ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان آغاز شد

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان آغاز شد

پست توسط sinaset » یک شنبه 24 آبان 1394, 10:53 am

ساخت تلسکوپ بزرگ ماژلانی به عنوان بزرگترین تلسکوپ جهان هفته گذشته در شیلی آغاز شد.
 تصویر 
به گزارش سرویس علمی ایسنا گفته می شود که این دستگاه‌های پیشرفته نوری در بین نسل جدید تلسکوپ‌های فوق حجیم پیشگام هستند.

تلسکوپ بزرگ ماژلانی در رصدخانه لاس کامپاناس موسسه علوم کارنگی واقع در صحرای آتاکامای شیلی ساخته خواهد شد. عملیات ساخت‌وساز این تلسکوپ تا اوایل سال 2021به طول می‌انجامد.

برای عملیاتی شدن این پروژه، باید راهی به طول 2.5 کیلومتر برای رسیدن به قله هموار شود.

دانشمندان پروژه ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان با اشاره به این که آن‌ها محل مذکور استقرار تلسکوپ را با توجه به آسمان تیره و وضوح نجومی بسیار عالی آن انتخاب کردند، افزودند که صحرا یکی از مکان‌های پیشرو در جهان برای تحقیق در مورد فضا است.

این تلسکوپ که وزنی در حدود 1100 تن خواهد داشت، تصاویری ارائه خواهد داد که 10برابر شفاف‌تر و واضح‌تر از تصاویری است که توسط تلسکوپ فضایی هابل تولید شده بود. با این کار ستاره‌شناسان می‌توانند اولین رویداد‌های نجومی مانند کهکشان‌های باستانی و بسیار دور را که پس از انفجار بزرگ رخ داده‌اند، مشاهده و علاوه بر این، سیارات مشابه زمین را کشف کنند.

این تلاش علمی، دانشمندان را برای دیدن فضا در پرتو مادون قرمز توانمند خواهد ساخت. در ساخت این تلسکوپ از فنر‌های مغناطیسی برای بهبود تصویربرداری استفاده می‌شود.

پاتریک مک‌کارتی، رئیس موقت پروژه تلسکوپ بزرگ ماژلانی اظهار کرد: ما می‌خواهیم درک خود را از محتویات و چگونگی تکامل این جهان افزایش دهیم و جایگاه خود را در این جهان بیابیم.

مک‌کارتی افزود: هنگامی که آینه‌های تلسکوپ با هم ادغام شوند، تلسکوپی با قطر 26 متر و طول 22 متر تشکیل خواهد داد. مقدار زیادی از کار مربوط به مرحله طراحی پروژه و توسعه آینه‌های غول‌پیکر خواهد بود که در قلب تلسکوپ قرار دارند.

تلسکوپ بزرگ ماژلانی نتیجه تعامل بین المللی آمریکا، استرالیا، کره جنوبی و برزیل خواهد بود. این پروژه حداقل 500 میلیون دلار هزینه خواهد شد.

توسعه این پروژه در کنار تولید دو تلسکوپ عظیم دیگر که یکی از آنها تلسکوپ 30 متری کالیفرنیا و دیگری تلسکوپ بسیار بزرگ اروپا است، انجام خواهد شد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

عکس: فرآیند تکمیل تلسکوپ جایگزین هابل

پست توسط sinaset » پنج شنبه 5 آذر 1394, 7:14 pm

مجله دیجی کالا - زهرا غلامی: ناسا اعلام کرد که با موفقیت اولین آینه را بر تلسکوپ «جیمز وب» (James Webb) نصب کرده است.

روی هم رفته قرار است 18 آینه روی این تلسکوپ فضایی نصب شود. تلسکوپ جیمز وب جایگزین هابل شده است. عملیات نصب این آینه در مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در مری‌لند انجام شد. این 18 آینه به هم متصل شده و به عنوان یک آینه‌ی بزرگ 6.5 متری عمل خواهند کرد.

 تصویر 
وقتی که تلسکوپ به مدار برسد، این 18 آینه‌ی شش ضلعی برای تبدیل شدن به یک بازتاب‌کننده‌ی 6.5 متری باز خواهند شد. هر آینه از بریلیوم‌های بسیار سبک تشکیل شده است (هرچند که با این وجود هر یک از آنها 40 کیلوگرم وزن دارد). بریلیوم به خاطر خواص گرمایی و مکانیکی‌اش در دماهای پایین انتخاب شده است.

علاوه بر این، آینه‌ها باید دقیقا در همان‌ جایی که تنظیم شده بمانند. سازه‌ی متصل‌کننده‌ی آینه باید در مقابل دمای منفی 240 درجه‌ی سلسیوس دوام بیاورد و در عین حال، بیش از 38 نانومتر حرکت نکند؛ یعنی تقریبا یک هزارم قطر موی انسان. در غیر این صورت، اپتیک‌ها در زاویه‌ی نامناسب قرار خواهند گرفت.

«لی فاینبرگ»، یکی از مدیران پروژه‌ی تلسکوپ جیمز وب می‌گوید: "بسیار هیجان‌زده هستیم که در نتیجه‌ی کار و تلاش زیاد تیم‌های متعدد در سراسر کشور، موفق شدیم اولین آینه‌ را نصب کنیم. به این ترتیب، فاز نهایی مونتاژ تلسکوپ شروع می‌شود.” تیم گودارد انتظار دارد تا پایان سال آینده‌ی میلادی نصب آینه‌ها تکمیل شده باشد.

 تصویر
تصویر 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

بزرگترین تلسکوپ جهان با 10 برابر کیفیت تلسکوپ هابل+ تصاویر

پست توسط sinaset » شنبه 19 دی 1394, 7:34 pm

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ستاره شناسان یک تلسکوپ عظیم و جدید را در کوهستان در رصدخانه لاس کامپاناس شیلی برای پاسخ به پرسش های بی پاسخ مانده فضا قرار دادند.

تلسکوپ غول پیکر ماژلان (GMT)، بزرگترین تلسکوپ نوری در زمین خواهد بود که تا کنون ساخته شده، به منظورطلوع عصر جدیدی از اکتشاف در اعماق فضا.

 تصویر 
وندی فریدمن، رییس سازمان تلسکوپ (GMTO) هیئت مدیره و استاد دانشگاه نجوم و فیزیک نجومی در دانشگاه شیکاگوگفت:این تلسکوپ آغاز یک دوره ی جدید در نجوم را نوید خواهد داد. کشف رمز و راز از انرژی تاریک و ماده تاریک و شناسایی سیارات بالقوه و قابل سکونت در کهکشان زمین.
 
تصویر 

گفتنی است؛ این تلسکوپ نه تنها بزرگترین تلسکوپ نوری در جهان است بلکه با هفت آینه یک سطح بازتابی 25 متری را پوشش می دهد که قادر به تولید تصاویر دیدنی و جذاب و10 بار واضح تر از تصاویری که تلسکوپ فضایی هابل می گیرد.

این تلسکوپ در نزدیکی تلسکوپ های بزرگ در هوای خشک بیابان آتاکاما شیلی در یک ساختار گنبد بزرگ در 22 طبقه ساخته شده است. دور افتاده بدون مکان آن از الودگی نوری شهرها منجر می شود تا تصاویر زیبا و شگفت انگیزی از آسمان بگیرد.

 تصویر 
این تلسکوپ یک بیلیون دلاری از نیمی از بودجه خود را، به لطف 11 شرکای بین المللی آن تامین شده است، و انتظار می رود تا نور برای اولین بار در سال 2021 وارد شود و به طور کامل سال 2024 عملیاتی شود.

همکاری علمی جهانی با شرکای نهادی در استرالیا، برزیل، کره جنوبی، ایالات متحده است، ودرشیلی کشور میزبان ساخت و ساز هسته تلسکوپ و علمی آغاز خواهد شد.

این تلسکوپ برای اولین بار در کلاس جدیدی از تلسکوپ های غول پیکر است و دانشمندان درگیر در پروژه در حال برنامه ریزی به تمرکز فعالیت خود بر روی کشف سیاره ای مانند زمین در مدار ستاره های همسایه است. همچنین انتظار می رود این تلسکوپ برای تشخیص نور در مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ 13.8میلیارد سال پیش به ستاره شناسان فرصت نگاه به آغاز جهان را می دهد.

این تلسکوپ همراه با تلسکوپ های دیگر ساخته شده برای کاوش در جهان اولیه، مانند هابل، تلسکوپ فضایی جیمز وب که در حال حاضر در دست ساخت و برنامه برای راه اندازی در سال 2018است و با آینه های شگفت انگیز این تلسکوپ انتظار می رود که دانشمندان تصاویری با بالاترین کیفیت از جهان ارائه کنند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 6928
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9170 بار
سپاس‌های دریافتی: 20870 بار
تماس:

آینه بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان کامل شد/قدم مهم دیگر برای کش

پست توسط sinaset » یک شنبه 18 بهمن 1394, 8:51 am

آینه بزرگترین تلسکوپ فضایی جهان کامل شد/قدم مهم دیگر برای کشف رازهای کیهان
آخرین قسمت آینه اصلی تلسکوپ جیمز وب که قرار است جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود هم متصل شد تا یک قدم مهم دیگر برای ساخت ابزار جدید کشف رازهای کیهان برداشته شود.

 تصویر 
هر چند هنوز كارهاي زيادي براي ساخت تلسكوپ جيمز وب باقي مانده است اما سرانجام هجدهمین و آخرین قسمت آینه‌ اصلی تلسکوپ جیمز وب هم متصل و بدین ترتیب این آینه‌ی ۶٫۵ متری کامل شد. مهندسان ناسا که به طور خستگی‌ناپذیری در چند ماه گذشته به کار بر روی مونتاژ آینه اصلی غول‌پیکر تلسکوپ جیمز وب مشغول بوده‌اند،‌ اخیرا توانسته‌اند کار نصب قطعه نهایی آن را به اتمام برسانند.

نخستین قطعه این آینه 18 تکه‌ای در اواخر نوامبر 2015 در جای خود در اتاق پاک مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در مریلند قرار گرفت. از آن زمان تاکنون 17 قطعه دیگر با استفاده از یک بازوی رباتیک در جای خود قرار داده شده‌اند و ساخت‌و ساز آن با نصب قطعه آخر سرانجام به پايان رسيد.

اکنون که آینه‌ها بر سر جای خود قرار گرفته‌اند دانشمندان یک گام ديگر به انجام رصدهای متهورانه‌ای که می‌توانند از رازهای سر به مهر کیهان رمزگشایی کنند نزدیک‌تر شده‌اند.
 تصویر  از آینه‌های شش ضلعی، ۱٫۳ متر قطر و ۴۰ کیلوگرم وزن دارند. آن‌ها در کنار هم یک آینه‌ی چند قسمتی ۶٫۵ متری را می‌سازند. این قطعات به هنگام پرتاب بسته می‌شوند و سپس وقتی تلسکوپ به فضا می‌رود باز می‌شوند.
 تصویر  فضایی جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ فضایی هابل شود. هابل ۲۶ سال پیش به فضا پرتاب شد و آینه‌ای به قطر حدود ۲٫۵ متر دارد. بنابراین جیمز وب با قطر ۶٫۵ متر خیلی از آن بزرگتر است. جیمز وب می‌تواند به پرسش‌های زیادی درباره کیهان پاسخ دهد. از جمله چگونگی بوجود آمدن منظومه‌های ستاره‌ای با قابلیت میزبانی حیات روی سیاره‌هایی شبیه به زمین و تکامل منظومه‌ شمسی. قرار است این تلسکوپ سال ۲۰۱۸ از پایگاه فضایی گویان فرانسه و با موشک آریان ۵ پرتاب شود.
به نقل از خبراونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”