جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8122 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

امشب بارش شهابی رااز دست ندهید/مشاهده بدون نیازبه هیچ ابزار

توسط sinaset » چهارشنبه 20 آبان 1394 13:31

امشب بارش شهابی را از دست ندهید/امکان مشاهده بدون نیاز به هیچ ابزار نجومی
  طبق تقویم نجومی فصل پاییز، امشب ( شب پنجشنبه) بارش شهابی ثوری در آسمان قابل مشاهده هستند. به گزارش مهر برای دیدن این بارش با چشم غیرمسلح باید از نور شهرها دور شوید.
حامد الطافی، کارشناس نجوم با بیان اینکه بارش شهابی ثوری (ثوری شمالی-Northern Taurids) هفته سوم آبان ماه هر سال اتفاق می افتد، گفت: به طور متوسط در شب های عادی اگر از شهر دور باشیم و آسمان صاف باشد در هر ساعت می توانیم ۴ یا ۵ شهاب در آسمان ببینیم.


به گفته وی، علت این نامگذاری، این است که کانون بارش از نقطه صورت فلکی ثور یا گاو نشأت می گیرد. این صورت فلکی در اواخر آبان ماه اوایل شب طلوع می­ کند و تا طلوع آفتاب قابل رویت می شود.

الطافی با بیان اینکه دوره بارش شهابی ثوری از ۲۸ مهر تا ۱۹ آذر (از ۲۰ اکتبر تا ۱۰ دسامبر) به طول می انجامد، عنوان کرد: در یک بازه تقریبا دو ماهه شهاب های ثوری را می توانیم ببینیم، ولی اوج بارش در هفته سوم آبان، ( شب بیست و یکم آبان ماه) است.

به گفته این کارشناس نجوم، برای مشاهده بارش های شهابی نیاز به ابزار اپتیکی مانند تلسکوپ، دوربین های دو چشمی، تک چشمی و ... نداریم، کافی است تمام آسمان را در میدان دید باز با چشم غیر مسلح قرار دهیم و شهاب ها را مشاهده کنیم.

وی افزود: ظهور شهاب ها رندم و اتفاقی هستند، به این معنا که محل دقیق دیده شدن شهاب در آسمان را نمی توان از قبل مشخص کرد. بنابراین هرچه میدان دید وسیع تری داشته باشیم، شهاب های بیشتری را می توانیم رصد کنیم.

الطافی با بیان اینکه شهابهای بارش ثوری در بسیاری از نقاط  نیمکره شمالی زمین و بخشهایی از نیمکره جنوبی هم دیده می شود، گفت: دیدن بارش های شهابی برخلاف پدیده های دیگر همچون خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، و...  محدود به نقاط خاصی نیست از همه پهنه ایران قابل رویت است .

شهاب ها ناشی از ذراتی هستند که در اطراف زمین پراکنده اند و تحت تأثیر گرانش یا جاذبه، به سمت زمین می آیند و در واکنش با مولوکول های جو می سوزند و ما آنها را در قالب رد نورانی شهاب می بینیم. وقتی در مواقع خاصی تعداد شهابها به یک باره افزایش می یابد، شاهد پدیده بارش شهابی هستیم. بارش های شهابی تکرار شونده و سالانه هستند و هرساله در یک تاریخ مشخص تکرار می شوند.

به نقل از خبر اونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان