در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6682

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8230 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تکنولوژی دانش علم دستاوردی جدید در رابطه با جابه جایی اجسام

توسط sinaset » دوشنبه 11 آبان 1394 10:12

دستاوردی جدید در رابطه با جابه جایی اجسام به کمک امواج فراصوتی
یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه های بریستول و Sussex در همکاری با هم نخستین دستگاه «پرتو کششی صوتی» با ویژگی های کاربردی در فضای خارج از آزمایشگاه ها را تولید کردند. جا دارد اشاره کنیم «پرتو کششی» با نام انگلیسی Tractor Beam، دستگاهی است که می تواند اجسام را از فاصله دور به سمت خود بکشد. نمونه های این دستگاه را در فیلم های علمی-تخیلی زیاد دیده ایم اما در دنیای واقعی فقط در سطح میکروسکوپی نمونه مشابهی وجود داشت که حالا به واسطه تلاش دانشمندان قرار است به دنیای واقعی قدم بگذارد.
دیوایس مورد بحث، از 64 اسپیکر مینیاتوری برای تولید امواج فرا صوتی با دامنه نوسان گسترده استفاده می کند. این امواج نوعی هولوگرام صوتی ایجاد می کنند که قادر است اجسام ریز به اندازه نخود را بدون تماس دست جابه جا کند. دانشمندان با تنظیم خروجی صدای هر کدام از اسپیکرها به طور جداگانه می توانند اجسام را حرکت دهند، بچرخانند یا میان زمین و آسمان ثابت نگه دارند.

بروس درینکواتر، پروفسور متخصص در زمینه امواج فراصوتی در بخش مهندسی پزشکی دانشگاه بریستول در این رابطه می گوید: «همه ما به خوبی به قدرت امواج صوتی برای حرکت فیزیکی اجسام واقف هستیم. اما ما در این تحقیق به مرحله ای از توانایی حرکتی به واسطه صدا رسیده ایم که تاکنون وجود نداشته و دستاوردی کاملا نوین به شمار می رود.»

حرکت اجسام با صدا ایده تازه ای نیست اما برای این امر همیشه لازم بوده که جسم به اسپیکر نزدیک باشد. در سیستم جدید، این محدودیت از بین رفته و می توان از هر جایی اجسام موردنظر را با این امواج جابه جا کرد.

این تیم تحقیقاتی نتیجه آزمایشات و دستاوردهای خود را در مجله Nature Communications منتشر کرده اند.

ویدئو  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به نقل از دیجیاتو
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان