در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوچه‌ها به بحث بپردازيد
Major

Majorno avatar
پست ها

180

تشکر کرده: 155 مرتبه
تشکر شده: 778 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 8 آبان 1394 19:13

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

ابر زیردریائی هولناک روسیه(تایفون)

توسط SCUD » دوشنبه 25 آبان 1394 17:42

وسیه با ساخت اولین زیر دریایی کلاس تایفون در انتهای دهه ی هفتاد میلادی رکورد های قبلی را شکسته و این زیر دریایی را با حدود 175 متر طول و 5/13 متر عرض به جهانیان عرضه کرد .
این زیردریایی ازسری زیردریایی های تهاجمی اتمی بوده که حامل موشکهای اتمی بالستیک قاره پیما می باشند .وبا کد پروژه ی 941 شناخته می شوند .
نام روسی این سری زیر دریایی ها آکولا است ، اما ناتو آن را تایفون(Typhoon) نامید ، باید دانست که روسیه یک گونه زیر دریایی های شکاری دارد که ناتو آنها را آکولا می نامد که نباید با این زیر دریایی ها اشتباه گرفته شود.موشکهای بالستیکی که این زیردریایی می تواند حمل کند به بیست عدد می رسد، نوع موشکهایی که زیردریایی حمل میکند با نام RSM-52 یا R- 39 که یک موشک سوخت جامد سه مرحله ای است با برد حدود 8300 کیلومتر و 10 سر جنگی اتمی مستقل که هر کدام به قدرت 100 کیلو تن ( 100000000 کیلو مواد منفجره تی ان تی ) می باشد این موشک ، در نزد ناتو با عنوان SSN-20 استرجن ( سگ ماهی ) نامیده می شود . گر چه آزمایشهای موفقی برای پرتاب موشک SSN-30 بولاوا از این زیردریایی انجام شده و احتمالا از این موشک دراین زیردریایی ها استفاده شده یا خواهد شد .
محل قرارگیری موشکها در قسمت جلوی بدنه به صورت عمودی و در دو ردیف است .

نمای گرافیکی تایفون


اژدرها و موشک ها:
این زیردریایی دارای 22 عدد اژدر وموشک ضد زیردریایی و کشتی می باشد که از چهار پرتاب کننده ی 630 میلیمتری (63 سانتی متری) و دو پرتاب کننده ی 533 میلیمتری (3/53 سانتی متری) قابلیت شلیک شدن دارند .

محل قرار گیری این پرتاب گر ها طبق معمول در قسمت جلویی زیر دریایی می باشد .

این زیر دریایی مجهز به موشک ضد هوایی سام 16 یا 18 (ایگلا) نیز می باشد.


مین ها:
این زیر دریایی توانایی رها سازی مین از دریچه های اژدرها را دارا می باشد و این برای قطعات دریایی دشمن می تواند خطرناک باشد .

سیستم پیشرانه:
این زیردریایی برای بدست آوردن نیروی حرکتی خود مجهز به دو رآکتور آب سنگین می باشد که هر کدام از رآکتورها آب را بخار کرده و این آب به سمت یک توربین هدایت شده و باعث به حرکت در آمدن آن می گردد و نیرویی برابر 50 هزار اسب بخار تولید می کند این نیرو توسط جعبه دنده های بسیار سنگین به یکی از دو پروانه عظیم زیردریایی منتقل می شود .
ماکت تایفون میان ماکت دیگر زیردریائیهای معروف


پیشرانه اضطراری:
علاوه بر موتورهای اصلی این زیردریایی دارای پیشرانه های اضطراری می باشد که متشکل از دو موتور دیزل عظیم که در مواردی که نتوان از سیستم اصلی استفاده کرد از آن استفاده می شود .

ژنراتورهای برق:
با توجه به اینکه این زیردریایی می تواند تا 120 روز در زیر آب باقی بماند نمی تواند برق مورد نیاز خود را که بسیار هم زیاد است از طریق باطری تأمین نماید وباطری ها معمولا جهت تأمین برق اضطراری به کار می روند برای همین باید برق را درخود زیردریایی تولید کرد.در همین راستا زیردریایی تایفون دارای چهار توربوژنراتور می باشد که با بخار تولید شده در رآکتورها کار میکند که هر کدام انرژی در حدود 3200 کیلو وات تولید می کنند وبرق مورد نیاز زیردریایی را تأمین می کند .سیستمهای جمع آوری داده ها ،ارتباطات و الکترونیک:

این بخش که ستون فقرات زیردریایی های جنگی به حساب می آید در این زیردریایی شامل موارد زیر می باشد.

1- دو عدد پیرابین که یکی متعلق به فرمانده و یکی متعلق به سایر خدمه می باشد.

2- مسافت سنج رادیویی که در قسمت جلویی زیر دریایی قرار دارد .

3 – سیتم سونار فعال وغیر فعال .(در این زمینه مطلب جداگانه ای خواهیم داشت ) . در زیر اتاق اژدرها قرار دارد .

4 - رادار جستجوی اهداف سطحی زیر دریایی که در دوباند کار می کند .

5 – سیستم پشتیبانی الکترونیک وجنگ الکترونیک .

6- دریافت کننده های هشدار راداری .

7 – سیستمهای مسیر یاب .

8 – سیستم ارتباط ماهواره ای ، شرح جزییات هدف،جهت یابی ماهواره ای در عمق زیاد وزیر یخ .چند نکته جالب توجه در باره ی این زیردریایی:
1. طول این زیر دریایی هماطور که گفته شد 175 متر است یعنی این غول آهنی نه تنها در زمین فوتبال که در استادیوم آزادی نیز جا نمی گیرد.

2. رآکتور های این زیر دریایی هر کدام توانی معادل 190 مگاوات دارند که معادل تقریبا یک پنجم توان نیروگاه اتمی بوشهر می باشد .

3.از این زیر دریایی ها کلا 6 عدد ساخته شده..

4.جهت استتار و پنهان کاری بدنه ی این زیر دریایی با مواد جاذب صدا پوشانده شده تا با دستگاه های سونار فعال دشمن شناسایی نشود .

5.این زیر دریایی عظیم الجثه توان حرکت زیر یخ و شکستن آن را دارد وبدنه ی آن برای این کار بامواد تقویت شده ای ساخته شده .

6. دماغه ی این زیر دریایی به صورت افقی ونیم دایره ، وقابلیت انقباض به داخل را دارد .7.بیشترین عمقی که این زیر دریایی توان رفتن به آن را دارد 400 متر است که برای یک زیر دریایی نظامی با این بزرگی یک رکورد فوق العاده است که به پنهان کاری ، استتار وتوان فرار از دشمن آن کمک می کند .

8. سرعت آن در سطح آب 12 مایل دریایی و 25 مایل در یایی در زیر آب است.

این زیر دریایی دارای دو باله متحرک جمع شونده در قسمت جلو می باشد، که در هنگام حرکت در سطح آب می تواند به صورت کامل جمع شود .

9.همانطور که گفته شد این غول زیر آبی به همراه پرسنل آن توانایی سپری کردن 120 روز را در زیر آب دارند وبه همین جهت وبرای آنکه خدمه دچار دلتنگی نشوند سالن تفریحی وسیعی در آن ایجاد شده که دارای صندلی های ویژه ونورپردازی مشابه بانور طبیعی خورشید و یک تصویر بسیار بزرگ از مناظر طبیعی زیبای روسیه که به دیوار آویخته شده ، تا پرسنل هنگام بیکاری واستراحت از آن استفاده کرده انبساط خاطر و تمدد اعصابی داشته باشند .

10. وزن این زیر دریایی حدود 36000 تن است ، یعنی تقریبا معادل وزن 36 هزار اتومبیل متوسط است .

این زیر دریایی اکنون به موشک زیر آبی اشکوال مجهز است که سرعتی حدود 370 کیلو متر در ساعت ( بیش از 100 متر بر ثانیه) دارد ، بنابرین در صورت درگیری تن به تن با با زیر دریایی ها و کشتی های دشمن تقریبا هیچ شانسی برای آنها نمی توان تصور نمود.

11.این زیر دریایی ها همانطور که گفته شد حامل موشکهای اتمی 10 کلاهه که باتوان 100 کیلو تن برای هر کلاهک است وبا توجه به اینکه در هر زیر دریایی 20 موشک وجود دارد ، می توان گفت که دو عدد از این زیر دریایی ها با ( 400 ) کلاهک هسته ای می توانند آمریکا را به ویرانه ای تبدیل کنند


اتاق کنترل فرماندهی زیردریائی

آز آنجا که این زیر دریائی قادر است به مدت 120 روز!!! زیر آب بماند و یا کف نشین شود در آن سالنی تعبیه شده که نوری شبیه به نور خورشید در آن بتابد تا پرسنل دچار خستگی روحی و افسردگی نشوند!!که در کنار این سالن یک استخر کوچک و همچنین سونا،و همچنین سالن پرورش گیاهان با نور مصنوعی نیز ساخته شده که در نوع خود جالب میباشد! این زیر دریائی به مدت یک ماه در آبهای کارائیب به اجرای ماموریت پرداخت که آمریکائیها از کشف آن عاجز ماندند!زیرا این زیردریائی با این عظمت پنهانکار میباشد و به آن هولناک ترین ابزار جنگی قرن 21 لقب داده اند.سالن کشت گل و گیاهطراح زیردریائی تایفون سرگئی نیکیچی کاوالیوف
NATO Code Names for submarines and ships
Video of the Typhoon in Drydock & on Sea Trials
Federation of American Scientists: Typhoon
Haze Gray
Nuclear Notebook - Russian Nuclear Forces, 2005, The Bulletin of the Atomic Scientists, March/April 2005.
Rubin official site
russianforces.org - Russian Navy
globalsecurity.org
Internal and external pictures from a Russian tourist

منبع :http://arteash.mihanblog.com/post/630

تالیف اینجانب درسایتهای ذیل با نام وایپر
تالار پادشاهان ایرانی،جنگ افزار
انجمن ان اس استادیز
ارتشی دات کام
آخرين ويرايش توسط SCUD on جمعه 29 آبان 1394 07:46, ويرايش شده در 8.

14 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Administrator

Administratorنماد کاربر
پست ها

15476

تشکر کرده: 10208 مرتبه
تشکر شده: 3955 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

Re: ابر زیردریائی هولناک روسیه(تایفون)

توسط Mahdi1944 » دوشنبه 25 آبان 1394 22:10

SCUD عزیز، مقاله بسیار زیبا و کاملی هست، به شخصه ادوات دریایی و مخصوصا زیر دریایی‌ها برام جدابیت خاصی داره، راستی این مقالات تالیفی خودتون هست یا ترجمه؟ به هر حال منابع مقاله رو هم در پایان اون ذکر کنید، خیلی به اعتبار اون کمک میکنه  :D
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان