تماشا کنید: ویدیویی با رزولوشن 4K از سطح خورشید

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

تماشا کنید: ویدیویی با رزولوشن 4K از سطح خورشید

پست توسط sinaset » چهار شنبه 13 آبان 1394, 9:02 pm

تماشا کنید: ویدیویی با رزولوشن 4K از سطح خورشید
ناسا با استفاده از ابزار‌های تصویربرداری خود همواره نمایی زیبا از دنیای خارج از کره‌ی خاکی و کهکشان‌ها را نشان می‌دهد. یکی از ابزار‌های مورد استفاده توسط آژانس فضایی ایالات متحده‌ی آمریکا، SDO یا Solar Dynamics Observatory است که برای ثبت تصاویر و ویدیوها از خورشید اختصاص یافته است. ناسا ویدیویی 4K از فعالیت خورشید را که توسط این رصدگر ثبت شده، به اشتراک گذاشته است. با زومیت همراه باشید.

 تصویر 
ناسا با استفاده از رصدگرهای خود که راهی فضا کرده، تصاویر بسیار زیبایی را از محیط پیرامون کره‌ی خاکی و همچنین کهکشان راه‌شیری در کنار کهکشان‌های همسایه تهیه می‌کند که دید انسان نسبت به فضای لایتناهی را بازتر می‌کند. یکی از رصدگرهای مهم ناسا، SDO است که وظیفه‌ی آن رصد خورشید و ثبت تصاویر این ستاره‌ی درخشان است. علاوه بر ثبت تصاویر، این رصد‌گر ویدیوهایی را نیز از خورشید ثبت می‌کند. این رصدگر تصاویر مورد نظر خود را با بهره‌‌گیری از ۱۰ طول موج ثبت می‌کند.
هر یک از طول موج‌های پشتیبانی شده، وظیفه‌ی ثبت رنگ بخصوصی را در تصاویر ضبط شده از خورشید برعهده دارند. این طول موج‌ها با ترکیب یکدیگر باعث می‌شوند تا تصاویر واضحی از سطح خورشید ثبت شده و دید بهتری را نسبت به این ستاره در اختیارمان قرار دهد. علاوه بر زیبایی، دانشمندان با استفاده از این اطلاعات، میزان حرارت و شدت گرمای سطح خورشید را تعیین می‌کنند.
ویدیویی که اخیرا توسط ناسا منتشر شده، ۳۰ دقیقه بوده و رزولوشن آن 4K است. تهیه‌ی این ویدیو زمان زیادی را از آژانس فضایی ایالات متحده‌ی آمریکا گرفته است. براساس اطلاعات ارائه شده، متخصصان رسانه برای تهیه‌ی یک دقیقه از ویدیو، بیش از ۱۰ ساعت وقت صرف کرده است.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
با نگاهی به این ویدیو می‌توان به روشنی عظمت خورشید و میزان انرژی تولید شده در این ستاره را به عینه دید. خورشید برای سال‌های متمادی است که در این وضعیت به سر می‌برد و این ستاره در چندین هزار سال آینده نیز به همین ترتیب به فعالیت خود ادامه داده و حیات را در زمین برای انسان و سایر موجودات زنده دوام خواهد داد.

به نقل از زومیت zoomit
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”