در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6671

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8218 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

خنثی‌سازی دی‌اکسیدکربن جو با باکتری اعماق دریا

توسط sinaset » دوشنبه 4 آبان 1394 13:30

خنثی‌سازی دی‌اکسیدکربن جو با باکتری اعماق دریا
گروهی از محققان دانشگاه فلوریدا در تحقیقات جدید خود نشان داده‌اند، نوعی باکتری اعماق دریا می‌تواند دی‌اکسیدکربن صنعتی موجود در جو را خنثی کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان دریافتند که این باکتری، آنزیمی تولید می‌کند که می‌تواند دی‌اکسید کربن را به ترکیبات بی‌ضرر تبدیل کند.

این موجود کوچک برای مقابله با مشکلات شدید دما و فشار تکامل یافته است و در حال حاضر با برخی از شرایطی که در محیطهای صنعتی با آن مواجه هستیم، سازگاری دارد.

این باکتری که Thiomicrospira crunogena نام دارد، آنزیم کربونیک آنهیدراز تولید می‌کند که به از بین بردن دی‌اکسید کربن در موجودات زنده کمک می کند.

به گفته محققان، از آنجایی که این باکتری اعماق دریا در نزدیکی منافذ گرمابی رشد و نمو می‌کند، با دمای بالا سازگاری داشته که باعث می‌شود در فرآیند کاهش دی‌اکسیدکربن صنعتی، عملکرد مناسبی داشته باشد.

دانشمندان همچنین راهی را برای تولید این آنزیم بدون استخراج مکرر آن از اعماق دریا پیدا کردند. آنزیم مذکور می‌تواند در آزمایشگاه و با استفاده از یک مدل مهندسی ژنتیک از باکتری رایج ای‌کولای تولید شود.

تحقیقات بیشتری برای تولید یک نوع از این آنزیم که هم دربرابر گرما مقاوم باشد و هم سرعت عمل کافی برای استفاده درمحیطهای صنعتی داشته باشد، مورد نیاز خواهد بود. این محققان همچنین می‌خواهند این آنزیم را با ثبات‌تر کرده و طول عمر آن را افزایش دهند.

این یافته‌ها در مجله Acta Crystallographica D: Biological Crystallography and Chemical Engineering Science منتشر شده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان