جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8123 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

سیارکی اندازه ۴ زمین فوتبال که امشب از کنار زمین گذشت

توسط sinaset » يکشنبه 10 آبان 1394 10:35

سیارکی اندازه ۴ زمین فوتبال که امشب از کنار زمین گذشت/عبور سیارک بعدی در ۲۰۲۷
بالاخره ۳۱ اکتبر رسید. همان طور که از دو هفته قبل پیش بینی شده بود امشب یک سیارک که اندازه ای حدود ۴ زمین فوتبال دارد از کنار زمین عبور کرد.


چند وقت قبل {اینجا} اعلام شد که سیارک در حال عبور از کنار زمین است.  سیارک 2015 TB145 که امشب از فاصله 499 هزار کیلومتری زمین عبور کرد، بزرگترین جسمی است که اخیرا از نزدیک سیاره ما گذر کرده است. این سیارک که قطری بین 280 تا 620 متر دارد، با سرعت 126 هزار کیلومتر در ساعت سفر کرده و تنها در همین ماه گذشته توسط تلسکوپ Pan-STARRS در هاوایی شناسایی شد.

ناسا می‌گوید این سیارک در نهایت ایمنی و از میان مداری مرتفع و متمایل به بیرون از مدار زمین از کنار سیاره عبور کرده است. این  سیارک که از فاصله‌ای نزدیک‌تر از سیاره 2004 BL86 از کنار زمین گذشت، ابعادی مشابه یا بزرگتر از آن داشت. با این تفاوت که برخلاف 2004 BL86  قمری به همراه نداشت. اکنون پس از عبور سیارک‌ 2004 XP14 در ماه جولای 2006 از فاصله 1.1 فاصله قمری و تا فرارسیدن زمان عبور سیارک 1999 AN10 از کمتر از یک فاصله قمری در آگوست سال 2027، عبور 2015 TB145 از کنار زمین نزدیک‌ترین رویداد در دوران اخیر خواهد‌بود.

به نقل از خبر اونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Captain

Captainno avatar
پست ها

1225

تشکر کرده: 950 مرتبه
تشکر شده: 1629 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

Re: سیارکی اندازه ۴ زمین فوتبال که امشب از کنار زمین گذشت

توسط shafagh 2 » يکشنبه 10 آبان 1394 22:15

پیامدهای برخورد چنین سنگ اسمانی با ان سرعت سرسام اور با جو زمین نا معلوم است اما به اختمال زیاد بعد از برخورد با جو و سوختن و متلاشی شدن به قطعات ریزی تبدیل می شد که تعداد زیادی از انها سطح زمین را در تحت همان ناحیه برخورد بشدت سنگباران می کرد.
البته با توجه به اندازه فوق العاده بزرگ ان نسبت به شهاب سنگ ها احتمال انکه حرارت انی ناشی از برخورد نتواند در قسمت مرکزی ان نفوذ کرده و ان را متلاشی کند نیز وجود داشته است که در ان صورت قسمت بزرگی از ان سیارک می توانست از جو گذشته و با سرعتی کمی کمتر از سرعت ان در فضای خارج به قسمت های خشکی یا اقیانوس ها بر خورد کند. در صورت برخورد ان با خشکی اثرات برخورد می توانست مساوی با چندین و چند عدد بمب اتمی باشد و طوفان ها و گردبادهای بزرگ اتشینی را باعث شود که شاید تا شعاع چند صد کیلومتری تمام اشیاء و موجودات را نابود می کرد و زلزله ای بزرگ را نیز ایجاد می نمود که مضاف بر ان عواقب مخرب می بود. البته غبار بزرگی نیز که از ان برخورد بوجود می امد شاید می توانست بخش قابل توجهی از جو زمین را فرا بگیرد. و البته تغییر ناگهانی درجه حرارت هوا در حوالی برخورد می توانست باعث جابجایی شدی هوا شود که بصورت باد های شدید ظاهر می شدند. اما اینکه چنین برخوردی بتواند بخش وسیعی از زمین را نابود کند قابل تردید است چون نسبت اندازه ان سنگ با اندازه زمین عدد بسیار بزرگی است. بفرض برخورد چنین جرم فضایی با اندازه های مذکور با جو می بایست انتظار نور و حرارتی معادل خورشید را داشته باشیم که اگر برخورد در شب صورت می گرفت بطرز شگفت اوری می بایست نورافشانی چند خورشید در روز را برای نیم کره زمین انتظار می داشتیم که البته یحتمل که صدای انفجار مهیبی را چند دقیقه بعد از ان نور افشانی می می شنیدیم که معادل یا چندین برابر شکستن دیوار صوتی توسط تعدادی هواپیماهای مافوق صوت می بود.

اگر ان سیارک به اقیانوس برخورد می کرد شرائط دیگری حاکم می شد که  بسته به باقیمانده سیارک و اندازه و محل بر خورد ان در وسط یا کناره های اقیانوس یک سونومی ایجاد می شد که می توانست حاشیه خشکی های نزدیک را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ویرانی هایی در بنادر مسکونی شود.

انطور که در خبر امده این سیارک از فاصله 449 هزار کیلومتری زمین عبور کرده یعنی حدود 110 هزار کیلومتر دور تر از فاصله متوسط ماه تا زمین اما باید توجه داشت که این فاصله نسبت به فواصل فضایی و حتی فواصل داخلی منظومه شمسی مقدار بسیار کمی است و با این تعبیر می توان گفت که در اصل از حدود مرزی و بحرانی زمین گذشته است. البته برخورد ان سیارک با ماه درجه احتمال بالاتری نسبت به زمین داشته است و این در شرائطی می بوده که ماه در قسمتی از مدار خود قرار می گرفته که در همان زمان سیارک از ان نقطه در حال عبور بوده است. کارترها ی ( گودال های شهاب سنگی ماه) ماه نشان می دهد که چنین برخوردهایی تا بحال هزاران بار صورت گرفته و ماه توسط شهاب سنگ ها و حتی سیارک ها موارد اصابت قرار گرفته است.

مفسر و تئوری پرداز: شفق 2

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان