نمایش سطح پوست‌ماری پلوتو در واضح‌ترین تصویر

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6973
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9179 بار
سپاس‌های دریافتی: 20975 بار
تماس:

نمایش سطح پوست‌ماری پلوتو در واضح‌ترین تصویر

پست توسط sinaset » دو شنبه 6 مهر 1394, 8:35 am

نمایش سطح پوست‌ماری پلوتو در واضح‌ترین تصویر
ناسا اخیرا جدیدترین مجموعه تصاویر پلوتو با بالاترین وضوح تاکنون را ارائه کرده است. این تصاویر طی سفر دنباله‌دار فضاپیمای نیوهورایزنز این سازمان ثبت و ارسال شده‌اند.

 تصویر  گزارش سرویس علمی ایسنا، این گالری برای اولین بار شامل داده‌هایی از طیف‌سنج مادون قرمز فضاپیما است که از توزیع یخ متان در سیاره کوتوله نقشه‌برداری کرده است.

داده‌های دانلود شده پیشین به ارائه تصاویر خیره‌کننده و بینش‌های علمی بسیاری از ماهیت پلوتو پرداخته‌اند. این تصاویر، دشت‌های یخی وسیع، رشته کوهها و حتی شواهدی از یک چرخه آب در جو سیاره کوتوله را به نمایش گذاشته‌اند.

تصاویر اخیر، صفحه جدیدی از اکتشافات را برای این جرم آسمانی مبهم گشوده است. یک عکس به طور خاص، نشان‌دهنده چشم‌اندازی از برآمدگی‌های تراز شده است که ظاهری مشابه پوست مار را به نمایش گذاشته‌اند. این تصویر توسط دوربین MVIC نیوهورایزنز گرفته شده و شامل یک منظره ازکوه تارتاروس درسا است که به زیبایی در خط سایه مرز مشخص شده است.

همچنین این تصویر شامل نمایی با رنگهای گسترش‌یافته از پلوتو است که رنگهای طبیعی سیاره را با کانال مادون قرمز MVIC برای تاکید بر رنگهای بی‌شماری که سطح غیر معمول سیاره کوتوله را اشباع کرده‌اند، بهبود داده است.

تصاویر دوربین LORRI نیوهورایزنز تا به امروز دقیق‌ترین نماها را از سطح پلوتو ارائه کرده است. یک تصویر اصلاح رنگ شده، شامل بخشی از حوضه فلات اسپوتنیک در سمت راست و همچنین کوهها و دهانه آتشفشان‌ها در منطقه شکسته‌تر سمت چپ است. این تصویر که کمی پیش از نزدیکترین دیدار نیوهورایزنز با سیاره کوتوله گرفته شده، به بینندگان اجازه می‌دهد تا ویژگی‌های نسبتا کوچک با وسعت تنها 250 متر را تشخیص دهند.

فلات اسپوتنیک نقطه کانونی بسیاری از تصاویر بازگردانده شده توسط نیوهورایزنز است. نسخه وضوح بالایی از این فلات نشان می‌دهد که سطح به ظاهر صاف آن در واقع با چاله‌ها و برآمدگی‌هایی پوشیده شده است. به گفته محققان، این منطقه احتمالا در نتیجه تصعید مشابه سیارک 67P باشد.

فضاپیمای نیوهورایزنز برای نخستین بار داده‌هایی از طیف‌سنج مادون‌قرمز ارائه کرده است. خوانش‌های ارائه شده از این طیف‌سنج نشان دهنده سطوح بسیار متضاد از توزیع یخ متان در سراسر سطح پلوتو است. به نظر می رسد که یخ به طور حجیمی در فلات اسوپتنیک توزیع شده، اما در مناطق دیگر شاهدی از آن دیده نمی‌شود. دانشمندان ناسا مطمئن نیستند که آیا توزیع یخ در نتیجه درخشش زمین پلوتو ایجاد شده یا اینکه تراکم یخ، خود دلیلی برای روشنایی است.

آلن استرن، محقق اصلی ماموریت نیوهورایزنز اظهار کرد: ما با این تصاویر و نقشه‌ها، صفحه جدیدی را در مطالعه پلوتو برای آشکارسازی وضوح بالای این سیاره هم از نظر رنگ و هم ترکیبات باز کرده‌ایم.

وی همچنین گفت: کاش کلاید تامبا، کاشف پلوتو برای دیدن این روز زنده می‌ماند. تصویر  تصویر  تصویر 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”