در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6668

تشکر کرده: 1673 مرتبه
تشکر شده: 8215 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

حیات کره زمین بدون حشرات نابود می شود

توسط sinaset » چهارشنبه 4 آذر 1394 13:12

اگرچه ما انسان ها نسبت به حشرات حس خوبی نداریم، اما آنها علاوه بر آنکه بی خطر هستند برای حیات کره زمین هم نقش مهی را ایفا می کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، «گاگی دیویدوز»، محقق اکولوژی از دانشگاه آریزونا، در این باره می گوید: «اگر حشرات کره زمین نابود شوند، بلاشک کل دنیا از هم فرومی پاشد.»


درست است که در صورت نابودی حشرات، پشه ایی برای گزش ما انسان ها و انتقال انواع بیماری ها وجود نخواهد داشت و میلیون ها نفر از بیماری هایی نظیر مالاریا و تب تنگو نخواهند مُرد. کشاورزان دیگر برای حفاظت از محصولاتشان نیاز به سمپاشی نخاهند داشت.»

اما منافع حشرات به مراتب بیشتر از ضررهای آنهاست. تقریباً ۸۰ درصد کل زندگی گیاهی جهان وابسته به گرده افشانی است. این حشرات هستند که در طول فرایند گرده افشانی، گرده را از بساک گیاه نر به کلاله گیاه ماده می رسانند.

به گفته دیویدوز، «در اکثر موارد حشراتی نظیر زنبور، سوسک و پروانه، عامل گرده افشانی هستند، و در موارد نادر باد، آب یا حیوانات این فرایند را انجام می دهند. بدون وجود این گرده افشان ها، اکثر گیاهان زمین نابود خواهند شد.»

حال آنکه بخش وسیعی از رژیم غذایی انسان های کره زمین وابسته به گیاهانی نظیر گندم، برنج، میوه ها و سبزیجاتی است که حشرات در بقای آنها نقش دارند.

حتی پستاندارانی هم که ما از گوشت شان استفاده می کنیم از گیاهانی تغذیه می کنند که حشرات در تولید آنها نقش دارند. پس دنیای بدون حشرات به معنای نابودی حیات در کل کره زمین است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان