جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6829

تشکر کرده: 1683 مرتبه
تشکر شده: 8483 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

افشای رازها اتمسفرمریخ درنشست خبری ناسا/جومریخ چطورربوده شده

توسط sinaset » جمعه 15 آبان 1394 09:56

افشای رازهای اتمسفر مریخ در نشست خبری ناسا/ جو مریخ چطور ربوده شد!
اوضاع مریخ که حالا تبدیل به بیابانی سرد و یخ‌زده شده همیشه این‌طور نبوده است. تقریبا 4 میلیارد سال پیش، مریخ اتمسفر بسیار ضخیمی داشته که با داشتن مقادیر کافی گاز می‌توانسته تمام سطح این سیاره را گرم نگه دارد، از اقیانوس ها محافظت کند و باعث شود مریخ،سیاره‌ای قابل حیات باشد. .


محققان ناسا در نشست خبری خود تأکید کرده‌اند که توفان‌های خورشیدی عامل از بین رفتن تدریجی اتمسفر مریخ بوده‌اند. توفان‌های خورشیدی به صورت تدریجی اما مداوم اتمسفر مریخ را تضعیف کرده و از بین برده‌اند. MAVEN به تازگی توفان بزرگ خورشیدی را در زمان رسیدن به مریخ رصد کرده که اطلاعات قابل توجهی در اختیار دانشمندان ناسا قرار داده است. به گفته مقام‌های ناسا اطلاعات دریافت شده نشان می‌دهد که به طور متوسط هر ثانیه ۱۰۰ گرم از اتمسفر مریخ توسط بادهای خورشیدی ربوده شده است.

اتمسفر مریخ از نظر غلظت در حال حاضر حدود یک درصد اتمسفر زمین است و جو اندکی را که احاطه اش کرده نیز مدام به فضای بیرون نشت می‌کند.توفان های خورشیدی (Solar wind) جریانی از ذرات یونی (پلاسما) انرژی داری هستند که از طرف خورشید به فضا در تمام جهات ساطع می‌شوند. همین توفان های خورشیدی هستند که در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریانهای برق و سیستمهای ارتباطاتی می‌شوند.
دانشمندان ماجرای جو مریخ را مانند برداشتن سکه‌های ناچیز از یک قلک پس‌انداز شبیه کرده‌اند؛برداشت‌های کمی که در مدت طولانی همه چیز را بر فنا می‌دهد.جو مریخ از ۹۵٫۳۲ درصد دی اکسید کربن، ۲٫۷ درصد نیتروژن، ۱٫۶ درصد آرگون و ۰٫۴ درصد اکسیژن، مونوکسید کربن و دیگر گازها تشکیل شده است. بادهای خورشیدی اما به صورت مداوم باعث گریز گازهای سیاره سرخ به کهکشان شده‌اند. به گفته دانشمندان میلیاردها سال پیش که خورشید هم جوان‌تر بوده شدت این مسئله بیشتر بوده است. حالا هر جند این جریان شدت کمتری دارد اما هم چنان ادامه دارد.
این مسئله به دانشمندان نشان داده که مریخ از سیاره‌ای گرم،پر آب و با قابلیت حیات در طی سالیان چطور به بیابان سرد و یخ‌زده کنونی تبدیل شده است.
اتمسفر زمین که دارای میدان مغناطیسی قدرتمندی است در برابرانفجارهای مداوم نور، تشعشع و ذرات درون اتمی منتشره از خورشید مصون است. اما مریخ این وضعیت را ندارد. میدان مغناطیسی این سیاره بسیار ضعیف است و هنگامی که توفان‌های خورشیدی به لایه های بالایی اتمسفرش ضربه می زنند، اتم به اتم آن را می سایند و از اتمسفرش جدا می‌کنند. ناسا چند وقت قبل در یک کشف مهم {اینجا} اعلام کرد که در مریخ آب جاری همراه با نمک وجود دارد. این آب جاری اکنون در فصل گرمای مریخ سرد و یخ‌زده وجود دارد اما در میلیاردها سال قبل و زمانی که مریخ اتمسفری ضخیم داشت احتمالاً آن‌قدر گرم بوده که رودخانه و دریاچه و اقیانوس آب داشته باشد.

به نقل خبر اونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان