در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

New Memberno avatar
پست ها

11

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 4 بهمن 1393 18:01

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

فیلم آموزشی و تاثیر در آموزش و یادگیری

توسط shinalife » چهارشنبه 6 آبان 1394 12:25

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و تاثیر در آموزش و یادگیری

تحقیقات زیادی در مورد فواید و تأثیرات فیلم‌ آموزشی در یادگیری انجام شده است.

مطالعه‌ای که در دانشگاه تکزاس در سال 1997 انجام شده نشان داد که افراد:

    10% چیزهایی که می‌خوانند
    20% چیزهایی که می‌شنوند
    30% چیزهایی که می‌بینند
    50% چیزهایی که می‌بینند و می‌شنوند
    70% چیزهایی که می‌گویند
    90% چیزهایی که انجام می‌دهند و می‌گویند

را به خاطر می‌سپارند.همچنین ما انسان‌ها، 70% اطلاعات خودمان از محیط اطراف را به صورت تصویری دریافت می‌کنیم و درک و متوجه شدن اطلاعات تصویری برای ما راحت‌تر است. همچنین در صورتی که از چندین کانال حسی استفاده شود، ما بهتر می‌توانیم موارد را یاد گرفته و به خاطر بسپاریم.

در نتیجه در صورتی که در یک موضوع مشترک، امکان استفادة ما از  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و کتاب فراهم باشد، ما خیلی بهتر می‌توانیم بوسیله فیلم آموزشی که از ترکیب عناصر صوتی و تصویری استفاده کرده و همچنین روش صحیح انجام کارها در آن بصورت دقیق نشان داده شده است، موضوع را یاد گرفته و به آن مسلط شویم.


علاوه‌ بر این، یک سخنرانی و ویدئو، بسیار بیشتر باعث تحریک مغز ما می‌شود و این مسئله تأثیر زیادی در یادگیری ما خواهد داشت. به همین دلیل است که به طور مثال بسیاری از کودکان، جزئیات بسیار دقیق بسیاری از فیلم‌هایی که دیده‌اند را به خاطر می‌آورند، ولی در یادگیری و به خاطر سپردن مواردِ موجود در کتاب‌های درسی‌شان با مشکل مواجه می‌شوند.

همچنین، بطور کلی یادگیری بوسیله ویدئو و فیلم آموزشی راحت‌تر است؛ شما صرفاً می‌توانید عقب نشسته و اطلاعات را خیلی راحت دریافت کنید. در حالیکه یادگیری بوسیله مطالعه می‌تواند سخت‌تر و زمان‌برتر باشد و لازم است که بصورت فعالانه برای آن تلاش کنیم. همچنین در مورد ویدئو، می‌توانیم به راحتی در تلفن همراه و تبلت و کامپیوتر خودمان آن‌ها را تماشا کنیم و استفاده از آن‌ها محدود به زمان یا مکان خاصی نمی‌شود.


و البته موضوعاتی وجود دارد که تنها می‌توان آن‌ها را به وسیله فیلم‌های آموزشی آموزش داد ویادگیری آنها به وسیله کتاب بسیار سخت و یا تقریباً غیرممکن است. برای نمونه می‌توان به آموزش هنرهای رزمی اشاره کرد. یاد گرفتن حرکات و مهارت‌های پیچیده رزمی به وسیله کتاب، تقریباً غیرممکن است و آموزش به وسیله فیلم آموزشی بهترین روش برای یادگیری این‌گونه موارد می‌باشد.

به خاطر موضوعات فوق، بسیاری از آموزش‌دهندگان و معلمان در سراسر جهان به دنبال این هستند که برای آموزش موارد درسی به دانش‌آموزان خود، بیشتر و بیشتر از فیلم‌های آموزشی استفاده کنند؛ این مسئله باعث افزایش انگیزه در دانش‌آموزان شده و محیط آموزشی را برای آنها به یک محیط دل‌چسب‌تر تبدیل می‌کند.با این حال

این مسئله به موارد زیادی بستگی دارد؛ به طور مثال در صورتی که فیلم آموزشی یکنواخت و با لحن ثابت باشد، تأثیر آن در آموزش و یادگیری کمتر از یک کتاب خواهد بود. بنابراین در صورتی که شما می‌خواهید برای آموزش یا یادگیری یک مطلب از فیلم‌های آموزشی مربوط به آن استفاده کنید، لازم است پیشاپیش مطمئن شوید که آموزش دهنده یک فرد حرفه‌ای بوده و لحن مناسب و جذابی داشته باشد و بتواند در طول دوران یادگیری، شما یا دانش‌آموزان شما را با انگیزه نگه‌دارد. در این صورت است که می‌توانید مطمئن باشید که یک فیلم آموزشی، تأثیر خیلی عمیقی در یادگیری خواهد داشت.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان