در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 887 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

مشورت با دوستان گرامی

توسط shafagh 2 » دوشنبه 2 آذر 1394 21:10

چند مدت قبل گفتم که بعد از سال ها زحمت در عرصه طراحی یک اچار عمومی اختراع کرده ام که انشا... از اچارهای عمومی و معروف دنیا خواهد شد و در مراحل اخر ثبت اختراع است. این اچار :

1- در دو مرحله اولیه کارشناسی سازمان ثبت اختراع مورد تایید قرار گرفته و فاید عیب تشخیص داده شده

2- در ارائه جداگانه به سازمان بسیج علمی توسط دو کارشناس دکترای مکانیک تایید شده و مبلغ یک میلیون تومان وام بلا عوض برای ساخت نمونه به من پرداخت شده

3- در مرحله داوری نهایی ثبت اختراع  (بررسی علمی و فنی و جنبه نواوری)  طرح به یکی از دانشگاه ها ارجاع شده و از طرف اساتید مکانیک مورد تایید قرار گرفته که متن تاییدیه ارسالیه دانشگاه به سازمان ثبت  به این شرح است :

احتراما عطف به نامه شماره ..... مورخ .......در خصوص اظهار نظر در مورد ادعای ثبت اختراع شماره .... به استحضار میرساند که ادعای مذکور جدید و نو اوری تلقی گردیده و کاربرد صنعتی ( قابل ساخت و استفاده بودن) ان مورد تایید می باشد. این گواهی جهت اداره ثبت اختراع صادر گردیده و فاقد هرگونه ارزش دیگری است.

این مطالب را گفتم که دوستان متوجه ارزش طرح این اچار بشوند. دو سه روز فبل با فرد کاملا قابل اعتمادی برخوردم و بطور اتفاقی صحبت امان به اختراع اچار مربوطه انجامید. ایشان که کارشناس ارشد کامپیوتر بودند و از اعضاء فعال در چند سازمان گفتند چفدر سرمایه برای تولید ان نیاز دارید من گفتم راغب به پا گذاشتن در مراحل تولید نیستم چون وقت مرا در مورد اختراعات دیگرم می گیرد. ایشان گفتند ایا می خواهی طرح را واگذار کنی؟ گفتم اگر بشود و اسپانسر و خریدار خوبی پیدا بشود بله. گفت برای طرح چقدر می خواهید؟ گفتم واقعا نمی دانم چون اولین تجربه من است و نمی دانم. گفت من با صنایع مختلف در ارتباطم و افراد سرمایه گذار راغب به خرید این طرح را می شناسم که شاخص ترین انها فعلا در سفر است. قرار شد بعدا که ایشان برگشت اولین جلسه معارفه من و معرفی طرح انجام پذیرد و لذا خواستم در این مورد با دوستان مشورتی داشته باشم که امتیاز چنین طرحی همراه با اسناد و نقشه های صنعتی ان  را که در اینده با کاربرد وسیع و تیراژ تولید بالا انشا... انجام خواهد شد چقدر بفروشم یعنی اولین قیمت پیشنهادی من به خریدار امتیاز طرح چفدر باشد؟ قیمتی که در ذهن خودم بود ابتدا 20 میلیون بود بعد گفتم نه نسبت به چینین طرحی کم است و فکر کردم 50 میلیون اما یک مهندس متالوژی گفت 50 میلیون خیلی کم است و ارزش ان حداقل می تواند یک میایارد باشد بنابر انکه یک اچار عمومی و پرکاربرد است و تولید بالایی خواهد داشت. البته این مطلب هم نظر ایشان بود خواستم با دوستان هم مشورتی داشته باشم و در این مورد مرا راهنمایی کنند با این توضیح که این نوع اچار در چهار مدل با مکانیزم اصلی مشابه اما مکانیزم های فرعی دیگری  و برای کاربردهای مختلف ساخته خواهد شد.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند