلدگو رو در حالت 20 کیلوهرتز در اخرین درجه قرار میدهید...صدایی فرکانس بالا،به صدایی بالا در اتاق در حال پرتاب می باشد،اگر برای پشه ناهنجار باشد.در نتیجه باعث دور شدن پشه میشود.(در حالی که شما اصلا اون صدا رو نمی شنوید)
پس هرچقدر قدرت(توان) بلندگو شما بیشتر باشد.صدا با قدرت بالاتر،در هوا پرتاب میشود!

اما خودم تاحالا ازمایش نکردم. و نمی تونم بصورت دقیق خدمتون عرض کنم.ولی از لحاظ تئوری می تونه صحیح باشه.(بخصوص اگر توان بلندگو شما بالا باشه!)
اما از این طرف هم ممکنه به شنوایی انسان،اسیب وارد کنه .. ! پس بهتر که دائم ازش استفاده نشه .

حالا علم من تا همین قدر بود...(البته کم بود،باید ببخشید).
بازم تشکر از سوال خوبتون.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » دوشنبه 23 شهریور 1394 19:51

Mahdi1944,  دوست عزیز سلام ،
در مورد سوال شما من اطلاعی در مورد فرکانس صوتی ندارم ولی می دونم که طیف رنگ ها بر حشراتی مانند پشه تاثیر گذار است !
توجه شما را به شیشه کاری های بالای سر در خانه های قدیمی جلب می کنم !
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
31

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 8 اردیبهشت 1396 20:25

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mrramezany » دوشنبه 2 مرداد 1396 17:23

با عرض سلام .
من هردو مدار را بستم و فقط یک سوال در مورد منبع تغذیه هر دو مدار دارم اینکه این مدارها را امتحان کردم ودیدم که با منبع تغذیه 5+ ولت هم کار میکند آیا لازم است که با همان ولتاژ ذکر شده مدار کار کند و دیگر اینکه در مدار دومی صدای بازر با گوش شنیده میشود( صدای فرکانس تولید شده)آیا طبیعی است یا خیر و اینکه با این مدار پشه ها بیشتر به آدم نزدیکتر میشوند تا دور شوند چرا؟

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
6435

تاريخ عضويت

توسط sinaset » سه شنبه 3 مرداد 1396 06:55

باسلام
لطفا پیام های بالا را مطالعه کنید. ضمن اینکه ولتاژ راه اندازی مدار 12 ولت می باشد.
ضمن اینکه،برای کارکرد و عملکرد صحیح دستگاه،بهتراست،سوالتان را از سازنده  بپرسید(لینک دوم معرفی شده در پست اول)
باتشکر.