در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6671

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8218 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

کشف ماهی‌هایی که نامرئی می‌شوند

توسط sinaset » يکشنبه 1 آذر 1394 13:11

مهر نوشت: محققان موفق به کشف گونه های نادری از ماهی ها شده اند که ساختار میکروسکوپی پوستشان به آنها کمک می کند تا از دید شکارچیان مخفی بمانند.
گونه های بسیار متنوعی از ماهی ها در آبهای سراسر جهان زندگی می کنند اما اندک شماری از آنها از قابلیتهای خاص برخوردارند، قابلیتهایی که به آنها اجاز دهد تا دیده نشوند یا حداقل به سختی رؤیت شوند.


اکنون گروهی از محققان دانشگاه تگزاس موفق به شناسایی گونه هایی از ماهی ها شده اند که ساختار سلولهای پوستی آنها به طرز شگفت انگیزی موجب می شود تا شکارچیان نتوانند آنها را دیده و شکار کنند. ساختار میکروسکوپی پوست این ماهی ها نور پلاریزه شده را منتشر کرده و بدین ترتیب جزئی از محیط اطراف به نظر می رسند.محققان دانشگاه تگزاس دریافته اند این ماهی ها با برخورداری از چنین قابلیتی خود را نامرئی نشان داده و به راحتی از شکار شدن توسط شکارچیان زیرآبی نجات پیدا می کنند.

این محققان طی ۵ سال گذشته در حال بررسی این نکته بوده اند که ماهی ها چگونه می توانند پوست خود را با نور پلاریزه شدن زیر آب تطبیق داده و به نوعی خود را تنظیم کنند.

در این بررسی ۵ گونه از ماهی هایی که چنین قابلیتی دارند مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده که برخی از آنها در مواقعی که به شکل نامرئی در می آیند عملکرد بهتری در حرکت و پیدا کردن غذا دارند.

به نقل از خبر اونلاین.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

Mahdi1944 از این پست سپاسگزاري کرده است

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان