جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6568

تشکر کرده: 1666 مرتبه
تشکر شده: 8122 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

تصویر زباله فضایی که به زمین رسید

توسط sinaset » سه شنبه 26 آبان 1394 08:57

تصویر زباله فضایی که به زمین رسید/چطور یک زباله تبدیل به فرصت مطالعاتی شد؟
روز جمعه(۲۲ آبان/۱۳ نوامبر) سرانجام جرم مشهور به WT1190F همان طور که پیش بینی شده بود از فراز اقیانوس هند در جنوبی ترین بخش سریلانکا وارد جو زمین شد.

پیش  از این خوانده بودید که محققان آژانس فضایی اروپا اعلام کرده‌اند که یک زباله فضایی ناشناخته در روز 13 نوامبر(22 آبان) با زمین برخورد می کند{اینجا}. این جرم یک زباله فضایی ساخته دست انسانها و به جا مانده از یک ماموریت ماه یا میان‌سیاره ای بود و به دلیل چگالی کم و اندازه ی کوچکش (یک تا دو متر) هیچ خطری به شمار نمی آمد و پس از ورود به جو زمین سوخت و نابود شد.

روز ۳ اکتبر، زمانی که هنوز این جسم در مدار بسیار کشیده اش به گرد زمین جای داشت، توسط پیمایش آسمان کاتالینا (CSS) کشف شد. CSS یکی از پروژه های کشف سیارک است که بودجه اش از سوی ناسا فراهم شده و توسط دانشگاه آریزونا اداره می شود.

در آغاز، فرماندهی فضایی نیروی هوایی آمریکا (AFSPC) مسئولیت ردگیری این جسم را بر عهده داشت، ولی ناسا هم به ردگیری آن علاقمند شد. این مسئله به این خاطر بود که این زباله فضایی در بخش پایانی مسیرش، با زاویه‌ای وارد جو زمین می شد که بیشتر همانند یک سیارک از فضای میان‌سیاره ای بود تا یک تکه زباله ی فضایی.

خوبی این ردگیری برای برنامه  رصد اجرام نزدیک-زمینِ ناسا این بود که  با استفاده از آن محققان توانستند کارها و فرآیندهایی که در صورت خطر احتمالی برخورد یک سیارک کوچک با زمین باید انجام شود را تمرین کنند. از جمله این فرآیندها، ردیابی و ردگیری این اجرام، شناسایی ویژگی های فیزیکی آنها، برآورد مسیرشان با مدل سازی های بسیار دقیق، و ارائه پیش بینی‌های دقیق به دانشمندانی که خواستار رصد ورود آن به جو زمین هستند بود.
به نقل از خبر اونلاین.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان