در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6682

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8230 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

موجودی که با قدرت 50 برابر وزنش گاز می‌گیرد

توسط sinaset » سه شنبه 26 آبان 1394 14:36

گروهی از محققان دانشگاه کمبریج موفق به شناسایی گونه‌ای از سوسک‌ها شدند که قادرند نیرویی معادل 50 برابر وزن خود از طریق آرواره‌ها به طعمه وارد کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، در این مطالعه مشخص شد که گونه‌ای از سوسک‌های خانگی با نام علمی cockroach قادرند تا نیرویی معادل 50 برابر وزن خود بر روی طعمه‌ها یا مواد مختلف وارد کنند که این مقدار در مقایسه با انسان و با در نظر گرفتن وزن حدود پنج برابر بیشتر است.

محققان با مطالعه بر روی رفتار سوسک‌های قدرتمند دریافتند که استفاده از حداکثر نیروی گاز گرفتن تنها در شرایطی ایجاد می‌شود که جانور مواد سختی مانند چوب را می‌جود.

دکتر تام ویلمان، متخصص جانورشناسی از دانشگاه کمبریج اظهار کرد: هدف مطالعه ما اندازه‌گیری و ثبت قدرت گازگرفتن حشرات بود، اما با این کشف مشخص شد که این گونه از سوسک‌ها قادرند در مقایسه با وزن خود نیروی بی‌نظیری بر طعمه یا سایر مواد اعمال کنند.

این در حالی‌است که ماهیچه‌های فک انسان در بیشترین حالت فشاری بین 40 تا 50 کیلوگرم تولید می‌کنند و در صورتی که انسان چنین قدرتی داشته باشد، یک فرد 70 کیلوگرمی قادر به تولید فشاری معادل 3500 کیلوگرم است.

وی در ادامه افزود: برای اندازه‌گیری میزان قدرت گازگرفتن حشرات، محققان از گیره مخصوص برای نگهداری جانور در شرایط وارونه استفاده می‌کنند، سپس حسگر فشارسنج در میان آرواره‌های حشرات قرار داده می‌شود.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان